Ухвала суду № 90057460, 25.06.2020, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.06.2020
Номер справи
924/53/20
Номер документу
90057460
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

УХВАЛА

"25" червня 2020 р. Справа № 924/53/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Танасюк О.Є., розглянувши матеріали справи

за позовом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м. Хмельницький

до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрокряж", Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яришів

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , Хмельницька область, м. Деражня

про скасування державної реєстрації прав (номер запису про інше речове право 20402691 від 15.05.2017) з припиненням права оренди сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрокряж" (код ЄДРПОУ 36187994) на земельну ділянку з кадастровим номером 6821583200:06:001:0061

Представники сторін:

позивач: Кравчук В.І. - згідно довіреності № 0-22-0.6-2/62-20 від 09.01.2020р.

відповідач: не з`явився

Ухвала постановляється 26.06.2020р., оскільки в судових засіданнях 26.05.2020р. та 15.06.2020р. постановлялися ухвали про відкладення розгляду справи та оголошення перерви, які занесені до протоколів судових засідань.

В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну і резолютивну частину ухвали.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 27.01.2020 відкрито провадження у справі №924/53/20, постановлено дану справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

27.04.2020р. судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішенням Деражнянського районного суду Змельницької області від 09.04.2019р. у справі №673/749/18 визнано недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 30.11.2016р. №22-31588-СГ, яким зтверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га, з кадастровим номером 6821583200:06:001:0061 розташовану за межами населених пунктів Згароцької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області для ведення особистого селянського господарства та повернуто відповідну земельну ділянку у власність держави в особі головного управління. При цьому, повідомляє, що 15.05.2017р. ОСОБА_1 уклала договір оренди вказаної земельної ділянки з СТОВ „Агрокряж".

Вказує, що 08.08.2019р. позивачем зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку і Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Однак передача спірної земельної ділянки в оренду СТОВ „Агрокряж" не виражає волі власника. Наявність права оренди на спірну земельну ділянку обмежує право володіння та користування майном його власником, зокрема, передачі в користування на земельних торгах у випадках визначених ст. 134 ЗК України.

Відповідач правом на подання письмового відзиву не скористався. У клопотаннях від 05.03.2020р., від 17.03.2020р. та від 23.04.2020р. просить відмовити у вимогах позивача про розірвання договору оренди.

Третя особа правом на подання письмових пояснень не скористалася.

Під час з`ясування обставин справи та перевірки їх доказами судом встановлено та враховується таке.

Частиною 1 ст. 56 ГПК України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до ч. 4 ст. 56 ГПК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

Отже, Господарський процесуальний кодекс України розмежовує такі юридичні категорії як "представництво" та "самопредставництво".

Представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч. 1 ст. 56 ГПК України).

2 червня 2016 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)", яким внесено зміни до Конституції України, відповідно до яких розділ XV "Перехідні положення" Основного Закону України доповнено пунктом 16-1, підпункт 11 якого передбачає, що представництво відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 та статті 131-2 цієї Конституції виключно прокурорами або адвокатами у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року; у судах апеляційної інстанції - з 1 січня 2018 року; у судах першої інстанції - з 1 січня 2019 року.

30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)" від 2 червня 2016 року №1401-VIII.

Таким чином, з 1 січня 2020 року представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.

Суд звертає увагу на те, що підпунктом 11 пункту 16-1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України врегульовані лише питання представництва.

Водночас, самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.

Враховуючи наведене, допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 46 ГПК України процесуальних прав, можливий за умови сукупної наявності зазначених умов.

Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначено її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).

Статтею 82 Цивільного кодексу України визначено, що на юридичних осіб публічного права у цивільних відносинах поширюються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини першої статті 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов`язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.

Згідно з частиною четвертою статті 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються, окрім Цивільного кодексу України, і спеціальним законом, а саме Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Загальні засади державної реєстрації, а також її основні принципи визначені в статті 4 вказаного Закону. До них, зокрема, належать обов`язковість та публічність державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі.

Частиною першою статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" передбачено, що з метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр, Реєстр).

Обов`язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, з-поміж інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (частина третя статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань").

Відповідно до пункту другого частини першої статті 1 цього Закону витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.

Як вбачається з матеріалів справи, позовна заява, подана від імені Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, підписана представником В. Кравчуком, як уповноваженою особою позивача. На підтвердження повноважень надано наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №347-к від 03.05.2017р. про призначення Кравчука В.І. на посаду заступника начальника управління-начальника відділу представництва в судах та інших органах Юридичного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та довіреність від 09.10.2020р. №0-22-0.6-2/62-20. Наказ про призначення Кравчука В.І. підписаний в.о. начальника О.В. Вжешневським, а довіреність видана за підписом в.о. начальника С.Кравецької.

Однак згідно з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на момент подання позовної заяви (23.01.2020р.), керівником Держгеокадастру у Хмельницькій області є Василенко В.М., підписантом є Філіпчук В.О. Відомості про особу, що підписала позовну заяву (Кравчук В.І.), в реєстрі відсутні.

У Єдиному реєстрі адвокатів України також відсутні відомості про те, що Кравчук В.І., має статус адвоката і такого документа до позовної заяви не додано.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області підписано особою, яка не має права підписувати її, що є підставою для залишення позову без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 226 ГПК.

Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 226, ст. ст. 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки визначені ст.ст. 254-259 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 25.06.2020р.

Суддя О.Є. Танасюк

Віддрук.5 прим. :

1 - до справи,

2 - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1);

3 - СТОВ „Агрокряж" (24024, Вінницька область, Могилів-Подільський район, с. Яришів, вул. Головна, буд. 161);

4, 5 - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ); ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 )

Всім рек. з повід.