
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3190/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи у м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дій, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якому просить, з урахування уточнених позовних вимог:
- визнати протиправною бездіяльність щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви від 08.04.2020 року щодо повторного проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, виходячи із розміру грошового забезпечення визначеного довідкою Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року №5804-2286/5807;
- зобов`язати провести повторний перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року за №5804-2286/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
- зобов`язати здійснити виплату оновленого розміру пенсії, з врахуванням уже виплачених сум, провести без обмеження її максимальним розміром та виплатити недоплачену частину пенсійного забезпечення однією сумою, у порядку та терміни визначених чинним законодавством.
Позовні вимоги аргументовані тим, що неприйняття відповідачем відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.04.2020 року щодо повторного перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного в оновленій довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року за №5804-2286/5807 слід розцінювати як протиправну бездіяльність спрямовану на перешкоджання реалізації ним своїх законних прав. Відтак, на думку позивача, належним способом захисту його прав буде зобов`язання відповідача провести повторний перерахунок пенсії з 05.03.2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року за №5804-2286/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідач у відзиві на позов зазначає, що органи Пенсійного фонду України приймають рішення лише щодо призначення або відмови у призначенні пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії. При цьому, пенсія позивачу призначена, про що не заперечується позивачем, а відповідно у заяві, яке є предметом розгляду у даній справі, ставилось питання про здійснення перерахунку призначеної пенсії. Однак, ні Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (надалі Закон-2262-ХІІ), ні Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону-2262, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, не передбачено, прийняття рішення головним управлінням, з питань здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям. Окрім того, при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах. При цьому, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення та відповідно врегульовані різними нормами законодавства. Таким чином, з аналізу вищенаведеного Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій слідує, що органи Пенсійного фонду України приймають рішення лише щодо призначення або відмови в призначені пенсії, переведення з одного виду пенсій на інший та відновлення раніше призначеної пенсії. Отже, на думку відповідача, цим Порядком не передбачено обов`язок органу Пенсійного фонду України приймати рішення з питань здійснення перерахунку пенсій військовослужбовцям. Також, відповідач вважає, що при зміні грошового забезпечення військовослужбовців чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій військовослужбовцям (без подання заяви про перерахунок пенсій), а не індивідуально по окремих особах. Слід зазначити, що після проведеного перерахунку на виконання Постанови-103 та Постанови -704, Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям. Водночас, сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок, підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України. Окрім того, позивач необґрунтовано посилається на статтю 43 Закону № 2262-ХІІ, оскільки вона стосується лише порядку призначення пенсії, а не її перерахунку. Таким чином, у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні підстави для перерахунку пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням розмірів грошового забезпечення, що визначені відповідно до Постанови - 704. Окрім того відповідач зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.02.2020 у справі № 380/213/20 жодних зобов`язань на органи Пенсійного фонду України не покладено. ?
Ухвалою суду від 30.04.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 08.04.2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив з 05.03.2019 року провести перерахунок пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року за №5804-2286/5807, за результатами якого встановити новий грошовий еквівалент розміру раніше призначеної пенсії за вислугою років.
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 05.05.2020 року за №2584-2780/Г-03/8-1300/20 повідомило позивача про те, що згідно із ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Як передбачено п.2 Порядку, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону 2262, проводиться після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій.
Позивач не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду.
Відтак, спірні правовідносини виникли у зв`язку із відмовою проводити перерахунок пенсії позивача.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви від 08.04.2020 року.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, визначено цим Законом.
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи ПФУ.
Документи про призначення пенсії розглядає орган ПФУ і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом ПФУ.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок оформлення документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку оформлення документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
У справі, яка розглядається, суд установив, що Головне управління Пенсійного фонду України на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 08.04.2020 року рішення щодо перерахунку пенсії не приймало.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 року у справі №753/12809/14, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні даної справи.
Таким чином, бездіяльність відповідача щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 08.04.2020 року щодо повторного проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років є протиправною.
Що стосується перерахунку пенсії на підставі ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то суд зазначає наступне.
Статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Таким чином, доводи відповідача про те, що вказана норма регулює лише питання розрахунку розміру пенсій за вислугу років, що призначаються вперше, є безпідставними. Адже призначення пенсій врегульовано наступним розділом VI Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" розділом, тоді як стаття 43 міститься в розділі щодо обчислення розміру пенсії.
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII "Порядок перерахунку пенсій" Закону N 2262-XII. Частина 4 статті 63 "Перерахунок раніше призначених пенсій" передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, безпосередній словесний, логіко-граматичний та юридичний аналіз конструкцій та змісту вказаних правових норм дає підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону N 2262-XII. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених м характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.
Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі №826/3858/18, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні даної справи.
З огляду на викладене, суд вважає, що позивач правомірно звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років на підставі ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та мав законні очікування на перерахунок такої.
З приводу посилань відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року за № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то суд зазначає таке.
Зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у справі №160/8324/19, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні даної справи.
Як передбачено п.3 і п.8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Враховуючи те, що відповідачем не було дотримано зазначених критеріїв при розгляді звернення позивача про здійснення йому перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, такі дії не можуть вважатись правомірними.
При цьому, як убачається із заяви позивача від 08.04.2020 року позивач звернувся до відповідача про перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років у зв`язку з отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.04.2020 року за №5804-2286/5807, а тому суд вважає, що такий перерахунок повинен здійснюватись з моменту звернення позивача до відповідача з відповідною заявою від 08.04.2020 року, а не з 05.03.2020 року як просить позивач у позовній заяві, оскільки саме із таким зверненням позивач пов`язує порушення своїх прав.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими в частині визнання протиправними дій відповідача; зобов`язання відповідача провести повторний перерахунок пенсії з 08.04.2020 року та здійснити виплату оновленого розміру пенсії, а тому позов підлягає задоволенню у цій частині. В іншій частині у задоволенні позову слід відмовити.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неприйняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви від 08.04.2020 року щодо повторного проведення перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років, виходячи із розміру грошового забезпечення визначеного довідкою Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року №5804-2286/5807.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) провести повторний перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 08.04.2020 року, виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці Головного управління ДСНС України у Львівській області від 06.04.2020 року за №5804-2286/5807 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) здійснити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) оновленого розміру пенсії, з врахуванням уже виплачених сум, провести без обмеження її максимальним розміром та виплатити недоплачену частину пенсійного забезпечення однією сумою, у порядку та терміни визначених чинним законодавством.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. Я.Мартинюк