Рішення № 90058191, 04.06.2020, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
04.06.2020
Номер справи
234/642/20
Номер документу
90058191
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 234/642/20

Провадження № 2/234/1364/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2020 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі: судді Костюкова Д.Г., розглянувши у порядку спрощеного провадження цивільну справу № 234/642/20 за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів. У позовній заяві зазначено, що 01.03.2013 року до УПтаСЗН Краматорської міської ради звернулася ОСОБА_1 з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Разом із заявою, відповідачем було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 01.03.2013 року. У розділі ІІІ декларації бцло зазначено, що родина ОСОБА_1 має у своїй власності квартиру, загальною площею 53,5 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . До складу родини відповідача входять: вона, та її сини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після чого, рішенням УПіСЗН від 12.03.2013 року відповідачу була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій родині з 01.03.2013 року по 31.08.2013 року включно. Надалі, відповідач систематично зверталась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме 03.09.2013 року, 03.03.2014 року, 01.09.2014 року, 04.03.2015 року, 11.02.2016 року, 04.08.2016 року, 09.02.2017 року, 08.08.2017 року, 02.02.2018 року. Відповідно до вказаних заяв, УПіСЗН було приянято рішення про призначення відповідачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Особи при поданні документів для призначення державної соціальної допомоги зобов`язані вказати достовірні дані про доходи сім`ї та майновий стан. У всіх деклараціях, доданих до заяв, ОСОБА_1 вказувала про наявність лише одного житла, загальною площею 53,5 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно актів проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором 19.09.2018 року встановлено, що у власності ОСОБА_1 окрім вказаного нею житла, мається ще квартира, загальною площею 37,7 кв.м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно ч. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та п. 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250, вказана допомога не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю. Відповдно до п. 12 Порядку № 250, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. Розпорядженням УПіСЗН від 20.09.2018 року була розрахована сума надмірно виплачених бюджетних коштів відповідачу за період з 01.03.2013 року по 31.07.2018 року у сумі 137545,75 грн. У зв`язку з тим, що відповідач у вказаний період не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, внаслідок чого утворилася заборгованість, яка не сплачена останньою у добровільному порядку, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь УПіСЗН Краматорської міської ради вказану заборгованість, а також сплачений судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

Ухвалою Краматорського міського суду від 04.03.2020 року позовна заява була прийнята до розгляду та по ній було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін. Копія ухвали була направлена до відома сторін по справі.

13.04.2020 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого остання позовні вимоги не визнає, оскільки вказана квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 була нею продана в липні 2015 року, тому вона не вказувала про її існування у декларації. Крім того зазначила, що позивач звернувся до суду поза строком позовної давності, адже висуває вимоги про стягнення з неї заборгованості за період з 01.03.2013 року. У задоволенні позовних вимог просила відмовити.

23.04.2020 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого було зазначено наступне. Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено державну реєстрацію майна, зокрема квартир. Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на день перевірки, а саме 19.09.2018 року, квартира, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 зареєстрована за ОСОБА_1 . Стосовно строку позовної давності зазначив, що відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦК України, перебіг позовної давності у даних правовідносинах розпочинається з дати проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої зяавником для призначення державної соціальної допомоги, тобто у даному випадку з 19.09.2018 року. Тому строк позовної давності пропущено не було. Просить позовні вимоги задовольнити.

Заперечень на відповідь на відзив від відповідача не надходило. 12.05.2020 року від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи довідки про вчинені нотаріальні дії.

Дослідивши доводи позову, надані сторонами документи, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст.68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Як вбачається із ст.1 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (із змінами і доповненнями), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Ст. 4 вказаного вище Закону передбачено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються, зокрема, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 у періоди: 03.09.2013 року, 03.03.2014 року, 01.09.2014 року, 04.03.2015 року, 11.02.2016 року, 04.08.2016 року, 09.02.2017 року, 08.08.2017 року, 02.02.2018 року зверталася до УПіСЗН із заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

В розділі ІІІ декларації прро доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні /будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо» ОСОБА_1 зазначала, що у власності її сім`ї є лише нерухоме майно, що розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 53,5 кв.м. Про інші житлові об`єкти в декларації ОСОБА_1 вказано не було.

Відповідно до вказаних заяв, УПіСЗН було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої ОСОБА_1 для призначення державної соціального допомоги, складеного державним соціальним інспектором 19.09.2018 року, встановлено, що у власності заявника є квартира загальною площею 37,7 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно з пунктом 12 вказаного вище Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Як вбачається із абзацу 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога не призначається у випадку, зокрема, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Згідно з ч. 2 вказаного вище Закону, за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у складі сім`ї є особа з інвалідністю.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону вказаного вище Закону, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно п.28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов`язаний повернути суму надміру виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

З аналізу наведених норм права вбачається, що припинення виплати та повернення виплаченої соціальної допомоги з підстав, передбачених абзацом 4 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», можливе за наявності таких обов`язкових умов: у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. м. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. м. на сім`ю; відсутність обставин, передбачених ч. 2 ст. 7 цього Закону; необхідність дотримання процедури прийняття рішення місцевою державною адміністрацією про призначення соціальної допомоги у разі, коли є обставини та умови, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону; наявність ознак (обставин) навмисного подання недостовірних відомостей чи приховання відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно зі статтею 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

Рішенням управління від 20.09.2018 року на підставі п. 28 Порядку № 250 сім`я відповідача позбавлена права на призначення держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на шість місяців, починаючі з 01.09.2018 року.

Рішенням управління від 21.09.2018 на підставі п.28 Порядку № 250 розрахована сума надміру виплачених коштів за вказаний період, яка склала 137545,75 грн.

З матеріалів справи вбачається, що в поданих відповідачем ОСОБА_1 заявах про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям не зазначено про наявність у її власності квартири загальною площею 37,7 кв. м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить їй з 01.09.2009 року. Дані відомості підтверджуються витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на день перевірки, а саме 19.09.2018 року. Отже на момент звернення до відповідача з відповідними заявами, остання умисно не вкзаала про наявність у її власності іншого житла. Посилання відповідача на відчудження даної квартири в липні 2015 року, спростовується наявністю ресєтрації права власності на вказане майно, що зареєстровано на її ім`я станом на вересень 2018 року (витяг з Державного реєстру речових прв на нерухоме майно). Крім того, відповідач почала звертатися до відповідача за призначенням соціальної допомоги ще в березні 2013 року.

Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено державну реєстрацію майна, у тому числі будинків і квартир.

Крім того, відповідно до роз`яснення Мінсоцполітики продаж квартири чи будинку не входить в перелік критеріїв, які позбавляють права на отримання субсидії. Але, дохід від продажу квартири має бути задекларований у наступному році, адже він буде враховуватися при розрахунку розміру субсидії на наступний період. Таких даних відповідачем у деклараціях, поданих 11.02.2016 року, 04.08.2016 року вказано теж не було.

Відтак, судом при розгляді справи встановлена недобросовісність зі сторони відповідача щодо зазначенні достовірної інформації про власність.

Виходячи із вищезазначеного, сім`я відповідача за період з 01.03.2013 по 31.07.2018 не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на загальних підставах.

Згідно з ч. 1 ст. 257 ЦПК України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Відповідно до ч.1 ст. 261 ЦПК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Відповідно до акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги від 19.09.2018 року, саме в цей час було встановлено надання відповідачем недостовірних даних при зверненні за призначенням вказаного виду допомоги. Отже саме з цього часу почала свій перебіг позовна давність. Враховуючі, що позивач звернувся до суду з вказаним позовом 16.01.2020 року, строк позовної давності останнім не порушувався.

На підставі наведеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню та з відповідача слід стягнути на користь позивача заборгованість по переплаті державних коштів за період з 01.03.2013 року по 31.07.2018 року в розмірі 137545,75 грн.

Згідно ст.141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 280 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23, ЄДРПОУ 25953617) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборгованість по переплаті державних коштів за період з 01.03.2013 року по 31.07.2018 року в розмірі 137545,75 грн. (сто тридцять сім тисяч п`ятсот сорок п`ять гривень 75 копійок.)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради судовий збір в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області з дня його проголошення.

Суддя Д.Г.Костюков