Рішення № 90008182, 16.06.2020, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
607/28579/19
Номер документу
90008182
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.06.2020 Справа №607/28579/19

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого – судді Вийванко О.М.

за участю секретаря судового засідання Стрілкової М.С.

учасників справи

представника позивача ОСОБА_1

позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, –

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Посилаючись на те, що 27 травня 2019 року ОСОБА_2 звернувся до Тернопільської міської ради з заявою про зарахування його на квартирний облік при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради. Рішенням виконавчого комітету міської ради від 3 липня 2019 року № 636 затверджено протокол громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 26.06.2019, якому відмовлено у поставленні на квартирний облік. Вважає, що у позивача відсутні підстави для відмови, оскільки ОСОБА_2 мав право на законних підставах очікувати на позитивне вирішення питання про забезпечення житловою площею, шляхом постановки на облік. Однак, відповідачем не додержаний справедливий баланс між інтересами учасника АТО та наданими документами. При цьому, відповідач не вжив заходів щодо належної перевірки всіх обставин, не зібрав всіх доказів відсутності підстав щодо постановки ОСОБА_2 на квартирний облік. Позивач ОСОБА_2 має статус учасника бойових дій, станом на час ухвалення рішення про взяття його на квартирний облік має реєстрацію на території міста Тернополя та має право на взяття його на квартирний облік.

У зв`язку з не досягненням згоди щодо досудового врегулювання спору, з підстав викладених у позові, позивач просить позов задовольнити та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 3 липня 2019 року № 636 в частині відмови ОСОБА_2 у взятті на квартирний облік та зобов`язати Тернопільську міську раду повторно розглянути на засіданні виконавчого комітету Тернопільської міської ради заяву ОСОБА_2 про зарахування на квартирний облік від 27 травня 2019 року.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на мотиви викладених у позовній заяві та просить позов задовольнити.

Представником відповідача подано відзив на позов у якому позовні вимоги не визнав повністю і заперечує щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Виходячи з того, що позивач у своїх заявах по суті справи неодноразово зазначає, що він проживає по адресі АДРЕСА_1 на підставі договору найму, через що стверджує що у нього є право взяття на квартирний облік із даної підстави, однак в матеріалах справи такий договір відсутній. ОСОБА_2 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 у трикімнатній квартирі житловою площею 43 кв. м. у котрій разом із ним зареєстровано та проживає 7 осіб. Окрім цього, за позивачем зареєстровано право власності на 1/3 частки житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами житловою площею 50,4 кв. м., за адресою АДРЕСА_2 , на підставі свідоцтва про право власності від 01.07.2009.

Тобто, позивач забезпечений житловою площею вище встановленої норми і тому не підпадає під категорію осіб, що потребують поліпшення житлових умов, через що відсутні підстави для взяття його на квартирний облік. Твердження позивача, що підстави для прийняття на квартирний облік пов`язуються не з наявністю в громадянина чи його близьких родичів нерухомого майна на праві власності, а з проживанням на законних підставах на жилій площі, меншій ніж встановлено законодавством або/та проживання в одній кімнаті дві і більше сім`ї вищевказаний факт не спростовують.

Квартира АДРЕСА_3 у котрій проживає ОСОБА_2 , складається з трьох кімнат. Склад сім`ї, що проживає у даній квартирі включає 7 осіб з них два подружжя - позивач із дружиною ( ОСОБА_4 ,) та власник квартири із дружиною ( ОСОБА_5 , та ОСОБА_6 ), також разом з ними проживають донька позивача та дві доньки власника. Із наведеного випливає, що одну кімнату займає подружжя позивача, другу кімнату подружжя власника квартири, а в третій кімнаті мешкають їх діти, котрі усі однієї статті.

В ситуації яка склалася, позивачем не представлено належних доказів, котрі би підтверджували обставини викладені в позовній заяві, також позивач не вірно трактує норми законодавства, у зв`язку з чим прошу суд в задоволенні позову - відмовити.

Представник відповідача у судове засідання позовні вимоги не визнає та просить відмовити у задоволенні позову з підстав та обґрунтувань викладених у відзиві.

При розгляді справи судом учасниками справи подано заяви та клопотання та судом було вчинено інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду замінено Тернопільську міську раду на належного відповідача Виконавчий комітет Тернопільської міської ради.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши об`єктивно та оцінивши зібранні у справі докази, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Частиною 2 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною другою цієї статті визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 20 Цивільного кодексу України, право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Судом встановлено, що 27.05.2019 ОСОБА_2 звернувся із заявою про зарахування його на квартирний облік при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради.

Вказана заява була розглянута 26.06.2019 на засіданні громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Тернопільської міської ради, де було прийнято рішення відмовити в зарахуванні на квартирний облік ОСОБА_2 , в зв`язку з відсутністю підстав передбачених п. 13 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов...» та п. 4 Постанови виконавчого комітету Тернопільської обласної ради профспілок від 10.01.1985 року №2 «Про правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов...» та в зв`язку з поданням неповного пакету документів, передбачених інформаційною карткою Н-11-04-00 (відсутні документи яку підтверджують родинний зв`язок заявника із зареєстрованими в квартирі членами сім`ї), що підтверджується витягом з протоколу №5 засідання громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 26.06.2019.

Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 3 липня 2019 року № 636 затверджено протокол громадської комісії з житлових питань при виконавчому комітеті міської ради від 26.06.2019, якому відмовлено у поставленні на квартирний облік ОСОБА_2 .

Стаття 47 Конституції України декларує право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону (частина друга статті 47 Конституції України).

Відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального значення» учасників АТО прирівняно до учасників бойових дій.

У випадку, якщо особа набуває статусу учасника бойових дій, держава надає йому та членам його сім`ї низку пільг, одним із прав, передбачених законодавством України, є можливість отримання житла від держави.

Відповідно п. 14 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального значення» першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Статтею 31 Житлового кодексу Української РСР, громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Відповідно до пункту 13 вказаних Правил на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.

Згідно зі статтею 34 Житлового кодексу Української РСР, потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: 1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановлюваному Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок; 2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам; 3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв`язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров`я Української РСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок; 4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; 5) які проживають тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; 6) які проживають у гуртожитках. Громадяни визнаються потребуючими поліпшення житлових умов і з інших підстав, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень Української РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила), жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім`ю.

Відповідно до довідки № 71 від 27.05.2019 ОСББ «Явір-1», що за адресою в АДРЕСА_1 у трикімнатній квартирі житловою площею 43 кв. м. зареєстровано та проживає 7 осіб, у тому числі ОСОБА_2 .

Крім цього за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на 1/3 частки житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами житловою площею 50,4 кв. м., за адресою АДРЕСА_2 , на підставі свідоцтва про право власності від 01.07.2009, що підтверджується інформаційною довідкою 168378847.

Постановою виконавчого комітету Тернопільської обласної Ради народних депутатів та президії обласної Ради профспілок від 10.01.1985 № 2 «Про правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень» встановлено мінімальний розмір жилої площі на кожного члена сім`ї - 6.0 кв. м.

Відповідач приймаючи рішеннявстановив, що за адресою АДРЕСА_1 , у трикімнатній квартирі житловою площею 43 кв. м. зареєстровано та проживає 7 осіб, у тому числі сам позивач. При цьому ОСОБА_7 штучно погіршила свої умови тобто припадає 7,2 кв. м., заявник користується пільгою інваліда війни, має у власності 1/3 частки житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами житловою площею 50,4 кв. м., за адресою АДРЕСА_2 , відсутні документи, які підтверджують родинний зв`язок заявника із зареєстрованими в квартирі членами сім`ї, а тому відсутні підстави для зарахування на квартирний облік.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд вважає, що відповідач діяв правомірно і позивач не відноситься до категорії осіб, які потребують поліпшення житлових умов, оскільки у квартирі АДРЕСА_3 , проживають та зареєстровані 7 осіб і (таким чином) на одну особу, зареєстровану у цій квартирі, стало припадати по 6,14 кв. м (43 кв. м : 7 осіб) житлової площі, що перевищує середній рівень забезпеченості жилою площею у м. Тернополі на 1 (одного) мешканця. Також позивач не подав доказів, які підтверджують родинний зв`язок із зареєстрованими в квартирі членами сім`ї.

Крім цього позивач є власником 1/3 частки житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами житловою площею 50,4 кв. м., за адресою АДРЕСА_2 .

За таких обставин, суд вважає, що позивач не має права перебувати на квартирному обліку, оскільки, з урахуванням фактичних обставин справи, він не є тією особою, яка потребує поліпшення житлових умов, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Посилання позивача на ті обставини, що він являється наймачем у квартирі

АДРЕСА_3 , не заслуговують на увагу, оскільки позивачем не подано договір найму жилого приміщення.

Щодо інших аргументів або міркувань позивача та відповідача також не дають підстав для висновку про порушення відповідачами прав, свобод чи інтересів позивача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що права та інтереси позивача не були порушенні відповідачами, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Щодо стягнення судових витрати, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 141 ЦПК України, розподілу підлягають судові витрати.

Згідно частин 1, 6, 13 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

З урахуванням того, що позивача звільнено від сплати судового збору, суд вважає, що судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.

На підставі наведеного, керуючись статтями 2, 4, 5, 10- 13, 76-82, 89, 141, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, статтями 14, 15, 16 ЦК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до виконавчого комітету Тернопільської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 .

Відповідач: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, місцезнаходження: місто Тернопіль вул. Листопадова, 5, код Єдиного державного реєстру підприємств, установ, організацій 04058344.

Повний текст рішення суду складено та підписано 23 червня 2020 року.

Головуючий суддяО. М. Вийванко