Рішення № 90027498, 24.06.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2020
Номер справи
580/728/20
Номер документу
90027498
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2020 року справа № 580/728/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – відповідач), в якій, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов`язати відповідача внести до відомостей реєстру застрахованих осіб загальнообов`язкового Державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1 за періоди з 01 січня по 31 грудня 2004 року, з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року для зарахування страхового стажу при виході на пенсію.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 1995 по 2017р.р. він був зареєстрованим приватним підприємцем; у 2004, 2007-2008, 2010-2011р.р. здійснював підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування та регулярно сплачував єдиний податок, 42% від якого автоматично відраховувались до Пенсійного фонду. До реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування не внесено відомості про застраховану особу ОСОБА_1 за 2004, 2007-2008, 2010-2011р.р. Листом відповідача від 12.08.2019 №71376/06-03 позивачу відмовлено у поданні відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про застраховану особу ОСОБА_1 за 2004, 2007-2008, 2010-2011р.р.

За вказаних обставин, позивач звернувся до суду з позовом про зобов`язання відповідача внести до відомостей реєстру застрахованих осіб загальнообов`язкового Державного соціального страхування дані щодо застрахованої особи ОСОБА_1 за періоди 2004, 2007-2008, 2010-2011р.р для зарахування страхового стажу при виході на пенсію.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

06.04.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що відповідно до постанови Пенсійного фонду України від 03.12.2013 №25-2 відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника. У зв`язку із припиненням підприємницької діяльності позивача та зняттям його з обліку в органах Пенсійного фонду України 15.03.2017, для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) відсутні правові підстави.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з такого.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серія НОМЕР_1 , ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Черкаської міської ради 13.03.1995, ідентифікаційний номер 2193400179.

У період 2004 - 2011 р.р. позивач перебував на спрощеній системі оподаткування, був платником єдиного податку, що підтверджується свідоцтвами про сплату єдиного податку від 15.09.2004 Серія В №000052, від 11.03.2011 Серія №620525.

Позивачем подавалися до ДПІ у місті Черкаси щоквартальні Звіти суб`єкта малого підприємництва – фізичної особи – платника єдиного податку за 2007 – 2008, 2010 – 2011 р.р. (а.с. 16-30). Сплата позивачем єдиного податку з фізичних осіб за період 2004, 2007 – 2008, 2010 – 2011 р.р. підтверджується зведеними таблицями здійснених платежів та копіями квитанцій, що містяться в адміністративній справі.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.03.2017 внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . У зв`язку з припиненням підприємницької діяльності, позивача знято з обліку в органах Пенсійного фонду України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_1 за 2004, 2007-2008 та 2010-2011 р.р.

23.07.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою щодо подання відомостей до реєстру застрахованих осіб за період 2004, 2007 - 2008, 2010 - 2011р.р.

Листом відповідача від 12.08.2019 №71376/06-03 позивача повідомлено, що відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника. У зв`язку із припиненням підприємницької діяльності позивача та зняттям його з обліку в органах Пенсійного фонду України, для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) відсутні правові підстави. Щодо подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за 2011 рік, рекомендовано звернутись до Головного управління ДФС в Черкаській області. У вказаному листі також зазначається, що причиною відсутності даних про ОСОБА_1 в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування є неподання річної звітності за вказаний період до системи персоніфікованого обліку.

За вказаних обставин, позивач звернувся до суду з позовом про зобов`язання відповідача внести до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування дані щодо нього за періоди 2004, 2007 - 2008, 2010 - 2011р.р.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Зі змісту статті 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно зі ст. 21 Закону №1058-IV персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами.

Згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у 2011 році створений Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.п. 1, 3, 7, 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:

Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб;

Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом;

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ст. 16 вказаного Закону Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.

Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування

Таким чином, суд зазначає, що наявність у системі персоніфікованого обліку (реєстрі застрахованих осіб) відомостей про періоди трудової діяльності застрахованих осіб, періоди здійснення підприємницької діяльності, є підставою для призначення та проведення відповідній особі пенсійних виплат. Водночас, відсутність у реєстрі відповідної інформації призведе до порушення права застрахованої особи на одержання виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.

Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (далі – Положення №10-1).

Пунктом 4 розділу І Положення №10-1 визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.

Питання щодо даних облікової картки Реєстру застрахованих осіб, змін та уточнень до них врегульовано розд. IV Положення.

Відповідно до п. 2 розділу IV Положення №10-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, а саме, зокрема:

персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про трудовий та страховий стаж, особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов`язкового державного соціального страхування, період, який відповідно до законодавства зараховується до страхового стажу без сплати страхових внесків, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, проходження служби за відповідний місяць, що подаються страхувальниками у складі звітності;

відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

відомості про нарахування страхових внесків та єдиного внеску фізичними особами - підприємцями та особами, які провадять незалежну професійну діяльність;

періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків.

Згідно з п. 3 розділу IV Положення №10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 4 розділу IV Положення №10-1 у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.

У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

Згідно з п. 6 розділу IV Положення №10-1 відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих страхових внесків за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою страхувальника, та вносяться до Реєстру застрахованих осіб на підставі наказу керівника відповідного територіального органу у десятиденний строк після узгодження результатів перевірки.

Відповідно до п. 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 03.12.2013 №25-2 облік застрахованих осіб, звіти щодо сум нарахованих внесків та сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за періоди до 01 січня 2011 року ведуться відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10 червня 2004 року № 7-6 “Про затвердження Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, та постанови правління Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року № 26-1 “Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2009 року за № 1136/17152; відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.

Відповідно до п. 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі – Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Пунктом 4 Положення визначено, що управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань:

- забезпечує надходження від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства;

- забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп. 3 п. 4 Положення).

Відповідно до п. 12 Положення управління Пенсійного фонду України є самостійними юридичними особами.

Отже, відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який наділений повноваженнями з організації роботи управлінь Фонду щодо ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

11 серпня 2013 року набрав чинності Закон України від 04.07.2013 № 406-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи», яким урегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування Міністерству доходів і зборів України. Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень зазначеного Закону органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування. Таким чином, з 1 жовтня 2013 року сплата єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування здійснюється на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в органах Державної казначейської служби для зарахування єдиного внеску; прийняття звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та облік сплати страхових коштів у картках особових рахунків платників здійснюють органи Міністерства доходів і зборів України.

Відповідно до п.п. 1, 2 Указу Президента України від 03.07.1998 №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб`єктів малого підприємництва», який був чинним до 01.01.2012, було установлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для відповідних суб`єктів малого підприємництва.

Суб`єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.

Суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах:

до місцевого бюджету - 43 відсотки;

до Пенсійного фонду України - 42 відсотки;

на обов`язкове соціальне страхування - 15 відсотків (у тому числі до Державного фонду сприяння зайнятості населення - 4 відсотки) для відшкодування витрат, які здійснюються відповідно до законодавства у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а також витрат, зумовлених народженням та похованням.

Під час судового розгляду справи встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем подавалися до ДПІ у місті Черкаси щоквартальні Звіти суб`єкта малого підприємництва – фізичної особи – платника єдиного податку за 2007 – 2008, 2010 – 2011 р.р. (а.с. 16-30). Сплата позивачем єдиного податку з фізичних осіб за період 2004, 2007 – 2008, 2010 – 2011 р.р. підтверджується зведеними таблицями здійснених платежів та копіями квитанцій, що містяться в адміністративній справі.

Водночас, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_1 за 2004, 2007-2008 та 2010-2011 р.р.

15.03.2017 припинено фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 .

Відповідно до довідки ГУ ПФУ в Черкаській області від 21.01.2020 заборгованість ОСОБА_1 зі сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відсутня.

Згідно з листом ГУ ДПС у Черкаській області від 16.01.2020 №1178/23-00-10-02-020 заборгованість з податків і зборів (обов`язкових платежів), що контролюється Головним управлінням ДПС у Черкаській області по ОСОБА_1 відсутня.

Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 4 розділу IV Положення №10-1, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача внести до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за періоди з 01 січня по 31 грудня 2004 року, з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року для зарахування страхового стажу при виході на пенсію.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, суд зазначає, що враховуючи те, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.03.2017 внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відсутні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області внести до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за періоди з 01 січня по 31 грудня 2004 року, з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року та з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення, з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

2) відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538).

Суддя О.А. Рідзель