Рішення № 90032402, 03.06.2020, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
03.06.2020
Номер справи
296/12160/19
Номер документу
90032402
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 296/12160/19

2/296/229/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2020 року м.Житомир

Корольовський районний суд міста Житомира в складі:

головуючого судді – Шалоти К.В.,

за участю секретаря судового засідання Сингаївської Т.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представників відповідача ОСОБА_2 Р.О ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши y відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про зобов`язання вчинити певній дії, -

В С Т А Н О В И В :

І. СУТЬ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

1.1. 20.12.2019 ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Корольовського районного суду міста Житомира із позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (далі – АТ «Житомиргаз», відповідач), в якому просила:

(1) визнати протиправною відмову відповідача у встановленні індивідуального лічильника у квартирі АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для приготування їжі;

(2) зобов`язати відповідача встановити у квартирі АДРЕСА_1 безоплатно газовий лічильник з цільовим призначенням для приготування їжі.

1.2. Позов обґрунтовувався тим, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1 та рахунки, які вона отримує за оплату газопостачання згідно загально будинкового лічильника, є набагато більшими, ніж фактично витрачений газ, який остання використовує лише для приготування їжі.

1.3. Посилаючись на те, що позивач неодноразово зверталась до відповідача із заявою про встановлення в її помешканні газового лічильника, який необхідний для оплати за конкретну кількість використаного газу, на що отримувала неодноразові відмови у вирішенні даного питання, позивач вказувала, що така відмова від 18.11.2019 є протиправною, оскільки суперечить Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», який передбачає право на забезпечення позивача індивідуальним лічильником газу з цільовим призначенням для приготування їжі, у зв"язку з чим позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

ІІ. ПРОЦЕДУРА та ПОЗИЦІЇ СТОРІН

2.1. 24.12.2019 ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира відкрито провадження у даній справі №296/12160/19, вирішено проводити розгляд справи у порядку спрощеного провадження з викликом сторін, призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

2.2. 03.02.2020 представник відповідача надіслала відзив на позовну заяву, в якому вказувалося, що у будинку, де проживає позивач, з 01.12.2016 облік природного газу ведеться відповідно до встановленого будинкового вузла обліку, у відповідності до редакції Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» від 09.04.2015 вимагала забезпечення комерційного обліку в кватирах та приватних будинках, які використовують природній газ тільки для приготування їжі саме до 01.01.2018. Оскільки, у випадку не забезпечення обліку природного газу у побутових споживачів, АТ "Житомиргаз" будучи оператором ГРМ, буде змушений припинити розподіл природного газу, відповідно до вимог ст.5 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Посилаючись на те, що позивачем не надано доказу її відмови або заперечення щодо встановлення будинкового вузла обліку 01.12.2016, а в діях АТ "Житомиргаз" відсутнє порушення норм законодавства, просила у задоволенні позову відмовити.

2.3. 03.06.2020 позивач у судовому засіданні поданий позов підтримала, надала пояснення, аналогічні викладеним у позові та просила його задовольнити.

2.4. 03.06.2020 представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили у його задоволенні відмовити за безпідставністю.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ та ДОКАЗИ НА ЇХ ПІДТВЕРДЖЕННЯ

3.1. ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 , що стверджується копією свідоцтва про право власності №64682 від 30.06.2017 (а.с. 14-15).

3.2. 09.01.2018 АТ "Житомиргаз" відмовлено у задоволенні вимог позивачки щодо встановлення безкоштовного лічильника газу та повідомлено, що у будинку АДРЕСА_2 для проведення заходів щодо забезпечення споживачів обліком природного газу 01.04.2017 введено в експлуатацію будинковий вузол обліку газу та обсяг споживання газу за вказаною адресою визначається за показаннями будинкового вузла обліку, а також вказано, що у разі незгоди власника розраховуватись за спожитий газ згідно показань будинкового вузла, споживач має право встановити квартирний лічильник за власні кошти, що стверджується листом АТ "Житомиргаз" від 09.01.2018 (а.с. 13).

3.3. 18.11.2019 АТ "Житомиргаз" на звернення позивачки від 06.11.2019 відмовлено останній у встановленні газового лічильника та повідомлено, що за адресами, де встановлено загально будинковий лічильник природного газу за рахунок коштів газорозподільного підприємства, облік газу вважається забезпеченим відповідно до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", що не передбачає встановлення індивідуальних лічильників природного газу за рахунок коштів газорозподільного підприємства, що стверджується листом АТ "Житомиргаз" від 18.11.2019 (а.с. 12).

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО, ЩО ПІДЛЯГАЄ ЗАСТОСУВАННЮ

4.1. Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі - Закон № 3533-VI).

4.2. Статтею 1 Закону №3533-VI визначено, що споживачі природного газу - це фізичні особи (населення), фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировин.

4.3. Частиною другою статті 2 Закону №3533-VI передбачено, що з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

4.4. Згідно із частиною першою, другою статті 3 Закону №3533-VI фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством. Побутові споживачі природного газу - фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення), які встановлять лічильники протягом 2018 року, відповідна компенсація здійснюється протягом 12 місяців.

4.5. Згідно статті 6 Закону № 3533-VI газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі – до 01 січня 2021 року.

4.6. Відповідно до частиною першою статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі - Закон № 1023-ХІІ) держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.

4.7. За змістом статті 21 Закону № 1023-ХІІ права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення.

V. ОЦІНКА та МОТИВИ СУДУ

5.1. Встановлено, що між сторонами виникли правовідносини з приводу забезпечення позивача індивідуальним лічильником газу з цільовим призначенням для приготування їжі.

5.2. Позивач ОСОБА_1 є співвласником квартири, що розташована у АДРЕСА_3 та є споживачем з отримання природного газу за вказаною адресою, а відповідач АТ «Житомиргаз» є оператором газорозподільних мереж, виконавцем комунальної послуги, спрямованої на задоволення потреби фізичної особи у забезпеченні газопостачанням.

5.3. Із матеріалів справи вбачається, що в будинку будинку АДРЕСА_2 , де проживає позивач, встановлений будинковий вузол обліку природного газу.

На звернення позивача від 06.11.2019 щодо безкоштовного встановлення індивідуальних лічильників природного газу відповідачем надано лист-відмову від 18.11.2019 та повідомлено про відсутність у АТ «Житомиргаз» обов`язку встановлення індивідуальних лічильників природного газу за рахунок коштів газорозподільчого підприємства.

5.4. Суд звертає увагу, що відповідно до вимог статті 6 Закону № 3533-VI саме суб`єкта господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов"язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах, у яких газ використовується тільки для приготування їжі, – до 01.01.2021, що спростовує доводи ПАТ «Житомиргаз» про те, що останній, як суб`єкт господарювання, не зобов`язаний встановлювати за власний рахунок індивідуальні лічильники газу.

Встановлення АТ «Житомиргаз» з 01.04.2017 в будинку, в якому проживає позивач, загальнобудинкового лічильника обліку природного газу, не звільняє відповідача, з урахуванням вимог даного Закону, від його обов`язку встановити індивідуальний лічильник позивачу.

5.5. Також зміст статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» свідчить про наявність безумовного обов`язку відповідних суб`єктів господарювання - газорозподільних організацій забезпечити встановлення лічильників для такої категорії споживачів природного газу, як населення, у вигляді приладів обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем. При цьому таких споживачів не зобов`язано відшукувати джерела фінансування приладів та робіт, які підлягають встановленню, або забезпечувати цими приладами відповідних суб`єктів господарювання.

Вказаного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 07.11.2018 року у справі №214/2435/17.

5.6. За таких обставин, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у забезпеченні позивача індивідуальним лічильником газу для приготування їжі є неправомірною, оскільки суперечить Закону № 3533-VI, яким саме на суб`єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території покладено обов"язок встановити вказаний лічильник газу.

5.7. За огляду на викладене, суд вважає наявними підстави для поновлення порушених прав позивача шляхом зобов`язання відповідача безоплатно встановити у квартирі позивача газовий лічильник з цільовим призначенням для приготування їжі, що забезпечить облік саме того об`єму газу, який ним спожитий, що буде відповідати завданню цивільного законодавства.

VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Згідно вимог пункту 1 частини 2 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з задоволенням позову з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп., оскільки позивача в силу статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнена від сплати судового збору при зверненні до суду з даним позовом.

Керуючись статтями 76-80, 89, 141, 259, 263-265, 268, 273 Цивільного процесуального кодексу України, Корольовський районний суд міста Житомира

У Х В А Л И В :

1. Позов ОСОБА_1 , задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" у встановленні індивідуального лічильника у квартирі АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для приготування їжі.

3. Зобов`язати Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" безоплатно встановити у квартирі АДРЕСА_1 газовий лічильник з цільовим призначенням для приготування їжі.

4. Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" на користь держави витрати судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К. В. Шалота

Позивач:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

зареєстроване місце проживання:

АДРЕСА_3 ,

РНОКПП НОМЕР_1

Відповідач:

Акціонерне товариство

"Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз",

зареєстроване місцезнаходження:

м. Житомир, вул. Фещенко-Чопівського, 35,

код за ЄДРПОУ 03344071