
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2020 року Чернігів Справа № 620/1293/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка до Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області про скасування постанов,
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю ім.Шевченка звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області, в якому просить:
- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178819 від 28.01.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно- господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн;
- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178820 від 28.01.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно- господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн;
- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178821 від 28.01.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно- господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн;
- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178822 від 28.01.2020, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно- господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн;
- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178823 від 28.01.2020 року, винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області, про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка адміністративно- господарського штрафу у розмірі 34000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він не є автомобільним перевізником, так як транспортний засіб позивачем був переданий в оренду ТОВ «Бета-Агро-інвест», який здійснює господарську діяльність у сфері автомобільного транспорту. Відповідачем взагалі не з`ясовувалось питання про те, кому саме належить транспортні засоби.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.04.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки під час перевірки було встановлено, що всі транспортні засоби є власністю позивача. Про передачу вказаних транспортних засобів в оренду іншому суб`єкту господарювання відповідачу не було відомо ані під час перевірки, ані під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
21.06.2018 між ТОВ ім. Шевченка (орендодавець) та ТОВ «Бета-Агро-інвест» (орендар) укладено договір оренди транспортного засобу № 719. Відповідно до п. 1.1. договору передбачено, що у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Орендодавець зобов`язується передати Орендарю в тимчасове володіння та користування автомобілі, визначені у Додатках до цього Договору (далі іменуються - «автомобілі»), Орендар зобов`язується прийняти в тимчасове володіння та користування автомобілі і зобов`язується сплачувати Орендодавцю відповідну орендну плату (а.с.29-30).
Перелік цих автомобілів передбачений додатком № 1 до договору, а саме 5 автомобілів SCANIA (державні номери НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ) (а.с.31).
Дію вищевказаного договору оренди продовжено до 31.12.2019 відповідно до додаткової угоди до договору оренди транспортного засобу № 719 від 30.12.2018 (а.с.32).
09.12.2019 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області, на підставі направлення на проведення рейдової перевірки №007088 від 09.12.2019 в м. Маріуполь, ДП «ММТП» проводилась рейдова перевірка транспортних засобів марки SCANIA державний номерний знак НОМЕР_2 , SCANIA номерний знак НОМЕР_3 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_1 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_6 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_7 , за результатами якої складено акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №0008360, №0008185, №0008186, №0008193, №0008394, яким виявлені порушення, відповідальність за які передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ) перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм на 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Так, згідно пред`явленої товарно-транспортної накладної №001185 від 09.12.2019, загальна маса транспортного засобу SCANIA державний номерний знак НОМЕР_2 складає 50,08 т при нормативному значенні 40,0 т. Таким чином, вагові параметри перевищило на 25,2%.
Згідно пред`явленої товарно-транспортної накладної №0360 загальна маса транспортного засобу SCANIA, державний номерний знак НОМЕР_3 складає 49,9 т при нормативному значенні 40,0 т. Таким чином, вагові параметри перевищило на 24,75%.
Згідно пред`явленої товарно-транспортної накладної №0360 загальна маса транспортного засобу SCANIA, державний номерний знак НОМЕР_1 складає 53,22 т при нормативному значенні 40,0 т. Таким чином, вагові параметри перевищило на 33,05%.
Згідно пред`явленої товарно-транспортної накладної №0358 загальна маса транспортного засобу SCANIA, державний номерний знак НОМЕР_4 складає 53,28 т при нормативному значенні 40,0 т. Таким чином, вагові параметри перевищило на 33,02%.
Згідно пред`явленої товарно-транспортної накладної №0352 загальна маса транспортного засобу SCANIA, державний номерний знак НОМЕР_5 складає 53,34 т при нормативному значенні 40,0 т. Таким чином, вагові параметри перевищило на 33,35%.
В зв`язку з виявленням вищезазначених порушень, виконуючи функції, покладені на них державою, державними інспекторами були складені акти додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 09.12.2019 №170415 на автомобіль НОМЕР_2 , НОМЕР_8 на автомобіль SCANIA державний номерний знак НОМЕР_3 , НОМЕР_9 на автомобіль SCANIA державний номерний знак НОМЕР_1 , НОМЕР_10 на автомобіль SCANIA державний номерний знак НОМЕР_11 на автомобіль SCANIA державний номерний знак НОМЕР_4 (а.с.11-15).
Водії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 з результатами перевірки ознайомлені, про що свідчать їх підписи у відповідній графі актів.
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.01.2020 №178819, №178820, №178821, №178822, №178823, згідно яких постановлено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф на загальну суму 170000,00 грн (а.с.5-9).
Не погоджуючись з оскаржуваними постановами, з метою досудового врегулювання спору, відповідно до пункту 32 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, позивач подав скарги на оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу (а.с.16-25).
За результатами поданих позивачем скарг листом від 24.02.2020 № 1737/03/15-20 Державна служба України з безпеки на транспорті постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.01.2020 №178819, №178820, №178821, №178822, №178823 залишила без змін, а скарги – без задоволення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначенні Законом №2344-ІІІ.
Відповідно до положень статті 6 Закону №2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення №103) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до пункту 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Положення №103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.
Згідно підпункту 2 та 29 пункту 5 Положення №103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.
З оскаржуваних постанов вбачається, що адміністративно-господарська санкція застосована до позивача у зв`язку з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абзацом 14 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ.
За змістом абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10 % включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як зазначено у статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Згідно з абзацу частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
У статті 799 Цивільного кодексу України зазначено, що договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.
Як зазначено у частині 2 статті 798 Цивільного кодексу України договором найму транспортного засобу може бути встановлено, що він передається у найм з екіпажем, який його обслуговує.
Як вбачається з вищенаведеного, позивач не підпадає під поняття автомобільний перевізник, оскільки перевезення вантажів не здійснює, оскільки 21.06.2018 між ТОВ ім. Шевченка (орендодавець) та ТОВ «Бета-Агро-інвест» (орендар) укладено договір оренди транспортного засобу № 719. (а.с.29-30), а перелік цих автомобілів зазначено в додатку № 1 до договору, а саме 5 автомобілів SCANIA (державні номери НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ) (а.с.31). Дію вищевказаного договору оренди продовжено до 31.12.2019 відповідно до додаткової угоди до договору оренди транспортного засобу № 719 від 30.12.2018 (а.с.32).
Водії ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які керували транспортними засобами SCANIA державний номерний знак НОМЕР_2 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_3 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_1 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_6 , SCANIA державний номерний знак НОМЕР_12 , не є працівниками ТОВ ім. Шевченка, про що свідчить довідка від 13.04.2020 вих. № 495-Ч (а.с.38).
Таким чином, поняття «власник транспортного засобу» та «автомобільний перевізник» не є тотожними оскільки власник автомобіля за певних умов може бути автомобільним перевізником, проте, у випадку, якщо автомобільним перевізником є користувач транспортного засобу, а не його власник, відповідальність за Законом останній не несе.
Враховуючи матеріали справи, позивач не був 09.12.2019 автомобільним перевізником. 09.12.2019 автомобільним перевізником було ТОВ «Бета-Агро-інвест», що також підтверджується копіями товарно-транспортних накладних (а.с. 33-37).
На момент складення актів додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом транспортні засоби знаходились в користуванні ТОВ «Бета-Агро-інвест», тобто позивач не може бути суб`єктом відповідальності за порушення третьої особи вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
Крім того, приймаючи рішення по справі, суд також враховує позицію відповідача, де зазначено, що на час вирішення питання щодо накладення штрафу Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області не володіло інформацією щодо імовірності існування іншого перевізника, а саме ТОВ «Бета-Агро-інвест».
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.01.2020 №178819, №178820, №178821, №178822, №178823 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, в позовні вимоги слід задовільнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка до Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області про скасування постанов – задовольнити повністю.
Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178819 від 28.01.2020.
Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178820 від 28.01.2020.
Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178821 від 28.01.2020.
Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178822 від 28.01.2020.
Скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 178823 від 28.01.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ім. Шевченка (вул. Тарасевича, б.1-Б, с. Тараса Шевченка, Ріпкинський район, Чернігівська область, 15054, код ЄДРПОУ 03796761) судовий збір в розмірі 10780 (десять тисяч сімсот вісімдесят) грн. 61 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 24 червня 2020 року.
Суддя О.Є. Ткаченко