
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/486/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач зазначає, що ОСОБА_1 20.11.2001 року був призваний до лав Збройних Сил України, а 16.10.2002 року демобілізувався.
Згідно наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя від 27 серпня 2018 року № 527-0 "Про звільнення" 27 серпня 2018 року звільнено з посади та з органів податкової міліції в запас Збройних сил України за пунктом 64 підпунктом "ж" (за власним бажанням) підполковника податкової міліції ОСОБА_1 , зарахованого у розпорядження Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.
Вислуга на день звільнення складає: в календарному обчисленні - 17 (сімнадцять) років 05 (п`ять) місяці 12 днів, в пільговому обчисленні 18 (вісімнадцять) років 9 (дев`ять) місяців 14 днів.
Згідно архівної довідки № 185 від 09.12.2019 року ОСОБА_1 , в період з 02.07.1996 року по 30.06.2001 року, навчався у вищому навчальному закладі на денному відділенні - у Херсонському індустріальному інституті.
З 11.02.2003 року ОСОБА_1 прийнятий на службу в податкову міліцію, а 27.08.2019 року звільнений з посади та з органів податкової міліції в запас Збройних сил України за пунктом 64 підпунктом "ж" (за власним бажанням) (наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя №527-о від 27.08.2019 року).
На день звільнення 27.08.2019 року, позивачу не було зараховано у вислугу років, навчання у вищому навчальному закладі з 02.07.1996 року по 30.06.2001 року.
Позивач особисто звернувся до відповідача з метою з`ясування неврахування у вислугу років, навчання у вищому навчальному закладі та надав копію висновку, яким стаж оголошено наказом ДПА від 29.10.2004 року № 478-о, у якому навчання враховано. Проте отримав інший висновок, яким стаж оголошено наказом ГУ ДФС у Херсонській області від 19.03.2018 року № 76-о без врахування навчання та додано копію листа ДФС України від 14.03.2018 року № 7420/7/99-99-04-04-02-17, у якому з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (зі змінами та доповненнями), яким зобов`язано переглянути та оголосити вислугу років для нарахування надбавки особам начальницького складу податкової міліції, відповідно до вимог наказу ДПА від 15.05.2008 року № 313 "Про затвердження Інструкції про порядок обчислення стажу служби для виплати винагороди за вислугу років особам начальницького складу податкової міліції Державної податкової служби України.
Позивач вважає, що дії Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя протиправні в частині обчислення ОСОБА_1 вислуги років станом на 27.08.2019 року в розмірі 17 років 05 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 18 років 09 місяців 14 днів) та не зарахування до вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі. Таким чином, на думку позивача вислуга років станом на 27.08.2019 року повинна становити 19 років 11 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 21 рік 03 місяці 14 днів).
Позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя щодо обчислення ОСОБА_1 вислуги років станом на 27.08.2019 року в розмірі 17 років 05 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 18 років 09 місяців 14 днів) та не зарахування до вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі;
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя від 27.08.2019 року № 527-о в частині "Вислуга років станом на 27.08.2019 року складає 17 років 05 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 18 років 09 місяців 14 днів)";
- зобов`язати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя провести ОСОБА_1 перерахунок вислуги років, станом на 27.08.2019 року та встановити 19 років 11 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 21 рік 03 місяці 14 днів);
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 28.02.2020 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 25.03.2020 року.
18.03.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що строк календарної служби 17 років 05 місяців 12 днів, визначений в частково оскаржуваному наказі, зазначено для обрахування розміру одноразової грошової допомоги, передбаченої абзацом 4 пункту 10 Порядку № 393, відповідно до якого, особам рядового і начальницького складу органів податкової міліції які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Стосовно вимог позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, то відповідач вважає що таки вимоги, не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ст.382 КАС України встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.
Ухвалою суду від 25.03.2020 року зупинено провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
24.06.2020 року поновлено провадження в адміністративній справі.
Представники сторін надали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до положень частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації в Херсонській області № 9-о від 11.02.2003 року ОСОБА_1 з 11.02.2003 року прийнято на службу в податкову міліцію.
Наказом ДПА від 29.10.2004 року № 478-о зараховано в стаж служби для виплати відсоткової надбавки за вислугу років, зокрема період навчання у Херсонському державному технічному університеті (зараховується час навчання в межах п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців) з 01.09.1996 року по 30.06.2011 року.
Наказом ГУ ДФС у Херсонській області від 19.03.2018 року № 76-о не зараховано до стажу служби період навчання у Херсонському державному технічному університеті.
Відповідно до архівної довідки Херсонського національного технічного університету від 09.12.2019 року № 185 ОСОБА_1 значиться студентом денного відділення з 01.09.1996 року по 30.06.2001 року: наказом № 136-с від 02.07.1996 року зарахований на перший курс Херсонського індустріального інституту; наказом № 453-с від 30.06.2001 року відрахований у зв`язку із закінченням університету, отриманням повної вищої освіти за спеціальністю "Автоматизоване управління технологічними процесами" та присвоєнням кваліфікації спеціальності з автоматизованого управління технологічними процесами.
Постановою Кабінету Міністрів від 24.03.1997 р. № 254, наказом Міністерства освіти України від 16.04.1997 р. № 116 та наказом ректора Херсонського індустріального інституту від. 15.05.1997 р. № 111 на базі Херсонського індустріального інституту, що ліквідований, створений Херсонський державний технічний університет.
Указом Президента України від 15.11.2004 р. №1403/2004, наказом Міністерства освіти і науки України від 01.12.2004 р. за №895 та наказом ректора ХДТУ від 15.12.2004 р. за №450 Херсонський державний технічний університет перейменовано в Херсонський національний технічний університет, який став правонаступником Херсонського державного технічного університету.
Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.08.2019 року № 527-о "Про звільнення" звільнено з податкової міліції у запас Збройних Сил України підполковника податкової міліції Вишневецького Костянтина Миколайовича (М-109476), зарахованого у розпорядження Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, 27 серпня 2019 року, за підпунктом "ж" пункту 64 (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Вислуга років станом на 27 серпня 2019 року складає у календарному обчисленні 17 років 05 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 18 років 09 місяців 14 днів).
Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги складає: 17 років 05 місяців 12 днів.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
У відповідності до пункт "и" частини 1 статті 17 Закону України № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, Національну поліцію, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв`язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики.
Відповідно до частини другої статті 17 Закону України № 2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ. Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Статтею 17 Закону України № 2262-ХІІ визначений порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом.
Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" .
Пунктом 2 Постанову Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактам, начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.
Аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстави для висновку, що Законом України № 2262-ХІІ для осіб начальницького складу податкової міліції передбачені гарантії формування вислуги років, необхідної для призначення та нарахування пенсії.
У приписах частини другої статті 17 Закону України № 2262-ХІІ визначено перелік осіб та органів до вислуги років яким, при призначенні пенсії відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, додатково зараховується час навчання у вищому навчальному закладі.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14 серпня 2019 року у справі № 1740/2508/18.
Згідно із частин 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд вказує наступне.
Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми слідує, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду, а тому суд не вбачає підстав для зобов`язання суб`єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення.
Керуючись статтями 9, 90, 242 - 246, 250, 255, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, просп. Ушакова, 75, м. Херсон, 73026) щодо обчислення ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) вислуги років станом на 27.08.2019 року в розмірі 17 років 05 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 18 років 09 місяців 14 днів) та не зарахування до вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.08.2019 року № 527-о в частині "Вислуга років станом на 27.08.2019 року складає 17 років 05 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 18 років 09 місяців 14 днів)".
Зобов`язати Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 39394259, просп. Ушакова, 75, м. Херсон, 73026) провести ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) перерахунок вислуги років, станом на 27.08.2019 року та встановити 19 років 11 місяців 12 днів (у пільговому обчисленні 21 рік 03 місяці 14 днів).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя С.О. Варняк
кат. 106030000