Рішення № 90027261, 25.06.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2020
Номер справи
500/1023/20
Номер документу
90027261
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1023/20

25 червня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Тернопільводоканал» до Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» (далі КП «Тернопільводоканал», позивач) звернулось до суду з позовом до Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області (далі Петриківська сільська рада, відповідач), в якому просить:

визнати дії сесії Петриківської сільської ради, які полягають у винесенні рішення №2038 від 21.12.2019 «Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»», яким відмовлено у передачі у постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001, протиправними та скасувати рішення №2038 від 21.12.2019;

зобов`язати Петриківську сільську раду повторно розглянути заяву КП «Тернопільводоканал» №3372/19 від 08.11.2019 та внести зміни до пункту 2 рішення №1452 від 21.12.2018, виклавши його в наступній редакції: передати в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001.

Позов обґрунтовано тим, що рішенням сесії Петриківської сільської ради від 21.12.2018 №1452 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область та передано КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, кадастровий номер земельної ділянки 6125286700:01:017:0001.

Вказаним рішенням відповідача не конкретизовано вид права користування земельною ділянкою КП «Тернопільводоканал» (право постійного користуванн), що унеможливлює здійснення державної реєстрації права користування позивачем вказаної земельної ділянки та відповідно її використання.

Позивач стверджує, що чинним законодавством України передбачено обов`язок органів місцевого самоврядування надавати земельні ділянки комунальним підприємствам для розміщення споруд чи будівель на праві саме постійного користування.

Всупереч вимогам законодавства Петриківська сільська рада рішенням №1452 від 21.12.2018 затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надала у користування позивачу земельну ділянку, не зазначивши при цьому вид користування.

КП «Тернопільводоканал» звернулось до відповідача із зверненням, у якому просило внести зміни у рішення №1452 від 21.12.2018 та вказати постійне право користування позивачем земельною ділянкою.

За наслідками розгляду вказаного звернення Петриківська сільська рада 21.12.2019 прийняла рішення №2038 «Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»», яким відмовлено у передачі в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки у Петриківської сільської ради, зважаючи на наявність рішення №152 від 21.12.2018, не було іншого варіанту поведінки як за наслідками розгляду заяви КП «Тернопільводоканал» надати останньому земельну ділянку на праві постійного користування, у зв`язку з чим звернувся до суду. Крім того, просить суд зобов`язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Копію ухвали від 21.05.2019 про відкриття провадження у справі відповідач отримав 04.05.2020, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.29).

Станом на 25.06.2020 відповідач відзиву на позов не подав, а також не надав витребуваних судом всіх матеріалів, які були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, з приводу якого подано позов.

Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Інших заяв по суті справи, крім позовної заяви від учасників справи не надходило.

На підставі пункту 1 частини першої статті 263 КАС України судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що КП «Тернопільводоканал» є підприємством комунальної форми власності, одним із основних видів діяльності якого є відведення й очищення стічних вод, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 7-10).

На балансі КП «Тернопільводоканал з 01.01.1970 перебувають біологічні ставки, які призначені для біологічного очищення і доочищення стічних вод в комплексі з іншими очисними спорудами та які використовує у своїй діяльності позивач, що підтверджується копією витягу з інвентарної книги (а.с. 11).

Рішенням сесії Тернопільської районної ради Тернопільського району № 171 від 21.12.2016 «Про часткову зміну меж села Петриків на території Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області» змінені межі села Петриків, додатково включивши земельні ділянки площею 516,70 га (а.с. 21).

Враховуючи зазначені зміни меж земельна ділянка, кадастровий номер 6125286700:01:017:0001, на якій розташовані наявні на балансі КП «Тернопільводоканал» біологічні ставки, включена до Петриківської сільської ради.

Згідно копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 6125286700:01:017:0001 зазначено: 11.04 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води), категорія земель – землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, площа земельної ділянки 17,1200 га (а.с. 12-15).

В подальшому з метою належного оформлення прав на земельну ділянку КП «Тернопільводоканал» звернулось до відповідача із заявою про надання у постійне користування вказаної земельної ділянки, на якій розташовані гідроспоруди біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал».

Рішенням сесії Петриківської сільської ради від 21.12.2018 №1452 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків Тернопільського району Тернопільської області, та передано КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал» за адресою: село Петриків Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер земельної ділянки 6125286700:01:017:0001 (а.с. 16).

15.01.2019 КП «Тернопільводоканал» на адресу Петриківської сільської ради надіслано звернення за вих. №103/19, у якому підприємство просило внести зміни в рішення Петриківської сільської ради №1452 від 21.12.2018 шляхом викладення пункту 2 даного рішення в наступній редакції: передати в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», з 01.01.1970 на території Петриківської сільської ради Тернопільського району, загальною площею 17,1200 га, кадастровий номер земельної ділянки 6125286700:01:017:0001 (а.с. 17).

Не отримавши відповіді на вказане звернення, 08.11.2019 КП «Тернопільводоканал» звернулось до відповідача із заявою за вих. №3371/19, у якій просило повідомити про результати розгляду звернення вих. №103/19 від 15.01.2019 щодо конкретизації права користування земельною ділянкою (а.с. 18).

Також 08.11.2019 позивачем було надіслано на адресу Петриківської сільської ради заяву за вих. №3372/19 із повторним проханням внести зміни до пункту 2 рішення № 1452 від 21.12.2018, зазначивши про надання КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки на праві постійного користування (а.с. 19).

21.12.2019 Петриківська сільська рада за наслідками розгляду заяви позивача прийняла рішення №2038 «Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»», яким відмовлено у передачі в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків Тернопільський район Тернопільська область (а.с. 20).

Вважаючи таке рішення суб`єкта владних повноважень протиправним і таким, що порушує його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак, суд, зважаючи на предмет позову, перевіряє чи оскаржувані дії та рішення відповідача прийняті у відповідності до зазначених вище умов.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі ЗК України), а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктами «а», «в» статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У даному випадку спірними є дії та рішення Петриківської сільської ради, що стосуються надання земельної ділянки комунальної власності у користування юридичній особі – підприємству комунальної власності.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачений статтею 123 ЗК України.

Так, частино першою вказаної статті передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Частиною першою статті 92 ЗК України передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності (пункт а частини другої статті 92 ЗК України).

Частинами першою, другою статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

З огляду на це, позивач, як підприємство комунальної власності, має право на набуття права на земельну ділянку у вигляді права постійного користування. Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

У даному випадку, відповідачем не заперечується наявність права КП «Тернопільводоканал» на земельну ділянку із кадастровим номером 6125286700:01:017:0001, на підтвердження чого Петриківською сільською радою було прийнято рішення від 21.12.2018 № 1452, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків Тернопільського району Тернопільської області та передано КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал» за адресою: село Петриків Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер земельної ділянки 6125286700:01:017:0001 (а.с. 16).

Разом з тим, у вказаному рішенні не конкретизовано права позивача на вказану земельну ділянку.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право постійного користування земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.

Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (стаття 126 ЗК України).

Стаття 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обмежень» від 01.07.2004 № 1952-IV визначає особливості державної реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності. Вказаною статтею передбачено, що рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) можуть прийматися за відсутності державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на таку земельну ділянку в Державному реєстрі прав. Під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування.

Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обмежень» постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 затверджено Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, пунктом 81-2 якого передбачено, що для державної реєстрації права власності та права постійного користування на земельну ділянку, права на яку набуваються шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у постійне користування із земель державної або комунальної власності, подається рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи надання у постійне користування або про затвердження документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки та передачу її у власність чи надання у постійне користування.

З аналізу вказаних норм слідує, що право на користування земельною ділянкою у підприємства комунальної власності виникає з моменту державної реєстрації права постійного користування на земельну ділянку, яка здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування про надання у постійне користування земельної ділянки.

Суд зазначає, що процедура отримання земельних ділянок у користування врегульована законодавством, відповідно до якої всі дії відповідних суб`єктів земельно-правової процедури є взаємопов`язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання на праві постійного користування земельної ділянки державної або комунальної власності. Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення юридичних осіб щодо того чи іншого «земельного» питання. У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов`язковим.

Як зазначалось вище, у даному випадку Петриківською сільською радою було прийнято рішення №1452 від 21.12.2018, яким передано КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, що перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», однак у вказаному рішенні не конкретизовано права позивача на земельну ділянку, що у свою чергу є перешкодою для державної реєстрації права на земельну ділянку за позивачем та стало підставою для звернення до відповідача із заявою про внесення змін до вказаного рішення.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України від 21.05.1997, № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до статті 2 цього Закону місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення (стаття 5 Закону № 280/97-ВР).

Стаття 26 Закону № 280/97-ВР передбачає виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад.

Так, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, серед іншого, відповідно до закону питання регулювання земельних відносин (пункт 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР).

За приписами частини першої статті 46 Закону № 280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування регламентує стаття 59 Закону № 280/97-ВР.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (частина перша статті 59 Закону № 280/97-ВР).

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина десята статті 59 Закону № 280/97-ВР).

Положенням статті 59 Закону № 280/97-ВР стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни з будь-якого питання, що є компетенцією органу місцевого самоврядування, дано офіційне тлумачення в Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009.

Конституційний Суд України у Рішенні від 16.04.09 №7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) розтлумачив, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, у абзаці першому пункту 4 мотивувальної частини згаданого Рішення Конституційний Суд України зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

У абзаці п`ятому пункту 5 вказаного Рішення визначено, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

У даному випадку, на підставі рішення Петриківської сільської ради № 1452 від 21.12.2018 між КП «Тернопільводоканал» та сільською радою виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією позивачем певних суб`єктивних та охоронюваних законом інтересів щодо набуття права користування земельною ділянкою. При цьому, позивач згоди на припинення таких правовідносин не надавав, а звернувся до відповідача лише з метою конкретизації (зазначення саме права постійного користування) відповідно до положень земельного законодавства вже наданого підприємству права на земельну ділянку.

Отже, скасування чи внесення змін відповідачем у своє рішення № 1452 від 21.12.2018 могло мати місце виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Разом з тим, всупереч вимогам законодавства, Петриківська сільська рада рішенням №2038 від 21.12.2019 не виправила існуючу неточність у зазначенні права позивача на земельну ділянку шляхом його конкретизації (постійного права користування), а натомість прийняла рішення, яким відмовлено у передачі в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал».

Як вбачається з оскаржуваного рішення, у ньому не вказано з якої підстави позивачу відмовлено у передачі в постійне користування земельної ділянки.

Суд зазначає, що законодавством не визначено підстав та випадків відмови у передачі в постійне користування земельної ділянки за наявності рішення про затвердження проекту землеустрою та передачі земельної ділянки.

Отже, з урахуванням викладеного суд вважає, що дії Петриківської сільської ради щодо прийняття рішення №2038 від 21.12.2019 «Про внесення змін в рішення сесії « 1452 від 21.12.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»», яким відмовлено у передачі у постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», та відповідно рішення Петриківської сільської ради №2038 від 21.12.2019 є протиправними та такими, що порушують права позивача.

Вирішуючи питання щодо іншої позовної вимоги - про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву КП «Тернопільводоканал» та внести зміни до пункту 2 рішення №1452 від 21.12.2018 щодо передачі у постійне користування земельної ділянки, то суд враховує, що згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов`язання відповідача вчинити певні дії. При цьому суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача зі всіма необхідними документами (про, що свідчить прийняте рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», та передачу земельної ділянки у користування підприємству), судом перевірено підстави відмови у наданні такої земельної ділянки саме у постійне користування (в оскаржуваному рішенні вони відсутні), а тому відповідне рішення і дії відповідача визнано такими, що не відповідають закону, а інших підстав відмови не вбачається.

З огляду на це, не втручаючись у дискреційні повноваження відповідача, для забезпечення виконання завдань адміністративного суду, вказаного у статті 2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом повного захисту порушеного права позивача, є зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву КП «Тернопільводоканал» №3372/19 від 08.11.2019 та внести зміни до пункту 2 рішення Петриківської сільської ради №1452 від 21.12.2018, виклавши його в наступній редакції: передати в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Крім того, на думку суду, відсутні підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення у цій справі.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд позов задовольняє, то сплачений позивачем судовий збір при подані позову до суду в сумі 2102,00 грн відповідно до платіжного доручення №4782 від 06.04.2020 (а.с. 22) необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Комунального підприємства «Тернопільводоканал» до Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, які полягають у прийнятті рішення №2038 від 21.12.2019 «Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»», яким відмовлено у передачі у постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельної ділянки, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001.

Визнати протиправним та скасувати рішення Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №2038 від 21.12.2019 «Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал»».

Зобов`язати Петриківську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області повторно розглянути на засіданні чергової сесії сільської ради заяву Комунального підприємства «Тернопільводоканал» від 08.11.2019 та внести зміни до пункту 2 рішення Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №1452 від 21.12.2018, виклавши його в наступній редакції: передати в постійне користування КП «Тернопільводоканал» земельну ділянку, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП «Тернопільводоканал», за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на користь Комунального підприємства «Тернопільводоканал» 2102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» (вулиця Танцорова, 7, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46000, код ЄДРПОУ 03353845).

Відповідач: Петриківська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області (вулиця Шептицького, 118а, село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47720, код ЄДРПОУ 04393597).

Повний текст рішення складено та підписано 25.06.2020.

Суддя Чепенюк О.В.