
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
26 червня 2020 року Справа № 804/4250/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" про зміну способу і порядку виконання судового рішення та про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 804/4250/18 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Інвест» до Державної фіскальної служби України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Дочірнє підприємство "Лакталіс-Україна" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Інвест» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Дочірнє підприємство "Лакталіс-Україна" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними та скасовано Рішення комісії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №641138/35082684 від 10.04.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2660 від 13.11.2017.
Зобов`язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" (код ЄДРПОУ 35082684, ІПН 350826826538), в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, визначеному чинним законодавством..
Стягнуто з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Інвест» (код ЄДРПОУ 35082684) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. відповідно до квитанції №37 від 01.06.2018.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2018 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 року в адміністративній справі № 804/4250/18.
Ухвалою Верховного Суду від 14.01.2019 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Державної фіскальної служби України на ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 16.10.2018 року.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року набрало законної сили 16.10.2018 року.
Дніпропетровським окружним адміністративним судом 09.01.2020 року видано виконавчі листи.
15.06.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАРК ІНВЕСТ» надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення та про заміну сторони виконавчого провадження, у якій просить:
- змінити спосіб та порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18, в частині зобов`язання Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), замість Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, визначеному чинним законодавством;
- замінити сторону Боржника виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим 09.01.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на виконання рішення від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18 про зобов`язання зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" (код ЄДРПОУ 35082684, ІПН 350826826538), в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, визначеному чинним законодавством, з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
В обґрунтування заяви зазначено, що станом на момент звернення до суду із цією заявою, рішення не виконано, а податкова накладна № 2660 від 13.11.2017 року, складена Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстрована. Відкриття виконавчого провадження також не призвело до виконання рішення суду.
Листом від 01.06.2020 року №52807/10/04-36-08-09-08 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомила позивача, що виконання рішення в частині зобов`язання реєстрації податкових накладних не є можливим, оскільки в рішенні суду від 12,07.2018 року зобов`язання зареєструвати відповідні податкові накладні покладено на Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, тоді як повноваження з реєстрації та доступ до Єдиного реєстру податкових накладних має лише центральний орган виконавчої влади - Державна фіскальна служба України, правонаступником якої є Державна податкова служба України, а у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутні технічні умови. ГУ ДПС у Дніпропетровській області також у своєму листі рекомендував звернутись до суду з заявою про зміну порядку виконання рішення.
Таким чином, станом на день звернення до суду із заявою наявні об`єктивні обставини, що ускладнюють виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року у справі №804/4250/18 в частині зобов`язання зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017 року.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200, Державна фіскальна служба України реорганізовується шляхом поділу та утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року № 1200, Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
У відповідності до п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, ведеться центральним органом виконавчої влади. що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
Отже, на Державну фіскальну службу України, правонаступником якої є Державна податкова служба України, як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, покладено обов`язок реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відтак, відновлене рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року у справі №804/4250/18 порушене право позивача на реєстрацію податкової накладної № 2660 від 13.11.2017 року має бути реалізовано шляхом зміни порядку виконання рішення суду, а саме шляхом зобов`язання ДПС України здійснити реєстрацію зазначеної податкової накладної.
Також з метою подальшого виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду та можливості звернення до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби з виконавчим листом, виданим 09.01.2020 року, заявник вважає за доцільне просити суд не лише змінити спосіб та порядок виконання рішення від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18, в частині зобов`язання ДПС України, замість ГУ ДФС у Дніпропетровській області зареєструвати податкову накладну, а також і, в порядку ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, замінити боржника у виконавчому провадженні з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Державну податкову службу України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.06.2020 року заяву призначено до розгляду на 26.06.2020 року.
У судове засідання сторони не з`явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
За викладених обставин, враховуючи норми ч. 9 ст. 205, ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву без участі сторін в порядку письмового провадження.
При розгляді заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення та про заміну сторони виконавчого провадження суд виходить з такого.
За приписами ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 Кодексу).
Із системного аналізу наведеної статті слідує, що встановлення або зміна способу або порядку виконання судового рішення здійснюється у виняткових випадках і є правом, а не обов`язком суду, а відповідне рішення приймається судом на основі закону та власних переконань.
Необхідною умовою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є наявність виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.
При цьому, підставою для зміни способу або порядку виконання судового рішення можуть бути лише конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Виходячи з наведеного, вирішуючи питання про можливість зміни способу або порядку виконання судового рішення, в першу чергу підлягають встановленню наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення і впливають на спроможність відповідача виконати рішення суду.
Судом встановлено, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області листом від 01.06.2020 року №52807/10/04-36-08-09-08 повідомило, що виконання рішення в частині зобов`язання реєстрації податкових накладних не є можливим, оскільки в рішенні суду від 12.07.2018 року зобов`язання зареєструвати відповідні податкові накладні покладено на Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, тоді як повноваження з реєстрації та доступ до Єдиного реєстру податкових накладних має лише центральний орган виконавчої влади - Державна фіскальна служба України, правонаступником якої є Державна податкова служба України, а у ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутні технічні умови. ГУ ДПС у Дніпропетровській області також у своєму листі рекомендував звернутись до суду з заявою про зміну порядку виконання рішення.
Таким чином, станом на день розгляду заяви наявні об`єктивні обставини, що ускладнюють виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18 в частині реєстрації податкової накладної № 2660 від 13.11.2017 року.
Встановлюючи ефективний порядок виконання судового рішення, суд досліджує процедуру реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Так, відповідно до п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
З аналізу наведеної норми встановлено, що Єдиний реєстр податкових накладних ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і як наслідок, повноваження щодо реєстрації податкових накладних на підставі рішення суду покладено саме на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року № 236, Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
На підставі п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246, у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З аналізу наведених норм встановлено, що саме на Державну фіскальну службу України, як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, покладено обов`язок реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, судом встановлено, що відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” від 18.12.2018 року № 1200, Державну фіскальну службу України постановлено реорганізувати та утворити Державну податкову службу України.
Державна податкова служба є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
21.08.2019 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 682-р "Питання Державної податкової служби", яким погодив пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Відтак, відновлене рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2018 року у справі № 804/3860/18 порушене право позивача на реєстрацію податкової накладної № 14 від 21.11.2017 року має бути поновлене шляхом зміни порядку виконання рішення суду, а саме шляхом зобов`язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної.
Суд звертає увагу, що у цьому випадку не відбувається зміна способу захисту порушеного права, як зазначено у постанові Верховного Суду від 30.01.2018 року у справі № 281/1820/14-а, оскільки рішенням суду поновлено право позивача шляхом зобов`язання здійснити реєстрацію вказаної податкової накладної, а Державна податкова служба України виступає єдиним органом, який здійснює таку реєстрацію.
З огляду на викладене, суд робить висновок про необхідність зміни порядку виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18 шляхом зобов`язання Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), замість Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, визначеному чинним законодавством.
Щодо вимоги про заміну боржника у виконавчому листі виданому 09.01.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на виконання рішення від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18 про зобов`язання зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017 суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” від 18.12.2018 року № 1200, Державну фіскальну службу України постановлено реорганізувати та утворити Державну податкову службу України.
Державна податкова служба є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
21.08.2019 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 682-р “Питання Державної податкової служби”, яким погодив пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Згідно з ч. ч. 1 та 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Парк Інвест» в частині заміни боржника у виконавчому листі виданого 09.01.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на виконання рішення від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18 про зобов`язання зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Так, заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" про зміну способу і порядку виконання судового рішення та про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 804/4250/18 підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 248, 378, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" про зміну способу і порядку виконання судового рішення та про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 804/4250/18 – задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18, в частині зобов`язання Державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8), замість Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, визначеному чинним законодавством.
Замінити сторону виконавчого провадження (боржника) за виконавчим листом, виданим 09.01.2020 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом на виконання рішення від 12.07.2018 року у справі № 804/4250/18 про зобов`язання зареєструвати податкову накладну № 2660 від 13.11.2017, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Парк Інвест" (код ЄДРПОУ 35082684, ІПН 350826826538), в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку, визначеному чинним законодавством, з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Державну податкову службу України (ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
Ухвала суду набирає законної сили відповідно дост.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Суддя Р.З. Голобутовський