
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1580/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 ) 05.05.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУПФУ в Чернігівській області), у якому просить:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому у донарахуванні додаткових видів грошового забезпечення та виплаті заборгованості, що виникла з вини відповідача, починаючи з 24.01.2019;
- зобов`язати відповідача провести йому донарахування додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф1 - 230,00 грн., надбавки за особливо важливі завдання - 899,50 грн., премії - 115,00 грн., разом - 1244,50 грн., з урахуванням 85% - 1057,83 грн., починаючи з 24.01.2019, та виплатити заборгованість однією сумою.
Позов мотивовано тим, що відповідачем протиправно під час призначення пенсії з 24.01.2019 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не було включено до складу грошового забезпечення, з якого обраховується основний розмір пенсії, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою судді від 12.05.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та установлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для надання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 22.05.2020 вирішено здійснювати подальший розгляд справи №620/1580/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 25.06.2020 позивачу відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи №620/1580/20 з повідомленням (викликом) сторін.
У встановлений судом строк представником відповідача надано відзив на позов, у якому він позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що перерахунок пенсії позивачу з 24.01.2019 здійснювався у відповідності до вимог чинного законодавства із врахуванням основних видів грошового забезпечення та на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у якій додаткові види грошового забезпечення не зазначені.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та із 12.08.1999 по 30.09.2010 отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У період з 01.10.2010 по 23.01.2019 ОСОБА_1 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно поданої позивачем заяви, з 24.01.2019 ОСОБА_1 поновлено виплату пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 41).
Як вбачається із матеріалів справи, виплату пенсії ОСОБА_1 поновлено з урахуванням умов, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та довідки Чернігівського ОТЦКтСП від 28.01.2019 №ФЧ60739 (а.с. 42).
Враховуючи наведене, до складу грошового забезпечення, з якого обраховувалась поновлена пенсія, увійшли: посадовий оклад – 6060,00 грн., оклад за військовим званням – 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) – 3770,00 грн., що підтверджується відповідним розрахунком (а.с. 12).
При цьому, до вказаного розрахунку ГУПФУ в Чернігівській області не було включено додаткові види грошового забезпечення, у зв`язку із чим ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 13-14).
Листом від 12.03.2020 за №541-567/В-2500/20 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку та зазначив, що пенсія ОСОБА_1 призначена і виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Вважаючи вказану відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Основного Закону права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (стаття 44 Конституції України).
Відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Положеннями статті 1 Закону №2262-ХІІ закріплено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
В силу вимог Закону №2262-ХІІ, пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Статтею 7 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) установлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно із положеннями частини третьої статті 45 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV, «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Буквальний зміст цих норм свідчить на користь того, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону №2262-ХІІ, тобто пенсії за вислугу років, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого законодавства, зокрема згідно з Законом України «Про державну службу», то призначення (поновлення) пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, зроблене після подання відповідної заяви, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачу у період з 01.10.2010 по 23.01.2019 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом №2262-ХІІ.
Отже, у даному випадку, поновлення з 24.01.2019 позивачу виплати пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ можна розцінювати як призначення пенсії вперше. Більш того, суд звертає увагу, що у відзиві на позов та усіх документах ГУПФУ в Чернігівській області посилається на положення статті 12 Закону №2262-ХІІ при здійсненні поновлення позивачу пенсії, яка визначає умови призначення пенсій за вислугу років. Також у наданому відповідачем розрахунку зазначено про призначення ОСОБА_1 пенсії з 24.01.2019 (а.с. 12).
У свою чергу, відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ право на пенсію за вислугу років: а) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше; б) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, звільнені зі служби за вислугу років, за віком, за станом здоров`я, у зв`язку із скороченням штатів або організаційними заходами і які на день звільнення досягли 45-річного віку, а ті з них, що є інвалідами війни, - незалежно від віку, і мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів (стаття 13 Закону №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Як вбачається з матеріалів справи, після звільнення з військової служби позивачу було призначено та виплачувалась пенсія із врахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 1150,00 грн., оклад за військове звання – 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років – 514,00 грн., надбавка до допуск Ф1 – 230,00 грн., надбавка за особливо важливі завдання – 899,50 грн., премія – 115,00 грн. (а.с. 7-11).
У період з 01.10.2010 по 23.01.2019 ОСОБА_1 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
З 24.01.2019 ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ, що не заперечує відповідач.
Враховуючи вищенаведене та те, що з 24.01.2019 відбулось фактичне призначення, а не перерахунок, ОСОБА_1 пенсії, суд вважає, що позивач має право на включення до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При цьому, посилання ГУПФУ в Чернігівській області на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та рішення Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №240/6263/18, суд вважає необґрунтованими, враховуючи таке.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» прийнята на виконання статті 63 Закону №2262-ХІІ та визначала підстави і порядок перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року, а не їх призначення.
Також у рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 у справі №240/6263/18 спірним було питання щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018, призначеної та отримуваної ним на підставі Закону №2262-ХІІ, із врахуванням додаткових складових грошового забезпечення.
Разом з тим, як встановлено вище, до 24.01.2019 позивач пенсію за Законом №2262-ХІІ не отримував. У період з 01.10.2010 по 23.01.2019 ОСОБА_1 була призначена та виплачувалась пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу».
За наведених обставин, суд вважає помилковими посилання ГУПФУ в Чернігівській області на постанову Кабінету Міністрів України №103 та вищевказане рішення Верховного Суду, оскільки вони не стосуються спірних правовідносин.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ установлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок (донарахування) пенсії за вислугу років 17.02.2020. Враховуючи вищенаведені вимоги Закону №2262-ХІІ пенсія позивачу має бути перерахована з 17.01.2019, а не з 24.01.2019, як просить позивач.
Відповідно до статті 52 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам з числа військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання. Виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд вважає, що в його задоволенні слід відмовити, оскільки в розумінні статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком. Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що рішення суду виконане не буде.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, оформлену листом від 12.03.2020 №541-567/В-02/8-2500/20, у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести ОСОБА_1 з 17 лютого 2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за умови режимних обмежень, допуск Ф1 - 230,00 грн., надбавки за особливо важливі завдання - 899,50 грн. та премії - 115,00 грн., з урахуванням 85% грошового забезпечення та виплатити заборгованість однією сумою.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005).
Суддя С.В. Бородавкіна