Рішення № 90026732, 24.06.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2020
Номер справи
380/2445/20
Номер документу
90026732
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/2445/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» про стягнення податкового боргу, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся з позовом, в якому з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог просить стягнути з рахунків відповідача, відкритих у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, на користь Державного бюджету кошти для погашення податкового боргу в сумі 4204462,86 грн та частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 244701,00 грн.

Посилається на те, що відповідач включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, перебуває на обліку в органах доходів і зборів та є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. Станом на 01.06.2020 року податковий борг відповідача становить 4449163,86 грн і такий, як зазначив позивач, виник у зв`язку із несплатою у встановлений законом строк узгоджених грошових зобов`язань по податку на додану вартість; рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (державний бюджет); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (ОТГ смт.Славське); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Лавочне); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Климець); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Тухля); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Верхнячка); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Жупани); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Завадка); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Росохач); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Хітар); рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Тухолька); земельному податку з юридичних осіб (ОТГ смт.Славське); земельному податку з юридичних осіб (с.Лавочне); земельному податку з юридичних осіб (с.Хітар); земельному податку з юридичних осіб (с.Росохач); земельному податку з юридичних осіб (с.Тухолька); земельному податку з юридичних осіб (с.Верхнячка); земельному податку з юридичних осіб (с.Жупани); земельному податку з юридичних осіб (с.Завадка); земельному податку з юридичних осіб (с.Задільсько); земельному податку з юридичних осіб (с.Климень); земельному податку з юридичних осіб (с.Опорець); земельному податку з юридичних осіб (с.Сможе); земельному податку з юридичних осіб (с.Тухля); земельному податку з юридичних осіб (с.Гребенів); податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності; податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування; частині чистого прибутку (доходу) господарський організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань). Оскільки платником не вживаються заходи щодо погашення заборгованості, просить стягнути таку у судовому порядку.

Ухвалою судді від 30.03.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами 28.04.2020 року, на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 28.04.2020 року відкладено розгляд справи та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Від відповідача надійшло клопотання, в якому просить розгляд справи проводити без участі уповноваженого представника.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до підп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

За змістом п.41.2 ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Відповідно до п.41.1 цієї статті, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Згідно з підп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до підп.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно з підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Славське дочірнє лісогосподарське підприємство ЛГП «Галсільліс» зареєстроване, як юридична особа, 14.11.2001 року, що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (місцезнаходження: вул.Устияновича, 10, смт.Славське, Сколівський район, Львівська область, 82600; код ЄДРПОУ: 31619583).

Як видно з облікової картки платника та довідки про суму заборгованості, станом на 01.06.2020 року податковий борг відповідача по платежах до бюджету становить 4449163,86 грн.

На підставі долучених до позову документів суд встановив, що податкова заборгованість на вказану вище суму виникла у зв`язку із несплатою у встановлений законом строк узгоджених грошових зобов`язань по:

- по податку на додану вартість; рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (державний бюджет);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (ОТГ смт.Славське);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Лавочне);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Климець);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Тухля);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Верхнячка);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Жупани);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Завадка);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Росохач);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Хітар);

- рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування (с.Тухолька);

- земельному податку з юридичних осіб (ОТГ смт.Славське);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Лавочне);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Хітар);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Росохач);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Тухолька);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Верхнячка);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Жупани);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Завадка);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Задільсько);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Климень);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Опорець);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Сможе);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Тухля);

- земельному податку з юридичних осіб (с.Гребенів);

- податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності;

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;

- частині чистого прибутку (доходу) господарський організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань).

Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Разом з тим, податкові повідомлення-рішення, на підставі яких, серед іншого, у відповідача виник борг, в адміністративному або судовому порядку не оскаржувались.

Відтак, суми грошових зобов`язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу у відповідності до підп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.

У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган, у відповідності до вимог п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Тобто податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення податкового боргу платником за всіма видами податків і зборів. При цьому податковим законодавством не передбачено необхідності повторного направлення платнику податків податкової вимоги у разі зміни (крім зменшення до нуля) суми його податкового боргу.

На виконання вказаного положення Податкового кодексу України позивач надіслав на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ю» від 06.05.2014 року №139-13, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків становить 848539,97 грн. Вказана вимога вручена відповідачу 27.12.2018 року.

Проте з моменту виставлення податкової вимоги, податковий борг Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» не був погашений в повному обсязі.

Згідно з п.п.95.1, 95.2 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що заборгованість у розмірі 4449163,86 грн Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» у встановлені законом строки не сплачено, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи не надано, суд приходить висновку, що позов слід задовольнити повністю, стягнувши з рахунків відповідача та з рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на користь Державного бюджету кошти в сумі 4204462,86 грн та частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 244701,00 грн.

Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків Славського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» (місцезнаходження: вул.Устияновича, 10, смт.Славське, Сколівський район, Львівська область, 82600; код ЄДРПОУ: 31619583), відкритих у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на користь Державного бюджету кошти в розмірі 4204462 (чотири мільйони двісті чотири тисячі чотириста шістдесят дві) гривні 86 копійок та частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 244701 (двісті сорок чотири тисячі сімсот одна) гривня 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.