
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2020 року м. Житомир справа № 240/923/20
категорія 102000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ;
- зобов`язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовляє у виготовленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, чим, на думку позивача, порушує права та законні інтереси в контексті наявних релігійних переконань.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 23.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи .
Від відповідача надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що для оформлення паспорта з будь-якої підстави заявник має подати визначений перелік документів. Однак, документи позивачем не були подані взагалі, тобто ОСОБА_1 звернувся до відповідача всупереч встановленому законодавством порядку. За змістом звернення заявник не повідомив підставу, з якої він просить оформити та видати йому паспорт (оформлення вперше, обмін, видача замість утраченого або викраденого).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 25.10.2019 звернувся з заявою до Овруцького РВ з приводу оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядку № 302), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.05.2015 (далі - Постанова №302), акцентуючи увагу на пункт 3 вказаної постанови, який доповнено абзацом 5 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 398 від 03.04.2019 (далі - Постанова № 398).
У заяві не зазначено обставин, на підставі яких позивач просить видати паспорт у формі книжечки та не надано жодного документу.
За результатами розгляду вказаного звернення Овруцьким РВ надано відповідь від 30.10.2019 за вих. №Р-34/6/1827-19/1827/568-19 з роз`ясненнями вимог Порядку №302. Зокрема вказав, що п.3 абз.5 Постанови №302, на які посилається заявник передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, а також відповідно до Постанови № 398, Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ (далі - Положення про паспорт) наказом МВС від 06,06.2019 № 456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі- Тимчасовий порядок). Уданому випадку заявником не надано рішення суду, що набрало законної сили про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, регулюються Законом України від 20.11.2012 №5492-VI "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (далі - Закон України №5492-VI).
Даний законодавчий акт є чинним станом на день звернення позивачів із заявою до відповідача та регулює спірні правовідносини.
Частиною 1 ст. 21 Закону України №5492-VI встановлено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, що також кореспондується з нормами Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-XII від 26.06.1992 (далі - Положення).
Відповідно до норм ч.2 ст.21 Закону України №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.5 ст.21 Закону України №5492-VI передбачено, що оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими п.4 ч.1 ст.2 цього Закону.
Пунктом 3 Положення визначено, що бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Порядок видачі, обміну паспорта і користування ним регулюється розділом ІІ Положення. Так, зокрема, п.13 Положення передбачено, що для одержання паспорта громадянин подає:
- заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
- свідоцтво про народження;
- дві фотокартки розміром 35 х 45 мм;
- у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Станом на день виникнення спірних правовідносин (день подання заяви) оформлення та видача паспорта регулюється Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302).
Згідно п.п.1 п.7 Порядку №302 оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Пунктом 35 Порядку №302 визначений перелік документів, які необхідно подати заявнику для оформлення паспорта.
Відповідно до п.37 Порядку №302 працівник територіального підрозділу Державної міграційної служби, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24 - 29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи.
Абзацом 4 пункту 39 Порядку №302 рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України.
Таким чином, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.
Проте, як вбачається з матеріалів справи та копією матеріалів Овруцького РВ УДМС України в Житомирській області, позивач із заявою встановленого зразка до уповноваженого органу не звертався, а лише подав заяву у порядку Закону України "Про звернення громадян".
За змістом звернення заявник не повідомив підставу, з якої він просить оформити та видати йому паспорт (оформлення вперше, обмін, видача замість утраченого або викраденого), а також до звернення не додав жодного документу.
За результатами розгляду зазначеного звернення відповідачем була надана відповідь із роз`ясненням визначеного п.3 абз.5 Порядку №302, на який послався у своїй заяві заявник.
Зокрема, відповідно до п.3 абз.5 Постанови №302, на які посилається заявник передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, а також відповідно до Постанови № 398, Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ (далі - Положення про паспорт) наказом МВС від 06,06.2019 № 456 затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі- Тимчасовий порядок).
У даному випадку заявником до заяви не надано рішення суду, що набрало законної сили про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
З огляду на вищенаведене, суд не вбачає протиправності у діях Овруцького районного сектору Управління державної міграційної служби України в Житомирській області щодо відмови в оформленні та видачі паспорта ОСОБА_1 , оскільки позивачем не було дотримано встановленої законодавством процедури.
Суд зауважує, що уповноважений орган позбавлений можливості видати паспорт особі за відсутності його заяви та визначеного переліку документів.
Захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки.
Чинним законодавством повноваження щодо видачі паспорта громадянина України надано уповноваженим органам, визначеним у ст.2 Закону України №5492-VI. Вирішення цього питання належить до виключної компетенції такого органу та приймається за результатами розгляду поданих заявником документів.
Тому суд вважає, що оскільки право позивача на оформлення та видачу паспорта відповідачами на даний час не порушене, позовні вимоги щодо зобов`язання оформити та видати такий паспорта задоволенню не підлягають.
Щодо посилань позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17, то суд ці доводи до уваги не приймає, оскільки справа, що розглядається не є типовою по відношенню до зазначеної зразкової справи. Таким чином, висловлена правова позиція у зразковій справі до спірних правовідносин не може бути застосована.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідач діяв у спосіб, що визначений законодавством України та у межах своїх повноважень, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . до Овруцького районного відділу Управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Т.Шевченка,31а, м. Овруч, Овруцький район, Житомирська область, 11100) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос