
Справа № 766/17704/18
н/п 2-а/766/28/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.06.2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Рядчої Т.І.,
за участю секретаря Головчиної А.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного інспектора відділу митного оформлення №2 митного пункту Херсон-Центральний митниці Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь Лобарєва Максима Сергійовича, старшого прикордонних нарядів в контрольному пункті в`їзду-виїзду "Чонгар" Бойчука Владислава Олександровича, Митниці Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, третя особа Херсонський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанов про накладення адміністративних стягнень,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить скасувати постанови №000082 від 06.08.18 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 204-1 КУпАП та №0210/50800/18 від 22.08.2018 р про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.477 Митного кодексу України.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що вважає постанови незаконними та такими, що підлягають скасуванню. Так, ОСОБА_1 зазначає, що при розгляді адміністративних справ була порушена процедура їх проведення, а саме: його не ознайомлювали з правами, якими він може користуватися, та з моменту виявлення правопорушення пройшло п`ять годин, що на дві години більше дозволеного ст. 255КУпАП.
Ухвалою від 14.09.2018 року суддею Дорошинською В.Е. відкрито провадження у справі.
Представником відповідача Митниці ДФС у Херсонській області 05.10.2018 р. Е.Іванським до суду подано відзив на адміністративний позов, згідно якого останній вважає вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню та просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Також зазначив, що автомобіль, на якому позивач перетнув кордон є товаром у розумінні ст.4 МК Країни, а тому він підлягав митному контролю відповідно до ст.318 МК України. Відповідно до Електронного журналу пункту пропуску позивач заїхав о 16.11 год. та покинув його о 17.01 год.
31.10.2018 р. позивач надіслав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що відзив відповідача не спростовує тверджень, зазначених у позові.
Ухвалою від 26.05.2020 р. суддею Рядчою Т.І. справу було прийнято до свого провадження.
В судове засідання позивач не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
В судове засідання представник відповідача Митниці ДФС у Херсонській області не з`явилась, надала до суду клопотання , в якому просила розглядати справу без її участі.
Державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного пункту Херсон-Центральний митниці Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь Лобарєв Максим Сергійович, старший прикордонних нарядів в контрольному пункті в`їзду-виїзду "Чонгар" Бойчук Владислав Олександрович, представник третьої особи Херсонського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України в судове засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи були повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 22.08.2018 р. постановою в справі про порушення митних правил №0210/508800/18 ОСОБА_1 притягнули до відповідальності за ст. 477 Митного Кодексу України та наклали стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. Постановою встановлено, що 06.08.2018 року о 16.00 год. у зону митного контролю КПВВ "Чонгар" Митниці ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь заїхав транспортний засіб особистого користування марки "SKODA OCTAVIA", реєстраційний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу особистого користування - Україна, VIN код НОМЕР_2 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 з вільної економічної зони "Крим" на материкову частину України разом із дружиною та сином.
Відповідно п. 57 ст. 4 Митного кодексу України «товари» - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі».
Відповідно до п. 29 ст.4 Митного кодексу України «митні формальності» - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Згідно пункту 6.3 статті 6 ЗУ від 12.08.14 № 1636-УІІ «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» митні формальності, пов`язані з переміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення та громадян через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», здійснюється у зонах митного контролю, розташованих у місцях, визначених у статті 329 Митного кодексу України, як при переміщенні через митну територію України.
Відповідно до ч.1 розпорядження Кабінету міністрів України від 30.04.2014 № 424-р «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» у зв`язку із загостренням ситуації в Автономній Республіці Крим і вторгненням на територію України озброєних формувань, екстремістські налаштованих осіб та військовою агресією з боку Російської Федерації, блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон (далі - пункти пропуску) та пунктів контролю, які розташовані в Автономній Республіці Крим, що призводить до неможливості провадження подальшої діяльності в них та перешкоджає здійсненню передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, та відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово закрити пункти пропуску та пункти контролю, в тому числі і митний пост «Керч» пункт пропуску «порт Крим» Кримської митниці.
У п.4 постанови Кабінету міністрів України від 04.06.2015р. №367 «Про затвердження порядку в`їзду на тимчасову окуповану територію України та виїзду з неї» наведено перелік пунктів, в яких здійснюється прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск осіб, що в`їжджають на тимчасову окуповану територію України або виїжджають з неї, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, не призначених для перетинання державного кордону.
Відповідно до ч.1 розпорядження КМУ від 04.06.14 р. № 535 «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» у зв`язку із загостренням ситуації в Автономній Республіці Крим і вторгненням на територію України озброєних формувань, екстремістські налаштованих осіб та військовою агресією з боку Російської Федерації, блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон (далі - пункти пропуску) та пунктів контролю, які розташовані в Автономній Республіці Крим, що призводить до неможливості провадження подальшої діяльності в них та перешкоджає здійсненню передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, та відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово закрити пункти пропуску та пункти контролю.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачене ст.477 МК України, а саме: порушення встановленого законодавством порядку ввезення товарів на територію вільної митної зони, зокрема товару - транспортного засобу особистого користування марки "SKODA OCTAVIA", реєстраційний номер НОМЕР_1 , країна реєстрації транспортного засобу особистого користування - Україна, VIN код НОМЕР_2 .
Також, 06.08.2018 р. постановою №000082 ОСОБА_1 було притягнуто до відповідальності за ч.1 ст. 204-2 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. Постановою встановлено, що 06.08.2018 року прикордонним нарядом в контрольному пункті в`їзду-виїзду "Чонгар" Бойчуком В.О. було виявлено громадянина ОСОБА_1 , який здійснив в`їзд на тимчасово окуповану територію України поза встановленим контрольним пунктом, а саме через міст поблизу паромної переправи "Крим", чим порушив вимоги п.3 Порядку в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженою постановою КМУ від 04.06.2015р. №367.
Судом встановлено, що дана постанова складена законно та обґрунтовано. Відповідно до протоколу від 06.08.2018 року позивачу були роз`яснені права та обов`язки, та відібранні пояснення по суті правопорушення, в яких він визнав переміщення автомобілю через Кримський міст. Крім цього, ОСОБА_1 було повідомлено про розгляд справи, яке було призначено на 22.08.2018 р., і від участі в якому він відмовився. Також, враховуючи положення п.57 ст.4 Митного Кодексу України твердження позивача, що він не ввозив ніяких товарів, є безпідставним. Факт виїзду позивача на автомобілі з митної території України 07.07.2018 р. через митний пост "Мілове" підтверджується витягом з центральної бази даних АСМО "Інспектор".
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд зазначає, що предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб`єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про адміністративне правопорушення.
Таким чином, досліджуючи питання правомірності застосування адміністративної відповідальності до позивача у вказаних спірних правовідносинах, суд перевіряє, чи були у відповідачів по справі підстави для прийняття постанов про адміністративне правопорушення відносно позивача про визнання його винним у вчиненні адміністративних правопорушень.
Враховуючи всі обставини, досліджені в судовому засіданні, суд вважає за необхідно відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 241-246, 257-262, 295 КАС України, суд
в и р і ш и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державного інспектора відділу митного оформлення №2 митного пункту Херсон-Центральний митниці Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь Лобарєва Максима Сергійовича, старшого прикордонних нарядів в контрольному пункті в`їзду-виїзду "Чонгар" Бойчука Владислава Олександровича, Митниці Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, третя особа Херсонський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанов - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Позивач: ОСОБА_1 (мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПО НОМЕР_3 ).
Відповідач: Державний інспектор відділу митного оформлення №2 митного пункту Херсон-Центральний митниці Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь Лобарєв Максим Сергійович.
Відповідач: старший прикордонних нарядів в контрольному пункті в`їзду-виїзду "Чонгар" Бойчук Владислав Олександрович.
Відповідач: Митниця Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополь (вул. Гоголя, 13, м. Херсон, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 43335608).
Третя особа: Херсонський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (місцезнаходження вул. Перекопська, 175, м. Херсон,).
Суддя Т.І. Рядча