Ухвала суду № 90011746, 22.06.2020, Марківський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
417/5962/18
Номер документу
90011746
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 417/5962/18

1-кс/417/129/20

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" червня 2020 р. с.Марківка Луганської області

Слідчий суддя Марківського районного суду Луганської області Рукас О.В., за участю: секретаря Брюховецької О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Марківського ВП ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Кротько Т.В. про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018130480000150 від 05.07.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України, -

встановив:

Слідчий СВ Марківського ВП ГУНП в Луганській області старший лейтенант поліції Кротько Т.В. за погодженням із прокурором Марківського відділу Старобільської місцевої прокуратури Скиртачем О.М., звернулася до слідчого судді з клопотанням про продовження строків досудового розслідування кримінального провадження №12018130480000150 від 05.07.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України на шість місяців, який, як вважає слідчий, є необхідним для проведення повного та об`єктивного досудового розслідування.

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що 05.07.2018 до ЧЧ Марківського ВП ГУНП в Луганській області надійшли матеріали з Державної екологічної інспекції України про нераціональне використання водних ресурсів СТОВ "ОРІОН" (код ЄДРПОУ 30090072), розташованого за адресою: Луганська область, Марківський район, с. Кризьке, вул. Дружби, 1, а саме в період з 2015 по 2018 рік.

СТОВ «ОРІОН» укладено з Кризькою сільською радою Марківського району Луганської області угоду – «Соціально-економічна угода про співпрацю і взаємне сприяння» від 16.05.2016 з терміном дії до 31.12.2018. В угоді зазначено, що у зв`язку з тим, що СТОВ «ОРІОН» використовує та експлуатує в господарській діяльності водонапірну мережу, яка обладнана 17 артезіанськими свердловинами для видобування підземної води, насосами та обладнанням, які використовуються у тому числі і для забезпечення централізованого водопостачання питною водою мешканців сіл Кризьке та Сичівка. СТОВ «ОРІОН» зобов`язується контролювати стан артезіанських свердловин, систематично їх обслуговувати та утримувати у робочому стані, забезпечувати подачу електроенергії для їх живлення.

У СТОВ «ОРІОН» в експлуатації знаходяться робочі артезіанські свердловини № В-9/24)/6 – глибиною 60 м, 10 м3/год; № 10 – глибиною 60 м, 30 м3/год; № 25 – глибиною 60 м, 10 м3/год знаходяться в с. Кризьке Марківського району Луганської області; робоча артезіанська свердловина № 27 – глибиною 60 м, 10 м3/год – у с. Сичівка Марківського району Луганської області.

На резервні артезіанські свердловини: № (В-9/15)/1, № (В-9/17)/3, № (В-9/16)/4, № (В-9/18)/5, № (В-9/22)/11, № (В-9/31)/12, № (В-9/31)/13, № (В-9/29)/14, № (В-9/26)/15, № (В-9/28)/17, № 21, № 22, № 24, які знаходяться у с. Кризьке та с. Сичівка Марківського району Луганської області, виданий наказ по підприємству № 23 від 03.06.2013 «Про переведення в резерв свердловини».

Державна екологічна інспекція у Луганській області на підставі звернення ОСОБА_1 здійснила позаплановий захід державного нагляду за дотриманням вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів СТОВ «ОРІОН».

За результатами позапланової перевірки встановлено, що СТОВ «ОРІОН» здійснює самовільне користування надрами (забір підземної води) з артезіанських свердловин № (В-9/24)/6, № 10, № 25, № 27) для центрального водопостачання населенню сіл Кризьке, Сичівка Марківського району Луганської області в період часу з 01.01.2015 по 31.03.2018, що є порушенням ст. 16, 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».

Розраховано розмір шкоди заподіяних державі СТОВ «ОРІОН» внаслідок використання водних ресурсів за відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на водокористування надрами (підземні води) на суму 768.808 грн.

З пояснень юрист-консульта СТОВ «Прогрес» ОСОБА_2 , яка згідно довіреності виданої СТОВ «ОРІОН» в 2018 році дійсної до 31 грудня 2018 року, має право на представництво інтересів СТОВ «ОРІОН» в державних органах, встановлено, що свердловини №25, №27 постачають воду тільки для населення жителів с. Кризьке та с. Сичівка Марківського району Луганської області та №10 для населення та на потреби СТОВ «ОРІОН». Забір підземних вод з артезіанських свердловин №10, №25, №27 здійснюється СТОВ «ОРІОН» на підставі дозволу на спеціальне водокористування виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області № Укр 13.25 Луг (видано 16.05.2013 на термін до 16.05.2016) та Департаментом екології та природних ресурсів №Укр13.25 Луг (виданого 18.07.2016 на термін до 18.07.2019). метою користування є питні, господарсько-побутові та сільськогосподарські потреби.

В умовах дозволу на спеціальне водокористування зазначені особливі умови, а саме висновок щодо можливості видачі дозволу на спеціальне водокористування Державного агентства водних ресурсів України від 18.07.2016 №4779/0/30-16 та висновок щодо можливості видачі дозволу на спеціальне водокористування Державної служби геології та надр України від 09.06.2016 №10199/13/10-16.

У висновку Державної служби геології та надр України від 09.06.2016 №10099/13/10-16 зазначено, що дозвіл видано за наступних умов: 1. Здійснювати облік збору та використання води, контролювати якість підземних вод; 2. Не перевищувати величину рекомендованого експлуатаційного дебіту свердловини під час її експлуатації; 3. Дотримуватися вимог законодавства стосовно режиму санітарної охорони підземних вод від забруднення; 4. Відповідно до ст.17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та ст.19 Кодексу України про надра, у разі використання підземних вод для питного водопостачання суб`єкт господарювання повинен одержати спеціальний дозвіл на користування надрами, з урахуванням особливостей, передбачених ст.23 Кодексу України про надра; надавати щорічно до 20 січня наступного за звітним роком дані режимних спостережень.

Вказаний дозвіл видано СТОВ «ОРІОН» у тому числі і відповідно до ст.. 17 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та ст.. 19 Кодексу України про надра, з урахуванням особливостей, передбачених ст.. 23 Кодексу України про надра.

Відповідно до частини першої статті 23 Кодексу України про надра обов`язковою умовою для звільнення СТОВ «ОРІОН» від необхідності отримання дозволу на користування надрами є обсяг видобування підземних вод із кожного з водозаборів, який в свою чергу, не повинен перевищувати 300 кубічних метрів на добу.

Середнє споживання за добу по всім водозаборам СТОВ «ОРІОН» складає менше 300 кубічних метрів, при цьому СТОВ «ОРІОН» не займається виробництвом фасованої питної води.

В ході проведення досудового розслідування було призначено комплексну судову інженерно-екологічну та економічну експертизу. На вирішення експертизи поставлені питання: чи є порушенням ст. 16, 17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» внаслідок самовільного користування надрами (забір підземної води) з артезіанських свердловин № (В-9/24)/6, № 10, № 25, № 27) для центрального водопостачання населенню сіл Кризьке, Сичівка Марківського району Луганської області в період часу з 01.01.2015 по 31.03.2018 та чи підтверджується документально розрахунок в сумі 768 808, 00 грн.

Відповідно до висновку комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи №24821/24822 від 18.01.2019 в обсязі наданих матеріалів, СТОВ «ОРІОН» здійснювало видобування підземної води відповідно до вимог ст.. 16,17 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення». Згідно ст.. 23 Кодексу України «Про надра» Підприємству не був потрібен спеціальний дозвіл на користування надрами, оскільки Підприємство здійснювало видобування підземних вод в межах наданих земельних ділянок та у обсязі, що не перевищував 300 кубічних метрів на добу. В обсязі наданих до дослідження матеріалів та в межах компетенції судових експертів, Розрахунок розміру збитків за період з 01.01.2015 по 31.03.2018, проведений старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області ОСОБА_3 , у сумі 768808, 35 грн. документально не підтверджується.

Так як, відповідно до висновку комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи №24821/24822 від 18.01.2019 вказано, що Підприємству не був потрібен спеціальний дозвіл на користування надрами, оскільки Підприємство здійснювало видобування підземних вод в межах наданих земельних ділянок, слідчим СВ Марківського ВП ГУНП в Луганській області направлено запит до СТОВ «ОРІОН» з метою отримання інформації щодо перебування вказаних свердловин на балансі вказаного підприємства.

Відповідно до довідки №5 від 12.02.2020 наданої СТОВ «Оріон» станом на 05.07.2018 свердловини №10, №25, №27 на балансі СТОВ «Оріон» не перебували і на даний час не перебувають.

Однак, до теперішнього часу встановити всі обставини вчинення зазначеного кримінального правопорушення не виявилося можливим в зв`язку з тим, що 25.02.2020 слідчим суддею Марківського районного суду доручено проведення Донецькому науково-дослідному інститут судових експертиз проведення додаткової комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи, яка на теперішній час знаходиться на виконанні.

Для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести наступні слідчі (розшукові) дії:

-отримати з Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз висновок додаткової комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи;

-виконати інші слідчі дії, необхідність у проведенні яких може виникнути в ході досудового розслідування.

Строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні спливає 23 червня 2020 року, однак, для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно провести вищевказані слідчі (розшукові) дії.

Результати вказаних слідчих і процесуальних дій нададуть змогу остаточно в ході проведення досудового розслідування з`ясувати всі обставини вказаного кримінального правопорушення та завершити досудове розслідування.

Для всебічного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вказаного кримінального правопорушення, проведення допиту свідків потрібен термін не менше шести місяців.

В судове засідання слідчий не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність у зв`язку з введенням на території України карантину щодо запобігання поширенню коронавірусу COVID-19.

Дослідивши письмові матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 05.07.2018 року внесено відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018130480000150 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України (а.с.3).

Даний злочин класифікується за ч.2 ст.240 КК України, як злочин середньої тяжкості.

В рамках вказаного кримінального провадження повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України жодній особі не вручалось.

Згідно ч. 1, 2 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку;

2) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості;

3) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 1 ст. 294 КПК України передбачено, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Згідно ч.5 ст.294 КПК України клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу. Строк що закінчився, поновленню не підлягає.

Відповідно до ч.1 статті 295-1 КПК України, у випадках, передбачених ст.294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.

Згідно ч.4 ст.295-1 КПК України передбачено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.

Як вбачається з матеріалів клопотання про продовження строку досудового розслідування, воно подано у строки передбачені ч.5 ст.294 КПК України і розглядається слідчим суддею до спливу строку досудового розслідування.

З досліджених матеріалів кримінального провадження вбачається, що станом на час завершення досудового розслідування, слідчим не здійсненні процесуальні та слідчі дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу.

Вказані потреби досудового розслідування слідчим в судовому засіданні обґрунтовані, та не могли бути здійснені та завершені з об`єктивних причин, у тому числі з причин незалежних від слідчого, прокурора.

Із матеріалів вбачається, що досудове розслідування неможливо завершити, оскільки необхідно наступні слідчі (розшукові) дії: отримати з Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз висновок додаткової комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи; виконати інші слідчі дії, необхідність у проведенні яких може виникнути в ході досудового розслідування.

Таким чином, на переконання слідчого судді, яке отримано в результаті аналізу норм кримінально-процесуального законодавства, які регулюють порядок продовження строків досудового розслідування, а також аналізу обставин клопотання та доданих до нього доказів, виконання всіх необхідних слідчих дій, потребує додаткового часу, якого у слідчого немає внаслідок закінчення строку досудового розслідування в даному кримінальному провадженні.

Слідчий суддя вважає, що для здійснення зазначених слідчим у клопотанні заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування на шість місяців є доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який закінчується 23 червня 2020 року не можливо, а їх проведення є необхідним і обов`язковим для виконання завдань кримінального провадження в т.ч. забезпечення повного розслідування і судового розгляду.

Керуючись ст. ст.219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя –

ухвалив:

Клопотання слідчого СВ Марківського ВП ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції Кротько Т.В. про продовження строків досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018130480000150 від 05.07.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018130480000150 від 05.07.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України до шести місяців, тобто до 23 грудня 2020 року.

Ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали проголошено 24 червня 2020 року о 09 год. 00 хв.

Слідчий суддя: О.В.Рукас