
Провадження №3/760/4885/20
у справі №760/10050/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 червня 2020 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Шереметьєва Л. А., при секретарі Шпорі М.М., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України Панькіна Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення ОСОБА_1 , АДРЕСА_1, за порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України, суд
В С Т А Н О В И В :
10 квітня 2020 року Київською міською митницею Держмитслужби України відносно ОСОБА_1 складений протокол про порушення митних правил, передбачених ст. 472 МК України.
10 листопада 2019 року в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) відділу митного оформлення (ВМО) № 1, митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (далі - митниця), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення RF020717339UA, яке пересилалося з України (ОСОБА_1, АДРЕСА_2) з ознаками приховування виявлено предмет побуту з металу (старовинний) - 1 шт., який було щільно обмотано поліетиленовим пакуванням.
У митній поштовій декларації форми CN 22 міжнародного поштового відправлення RF020717339UA в графі «Кількість і детальний опис вкладення» вміст відправлення задекларовано як «Репліка для настінного декору» (репліка - копія) та зазначено вартість «800 грн».
ОСОБА_1 , як власник вкладення МПВ, особистим підписом у декларації завірив факт відправки задекларованого ним вкладення у МПВ RF020717339UA. Будь-які дозвільні документи та інші документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товару, які підтверджують назву, характеристику та вартість товару (предмету, вкладення, вмісту МПВ), митниці не надавалися.
12 листопада 2019 року митницею здійснено взяття проб (зразків) товару та направлено до Національного музею історії України (далі - НМІУ) для проведення мистецтвознавчої експертизи на предмет встановлення належності зразка до культурних / історичних цінностей та визначення його вартості (лист КММ ДФС від 13 листопада 2019 року № 9674/10/26-70-20-03).
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи № 45 (НМІУ вих. № 1141 від 28 грудня 2019 року) представлений на експертизу «Меч», сер. ІV - V ст. Алани - 1 шт., має історичну та культурну цінність та є предметом археології.
Згідно чинного законодавства України предмети археології не можуть бути предметами продажу, колекціонування приватними особами та вивозитися за межі держави. Вони можуть бути передані до Музейного фонду України, а саме до Національного музею історії України.
Переміщення культурних цінностей через державний кордон регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».
Експерт не надає інформацію про ринкову вартість наданих на експертизу предметів археології, оскільки в Україні не існує офіційного ринку збуту археологічних артефактів.
На адресу Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області направлено Повідомлення про кримінальне правопорушення № 51 від 25 лютого 2020 року, за ознаками ст. 201 Кримінального кодексу України.
Київською митницею Держмитслужби отримано лист Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області від 25 лютого 2020 року № 51/12-1689 відповідно до якого відсутні підстави щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Вивезення культурних цінностей регулюється Законом України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей». Для вивезення через митний кордон таких товарів необхідно отримати в Міністерстві культури Свідоцтво на право вивезення культурних цінностей, за процедурою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (на основі висновків державної музейної експертизи). Без Свідоцтва, вивезення культурних цінностей забороняється.
Відповідно до пункту 4 додатка 1 «Перелік сувенірних виробів, предметів культурного і ужиткового призначення серійного і масового виробництва, на вивезення (тимчасове вивезення) яких дозвіл Державної служби контролю не потрібен» «Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України» затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України від 22 квітня 2002 р. N 258 для вивезення (тимчасового вивезення) вітчизняних та зарубіжних предметів побуту масового і серійного виробництва, створених після 1950 року, дозвіл Державної служби контролю не потрібен.
Статтею 5 Всесвітньої поштової конвенції (учиненої в м. Доха 11 жовтня 2012 року) передбачено, що будь-яке поштове відправлення належить відправнику, допоки воно не видане адресату.
У поштових регламентах («Регламент поштових посилок» та «Регламент письмової кореспонденції», заключні протоколи, Берн, 2013 р., ст.ст. РП 125, РП 151, РК 125, РК 156 ) зазначено: кожне відправлення повинно мати митну декларацію (CN 22, CN 23, бланка-пачки CP 72) із обов`язковим зазначенням прізвища та адреси відправника; вкладення відправлення має бути детально вказано в митних деклараціях CN 22, CN 23, бланка-пачки CP 72, а зазначення вкладення назвами загального характеру не допускаються; за заповнення декларації несе відповідальність виключно відправник відправлення.
Відповідно до ст. 35 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270 «Про затвердження Правил надання послуг поштового зв`язку», у міжнародних поштових відправленнях пересилаються предмети, не заборонені до ввозу на територію України та вивозу з території України відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Таким чином, ОСОБА_1 відправив з України до Німеччини у міжнародному поштовому відправленні RF020717339UA не задекларовані товари, не заявив за встановленою формою (митна декларація CN 22) точні та достовірні відомості про товари, які підлягають обов`язковому декларуванню.
Предмет правопорушення вилучено та перебуває в складі митного органу за адресою м. Київ, б-р Вацлава Гавела 8-а.
Вартість предмету правопорушення становить 1 грн. (умовно).
Представник митного органу у судовому засіданні підтримав протокол та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів порушення митних правил з боку останнього.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності -ОСОБА_1 не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату та час судового засідання. Заперечення проти викладеного в протоколі про порушення митних правил не подавав та викладених у ньому обставин не спростовував.
Повістка про виклик до суду особі не направлялась в зв`язку з відсутністю фінансування, що підтверджується листом ТУ ДСА України від 02 червня 2020 року № 1-1247/20.
Про розгляд справи 05 червня 2020 року був повідомлений митним органом та через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
З опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи.
З урахуванням вимог ст. 526 МК України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Заслухавши представника митного органу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_1 митних правил, передбачених ст. 472 МК України, та притягненням його до адміністративної відповідальності, виходячи з наступного.
Диспозицією ст. 472 МК України передбачено порушення митних правил, яке полягає у недекларуванні товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов`язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, характеризується як умислом, так і необережністю.
Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 Митного кодексу України.
Крім того, зазначені правовідносини врегульовано Всесвітньою поштовою конвенцією (Доха, 2012), яка в силу ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
Відповідно до Актів Всесвітньої поштової конвенції (Доха, 2012) міжнародні поштові відправлення - упаковані та оформлені відповідно до вимог актів Всесвітнього поштового союзу та Правил надання послуг поштового зв`язку листи, поштові картки, бандеролі, спеціальні мішки з позначкою "М", дрібні пакети, відправлення з оголошеною цінністю, поштові посилки, згруповані поштові відправлення з позначкою "Консигнація", відправлення міжнародної прискореної пошти "EMS", які приймаються для пересилання за межі України, доставляються в Україну або переміщуються через територію України транзитом операторами поштового зв`язку.
Товари, що пересилаються через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, декларуються шляхом подання митному органу уніфікованих міжнародних документів, форми та інструкція із заповнення яких установлені актами Всесвітнього поштового союзу, а саме: митної декларації CN 23, використання якої обов`язкове під час пересилання посилок, міжнародних згрупованих поштових відправлень з позначкою "Консигнація" і відправлень "EMS" та можливе у разі пересилання відправлень з оголошеною цінністю; або митної декларації CN 22, використання якої обов`язкове під час пересилання дрібних пакетів, мішків "М" і відправлень "EMS" з вкладенням письмової кореспонденції та можливе у разі пересилання бандеролей.
Частиною 7 ст. 233 МК України визначено, що міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.
Згідно ч. 2 ст. 234 МК України, товари (за винятком підакцизних), що переміщуються (пересилаються) на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача (юридичної або фізичної особи) в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях, якщо їх сумарна фактурна вартість перевищує еквівалент 150 євро, оподатковуються митом відповідно до цього Кодексу та податком на додану вартість відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 236 МК України декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, здійснюється оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою.
Таким чином, з точки зору даних норм закону, товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
При цьому статтею 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Незаявлення точних відомостей про переміщуванні товари у міжнародному поштовому відправленні тягне за собою переміщення вказаних товарів через митний кордон України з порушенням норм Митного кодексу України.
Судом встановлено, що 10 листопада 2019 року в зоні митного контролю на території ДОПП АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2) відділу митного оформлення (ВМО) № 1, митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС (далі - митниця), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення RF020717339UA, яке пересилалося з України (ОСОБА_1, АДРЕСА_2) з ознаками приховування виявлено предмет побуту з металу (старовинний) - 1 шт., який було щільно обмотано поліетиленовим пакуванням.
У митній поштовій декларації форми CN 22 міжнародного поштового відправлення RF020717339UA в графі «Кількість і детальний опис вкладення» вміст відправлення задекларовано як «Репліка для настінного декору» (репліка - копія) та зазначено вартість «800 грн».
Власником вкладення МПВ є ОСОБА_1 , який особистим підписом на декларації завірив факт відправки ним задекларованого вкладення у МПВ RF020717339UA. Будь-які дозвільні документи та інші документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товару, які підтверджують назву, характеристику та вартість товару митниці не надавалися.
Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи № 45 від 28 грудня 2019 року встановлено, що представлені на експертизу що представлений на експертизу «Меч», сер. ІV - V ст. Алани - 1 шт., має історичну та культурну цінність та є предметом археології.
Згідно чинного законодавства України предмети археології не можуть бути предметами продажу, колекціонування приватними особами та вивозитися за межі держави. Вони можуть бути передані до Музейного фонду України, а саме до Національного музею історії України.
Переміщення культурних цінностей через державний кордон регулюється відповідно чинного законодавства, а саме Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей».
Відповідно до ст. 12 Закону Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей за клопотанням власника культурних цінностей чи уповноваженої ним особи приймає на підставі висновку державної експертизи рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей. Про прийняте рішення власник культурних цінностей чи уповноважена ним особа письмово повідомляється в місячний термін від дня офіційного надходження клопотання.
Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, а винуватість останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0866/10000/20 від 10 квітня 2020 року, службовою запискою та іншими матеріалами справи.
З точки зору ст. 245 КпАП України завданням суду при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, вина ОСОБА_1 у порушенні митних правил передбачених ст. 472 Митного Кодексу України, є доведеною, підлягає адміністративній відповідальності в вигляді штрафу в сумі 1, 00 гр. та конфіскації безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 420, 40 гр.
Керуючись ст. 41 Конституції Українист. ст., 233-237, 257, 472, 527 Митного кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати виним відправника міжнародного поштового відправлення ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 ), у порушенні митних правил, передбачених ст. 472 МК України , та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил у розмірі 1, 00 гр., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами: отримувач: УДКСУ у Солом`янському районі м. Києва; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: ГУ ДКСУ у м.Києві, р/р №31119106526010, призначення платежу: штраф від (П.І.Б. порушника) за ПМП від_№_, код 050.
Безпосередній предмет правопорушення митних правил, а саме:культурну цінність «Меч», сер. ІV - V ст. Алани - 1 шт.- конфіскувати.
Стягнути зОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ( ОСОБА_1 , АДРЕСА_3), судовий збір у розмірі 420, 40 грн.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, прокурором або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л.А. Шереметьєва