
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2020 року м. Київ № 2а-13038/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючої судді - Добрівської Н.А.
розглянувши у спрощеному провадженні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової служби Українидо Підприємства з іноземною інвестицією "Імперіал Тобако Юкрейн"про стягнення фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Підприємства з іноземною інвестицією "Імперіал Тобако Юкрейн" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 3 400,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у відповідача утворилась заборгованість зі сплати фінансових санкцій, визначеної рішення про застосування фінансових санкцій №000182 від 10.08.2012, яка на день звернення до суду відповідачем не сплачена.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2012 відкрито скорочене провадження у адміністративній справі та надано строк відповідачу для надання заперечень, а від позивача витребувані додаткові матеріали по справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2012 провадження у справі №2а-13038/12/2670 зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №2а-12296/12/2670 за позовом Підприємства з іноземною інвестицією "Імперіал Тобако Юкрейн" до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України про визнання нечинним рішення про застосування фінансових санкцій №000182 від 10.08.2012.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.09.2013 провадження у справі №2а-13038/12/2670 поновлено та призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні 24.09.2013 судом здійснено заміну позивача - Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України на Міністерство доходів і зборів України.
10.10.2013 ухвалою суду провадження у справі №2а-13038/12/2670 зупинено до вирішення Київським апеляційним адміністративним судом заяви про внесення виправлення до постанови від 09.07.2013 по справі №2а-12296/12/2670.
На підставі ч.2 ст.26 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15.12.2017) та з дотриманням вимог ст.15-1 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції до 15.12.2017 року) 19.02.2015 справа №2а-13038/12/2670 передана на розгляд судді Добрівської Н.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.02.2015 справу прийнято до провадження судді Добрівської Н.А.
13.05.2019 ухвалою суду поновлено провадження у адміністративній справі №2а-13038/12/2670 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Підприємством з іноземною інвестицією "Імперіал Тобако Юкрейн" було надано відзив на позовну заяву, я якому останнє просило відмовити у задоволенні позову з огляду на те, що рішення позивача про застосування фінансових санкцій №000182 від 10.08.2012 скасовано постановою суду, яка набрала законної сили.
Згідно із пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію Міністерства доходів і зборів» від 01.03.2014 №67 ліквідовано Міністерство доходів і зборів, припинено здійснення заходів щодо реорганізації Державної податкової служби та Державної митної служби, що розпочаті відповідно до Указу Президента України від 24.12.2012 №726 «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади».
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної фіскальної служби» від 21.05.2014 №160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» (надалі - Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Згідно абз.4 п.2 Постанови №1200 Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності
У абз.6 п.2 Постанови №1200 зазначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Одночасно, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р «Питання Державної податкової служби» погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. N 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., N 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України», якою, зокрема, встановлено основні завдання Державної податкової служби України.
Таким чином, з урахуванням викладеного та на підставі ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов висновку про необхідність заміни первинного позивача - Міністерства доходів і зборів процесуальним правонаступником у спірних правовідносинах - Державною податковою службою України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 43005393).
Ознайомившись з позиціями сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив таке.
На виконання наказів Регіонального управління Департаменту САТ ДПС України у м. Києві (надалі - регіональне управління) від 09.07.2012 №299, від 18.07.2012 №308 та направлення на проведення фактичної перевірки від 09.07.2012 №21-13110225, посадовими особами регіонального управління з 09.07.2012 по 23.07.2012 здійснено перевірку складу, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 35 та використовується суб`єктом господарювання Підприємством з іноземною інвестицією «Імперіал Тобако Юкрейн», юридична адреса: м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 35.
В ході перевірки встановлено, що в складському приміщенні Підприємством з іноземною інвестицією «Імперіал Тобако Юкрейн» відсутня наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!». Дане порушення зафіксовано в акті перевірки від 23.07.2012 № 0211/01/20044494.
10.08.2012 на підставі вказаного акта перевірки, яким встановлено порушення вимог статті 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року №481/95-ВР (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Закон №481/95-ВР), винесено рішення №000182 про застосування фінансових санкцій у розмірі - 3400,00 грн.
Наявність підстав для стягнення цих санкцій у судовому порядку є предметом спору у цій справі.
Оцінивши повідомлені учасниками справи обставини, суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.
Закон №481/95-ВР визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Відповідно до ст.15-2 Закону №481/95-ВР забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:
1) у закладах громадського харчування;
2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;
3) у приміщеннях закладів культури;
4) у приміщеннях закритих спортивних споруд;
5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров`ю!".
Абзацом 10 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР зазначено, що у разі необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, до суб`єктів господарювання застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу 3400 гривень.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначає порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) (надалі - Порядок №790).
Відповідно п.13 Порядку №790 рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.
З матеріалів справи вбачається, що рішення №000182 від 10.08.2012 оскаржено Підприємством з іноземною інвестицією «Імперіал Тобако Юкрейн» до суду.
Окружний адміністративний суду міста Києва постановою від 09.10.2012 у справі №2а-12296/12/2670 відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Однак, Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 09.07.2013, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 29.09.2014, рішення суду першої інстанції скасував та прийняв нове, яким задовольнив позовні вимоги. Скасував рішення відповідача про застосування штрафних санкцій від 10.08.2012 №000182.
16.11.2015 ухвалою Вищого адміністративного суду України постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2013 у справі №2а-12296/12/2670 залишено без змін.
Отже, на час постановлення цього рішення постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2013 у справі №2а-12296/12/2670 набрала законної сили.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно п.14 Порядку №790 у разі скасування рішення про застосування фінансових санкцій сплачені суми штрафів підлягають поверненню у строки та у порядку, визначені законодавством.
З огляду на встановлені у справі обставини, які свідчать про те, що рішення №000182 від 10.08.2012, відповідно до якого у відповідача утворилась заборгованість зі сплати фінансових санкцій, на день постановлення вказаного рішення є скасованим у судовому порядку, суд приходить висновку про відсутність підстав для стягнення визначеної у позові заборгованості. Відтак, вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 3, 5-11, 19, 73-77, 79, 90, 263, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволені позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному ст.ст.293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Позивач - Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 43005393).
Відповідач - Підприємство з іноземною інвестицією "Імперіал Тобако Юкрейн" (код ЄДРПОУ 20044494, юридична адреса: 03026, м.Київ, вул. Академіка Заболотного, 35).
Суддя Н.А. Добрівська