
справа №638/16650/19
провадження №2/619/691/20
Рішення
іменем України
22 червня 2020 року
м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Нечипоренко І.М., за участю секретаря судового засідання Носачової І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу № 638/16650/19,
ім`я (найменування) сторін:
позивач: Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі»,
відповідач: ОСОБА_1 ,
вимоги позивача: про стягнення суми,
представник позивача: ОСОБА_2 .
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач просить суд ухвалити рішення, згідно якому стягнути з відповідача вартість спожитої теплової енергії у розмірі 8186,37 грн за період з 01.01.2017 по 30.04.2019, інфляційні витрати в розмірі 109,65 грн, сума 3% річних 26,09 грн, посилаючись на те, що відповідачу на праві власності належить нежитлове приміщення 1 поверху третьої секції житлового будинку загальною площею 100,8 кв.м у житловому будинку по АДРЕСА_1 з централізованою системою теплопостачання. Відповідач користується тепловою енергією, яку подає у нежитлове приміщення, а в цілому в централізовану систему теплопостачання всього будинку КП «Харківські теплові мережі». Постачання теплової енергії у житловий фонд на потреби опалення здійснюється на підставі розпоряджень місцевих органів влади про початок та закінчення опалюваного сезону, а на потреби гарячого водопостачання – протягом року. Розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться виключно в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів. Розрахунковим періодом є календарний місяць. За період користування тепловою енергією з 01.01.2017 по 30.04.2019 відповідачем спожито теплової енергії на суму 8186,37 грн. За кожен розрахунковий період відповідачу направлялися платіжні доручення про сплату за спожиту теплову енергію, що до цього часу не сплачені. 08.10.2019 направлено лист-вимогу щодо обов`язку сплати заборгованості за використану теплову енергію. 31.10.2017 та 24.10.2018 року представниками КП «Харківські теплові мережі» складено акти обстеження системи теплоспоживання, згідно яких встановлено, що система теплопостачання єдина із системою теплопостачання житлового будинку, у який вбудовано нежитлове приміщення споживача теплової енергії. Постачання теплової енергії відповідачу підтверджується актами про підключення та відключення опалення в житловому будинку по АДРЕСА_1 у АДРЕСА_1 № 177/5502 від 13.10.2016, № 177/5826 від 03.04.2017, №177/7023 від 20.10.2017, № 177/8376 від 10.04.2017, № 177/8641 від 26.10.2018, №177/9350 від 09.04.2019, які складені представниками позивача та представниками житлово-експлуатаційної організації. На даний час відповідачем сума заборгованості не сплачена.
Відповідачем ОСОБА_1 подано відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що йому на праві власності належить вищевказане нежитлове приміщення на підставі договору купівлі-продажу від 27.08.2009. Приміщення придбалось без знаходження опалювальних приборів, тобто у приміщенні знаходилися лише 2 стояки трубопроводи системи опалення, які були заізольовані відповідними матеріалами, що не пропускають тепло до приміщення. Відсутність приборів опалення в приміщенні підтверджується також і актами обстеження від 24.10.2018, 31.10.2017, складеними фахівцями Холодногірського філіалу КП «Харківські теплові мережі». У зазначених актах зазначено, що начебто через приміщення проходять 5 стояків трубопроводів системи опалення, у той же час, фактично через приміщення проходять 2, які за ізольовані, а 3 стояки трубопроводу замуровані в стіни, їх навіть не видно, тобто ніякого тепла від них у приміщення не надходить. У зв`язку з тим, що він не отримує тепла від позивача в своєму приміщенні, відповідно та не укладав і договір з КП «ХТМ». Зазначене приміщення використовується ним під пекарню, у ньому розташовані відповідні духові шафи, від яких відходить висока температура, обладнання достатньо потужне, надає високу температуру в приміщенні, що навіть приміщення обладнане додатковою вентиляцією для викиду зайвого тепла на вулицю. Фактична температура в приміщенні не спускається нижче 27 градусів тепла, тоді як температура в квартирах та інших приміщеннях будинку набагато нижче. Крім того, до позову додані акти обстеження системи теплоспоживання від 24.10.2018, 31.10.2017, проте фактичного огляду приміщення представниками позивача не було, так як у вказані дні до приміщення ніхто не приходив. Також, у зазначених актах зазначено, що вони складені в присутності нього, хоча в його присутності зазначені акти не складалися, відповідний підпис з його боку на них відсутній. Також у наданих до позову актах звіряння зазначено, що начебто ним спожито відповідні гкал теплової енергії, проте ні в позові, а ні в доданих до нього матеріалах не зазначені підстави нарахування зазначених об`ємів споживання теплової енергії і нарахування відповідних сум. Враховуючи, що в приміщенні, яке належить йому на праві власності теплова енергія, що поставляється позивачем, не використовується, відповідний договір з ним не укладався, тобто він не є споживачем теплової енергії у даному випадку і відповідно будь-яких грошових зобов`язань перед позивачем він не має.
Представником позивача ОСОБА_2 подано відповідь на відзив, у якому вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а відзив ОСОБА_1 на позовну заяву таким, що не має правового обґрунтування та складений без належної доказової бази, посилаючись на те, що за правилами ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить на праві власності. Житловий будинок по АДРЕСА_1 обладнаний централізованою системою теплопостачання, нежитлове приміщення, яке належить відповідачу на праві власності є невід`ємною частиною житлового будинку, тому теплова енергія подається зокрема і в приміщенні відповідача. Відповідно до п. 3 Правил користування тепловою енергією № 1198 від 03.10.2007 споживачем теплової енергії є фізична особа, яка є власником будівлі або суб`єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору. Пунктом 4 вказаних правил визначено, що користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії між споживачем і теплопостачальною організацією. За правилами пункту 14 правил споживач зобов`язаний укласти з теплопостачальною організацією договір до початку подачі теплоносія до системи теплопостачання. На даний відповідачем проігноровано вказаний пункт правил та не укладено письмовий договір купівлі-продажу теплової енергії. На правовідносини у випадку, коли споживач теплової енергії не виконав свій обов`язок щодо укладання письмового договору з теплопостачальною організацією діють вимоги ст. 11 ЦК України, за правилами якої цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства (договорів), а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Відповідач стверджує, що в його приміщенні відсутні прилади опалення і це зазначено в акті стеження . Відповідно до п. 40 правил споживач теплової енергії зобов`язаний повідомити теплопостачальну організацію про своє бажання щодо припинення оживання теплової енергії. Питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної і гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2005 №630, які з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачають відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир (приміщень) багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів. Згідно з п. 26 Правил відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, державних будівельних з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення, п. 25 правил визначено, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення забороняється. Згідно ст. ст. 100, 152 ЖК України переобладнання і перепланування наймачами та власниками приміщень допускається тільки з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів. Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 26 липня 2019 року № 169 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи житлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі нежитловому приміщенні. Пунком 3 розділу III вказаного порядку визначено процедуру відокремлення від системи централізованого опалення, а саме для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи житлового приміщення. Вищезазначеним порядком передбачено, що для відокремлення (відключення) квартири чи житлового приміщення власник забезпечує розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проекту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил. Ніяких дозволів на переобладнання системи опалення передбачених тим же, відповідач не отримував, і відповідно не надавав в КП «Харківські теплові мережі». Віповідачем по справі не подано до суду підтвердження того, що ним дотримана законодавчо передбачена процедура відключення від системи централізованого опалення, а також у КП «Харківські теплові мережі» відсутні такі підстави для звільнення ОСОБА_3 від обов`язку оплати за використану теплову енергію. Згідно п. 11 Правил користування тепловою енергією самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання забороняється. Відповідно до п. 41 Правил споживач несе відповідальність вразі самовільного обладнання системи теплопостачання. Отже, власник квартири, нежитлового приміщення не має права самовільно змінювати системи опалення і гарячого водопостачання та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання. Відповідно до норм діючого законодавства споживачі, що самовільно втрутилися в систему теплопостачання зобов`язані відновити її власним коштом та не звільняються від обов’язку сплати вартості використаної теплової енергії. Відповідно до правової позиції і висновків Верховного Суду України, зокрема Постанови від 11.11.2015 по справах № 6-1192ц15, 6- 1706ц15, від 25.11.2015 по справі № 6-2290ц15 та інших - власник повинен сплачувати за теплову енергію у разі самовільного відключення від мережі централізованого опалення, у тому числі у разі відсутності приладів опалення в приміщенні. Відповідач по справі зазначає, що в приміщенні відсутні опалювальні прибори, знаходяться два стояки системи опалення. Відповідно до актів обстеження: № 177/967 від 31.10.2017, № 177/1159 від 24.10.2018 система опалення нежитлового приміщення є єдиною та невід`ємною частиною системи опалення житлового будинку по АДРЕСА_1 , теплопостачання якого здійснює КП “Харківські теплові мережі”. На першому поверсі третьої секції розташовані нежитлові приміщення загальною площею 100,8 м.кв., які належать ОСОБА_4 на підставі рішення суду справа № 2-1182/10 від 25.02.2010 Дергачівського районного суду Харківської області. На час обстеження встановлено, що опалювальні прилади системи опалювання візуально відсутні, по приміщенню проходять трубопроводи системи опалення житлової будівлі в кількості 5 шт. діаметром 25 мм. Даний акт підписаний та скріплений печатками представниками уповноважених осіб КП «Харківські теплові мережі» та балансоутримувачем будівлі з обох боків. Відповідно до п. 40 «Правил користування тепловою енергією» від 03.10.2007 №1198 затверджених Постаново Кабінету Міністрів України, споживач теплової енергії зобов`язаний повідомити теплопостачальну організацію про своє бажання щодо припинення споживання теплової енергії відповідно до договору. У період до 17.09.2019 питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулювалися Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житло-комунального господарства від 22.11.2005 № 4 (із змінами, внесеними наказом Мінжитокомунгоспу від 06.11.2007 № 169). Цей Порядок визначав процедуру надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлового будинку при відмові споживачів від централізованого опалення та гарячого водопостачання. Внесені наказом Мінжитокомунгоспу від 06.11.2007 № 169 зміни, які набрали чинності з 14.12.2007, унеможливлювали відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання окремих квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку і передбачали можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання будинку в цілому за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Тобто з 14.12.2007 чинним законодавством України не передбачалась можливість відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках окремих квартир та нежитлових приміщень. Згідно з Порядком № 4 єдиною можливою підставою відключення від мереж централізованого опалення був відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП. У той же час рішенням Харківської міської ради від 23.02.2011 № 162/11 був затверджений Порядок перепланування і (або) переобладнання жилих будинків та житлових приміщень, у місті Харкові (далі Порядок № 162/11), який діяв до 19.04.2017 (до його скасування рішенням Харківської міської ради від 19.04.2017 № 606/17). Згідно з Порядком № 162/11 відповідність виконаних робіт по переобладнанню оформлялося актом про відповідність виконаних робіт проектній документації, який складався у п`яти примірниках, підписувався всіма членами комісії та затверджувався головою відповідної Адміністрації. Узаконення самочинно виконаного переобладнання приміщень згідно з Порядком № 162/11 відбувалося на підставі рішення виконавчого комітету міської ради про збереження самочинно виконаного переобладнання. Отже, при наявності одного з вищезазначених документів (акта постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП, акта про відповідність виконаних робіт проектній документації, рішення виконавчого комітету міської ради про збереження самочинно виконаного переобладнання) відключення приміщень від мереж централізованого опалення вважалося законним (не самовільним). Пунктом 7 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про житлово- комунальні послуги” від 09.11.2017, № 2189-VIII передбачено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не менш як половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов`язані, але мають право виключно за власним рішенням у встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру чи нежитлове приміщення та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні. З 17 вересня 2019 року (з дня офіційного опублікування в «Офіційному віснику України», 2019, № 71) набрав чинності Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затверджений наказом Мінрегіону від 26.07.2019, № 169 (далі Порядок № 169). Відповідно до Порядку № 169 орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі Комісія). Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян". Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п`яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер. Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні. Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії. Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника. Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проекту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири / нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу. Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб`єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення). Отже, підведення централізованого опалення до стояка в межах приміщення відповідача свідчить про виконання послуг КП «Харківські теплові мережі». Власник повинен сплачувати за теплову енергію у разі самовільного відключення від мережі централізованого опалення, у тому числі у разі відсутності приладів опалення в приміщенні. Єдиною підставою для відключення окремих приміщень від мереж централізованого опалення є відповідний акт постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води. Акти обстеження є доказом належності в нежитловому приміщенні відповідача опалення, яке надається йому через трубопроводи системи опалення в кількості 5 штук. Відповідачем по справі не було надано жодного належного доказу, щодо підтвердження відсутності опалення в приміщенні, а також у КП «Харківські теплові мережі» відсутні підстави для звільнення ОСОБА_3 від обов`язку оплати за використану теплову енергію. Такої правової позиції додержується Верховний Суд України, зокрема у постановах від 11.11.2015 по справах № 6-1192ц15. № 6-1706ц15, від 25.11.2015 по справі № 6-2290ц15 та інших, Верховний Суд у постанові від 19.08.2019 по справі № 226/1437/16-ц. Таку саму правову позицію висловлено судами по справі № 638/17785/14-ц, № 638/1113/15. №619/2608/19. Згідно Закону України «Про теплопостачання», теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу. Споживач теплової енергії - фізична особа, яка є власником будівлі або суб`єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору. Постачання теплової енергії на потреби опалення у житлові будинки здійснюється на підставі розпоряджень місцевих органів влади про початок та закінчення опалювального сезону в 2017-2018, 2018-2019. У зв`язку з тим, що система опалення нежитлового приміщення відповідача є невід`ємною частиною централізованої системи опалення будинку, одночасно опалюється нежитлове приміщення відповідача. Відповідач не уклавши договору на поставку теплової енергії, безпідставно використовував теплову енергію для опалення нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 . Факт постачання теплової енергії до нежитлових приміщень відповідача в житловому будинку, підтверджується актами на включення та відключення споживача до джерела теплової енергії, та актами обстеження. Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства. Відповідачу направлено лист-вимога від 08.10.2019 про сплату. Отже, на даний час вартість безпідставно спожитої теплової енергії, яка утворилась за період 01.01.2017- 30.04.2019 відповідачем не сплачена. Відповідно до п. 23 «Правил користування тепловою енергією» від 03.10.2007 №1198 затверджених Постаново Кабінету Міністрів України, розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. Будинок АДРЕСА_1 обладнаний приладами обліку теплової енергії. Розрахунок нарахувань за спожиту теплову енергію був виконаний на підставі показань приладу обліку з урахуванням теплового навантаження. Розрахунок теплового навантаження № ОКТ/10 від 10.01.2017 на зазначене приміщення, як одна із складових розрахунку нарахувань, було виконано відповідно до СНиП 2.04.05.-91 «Опалення, вентиляція та кондиціювання» з урахуванням: Загальної площі нежилих приміщень відповідача -100,8 кв.м.; площі нежилих приміщень відповідача вбудованих в житлову будівлю – 90 кв.м.; площі опалювальних квартир, розташованих над вбудованим нежитловим приміщенням відповідача-90кв.м.; площі огороджувальних конструкцій, суміжних з опалювальним приміщенням під`їзду житлового дому-18.7 кв.м.; температури в нежитлових приміщеннях відповідача -5С; температури в суміжних приміщеннях опалювальних квартир- 18С; температури в суміжних приміщеннях опалювального під`їзду-16С; трубопроводів системи центрального опалення, які проходять крізь приміщення відповідача в кількості 5 шт; корисної тепловвідачи 1-го м. відкритого проложеного трубопроводу системи централізованого опалення- 99,2 ккал/час.QОТ=0,002234Гкал/час. Отже, нежитлові приміщення, у яких відсутні опалювальні прилади, споживають теплову енергію через огорожудвальні конструкції (стіни, поли, стелі тощо). Нежитлові приміщення, у якому хоча і відключені опалювальні прилади, опалюється від суміжних квартир і від усього житлового будинку в цілому. Тобто, якщо сам будинок містить 100% теплоти, то на кожне нежитлове приміщення йде певна кількість теплоти, певний відсоток. Основна кількість теплоти йде саме від цілого будинку, від його невід`ємних частин - квартир, завдяки цьому йде зворотна віддача на всі квартири будинку. У зв`язку з тим, що усередині відключених нежитлових приміщень не підтримується температура відповідно санітарній нормі +18°С, у квартир, суміжних з відключеними від системи теплоспоживання, знижується температура усередині приміщень. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України у роз`ясненні щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання житлових будинків від 17.05.2016 № 7/9-5816 зокрема зазначає: “Відповідно до частин 1 і 2 статті 368 ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності з спільною сумісною власністю. Суб`єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом. Оскільки системи опалення та гарячого водопостачання будинку є спільною власністю всіх власників приміщень у багатоквартирному будинку, то власник окремого приміщення не має права самовільно здійснювати відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Відповідно до частини 2 статті 369 ЦК України розпорядження майном, що є у спільній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Також зазначимо, що такі дії можуть погіршити умови проживання у будинку, що порушить права мешканців квартир, не обладнаних індивідуальним опаленням, та суперечить ст. 41 Конституції України, відповідно до якої використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільстива, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі. При цьому слід зазначити, що переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудичкової системи опалення, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майновго комплексу. Згідно з вимогами відповідних будівельних норм при проектуванні будинку, у якому передбачається централізоване теплопостачання, всі стояки та внутрішні розподільчі мережі опалення гідравлічно ув`язані для забезпечення стабільної роботи внутрішньобудинкової системи загалом. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опіру (від`єднання від системи централізованого опалення ) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є недопустимим за Цивільним кодексом України.
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 09.04.2020 провадження по справі відкрито за правилами спрощеного провадження, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 12.05.2020.
За клопотанням представника позивача про відкладення засідання у зв`язку з діючими обмеженнями щодо карантинних заходів у зв`язку з пандемією коронавіруса COVID-19 розгляд справи відкладено на 12.06.2020, яке відкладено на 22.06.2020 у зв`язку з поданням відповіді на відзив.
У судовому засіданні відповідач позовні вимоги не визнав повністю, заперечував проти їх задоволення.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні.
Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 185618707 від 22.10.2019 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить нежитлове приміщення АДРЕСА_1 та 3 секції 9-ти поверхового житлового будинкуз вбудованими нежитловими приміщеннями на 1 поверсі, перший пусковий комплекс у житловому будинку по АДРЕСА_1 (а.с.10).
У результаті обстеження встановлено, що будинок АДРЕСА_1 має схему підключення системи теплоспоживання до теплових мереж КП «Харківські теплові мережі», що підтверджується актами обстеження системи теплоспоживання об`єкту за № 177/967 від 31.10.2017 та 177/1159 від 24.10.2018 (а.с. 18-19).
Як вбачається з Акту № 177/5502 від 13.10.2016, Акту №177/7023 від 20.10.2017, Акту №177/8641 від 26.10.2018 проведено підключення до опалення житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11, 13, 15).
Відповідно до Акту № 177/5826 від 03.04.2017, Акту №177/8376 від 10.04.2018, Акту №177/9350 від 09.04.2019 проведено відключення від опалення житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12, 14, 16).
За змістом ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном, власність зобов`язує.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV від 24.06.2004 (далі – Закон № 1875-IV), визначено основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки.
Згідно зі ст. 13 Закону № 1875-IV, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закон № 1875-IV відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом першим ч. 1 ст. Закон № 1875-IV визначено право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» № 2633-IV від 02.06.2005 (далі –Закон № 2633-IV) встановлено обов`язок споживача оплатити надані послуги.
Відповідно до абзацу 22 частини першої статті 1 Закону № 2633-IV теплова енергія – це товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.
Постачання теплової енергії у житловий фонд на потреби опалення, здійснюється на підставі розпоряджень місцевих органів влади про початок та закінчення опалювального сезону, а на потреби гарячого водопостачання протягом року.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до вимог ст. 67 ЖК УРСР плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону № 1875-IV та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з центрального опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, споживач зобов`язаний вчасно вносити плату за комунальні послуги.
Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. № 1198, встановлено, що споживач теплової енергії зобов`язаний вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію.
Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом статті 218 ЦК України недодержання сторонами письмової форми правочину, встановленої законом, не має наслідком його недійсність, крім випадків, встановлених законом.
Положення ст. 11 ЦК України встановлено, що цивільні права і зобов`язання виникають не тільки з основ передбачених законодавством, а також з дії громадян.
Такими діями відповідача є фактичне користування послугами, що надаються позивачем, отже, посилання ОСОБА_1 на факт відсутності договірних відносин з позивачем є безпідставним.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг саме по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року № 6-2951цс15.
Ні ЦК України, ні Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про теплопостачання», ні відповідними Правилами не передбачено випадків, коли недодержання письмової форми договору про надання послуг з теплопостачання має наслідком його недійсність. Відсутність письмового договору про надання послуг з теплопостачання та постачання гарячої води не свідчить про відсутність певних договірних відносин і не звільняє відповідачів від оплати за фактично надані послуги.
Вказані висновки узгоджуються з позицією Верховного Суду у цивільній справі № 334/2789/15-ц, викладеною у постанові від 27 лютого 2019 року.
Частиною 3 статті 12 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідачем не доведено, що КП «ХТМ» послуги теплопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , не надавало.
Статтями 610, 612 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Боржник вважається таким, що прострочив виконання, якщо він не виконав його у строк, передбачений умовами договору або встановлений законом.
Згідно з положеннями ст. 525 ЦК України однобічна відмова від виконання прийнятих зобов`язань не допускаються.
Відповідно до Актів звіряння відпуску-отримання теплової енергії та розрахунків за її використання між КП «ХТМ» та абонентом ОСОБА_1 по особовому рахунку № 17720 9128 станом на 01.01.2019 заборгованість за абонентом за отриману теплову енергію складає: 8186,37 грн. Вказана заборгованість утворилася внаслідок споживання: у січні, лютому, березні, жовтні, листопаді, грудні 2017 року, у січні, лютому, березні, квітні, листопаді, грудні 2018 року, січні, лютому, березні, квітні 2019 року всього 5,12874 гкал ( а.с. 5-7).
08.10.2019 КП «Харківські теплові мережі» направлено ОСОБА_1 лист-вимогу щодо обов`язку сплати заборгованості за використану теплову енергію (а.с.17).
Статтею 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд погоджується з наданими позивачем розрахунком інфляції та трьох відсотків річних, згідно яким розмір інфляції з січня 2017 року по квітень 2019 року становить 109,65 грн, 3% річних - 26,09 грн (а.с.8-9).
Відповідно до наявного в матеріалах справи наданого позивачем розрахунку заборгованості ОСОБА_1 по особовому рахунку № 17720-9128-0 має заборгованість: за січень 2017 року – 4572,3 грн, за лютий 2017 року – нараховано 0,15165 Гкал на 224,65 грн, за березень 2017 року 0,09891 Гкал на 162,1 грн, за квітень 2017 року нараховано 1,4019 Гкал на 2251,43 грн, за жовтень 2017 рогку нараховано 0,01395 Гкал на 23,59 грн, за листопад 2017 року нараховано 0,09071 Гкал на 153,43 грн, за грудень 2017 року нараховано 0,17064 Гкал на 288,64 грн, за січень 2018 року нараховано 0,36785 Гкал на 643,3 грн, за лютий 2018 року нараховано 0,35747 Гкал на 620,32 грн, за березень 2018 року нараховано 0,43458 Гкал на 756,01 грн, за квітень 2018 року нараховано 0,13525 Гкал на 235,28 грн, за листопад 2018 року нарховано 0,16726 Гкал на 306,66 грн, за грудень 2018 року нараховано 0,34953 Гкал на 642,71 грн, за січень 2019 року нараховано 0,51406 Гкал на 853,54 грн, за лютий 2019 року нараховано 0,37523 Гкал на 586,32 грн, за березень 2019 року нараховано 0,21617 Гкал на 337,78 грн, за квітень 2019 року нараховано 0,02572 Гкал на 40,19 грн (а.с. 89-94).
Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з центрального опалення, постачання холодної води та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 21.07.05 року № 630, врегульовані відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 3 жовтня 2007 р. № 1198, визначено взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії.
Отже, підведення централізованого опалення до житлового будинку свідчить про виконання послуг КП «Харківські теплові мережі». Позивач виконав свої обов`язки щодо надання послуг з централізованого опалення, а відповідач незалежно від споживання цієї послуги або відмови її споживання, зобов`язаний оплатити надані послуги.
Враховуючи, що відповідачем не надано доказів на спростування розрахунків позивача щодо розміру заборгованості, позовні вимоги КП «Харківські теплові мережі» підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн, які підлягають стягненню на його користь з відповідача, оскільки позовні вимоги задовольняються у повному обсязі.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424, цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Керуючись ст.ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» вартість спожитої теплової енергії у розмірі 8186,37 грн (вісім тисяч сто вісімдесят шість гривень 37 копійок) за період з 01.01.2017 по 30.04.2019, інфляційні витрати в розмірі 109,65 грн (сто дев`ять гривень шістдесят п`ять копійок), сума 3% річних 26,09 грн (двадцять шість гривень 09 копійок), а всього 8322,22 грн (вісім тисяч триста двадцять дві гривні 22 копійки).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Харківські теплові мережі» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України через Дергачівський районний суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПК України строк, визначений, в т.ч. ст. 354 цього Кодексу, продовжено на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
Повне найменування (ім`я) сторін:
Позивач: Комунальне підприємство «Харківські теплові мережі», код ЄДРПОУ 31557119, місцезнаходження: 61037, м. Харків вул. Мефодіївська, 11.
Відповідач: ОСОБА_1 : ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення виготовлено 26.06.2020.
Суддя І. М. Нечипоренко