Рішення № 90026727, 15.06.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
1.380.2019.006927
Номер документу
90026727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.006927

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2020 року зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючої-судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю представників:

відповідача Іваницького Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Т.С.Б.» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -

в с т а н о в и в :

Державна служба геології та надр України (місцезнаходження: вул.Антона Цедіка, 16, м.Київ, 03057; код ЄДРПОУ: 37536031) звернулася з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма Т.С.Б.» (місцезнаходження: вул.Помірецька, 74, м.Трускавець, Львівська область, 82200; код ЄДРПОУ: 22411703), в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №605 від 08.08.1996 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТзОВ «Фірма Т.С.Б.» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №605 від 08.08.1996, з метою видобування промислових підземних вод (розсолів), придатних для виробництва Трускавецької натуральної солі «Барбара» строком на 20 років. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615. Так, наказом Державної служби геології та надр України №22 від 10.01.2019 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у лютому 2019 року», Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, у зв`язку з чим відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 18.01.2019 №1051/03/14-19. За результатами перевірки складено акт, яким встановлено певні порушення та на підставі акту складено припис щодо усунення порушень. Відповідач вказані порушення не усунув та надав незгоду на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу. У зв`язку з наведеним позивач звернувся до суду з вимогою про анулювання спеціального дозволу.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що за результатами проведеної перевірки відповідача було складено акт перевірки №02-04/06/2019/п-21 від 22.02.2019, яким було встановлено те, що акт про надання гірничого відводу не отримано та не виконується Програма робіт, а саме: підготовка матеріалів з метою отримання акту гірничого відводу і отримання його у встановленому порядку. Тобто на момент перевірки ТзОВ «Фірма Т.С.Б.» відсутній акт про надання гірничого відводу. Однак вказує на те, що відповідно до листа Державної служби України з питань праці від 31.03.2020 №2350/2.2/9.3-20 відповідачу було видано переоформлений акт гірничого відводу, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Ухвалою судді від 23.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 02.03.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

Позивач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наданих Державною службою геології та надр України матеріалів та з метою захисту інтересів держави.

Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Товариству з обмеженою відповідальністю «Фірма Т.С.Б.» надано спеціальний дозвіл, на користування надрами № 605 від 08.08.1996 року, з метою видобування промислових підземних вод (розсолів), придатних для виробництва Трускавецької натуральної солі «Барбара» строком на 20 (двадцять) років, термін якого в подальшому був продовжений до 2036 року.

Наказом Державної служби геології та надр України № 22 від 10 січня 2019 року «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у лютому 2019 року», Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, в зв`язку з чим ТзОВ «Фірма Т.С.Б.» було направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 18.01.2019 № 1051/03/14-19.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки №02-04/06/2019-7/п-21 від 22.02.2019 року, яким було встановлено наступні порушення:

1.Акт про надання гірничого відводу не отримано.

2.Не виконується Програма робіт, а саме: п.2. Підготовка матеріалів з метою отримання акту гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (термін виконання ІІІ-ІV кв. 2017 р.) - на момент перевірки відсутній акт про надання гірничого відводу.

3.Продовження видобування 200 - 2000 м3/рік (термін виконання з І кв. 2018 р.) - згідно Звітного балансу запасів корисних копалин за 2018 рік (форма 7-ГР) видобуток у 2018 році склав 2 м3.

4.Мета спеціального дозволу на користування надрами не виконується: на момент перевірки не проводиться видобування промислових підземних вод (розсолів), придатних для виробництва Трускавецької натуральної солі «Барбара».

5.Враховуючи наявність порушень, описаних в пунктах 1-3, не виконується п.5.3 Угоди про умови користування надрами 22.12.2017 № 605 щодо:

-проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт;

-дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами;

-використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

-дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою.

На підставі зазначеного Акту перевірки складено припис від 22.02.2019 року № 119-19/02, щодо усунення порушень, зазначених в Акті в строк до 22.03.2019 року.

Оскільки відповідач не надав документи, які б підтвердили факт усунення порушень надрокористування, наказом Державної служби геології та надр України №172 від 29.05.2019 зупинено дію спеціального дозволу №605, а надрокористувачу надано строк на усунення порушень.

16.07.2019 Державною службою геології та надр України сформоване подання, адресоване Директору Департаменту Державного геологічного контролю, на анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 605 від 08.08.1996 року, у зв`язку з здійсненням ТзОВ «Фірма Т.С.Б.» діяльності за спеціальним дозволом на користування надрами з порушенням вимог законодавства.

З даного подання видно, що відповідач частково усунув порушення та надав позивачу наступні документи:

-копію листа від 15.02.2019 року №53 голові Доброгостівської сільської Ради;

-копію листа від 18.03.2019 року №70 Доброгостівського лісництва щодо погодження «Проекту гірничого відводу видобування природних розсолів Бистрівського родовища»;

-копію листа Доброгостівської сільської Ради від 29.03.2019 року № 209 щодо надання дозволу на розроблення «Проекту гірничого відводу видобування природних розсолів Бистрівського родовища»;

-копію листа від 28.03.2019 року ДП «Дрогобицьке лісове господарство» щодо погодження проекту;

-копію листа №4720/1/06.1-09 від 05 травня 2019 року від ГУ Дсржпраці у Львівській області погоджено заявку на отримання гірничого відводу.

Разом з тим, Державною службою геології та надр України скеровано відповідачу лист №16974/01/14-19 від 19.08.2019 з проханням надати у 15-денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, у зв`язку з порушенням вимог передбачених спеціальними дозволами.

Відповідач листом за №209 від 11.09.2019 надав незгоду на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

У зв`язку з наведеним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робите те, що не передбачено законодавством.

Згідно статті 1 Кодексу України про надра від 27 липня 1994 року №132/94-ВР надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Статтею 4 Кодексу України про надра визначено, що надра є виключною власністю Українського народу і надаються тільки у користування.

Згідно статті 13 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Статтею 19 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Положення про спеціальні дозволи на користування надрами наведені у статті 16 Кодексу України про надра, а питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює та визначає Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Підстави припинення права користування надрами передбачені статтею 26 Кодексу України про надра.

Відповідно до частин першої-третьої указаної статті право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.

Згідно пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган анулює документ дозвільного характеру з таких підстав: звернення суб`єкта господарювання із заявою про анулювання документа дозвільного характеру; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення та ліквідації, якщо інше не встановлено законом; наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що за наявності передбачених законом підстав право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування. Припинення права користування надрами здійснюється шляхом прийняття Держгеонадрами наказу. У судовому ж порядку право користування надрами припиняється у разі незгоди користувачів лише у випадках: 1) якщо користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 2) якщо використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 3) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами.

Таким чином, право припинити користування надрами належить до компетенції органу, який надав надра у користування, при цьому цим органом видається наказ про анулювання дозволу, а суд може припинити право користування надрами лише у разі незгоди користувачів в указаних вище випадках.

Як слідує з матеріалів справи, підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами є порушення відповідачем ст.ст. 17, 21, 23 Кодексу України про надра, ст.24 Закону України №1127 та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №59, а саме встановлено, що при перевірці був відсутній акт про надання гірничого відводу.

Відповідно до ст.17 Кодексу України про надра гірничим відводом є частина надр, надана користувачам для промислової розробки родовищ корисних копалин та цілей, не пов`язаних з видобуванням корисних копалин. Користування надрами за межами гірничого відводу забороняється.

Згідно з ст.18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Порядок надання гірничих відводів встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст.17 Кодексу України про надра).

Відповідно до Положення про порядок надання гірничих відводів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №59 право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Як встановлено судом, в ході розгляду справи відповідач повідомив суд про усунення ним усіх порушень виявлених під час перевірки та встановлених у приписі №119-19/02 від 22.02.2019. Вказане підтверджується долученою до матеріалів справи копією акту про надання гірничого відводу, наданого ТзОВ «Фірма Т.С.Б.», від 31.03.2020 за №3569.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для припинення судом права користування надрами ТзОВ «Фірма Т.С.Б.» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №605 від 08.08.1996 року.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що анулювання спеціального дозволу на користування надрами є найсуворішим заходом впливу на порушника законодавства у сфері надрокористування, а необхідність вжиття такого заходу слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

При цьому підстави для застосування заходів реагування мають бути підтверджені та існувати на день винесення судового рішення. Однак, на даний час такі підстави відсутні, оскільки відповідачем отримано акт про надання гірничого відводу.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене та зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо судового збору, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

у задоволенні позову – відмовити повністю.

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2020 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна