
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.06.2020м. ДніпроСправа № 904/864/20
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запорізький металургійний комбінат "ЗАПОРІЖСТАЛЬ"
до Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця"
про стягнення 161 459 грн. 90 коп.
Суддя Манько Г.В.
За участю секретаря судового засідання Федьковської О.В.
Представники:
Від позивача: Сахно О.О..
Від відповідача: Костриба Т.В.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "Запорізький металургійний комбінат "ЗАПОРІЖСТАЛЬ" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" суми штрафу за прострочення доставки вантажів у розмірі 146 706 грн. 92 коп. та
Позивач наполягав на задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що наданими у справі доказами у повному обсязі підтверджені позовні вимоги. Зазначив, що усі докази, що є підставою позовних вимог надав до господарського суду. Надав відповідь на відзив у якій зменшив суму позовних вимог. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві та відповіді на відзив. Наполягав, що усі акти загальної форми не розкривають фактичну причину затримки, з чиєї вини вона трапилась, не мають фактичних дат початку та кінця затримки, а також жоден акт не містить відомостей про подовження строку доставки вантажів. Крім цього, у зазначений період часу були відсутні будь-які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України. Вважає, що відсутні правові підстави брати до уваги зазначені у графі 49 залізничних накладних акти загальної форми для подовження строку доставки вантажів та відсутні підстави для відмови у задоволенні позову в сумі 61 317,50 грн. Зазначив, що на адресу суду ПАТ «Запоріжсталь» було направлено заяву про зменшення позовних вимог до суми 155 843,86 грн. Під час здійснення розрахунку позову було допущено технічні описки, внаслідок чого ПАТ «Запоріжсталь» було заявлена до стягнення некоректна сума 155 843,86 грн., замість 146 706,92 грн. Заперечував проти зменшення розміру штрафних санкцій.
Відповідач проти позову заперечував. Надав відзив на позов та уточнений відзив на позов. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов, просив суд у позові відмовити. Просив суд зменшити розмір штрафних санкцій. Надав контрозрахунок суми позовних вимог.
У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд, -
ВСТАНОВВ:
15 лютого 2018 року між Публічним акціонерним товариством «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» та Публічним акціонерним товариством «Українська залізниця» був укладений договір про надання послуг № 10429/ЦТЛ-2018/20/2018/365 (далі - Договір).
В подальшому, Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» змінило форму товариства на Акціонерне товариство «Українська залізниця».
Відповідно до п.1.1 Договору його предметом є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, та інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах Перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах Замовника і проведення розрахунків за ці послуги.
Згідно з п. 1.2. Договору, перевезення - це послуга, в процесі надання якої Перевізник зобов`язується доставити довірений Замовником вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а Замовник зобов`язується оплатити послуги у передбаченому цим Договором порядку. Перевезення оформлюється залізничною накладною відповідно до цього Договору, Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998р. № 457, Збірника Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 26.03.2009р. № 317 (далі - Збірник тарифів), Правил перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 09.12.2002р. № 873, Угоди про міжнародне залізничне вантажне сполучення (далі - УМЗВС), Конвенції про міжнародні залізничні перевезення (далі - КОТІФ) відповідно.
Пунктом 1.3. Договору встановлено, що надання послуг за цим Договором може підтверджуватись залізничною накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю та іншими документами.
Пунктом 2.3.2 Договору передбачено, що перевізник зобовЛязаний приймати до перевезення вантажі у вагонах (контейнерах) замовника або у вагонах (контейнерах) перевізника, надавати вагони (контейнери) перевізника для навантаження вантажів згідно із затвердженими планами і заявками замовника згідно інформації АС «МЕСПЛАН», доставляти вантаж до станції призначення та видавати його одержувачу, надавати додаткові послуги, пов`язані із перевезенням вантажів, перелік яких визначається в додатках до цього Договору.
На підставі договору, на адресу Позивача протягом червня-липня 2019 року на станцію Запоріжжя-Ліве Придніпровської залізниці надійшли вантажі за залізничними накладними: № 34034033, № 34143032, № 34159871, № 34277210, № 34185728, № 34193276, № 34197517, № 39813753, № 39826037, № 39799093, № 39799127, № 42896886, № 42896928, № 40520827, № 40545873, № 40827032, № 40827073, № 43207893, № 43232172, № 43240910, № 45056736, № 45056744, № 45078805, № 45078821, № 45294667, № 50538099, № 50544709, № 50563709, № 50607860, № 50614866, № 50618396.
Під час здійснення перевезень вантажів за вищезазначеними накладними, Відповідачем допущено прострочення термінів доставки вантажів, визначених п. 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу, що підтверджується електронними цифровими підписами одержувача у графі 53 та відмітками, проставленими залізницею в графах 51, 52 зазначених накладних. Строк прострочення по кожній залізничній накладній наведений в розрахунку суми позову, що доданий до позовної заяви.
Згідно ст. 306 Господарського кодексу України, перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів (вибухових речовин, зброї, отруйних, легкозаймистих, радіоактивних та інших небезпечних речовин тощо) визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 307 Господарського кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб`єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов`язань.
Згідно ст. 313 Господарського кодексу України перевізник зобов`язаний доставити вантаж до пункту призначення у строк, передбачений транспортними кодексами, статутами чи правилами. Якщо строк доставки вантажів у зазначеному порядку не встановлено, сторони мають право встановити цей строк у договорі.
Загальні умови перевезення вантажів залізничним транспортом регулюються Законом України "Про транспорт", Законом України "Про залізничний транспорт", Статутом залізниць України, (далі - Статут), Правилами перевезення вантажів залізничним транспортом та іншими нормативними актами.
Як вбачається з приписів ст. 2 Статуту, статут визначає обов`язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Пунктом 8 ст. 6 Статуту визначено, що накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов`язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.
Статтею 5 Статуту передбачено, що на підставі цього Статуту Мінтранс затверджує Правила перевезення вантажів та інші нормативні документи, які є обов`язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Так, статтею 23 Статуту та пунктом 1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених Наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000р. передбачено, що на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну). Накладна згідно з цими Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Електронний перевізний документ та його паперова версія мають однакову юридичну силу.
Згідно ст. 22 Статуту за договором залізничного перевезення вантажу залізниця зобов`язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов`язується сплатити за перевезення встановлену плату.
Відповідно до ст. 41 Статуту залізниці зобов`язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни. Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами обчислення термінів доставки вантажів, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки.
Згідно з пунктом 1.2 Правил обчислення термінів доставки вантажу (далі - Правила), термін доставки вантажу визначається, виходячи з відстані, за яку обчислюється провізна плата.
Пунктом 1.1 Правил визначено терміни, в які залізниці зобов^язані доставляти вантажі за призначенням, зокрема, відповідно до підпункту 1.1.1 наведеного пункту, у разі перевезення вантажною швидкістю: маршрутними відправками; вагонними відправками та відправками у великотоннажних контейнерах; дрібними відправками та відправками в середньотоннажних контейнерах, терміни доставки вантажу обчислюється виходячи з 1 (однієї) доби на кожні повні та неповні 320, 200 та 150 км. відповідно.
Пунктом 2.1 Правил визначено, що обчислення терміну доставки починається з 24-ї години дати приймання вантажу до перевезення, зазначеної в перевізних документах.
Відповідно до п. 2.10 Правил вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну.
Згідно з Правилами видачі вантажів, оформлення видачі вантажу засвідчується календарним штемпелем станції у відповідній графі накладної. Датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці, або дата подачі вагона під вивантаження, якщо воно здійснюється одержувачем на місцях загального або незагального користування.
Разом з тим, згідно п. 2.4 Правил обчислення термінів доставки вантажів, терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов`язані з відправленням і прибуттям вантажу.
Строки доставки вантажу, встановлені п.1.1. Правил є граничними, за порушення яких законодавством України передбачені штрафи.
Статтею 116 Статуту передбачено, що за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб"єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі: 10% провізної плати - за прострочення на дві доби; 20% провізної плати - за прострочення на три доби; 30% відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.
Господарський суд погоджується з доводами позивача, що посилання Відповідача про неправильне визначення терміну доставки - без врахування актів загальної форми щодо збільшення терміну доставки на термін затримки в процесі перевезення не з вини залізниці за накладними №№ 39813753, 39826037, 40545873, 40520827, 40827032, 40827073, 43207893 на суму 61 869,50 грн. Пунктом 2.9. Правил обчислення термінів доставки вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. № 644 (далі - Правила) передбачено, що у разі затримки вантажу в процесі перевезення термін доставки збільшується на термін: виконання митних та інших адміністративних правил; тимчасової перерви в перевезенні, яка трапилася не з вини залізниці; необхідний для ветеринарного огляду та напування тварин; вивантаження зайвої маси, виправлення навантаження або упаковки, а також на перевантаження, які трапилися з вини відправника; інших затримок, які трапились з вини відправника чи одержувача. Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції. У графі 49 вищезазначених залізничних накладних не зазначена причина затримки вантажу на шляху прямування, відсутнє найменування станції затримки, а також відсутні відомості про початок та кінець затримки, тобто про її тривалість. Так, у графі 49 накладної № 39813753 зазначено: «Акт від 24.07.2019р. № 2576 про термін дост. вант, збільш на 6 діб зг. п.2.9 нак. 644 від 21.11.2000 (ДН-3)». Не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Помошна № 2576 від 24.07.2019р. (у відзиві Відповідача зазначено, що акт складено на ст. Знам`янка) в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Подовжено термін доставки вантажу по ст. Бешкетово на 6 діб в межах ДН-3 зг. п. 2.9 нак. № 644 від 21.11.2000р. Тимчасова перерва в перевезенні не з вини залізниці, з причин затримки поїздів вантажовласником, які слідують на станцію призначення 4573-Терни, наявність яких впливає на перевезення вагонів та вантажів». З наведеного не вбачається вини Позивача, як вантажоодержувача у затримці доставки вантажу. Крім цього, згідно з актом термін доставки було подовжено на 6 діб з моменту складання акту 24.07.2019р., але згідно з гр. 51 залізничної накладної вже 26.07.2019р. вантаж прибув на станцію призначення Запоріжжя - Ліве, тобто через 2 доби. Дату (добу) 26.07.2019р. Позивач при розрахунку термінів доставки не враховував. Таким чином, розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 39813753 без врахування сумнівного акту є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -11.07.2019р., дата видачі вантажу згідно з пам`яткою про подавання вагонів форми ГУ-45 № 2091 - 26.07.2019р., фактичний термін доставки складає 14 діб при нормі 7 діб ((6 діб на відстань 1086 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - 7 діб, штраф 30% від провізної плати 13 557,00 грн. складає 4 067,10 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. У графі 49 накладної № 39826037 зазначено: «Акт від 24.07.2019р. № 2576 про термін дост. вант, збільш, наб діб зг. п.2.9 нак. 644 від 21.11.2000 (ДН-3)». Не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Помошна № 2576 від 24.07.2019р. в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Подовжено термін доставки вантажу по ст. Бешкетово на 6 діб в межах ДН-3 зг. п. 2.9 нак № 644 від 21.11.2000р. Тимчасова перерва в перевезенні не з вини залізниці, з причин затримки поїздів вантажовласником, які слідують на станцію призначення 4573-Терни, наявність яких впливає на перевезення вагонів та вантажів». З наведеного не вбачається вини Позивача, як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. Крім цього, за вказаною накладною було відправлено 9 вагонів, в акті вказаний лише вагон № 58920869, згідно з актом термін доставки було подовжено на 6 діб з моменту складання акту 24.07.2019р., але згідно з гр. 51 залізничної накладної вже 26.07.2019р. вантаж прибув на станцію призначення Запоріжжя - Ліве, тобто через 2 доби. Дату (добу) 26.07.2019р. Позивач при розрахунку термінів доставки не враховував. Розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 39826037 без врахування сумнівного акту є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -12.07.2019р., дата видачі вантажу згідно з пам`яткою про подавання вагонів форми ГУ-45 № 2091 - 26.07.2019р., фактичний термін доставки складає 13 діб при нормі 7 діб ((6 діб на відстань 1086 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - 6 діб, штраф 30% від провізної плати 128 964,00 грн. складає 38 689,20 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. У графі 49 накладної № 40545873 зазначено: «Акт від 16.07.2019р. № 6923 про Поїзду продов. термін доставки вантажу на 2 доби №644П2.9 ДН321.11.2000. Акт від 17.07.2019р. № 3190 про Терм. дост. збіл. 2 доби в меж.ДН-ЗОд. зг.п. 2.9 нак .644 21.11.2000». Не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Помошна № 6923 від 16.07.2019р. (у відзиві Відповідача зазначено, що акт складено на ст. Знам`янка) в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Подовжено термін доставки вантажу на 2 доби в межах ДН-3 зг. п. 2.9 нак № 644 від 21.11.2000р. Тимчасова перерва в перевезенні, не з вини залізниці, з причин діючих конвенційних заборон, на перевезення вагонів і вантажів, які слідують по УЗ та за її межі наявність яких впливає на переробну спроможність станції та розміри руху». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. В зазначений період були відсутні будь які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України та за її межі. Крім цього, за вказаною накладною було відправлено 5 вагонів, в акті вказаний лише вагон № 63948749, згідно з актом термін доставки було подовжено на 2 доби з моменту складання акту 16.07.2019р., але вже наступної доби на ст. Знам`янка був складений ще один акт про тимчасову перерву в перевезенні. В акті ст. Знам`янка № 3190 від 17.07.2019р. (у відзиві Відповідача взагалі нічого не зазначено про складання цього акту) в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Вагон прибув на ст. Знам`янка 17.07.2019. Тимчасова перерва в перевезенні виникла не з вини залізниці, в наслідок конвенційних заборон.». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. В зазначений період були відсутні будь які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України та за її межі. Розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 40545873 без врахування сумнівних актів є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -10.07.2019р., дата видачі вантажу в графі № 52 «Календарний штемпель видачі вантажу» -19.07.2019р., фактичний термін доставки складає 8 діб при нормі 5 діб ((4 доби на відстань 799 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - 3 доби, штраф 20% від провізної плати 50 640,00 грн. складає 10 128,00 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. У графі 49 накладної № 40827032 зазначено: «Акт від 20.07.2019 № 3306 про терм. дост. вант. збіл. 2доби в меж.ДН-3 зг.п.2.9 наказ 644 21.11». При цьому, не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Знам`янка № 3306 від 20.07.2019р. в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Вагон прибув на ст. Знам`янка 20.07.2019. Тимчасова перерва в перевезенні виникла на 2 доби не з вини залізниці, в наслідок конвенційних заборон.». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. В зазначений період були відсутні будь-які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України та за її межі. Дату (добу) 26.07.2019р. Позивач при розрахунку термінів доставки не враховував. Розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 40827032 без врахування сумнівного акту є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -18.07.2019р., дата видачі вантажу згідно з пам`яткою про подавання вагонів форми ГУ-45 № 2091 - 26.07.2019р., фактичний термін доставки складає 7 діб при нормі 5 діб ((4 доби на відстань 743 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - 2 доби, штраф 10% від провізної плати 5520,00 грн. складає 552,00 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. У графі 49 накладної № 40827073 зазначено: «Акт від 20.07.2019 № 3306 про терм. дост. вант. збіл. 2доби в меж.ДН-Зз.г.п.2.9 наказ 644 21.11». Не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Знам`янка № 3306 від 20.07.2019р. в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Вагон прибув на ст. Знам`янка 20.07.2019. Тимчасова перерва в перевезенні виникла на 2 доби не з вини залізниці, в наслідок конвенційних заборон.». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. В зазначений період були відсутні будь-які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України та за її межі. Крім цього, акт за таким самим номером був складений на попередній вагон. Дату (добу) 26.07.2019р. Позивач при розрахунку термінів доставки не враховував. Розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 40827073 без врахування сумнівного акту є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -18.07.2019р., дата видачі вантажу згідно з пам`яткою про подавання вагонів форми ГУ-45 № 2091 - 26.07.2019р., фактичний термін доставки складає 7 діб при нормі 5 діб ((4 доби на відстань 743 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - 2 доби, штраф 10% від провізної плати 5 520,00 грн. складає 552,00 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. У графі 49 накладної № 43207893 зазначено: «Охорона залізниці 425209 Акт від 11.07.2019 № 3015 про Тер. дост. вант. зб. 2доби в меж. ДН-3 Од. зг. п. 2.9 нак. 644 от 21.11.2000. Акт від 13.07.2019№ 1333 про КОНТРОЛЬНАЯ ПЕРЕВЕСКА СРОК ДОСТАВКИ ПРОДЛЕН 12.07-13.07.19г.». При цьому, в акті № 3015 не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також в актах немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Знам`янка № 3015 від 11.07.2019р. в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Вагон прибув на ст. Знам`янка 12.07.2019. Тимчасова перерва в перевезенні виникла на 2 доби не з вини залізниці, внаслідок конвенційних заборон.». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. У зазначений період були відсутні будь-які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України та за її межі. Таким чином, розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 43207893 без врахування сумнівного акту є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -09.07.2019р., дата видачі вантажу в графі № 52 «Календарний штемпель видачі вантажу» -16.07.2019р., фактичний термін доставки складає 6 діб при нормі 3 доби ((2 доби на відстань 371 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - 3 доби, штраф 20% від провізної плати 11 326,00 грн. складає 2 265,20 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. У графі 49 накладної № 40520827 зазначено: «Акт від 16.07.2019 № 2374 про Поїзду продов. термін доставки вантажу на 2 доби № 644 П 2.9 ДН321.11.2000. Акт від 17.07.2019 № 3190 про Терм. дост. ван. збіл. 2 доби в меж.ДН-ЗОд. зг. п. 2.9 нак. 644 21.11.2000.» Не зазначена причина затримки вантажу та тривалість цієї затримки, а також немає підпису працівника станції, як це передбачено п. 2.9 Правил. В акті ст. Помошна № 2374 від 16.07.2019р. в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Подовжено термін доставки вантажу на 2 доби в межах ДН-3 зг. п. 2.9 нак № 644 від 21.11.2000р. Тимчасова перерва в перевезенні не з вини залізниці, з причин діючих конвенційних заборон, на перевезення вагонів і вантажів, які слідують по УЗ та за її межі наявність яких впливає на переробну спроможність станції та розміри руху». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. Крім цього, за вказаною накладною було відправлено 5 вагонів, в акті вказаний лише вагон № 61635363, також згідно з актом термін доставки було подовжено на 2 доби з моменту складання акту 16.07.2019р., але вже наступної доби на ст. Знам`янка був складений ще один акт про тимчасову перерву в перевезенні на 2 доби. В акті ст. Знам`янка № 3190 від 17.07.2019р. (акт за таким же номером було складено на вантаж за накладною № 40545873) в описі обставин, що викликали складання акту значиться: «Вагон прибув на ст. Знам`янка 17.07.2019. Тимчасова перерва в перевезенні виникла на 2 доби не з вини залізниці, в наслідок конвенційних заборон.». З наведеного не вбачається вини Позивача як вантажоодержувача в затримці доставки вантажу. У зазначений період були відсутні будь-які конвенційні заборони на перевезення вантажів залізницями України та за її межі. Згідно з актом термін доставки було подовжено на 2 доби з моменту складання акту 17.07.2019р., але згідно з гр. 51 залізничної накладної вже наступної доби 18.07.2019р. вантаж прибув на станцію призначення Запоріжжя - Ліве. Розрахунок прострочення термінів доставки і суми штрафу за накладною № 39826037 без врахування сумнівних актів є наступним: дата відправлення в графі № 56 «Календарний штемпель станції відправлення» -09.07.2019р., дата видачі вантажу згідно з пам`яткою про подавання вагонів форми ГУ-45 № 2008 - 18.07.2019р., фактичний термін доставки складає 8 діб при нормі 5 діб ((4 доби на відстань 799 км) + 1 доба (на операції, пов`язані з відправленням/прибуттям)). Прострочення - З доби, штраф 20% від провізної плати 50640,00 грн. складає 10 128,00 грн., в перевізному документі відсутні відмітки що дають право на збільшення терміну доставки. В розрахунку до позову позивачем зазначена сума штрафу в розмірі 15 192,00 грн., таким чином надлишок заявленого штрафу складає 5 064,00 грн.
Господарський суд не вбачає підстав, визначених ст. 233 Господарського кодексу України щодо зменшення розміру штрафних санкцій.
Наявні у справі докази є підставою для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" (49600, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр-кт. Д.Яворницького, 108, ідентифікаційний код 40081237) на користь публічного акціонерного товариства "Запорізький металургійний комбінат "Запоріжсталь" (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, 72, ідентифікаційний код 00191230) суму штрафу за прострочення доставки вантажів у розмірі 146 706 грн. 92 коп., судовий збір 2200 грн. 60 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .
Повне рішення складено 30.06.2020
Суддя Г.В. Манько