
311/2402/17
15.06.2020
Провадження № 6/311/25/2020
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2020 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Пушкарьової С.П.,
при секретарі Гончаровій К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Василівка цивільну справу за заявою Державної казначейської служби України, заінтересована особа – прокуратура Запорізької області, про зміну способу виконання постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. по справі № 311/2402/17, -
В С Т А Н О В И В:
Державна казначейська служба України в заяві про зміну способу виконання постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. по справі № 311/2402/17 зазначає, що 28.01.2020 р. надійшов на виконання виконавчий лист Василівського районного суду Запорізької області у справі № 311/2402/17 про компенсацію за рахунок держави судових витрат прокуратури Запорізької області у вигляді судового збору в сумі 2 238,17 грн. в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Постановою апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. у справі № 311/2402/17 частково задоволено апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області на рішення Василівського районного суду Запорізької області від 10.04.2018 р. у цій справі в частині стягнутого розміру відшкодування шкоди змінено, зменшено відшкодування моральної шкоди, стягнутої з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 з 200000,00 грн. до 70000,00 грн.
Судом також вирішено питання щодо розподілу судових витрат і постановлено, що судові витрати прокуратури Запорізької області у вигляді судового збору в розмірі 2238,17 грн. підлягають компенсації за рахунок держави у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Боржником у виконавчому листі визначено Державну казначейську службу України. Однак, у відповідь отримано лист Управління ДКСУ у м. Запоріжжя від 05 грудня 2018 року № 27/556-2396, що у процесі повернення та стягнення з бюджету коштів органи казначейської служби України керуються наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» від 03.09.2013 р. № 787 (далі - Порядок № 787) та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.
Державна казначейська служба України вважає за неможливе виконання даного судового рішення, так як постановою апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. рішення Василівського районного суду було частково змінено, вирішено питання щодо розподілу судових витрат та постановлено, що судові витрати прокуратури Запорізької області у вигляді судового збору в сумі 2 238,17 грн. підлягають компенсації за рахунок держави у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 5 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 р. № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов`язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави» підставою для компенсації судових витрат є судове рішення.
Пунктом 4 Постанови визначено, що компенсація судових витрат у цивільних та адміністративних справах здійснюється за рахунок і у межах бюджетних асигнувань судів, якими винесено відповідне рішення.
Ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 06.12.2019 р. по справі № 311/2402/17 змінено спосіб і порядок виконання п. 5 постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. наступним чином: «стягнути з держави в особі Державної казначейської служби України (вулиця Бастіонна, будинок 6, місто Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567646) на користь Прокуратури Запорізької області (вулиця Матросова, будинок 29а, місто Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 02909973) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 2 238,17 грн.
Зазначене змінило не тільки спосіб і порядок виконання п. 5 постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р., а саму суть резолютивної частини рішення суду, адже Казначейство діє відповідно до повноважень і завдань, визначених законодавством України.
Покладення на Казначейство обов`язку здійснити компенсацію судового збору за рахунок держави у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України встановленим ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 06.12.2019 р. шляхом стягнення з держави в особі Казначейства на користь Прокуратури Запорізької області витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 2 238,17 грн. унеможливлює виконання зазначеної частини рішення, адже не існує затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку, що передбачає можливість здійснення Казначейством компенсації судових витрат за рахунок і у межах бюджетних асигнувань судів, якими винесено відповідне рішення.
Тому, Казначейство просить змінити спосіб виконання п. 5 постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. шляхом обрання належним способом виконання рішення, вказавши: судові витрати Прокуратури Запорізької області у вигляді судового збору в сумі 2 238,17 грн. (дві тисячі двісті тридцять вісім гривень 17 копійок) підлягають компенсації за рахунок держави відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2006 р. № 590 «Про граничні розміри компенсації витрат, пов`язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави»; розгляд заяви проводити за участі представника Казначейства.
У призначене судове засідання сторони не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Вивчивши матеріали подання, повно та всебічно дослідивши надані докази на його обґрунтування, суд вважає, що у задоволенні заяви Державної казначейської служби України необхідно відмовити, виходячи з наступного:
Так, постановою апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. у справі № 311/2402/17 частково задоволено апеляційну скаргу заступника прокурора Запорізької області, а також постановлено, що судові витрати прокуратури Запорізької області у вигляді судового збору в розмірі 2238,17 грн. підлягають компенсації за рахунок держави у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Судове рішення набрало законної сили 02.08.2018 р. Василівським районним судом Запорізької області 03.07.2019 р. видано виконавчий лист. Ухвалою суду від 22.08.2019 р. прокуратурі Запорізької області поновлено строк для його пред`явлення до виконання.
Прокуратура області як стягувач у виконавчому провадженні 18.09.2019 р. звернулась до Державної казначейської служби України із заявою про виконання судового рішення. 25.10.2019 р. Державна казначейська служба України (далі – ДКСУ) повернула прокуратурі заяву із доданими документами на підставі п.п. 1 п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 03.08.2011 р. № 845 (далі – Порядок № 845).
Згідно ст. 435 ЦПК України підставою для зміни способу та порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
21.11.2019 р. прокуратура звернулась до Василівського районного суду Запорізької області із заявою про зміну способу та порядку виконання п. 5 постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. Ухвалою суду від 06.12.2019 р. у справі № 311/2402/17 заяву прокуратури Запорізької області задоволено, змінено спосіб і порядок виконання судового рішення наступним чином: «стягнути з держави в особі Державної казначейської служби України на користь прокуратури Запорізької області витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 2238,17 грн.». Ухвала набрала законної сили 09.12.2019 року.
Отже, питання зміни способу та порядку виконання п. 5 постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. у справі № 311/2402/17 вже було предметом розгляду Василівського районного суду Запорізької області за заявою прокуратури Запорізької області, поданої з метою належного виконання судового рішення. ДКСУ правом на апеляційне оскарження не скористалась.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
За практикою Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід`ємна частина судового розгляду (Рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року).
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом. Конституційний Суд України в абзаці одинадцятому підпункту 3.3 пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 11 березня 2011 року № 2-рп/2011, посилаючись на позицію Європейського суду з прав людини, зазначив, що право на справедливий судовий розгляд може бути обмежене державою, якщо це обмеження не завдає шкоди самій суті права.
Наведене узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд. Так, у справі «Горнсбі проти Греції» (Case of Homsby v. Greece) указаний суд в своєму рішенні від 19 березня 1997 року зазначив, що для цілей ст. 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду».
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постанова суду апеляційної інстанції від 02.08.2018 р. у частині компенсації прокуратурі Запорізької області 2238,17 грн. ґрунтується на вищевказаних положеннях закону.
Отже, до відповідних правовідносин при виконанні судового рішення неможливо застосувати постанову Кабінету Міністрів України «Про граничні розміри компенсації витрат, пов`язаних із розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави» від 27.04.2006 р. № 590 (далі – Порядок № 590), у зв`язку з тим, що остання затверджена відповідно до ст.ст. 138, 140 ЦПК України, ст.ст. 135, 138 КАС України, ст. 128 ГПК України.
Належних і беззаперечних доказів наявності обставин, що унеможливлюють виконання рішення суду у спосіб та порядок, визначений судом, тобто відповідно до Порядку № 845, ДКСУ наразі не наведено та не надано.
З досліджених судом документів, долучених прокуратурою області до заперечення вбачається непослідовність дій ДКСУ на виконання судового рішення у порядку, визначеному ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 06.12.2019 р. у справі № 311/2402/17.
Механізм виконання органами Державної казначейської служби України рішень про стягнення коштів державного бюджету визначено Порядком № 845, пунктом 3 якого передбачено, що органами ДКСУ виконуються виконавчі документи щодо стягнення (повернення) коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, які обслуговуються в органах Державної казначейської служби України.
Згідно п. 17 порядку № 845 стягувачі, на користь яких прийнято рішення про стягнення (повернення) надходжень бюджету, подають до відповідного органу Державної казначейської служби України, на рахунки в якому зараховано надходження бюджету, визначені пунктом 6 Порядку № 845 документи.
Відповідно до платіжного доручення від 24.05.2020 р. № 963 судовий збір за подання апеляційної скарги по справі № 311/2402/17 зараховано до державного бюджету, обслуговування якого здійснюється Управлінням Державної казначейської служби України в м. Запоріжжя. Отже, стягнення вищезазначеного судового збору має проводитись з Державного бюджету в особі Управління Державної казначейської служби України в м. Запоріжжя саме у спосіб, визначений судом і у Порядку № 845.
Враховуючи викладене, суд вважає заяву Державної казначейської служби України про зміну способу виконання постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. у справі № 311/2402/17 залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 258-261, 435 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Державної казначейської служби України, заінтересована особа – прокуратура Запорізької області, про зміну способу виконання постанови апеляційного суду Запорізької області від 02.08.2018 р. по справі № 311/2402/17 – відмовити.
Ухвала суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд Запорізької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Василівського районного
Запорізької області С.П. Пушкарьова