
Справа № 592/7613/20
Провадження № 3/592/1320/20
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2020 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду міста Суми Косолап Марина Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лебедин Сумської області, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого майстром ремонтно-будівельної дільниці Комунального підприємства «Шляхрембуд» Сумської міської ради, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ,
за частиною 1 статті 172 - 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у с т а н о в и в:
25.06.2020 до Ковпаківського районного суду м. Суми від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172 - 6 КУпАП.
Відповідно до Протоколу про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією від 24.04.2020 ОСОБА_1 ставиться за провину те, що він як майстер ремонтно-будівельної дільниці КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради несвоєчасно, а саме 03.11.2019 подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, що є вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується, зокрема питання, чи належить до компетенції розгляд даної справи (пункт 1 частини 1 статті 278 КУпАП).
Відповідно до частин 1 і 2 статті 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення. Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, разом з іншими матеріалами у триденний строк з моменту його складення надсилається до місцевого загального суду за місцем вчинення такого правопорушення.
За загальним правилом, визначеним у частині 1 статті 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Альтернативна підсудність для розгляду протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією не передбачена.
Верховний Суд України у пункті 2 постанова Пленуму від 11.06.2014 № 11 «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення» роз`яснив судам, що у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч.2 ст. 276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Відповідно до Примітки до статті 172 – 6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відтак, місцем вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією є місце роботи особи, зобов`язаної подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 ставиться за провину вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією як майстру ремонтно-будівельної дільниці КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради, тобто у зв`язку з обійманням певної посади за місцем роботи.
Місцем вчинення правопорушення у протоколі зазначено: м. Суми, вул. Успенського, 22, що є територією Ковпаківського району міста Суми. Зазначена адреса вказана у протоколі як місце проживання ОСОБА_1 , проте докази реєстрації за цією адресою не долучені.
У Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, яка долучена до протоколу, зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 – місто Лебедин.
Місцезнаходження КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради – місто Суми, вул. Лебединська, 3, що є територією Зарічного району міста Суми.
За наведених підстав суддя дійшла висновку, що розгляд даної справи про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією не належить до компетенції Ковпаківського районного суду міста Суми.
Європейський суд з прав людини (далі – ЄСПЛ) у своїй практиці неодноразово звертав увагу на те, що кожен має право на суд, встановлений законом, тобто відповідний орган повинен мати повноваження вирішувати питання, що належать до його компетенції, на основі принципу верховенства права (рішення ЄСПЛ від 29 квітня 1988 року у справі «Белілос проти Швейцарії»); юрисдикцію суду має визначати закон (доповідь Європейської комісії від 12 жовтня 1978 року у справі «Занд проти Австрії»).
Відповідно до прецедентної практики ЄСПЛ провадження у справах про адміністративні правопорушення, є кримінальним для цілей застосування Конвенції (рішення у справах «Лучанінова проти України» (заява № 16347/02 від 09.06.2011 р.); «Плахтєєв та Плахтєєва проти України» (заява N 20347/03) від 12.03.2009 р.).
З огляду на викладене, виходячи із системного аналізу законодавства України та усталеної практики ЄСПЛ, необхідно у даній справі застосувати аналогію закону при визначенні підсудності, тобто застосувати у межах своєї компетенції до КУпАП іншої норми закону - положень КПК України, які регламентують подібні відносини, заповнивши тим самим прогалину у законодавстві України про адміністративні правопорушення, що є невід`ємним правом учасників провадження у справі про адміністративні правопорушення (правом на справедливий суд, гарантованого ст. 6 Конвенції), оскільки мова не йде про норми, які встановлюють виключення або спеціальне правове регулювання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншому суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил територіальної підсудності.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 ставиться за провину вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, як майстру ремонтно-будівельної дільниці КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради, тобто у зв`язку з обійманням певної посади за місцем роботи, місцезнаходження КП «Шляхрембуд» Сумської міської ради – місто Суми, вул. Лебединська, 3, тобто територія Зарічного району міста Суми, доказів на підтвердження обставин вчинення правопорушення на території Ковпаківського району міста Суми до протоколу не долучено, вважаю за необхідне направити справу про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією до Сумського апеляційного суду для визначення підсудності.
Керуючись статями 276, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтею 34 Кримінального процесуального кодексу України,
п о с т а н о в и в:
Справу про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення направити до Сумського апеляційного суду для визначення підсудності.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Косолап