Рішення № 90063414, 26.06.2020, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
26.06.2020
Номер справи
628/910/20
Номер документу
90063414
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 628/910/20

Провадження № 2/628/505/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2020 року Куп`янський міськрайоний суд Харківської області

в складі: головуючого судді - Клімової С.В.

при секретарі - Бавики Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп`янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальність « Південна торгова компанія», Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області про визнання права власності на моторолер,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який в ході розгляду справи уточнив до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальність « Південна торгова компанія», Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області про визнання права власності на моторолер, мотивуючи свої вимоги тим, що 14.09.2012 року позивач придбав моторолер марки YIBEN YB50QT-15 двигун № 139QMВ12027160 шасі № НОМЕР_1 про реєстрацію НОМЕР_2 за довідкою – рахунком серії НОМЕР_3 ТОВ « Південна торгова компанія». Для реєстрації транспортного засобу позивач подав до ТСЦ № 6346 РСЦ МВС в Харківській області довідку – рахунок, за якою придбав вказаний транспортний засіб, але отримав відмову, оскільки довідка – рахунок не є тим документом, на підставі чого здійснюється реєстрація моторолеру. На підтвердження законності придбання зазначеного транспортного засобу позивач має копію митної декларації від 13.04.2008 року, довідку - рахуноквід 14.09.2012 року, копію сертифікату відповідності, який був виданий підприємству в якому позивач придбав зазначений моторолер, а саме ТОВ « Південна торгова компанія». Зареєструвати транспортний засіб позивач не встиг, у зв`язку з тим, що в нього виникли фінансові труднощі. Оскільки Постановою КМУ від 18.11.2015 р. № 941 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів», яка набула чинності 19.11.2015 р., скасовано оформлення довідок-рахунків при купівлі-продажу машин, тому документ, що був виданий позивачу на підтвердження купівлі товару - довідка - рахунок, на підставі якого позивач мав зареєструвати придбаний моторолер , втратив чинність. За вичерпним переліком документів, визначених пунктом 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 необхідно мати договір – купівлі - продажу. Позивач звернувся до відповідача - ТОВ «Південна торгова компанія « з проханням про видачу належного документу на підтвердження придбання спірного моторолера, однак відповіді не отримав. За умовами Договору купівлі - продажу, по що свідчить довідка - рахунок позивачем було придбано моторолер та сплачено його вартість. Таким чином, позивач вважає, що сторонами було виконано умови договору купівлі - продажу моторолера. Відповідач не заперечує проти факту продажу позивачу моторолера та видав відповідні документи, що були чинними на день укладення такого правочину. З причини відмови Територіального сервісного центру №6346 у державній реєстрації транспортного засобу - моторолера, на тій підставі, що у позивача відсутні правовстановлюючі документи на транспортний засіб та з метою захисту свого законного майнового права та подальшого оформлення реєстраційних документів на моторолер, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач Регіональний сервісний центр МВС в Харківській області надали до суду відзив на позовну заяву, зазначивши, що відповідно до Єдиного державного реєстру транспортних засобів МВС, який є складовою частиною НАІС - (Національна автоматизована інформаційна система) ГСЦ МВС України, транспортний засіб YIBEN YB50QT-15, 2012 року випуску, VIN: НОМЕР_1 , двигун 139 НОМЕР_4 , на території України зареєстрованим не значиться.

Як зазначалося в відповіді начальника ТСЦ №6346 PC ЦМВС в Харківській області вих. №31/20/6-341 від 30.07.2019 року, постановою Кабінету Міністрів України № 941 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів», затверджено зміни у «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (Офіційний вісник України, 1998 року, № 36, ст. 1327; 2009 року, № 101, ст. 3521; 2010 року, № 50, ст. 1650; 2011 року, № 30, ст. 1311, № 61, ст. 2435; 2012 року, № 13, ст. 467, № 42, ст. 1604, № 50, ст. 1978, № 71, ст. 2870, № 91, ст. 3674; 2013 року, № 47, ст. 1695, № 68, ст. 2475; 2014 року, № 4, ст. 101), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2015 року № 904: слова “ довідок - рахунків та ” - виключено.

На теперішній час на території України реєстраційні дії з транспортними засобами здійснюються у відповідності до ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» та згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року назва в редакції ПКМУ №1371 від 23.12.2009 року «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів». Згідно п.1 Цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів,... П.2 Цей Порядок є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх,... П.5 Особи, які порушують цей Порядок, несуть відповідальність згідно із законом. п. 8 Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку:

договори, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; укладені та оформлені в центрах надання адміністративних послуг у присутності адміністраторів таких центрів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі - продажу (міни, поставки) дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою; договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі - продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою, - у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу;свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішення власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів виданий підприємством - виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувану в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Тобто на теперішній час відповідно до діючого законодавства «Довідка – рахунок » не є документом на підставі якого здійснюється реєстрація транспортних засобів.

Враховуючи вище викладене та приймаючи до уваги, що РСЦ МВС в Харківській області немає права самостійно змінювати Порядок реєстрації транспортних засобів, ніякого відношення до встановлення права власності на вище зазначений транспортний засіб немає.

Ухвалою Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 17 квітня 2020 року позивачу було відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення по справі.

Ухвалою Куп`янського міськрайонного суду Харківської області від 17 квітня 2020 року провадження по справі було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивача в судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач ТОВ « Південна торгова компанія» в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, поштові відправлення повернулися на адресу суду з відмітками « інші причини, що не дали змоги виконати зобов`язання» та «за закінченням терміну зберігання».

Відповідач РСЦ МВС в Харківській області в судове засідання не з`явилися, надали до суду відзив в якому справу просили розглянути без їх участі, відзив підтримують та при винесенні рішення покладаються на розсуд суду.

Згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснюється.

З`ясувавши думку позивача, відповідача дослідивши письмові докази суд приходить до наступного.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Так судом встановлені наступні фактичні обставини.

Так довідкою – рахунком серії НОМЕР_5 691864 виданою ТОВ « Південна торгова компанія» від 14.09.2012 року підтверджується, що ОСОБА_1 продано та видано моторолер марки YIBEN YB50QT-15 двигун № 139QMВ12027160 шасі № НОМЕР_1 свідоцтво про реєстрацію ( технічний паспорт) № ВМД вартістю одна тисяча чотириста сорок гривень.

Висновком спеціаліста ГУ МВС України в Харківській області науково-дослідний експертно – криміналістичний центр за № 21/239/299 від 04.04.2013 року підтверджується, що номер двигуна 139QMВ12027160, номер рами ( шасі) НОМЕР_1 , ідентифікатор НОМЕР_1 , наданого на огляд транспортного засобу YIBEN YB50QT-15, не змінювалися. Бланк наданого на огляд документа « Довідка – рахунок» серія НОМЕР_3 відповідає бланкам, які є в офіційному обігу. Робочий об`єм двигуна 139QMВ12027160 складає 49 куб. см..

Сертифікатом відповідності серії ВВ виданого ОС ТОВ « УКР-ТЕСТ-СТАНДАРТ» зареєстрованого в реєстрі за № UA1.173.0053505-12 термін дії з 09.04.2012 року до 08.04.2013 року та додатком до сертифікату відповідності/ свідоцтва про визнання підтверджується, що продукція моторолери торгової марки YIBEN YB50QT-15, нові, відповідають вимогам ДСТУ UN/ECE R 10-01:2002, ДСТУ UN/ECE R 47-00:2002, ДСТУ UN/ECE R 63-00:2002, ДСТУ UN/ECE R 78-02:2002, ДСТУ UN/ECE R 74-00:2002.

Заявою ОСОБА_1 від 03.08.2019 року підтверджується, що останній звернувся до ТОВ « Південна Торгова Компанія» з заявою про направлення йому копії договору-продажу товару.

Відповіддю РСЦ в Харківській області Територіальний сервісний центр № 6346 № 31/20/6-341 від 30.07.2019 року підтверджується, що керівництвом ТСЦ №6346 РСЦ МВС в Харківській області уважно розглянуло заяву ОСОБА_1 щодо реєстрації транспортного засобу моторолер марки YIBEN YB50QT-15, шасі № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_6 , 2012 року випуску, згідно довідки-рахунок НОМЕР_3 виданої ТОВ «ПІВДЕННА ТОРТОВА КОМПАНІЯ» Одеська область від 14.09.2012 року. Повідомлено, що 18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 941 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів, яка безпосередньо стосується скасування використання довідки - рахунок при купівлі-продажу та оформленні транспортних засобів. У зв`язку з чим, з 18 листопада 2015 року довідка-рахунок не є документом - підставою для здійснення операцій з реєстрації транспортних засобів та не підтверджує право власності. На підставі вищевикладеного ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації транспортного засобу моторолер марки YIBEN YB50QT-15, шасі № НОМЕР_1 , двигун № 139 НОМЕР_7 , 2012 року випуску ( а.с. 4-13).

Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий судовий розгляд.

Кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК).

Частинами 1 та 3 статті 13 ЦПК встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (ч.ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК).

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування,не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст. 77 ЦПК України).

Розглядаючи позов,суд має встановити фактичні обставини справи виходячи з фактичних правовідносин сторін,але в межах заявлених вимог .

За ч.1 ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди, тощо.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

За приписами ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Частиною першою статті 182 ЦК встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України «Про дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення.

Згідно з пунктами 7, 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року N 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Відповідно до п. 8 цього Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників та документів, які підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін в реєстраційні документи.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: договори купівлі продажу, укладені на товарних біржах на зареєстрованих в уповноваженому органі МВС бланках; договори, укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів таких органів: договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб; нотаріально посвідчені договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортні засоби договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб`єкти господарювання, що здійснюють оптову та роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб`єктів уповноваженою особою і скріплені печаткою; договір комісії між власником транспортного засобу і суб`єктом господарювання, який за таким договором є комісіонером, та договір купівлі-продажу транспортного засобу, за яким продавцем є такий суб`єкт господарювання, які підписані від імені суб`єкта господарювання уповноваженою особою та скріплені печаткою (за її наявності), у разі продажу транспортних засобів суб`єктами господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами на підставі договору комісії, укладеного з власником транспортного засобу; свідоцтва про право на спадщину, видані нотаріусом або консульською установою, чи їх дублікати; рішення про закріплення транспортних засобів на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняті власниками транспортних засобів чи особами, уповноваженими управляти таким майном; рішеннями власників майна, уповноважених ними органів про передачу транспортних засобів з державної в комунальну власність чи з комунальної власності в державну власність; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило па транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів транспортного засобу та конкретного одержувача; митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане органом доходів і зборів посвідчення про реєстрацію в уповноваженому органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувану в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем; договір купівлі-продажу транспортного засобу,укладений за результатами прилюдних торгів (аукціону) або електронних торгів,за яким продавцем виступає Національне агентство з питань виявлення,розшуку та управління активами,одержаними від корупційних та інших злочинів.

У той же час, 18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 941 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ з питань реєстрації транспортних засобів», яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлення транспортних засобів.

У зв`язку з чим з 18 листопада 2015 року довідка-рахунок не є документом - підставою для здійснення операцій з транспортним засобом та не підтверджує право власності.

Таким чином, надана позивачем для реєстрації в липні 2019 року довідка-рахунок від 14 вересня 2012 року вже не була документом, що підтверджує факт придбання транспортного засобу.

Розглядаючи спір, що виник, буде правильним зробити висновок, що з боку ТСЦ № 6346 РСЦ МВС в Харківській області цілком підставно відмовлено позивачу у реєстрації транспортного засобу.

Висновок щодо правильності таких дій відповідача зроблений Верховним Судом у постанові від 25 квітня 2018 року по справі № 803/336/16 .

Стаття 19 Конституції України передбачає,що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України .

РСЦ МВС в Харківській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює організаційне забезпечення та контроль процесу реєстрації транспортних засобів, обміну та видачі посвідчень водія, обліку та зберігання документів,що є підставою для їх видачі, контроль за наповненням Єдиного державного реєстру МВС.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, позивач, звернувшись до суду у даній справі з позовними вимогами до РСЦ МВС в Харківській області про визнання за ним права власності на транспортний засіб, не врахував положення ст. 392 ЦК України, оскільки відмова органу державної реєстрації прав в оформленні права власності на майно та видачі свідоцтва, у зв`язку з ненаданням необхідних документів для оформлення такого права, не є оспорюванням права власності на майно. Зокрема, сервісний центр не перебуває з позивачем у правовідносинах щодо здійснення ним прав володіння, користування та розпорядження майном, щодо якого заявлено позовні вимоги про визнання права власності, не оспорює та не претендує на таке право.

Така позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 червня 2011 року у справі № 3-55гс11.

Крім того, позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що відповідач ТОВ « ПІВДЕННА ТОРГОВА КОМПАНІЯ» оспорює набуття позивачем права власності на моторолер.

Твердження позивача про те, що РСЦ МВС не визнає і оспорює його право власності на моторолер не грунтуються на законі, оскільки у даному випадку ТСЦ РСЦ МВС, відмовляючи позивачу у реєстрації транспортного засобу, діяв як особа публічного права, покликана на виконання функцій держави стосовно контролю за дотриманням закону, а не як особа приватного права, а спірні правовідносини, що склалися між сторонами є публічно- правовим, а не приватно-правовими.

Згідно з п. 7 Порядку № 1388, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Позивач придбав моторолер 14 вересня 2012 року. Не заперечує ту обставину, що він своєчасно не звернувся до відповідного органу МВС для реєстрації транспортного засобу, оскільки на той час він мав фінансові труднощі.

З моменту придбання та звернення позивача до сервісного центру пройшло майже сім років.

При цьому, ним не наведено обґрунтованих обставин, поважних причин, які заважали йому вчинити дії щодо реєстрації транспортного засобу, а тому посилання на те, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 18 листопада 2015 року № 941 звужено зміст і обсяг його прав і свобод, не можуть бути розцінені , як порушення ч. 3 ст. 22 Конституції України, оскільки зазначена постанова не позбавляє осіб права на реєстрацію транспортного засобу, а лише змінює його порядок і підстави.

Водночас, суд вважає за необхідне роз`яснити, що позивач не позбавлений можливості захисту свого права у порядку адміністративного судочинства, якщо вважає, що його право порушено відмовою у вчиненні реєстраційної дії.

Враховуючи викладене,позовні вимоги задоволенню не підлягають .

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи («Проніна проти України», № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

У зв`язку з чим судом надане обґрунтування рішення саме за конкретними обставинами справи та аргументами сторін, які мають правове значення для вирішення спору.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв`язку з тим, що суд відмовляє в задоволенні позовних вимог позивача, судовий збір у розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню з позивача на користь держави.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 77, 79, 80, 81, 89, 141, 247, 259, 264-265, 293 ЦПК України, ст. ст. 15, 16, 182, 392 ЦК України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальність « Південна торгова компанія», Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області про визнання права власності на моторолер – відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 840,80 грн..

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Куп`янський міськрайонний суд шляхом подачі в 30-ти денний строк апеляційної скарги, з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається на офіційному порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://kpm.hr.court.gov.ua/sud2023/gromadyanam/csz/

Відповідно до пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» визначений цим судовим рішенням процесуальний строк продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Суддя С.В. Клімова