
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1169/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 ,
про визнання протиправним та скасування наказу.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним і скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23.03.2020 р. №11-4567/14-20-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_2 у частині земельної ділянки площею 2,00 га, зазначеної ОСОБА_1 на графічних матеріалах, поданих разом із заявою від 15.12.2019 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, яка знаходиться у межах земельної ділянки загальною площею 21,0948 га, кадастровий номер 3521187600:02:000:2024, яка знаходиться на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 15.12.2019 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Чемерпільської сільської ради (за межами населеного пункту) Гайворонського району Кіровоградської області, за результатами розгляду якої прийнято наказ від 17.01.2020 р. №11-905/14-20-СГ про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, який визнано протиправним та скасовано рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.03.2020 р. у справі 3340/332/20, при цьому зазначеним рішенням зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду. Як вказує представник позивача, відповідачем, не зважаючи на триваючий судовий спір, з метою унеможливлення виконання судового рішення у справі, прийнятого на користь позивача 23.03.2020 р., усупереч усім критеріям, визначеним ст.2 КАС України, прийнято наказ №11-4567/14-20-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області на підставі викопіювання з кадастрової карти від 12.03.2020 р. №НВ-3511054202020, а саме: надано дозвіл іншій особі – ОСОБА_2 на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок тієї ж земельної ділянки, яка зазначена позивачем як бажана на графічних матеріалах, поданих як додаток до заяви від 15.12.2020 р. На думку представника позивача, відповідач штучно створив ситуацію за умов якої, поки позивач захищає своє право та законний інтерес у судовому порядку, третя особа відносно цієї ж земельної ділянки розробляє документацію та подасть її на погодження і затвердження, наслідком чого стане передання відповідачем її у власність такій особі, та нівелює судовий захист позивача, оскільки в такому разі він стане ілюзорним, позбавленим будь-якого логічного змісту, безцільним, формальним, нікчемним, що не відповідає принципу верховенства права та принципу, закріпленому у статті 1291 Конституції України щодо обов`язковості судових рішень. Представник позивача зауважує, що при чинності оскаржуваного наказу та розроблення на підставі нього відповідного проекту землеустрою, погодження його та подання іншою особою на затвердження і прийняття рішення про передання земельної ділянки у власність, позивач, отримавши наказ про надання дозволу на розробку проекту землеустрою в разі виконання рішення суду та прийняття позитивного рішення відповідачем про задоволення його заяви від 15.12.2019 р. буде позбавлений права на затвердження даного проекту та передачу йому у власність земельної ділянки, з огляду на положення ст.118 ЗК України, оскільки на земельну ділянку, яку має намір отримати у власність позивач, будуть зареєстровані речові права іншої особи. Представник позивача наголошує на тому, що за правової позиції щодо можливості видачі наказів, що стосуються однієї і тієї ж земельної ділянки, для необмеженої кількості осіб без надання першому, хто звернувся за відповідним дозволом закінчити встановлену законом процедуру приватизації земельної ділянки, таку процедуру завершить той громадянин, якому проектна організація швидше розробить документацію із землеустрою і подасть її на погодження, а не той, хто перший звернувся до уповноваженого органу для отримання відповідного дозволу. На думку представника позивача, такий правовий підхід є явно дискримінаційний та очевидно і беззаперечно суперечить критеріям визначеним у ст.2 КАС України. Представник позивача зазначає, що Верховний Суд у постановах від 25.04.2018 р. у справі №461/2132/17, від 31.07.2019 р. у справі №472/1286/17-ц, від 11.09.2019 р. у справі №472/1284/17-ц, від 27.11.2019 р. у справі №671/464/17, від 22.01.2020 р. у справі №707/2230/18 висловив позицію відповідно до якої орган державної влади і орган місцевого самоврядування не має правових підстав для надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на земельну ділянку двом різним особам на одну і ту ж земельну ділянку.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву у якому заперечено щодо задоволення позову (а.с.70-73). Відповідач вказує, що 03.03.2020 р. до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надійшла заява ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. В ході перевірки поданих ОСОБА_2 матеріалів, Головним управлінням встановлено, що вони відповідаютьч.6 ст.118 Земельного кодексу України. у зв`язку з чим видано наказ від 23.03.2020 р. №11-4567/14-20-СГ. Відповідач наголошує на тому, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Відповідач зауважує, що Головне управління здійснило перевірку правильності поданих матеріалів, а не першочерговість подання матеріалів, а тому за матеріалами ОСОБА_2 відповідно до чинного законодавства прийнято позитивне рішення. Відповідач вважає, що скасування наказу Головного управління про надання дозволу ОСОБА_2 жодним чином не пов`язано з позитивним вирішенням «правомірних очікувань» позивача, а навпаки, порушує законні права ОСОБА_2 . Як зазначає відповідач, позивачем жодним чином не зазначено, в чому саме було порушення законодавства з боку відповідача щодо видання спірного наказу, окрім лише того, що це, на його думку, порушує його сподівання та очікування. Також Головне управління наголошує на тому, що суд не може втручатися в дискреційні повноваження Головного управління перебираючи на себе функцію органу щодо вирішення питань, які законодавчо віднесені до компетенції цього органу державної влади, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у справі №П/811/601/18.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.04.2020 р. відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову (а.с.28-30).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 р. позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування наказу – залишено без руху.(а.с.33).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.04.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.42-43).
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.05.2020 р. відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі (а.с.64-65).
29.05.2020 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.77).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою від 15.12.2019 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,00 га, для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області (а.с.8). До заяви додано копії паспорта та ідентифікаційного коду, графічні матеріали з бажаним місцем розташування земельної ділянки (а.с.6-7, 8, зі зворотного боку).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.01.2020 р. №11-905/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою» відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства з таких підстав: подані графічні матеріали не відповідають вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць. проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, у відповідності до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України (а.с.9).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.03.2020 р. у справі №340/332/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.01.2020 р. №11-905/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою»; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не пізніше 30 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.12.2019 р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області та прийняти рішення з урахуванням висновків суду; в задоволенні решти позовних вимог – відмовлено (а.с.10-13).
Зазначене рішення оскаржене в апеляційному порядку та на час розгляду даної справи не набрало законної сили.
Окрім того, відносно земельної ділянки щодо якої ОСОБА_1 подано заяву від 15.12.2019 р., до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області 03.03.2020 р. надійшла заява ОСОБА_2 від 28.02.2020 р. про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів (а.с.19).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23.03.2020 р. 311-4567/14-20-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, в тому числі: 2,0000 га – рілля, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (а.с.15).
Позивач, вважаючи вказаний наказ протиправним та таким, що порушує його законні інтереси, звернувся з позовом у даній справі щодо скасування цього наказу.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
При цьому, з огляду на зміст пп.«в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
На підставі п.«б» ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара.
Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З огляду на п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 р. №15 (далі за текстом – Положення №15) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Пунктом 9 Положення №15 визначено, що Держгеокадастр в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінекономіки видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Відповідно до п.7 Положення №15 Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 р. №308, чинного на час виникнення спірних правовідносин, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Тобто у даному випадку суб`єктом, уповноваженим на розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, ч.7 ст.118 Земельного кодексу України визначає вичерпний перелік підстав для відмови у надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Оскаржуваним наказом Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га, в тому числі: 2,0000 га – рілля, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
За своєю правовою природою рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.
Викладене узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, наведену у постанові від 17.10.2018 р. у справі №380/624/16-ц (провадження №14-301цс18).
При цьому суд враховує саме правову позицію Великої Палати Верховного Суду, оскільки відповідно до п.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 р. №1402-VIII до повноважень Великої Палати Верховного Суду відноситься перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.
На час розгляду даної справи Велика Палата Верховного Суду не відступила від правового висновку, викладеного у постанові від 17.10.2018 р. у справі №380/624/16-ц (провадження №14-301цс18).
Так, дозвіл на розроблення проекту землеустрою, як і принцип мовчазної згоди, є лише підставою для замовлення виконання робіт із виготовлення відповідного проекту.
Суд враховує, що Земельним кодексом України не визначено порядку та черговості розгляду заяв про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, які надійшли від різних осіб відносно однієї і тієї ж земельної ділянки. Також Земельним кодексом України не заборонено надавати дозволи на розроблення проектів землеустрою відносно однієї земельної ділянки кільком особам.
Таким чином, надходження до уповноваженого органу заяв від різних осіб стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відносно однієї і тієї ж земельної ділянки, так як і надання дозволу на розроблення проекту землеустрою іншій особі, не є підставою для відмови у задоволенні таких клопотань відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України. Не є такою підставою і наявність рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі.
Суд зауважує, що Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не наділене повноваженнями щодо визначення пріоритетності заявників на стадії надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на одну й ту ж саму земельну ділянку.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що оскарження позивачем наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 17.01.2020 р. №11-905/14-20-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», в розумінні ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, не могло бути підставою для відмови у задоволенні заяви ОСОБА_2 .
Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23.03.2020 р. 311-4567/14-20-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а також з дотриманням інших критеріїв встановлених ч.2 ст.2 КАС України, тому позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні у позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26) про визнання протиправним та скасування наказу – відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду – 26 червня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт