
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 червня 2020 року м. Рівне №460/1431/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доКвартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне про визнання бездіяльності протиправною , визнання дій протиправними, -В С Т А Н О В И В:
До Рівненського кружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Квартирно-есплуатаційного відділу (далі - відповідач), в якому просив визнати бездіяльність відповідача щодо порушення строку надання відповіді на інформаційний запит від 19.12.2019 протиправною; зобов`язання відповідача надати відповідь на запит від 19.12.2019.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивач в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» 19.12.2019 звернувся до відповідача з інформаційним запитом, шляхом надсилання такого на поштову адресу розпорядника інформації 20.12.2019. Проте, відповідач не надав відповідь на вказаний запит протягом стоку, визначеного у ч. 1 ст. 19 названого Закону.
Ухвалою від 10.03.2020 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 30.03.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив. Вважає їх безпідставними та необґрунтованими з огляду на те, що 21.12.2019 на адресу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне надійшов запит позивача від 19.12.2019 на отримання публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Запит зареєстрований в Журналі вхідної кореспонденції за №2531. 26.12.2019 року за №2791 відповідачем було направлено відповідь на запит в межах 5 робочих днів з дотриманням вимог ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Вважає, що позивач таким чином зловживає своїми процесуальними правами. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
24.04.2020 року надійшла заява ОСОБА_1 про зміну предмету позову, яка прийнята судом, в якій останній просив визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне щодо недотримання строку надання відповіді на запит на отримання публічної інформації від 19.12.2019; визнати протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне щодо несвоєчасного надання інформації.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, судом встановлено наступне.
20.12.2019 ОСОБА_1 надіслав на адресу відповідача запит на інформацію. У тексті цього інформаційного запиту позивач просив відповідача відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надати інформацію щодо необхідності підтвердження відомостей про його реєстрацію до 2010 року та до 2007 року – його дружини, які відсутні в обліковій справі.
Судом встановлено, що 21.12.2019 року на адресу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне надійшов запит від позивача від 19.12.2019 на отримання публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
З матеріалів справи встановлено, що даний запит був зареєстрований у Журналі вхідної кореспонденції за №2531.
В силу норми ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулює Закон України «Про інформацію» від 02.10.1992 №2657-XI (далі - Закон №2657-XI).
Так, згідно з ч. 1 ст. 1, ст. 20 Закону №2657-XI, поняття «інформація» розуміється як будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
За порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Так, згідно з ч. 1, 2 ст. 1 Закону №2939-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Нормами ч. 1 ст. 4 Закону №2939-VI визначено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Статтею 5 цього Закону №2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.
Статтею 19 Закону №2939-VI встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Письмовий запит подається в довільній формі та повинен містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Частинами 1, 4 ст. 20 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Крім того, ст. 22 Закону №2939-VI встановлені випадки, коли розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту або прийняти рішення про відстрочку в задоволенні запиту на інформацію.
Відповідачем 26.12.2019 року за №2791 направлено позивачу відповідь на його запит від 19.12.2019 простим листом з дотриманням строків, зазначених у ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
На підтвердження наведених обставин відповідач подав разом з відзивом до суду копію запиту від 19.12.2019, зареєстрованого 21.12.2019 за №2531, та відповідь на запит від 19.12.2019 ОСОБА_1 від 26.12.2019 №2791.
Враховуючи викладене, безпідставними є твердження позивача про порушення відповідачем вимог законодавства України щодо надання відповіді на запитувану у листі від 19.12.2019 інформацію.
Крім того, суд звертає увагу, що позивачем одночасно заявлено позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне щодо недотримання строку надання відповіді на запит від 19.12.2019 та про визнання протиправними дій Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне щодо несвоєчасного надання інформації на цей запит, які за своїм логічним змістом та суттю суперечать одна одній.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оскільки судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи письмовими доказами, що відповідь на запит позивача відповідачем була надана з дотриманням вимог з Закону №2939-VI, то суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог, а тому у задоволенні позову належить відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат – відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Рівне (33000, вул. Чернишова, 8, м. Рівне, код ЄДРПОУ 08005801) про визнання бездіяльності протиправною , визнання дій протиправними - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 22 червня 2020 року.
Суддя Щербаков В.В.