
Дата документу 30.01.2020
Справа № 334/8049/18
Провадження № 2/334/409/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі:головуючого - судді Гнатюка О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 , про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшов позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 , про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги.
Позов обґрунтований тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району знаходиться справа по призначенню грошової допомоги на догляд особі, яка проживає разом з інвалідом І групи, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі заяви відповідачки від 15.10.2013 року, висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за ОСОБА_2 – на підставі висновку №1326 від 21.09.2007 року, та інших документів, відповідачу була призначена і виплачувалася допомога з 15.10.2013 року довічно.
В результаті перевірки особових справ та звіряння з базою даних Пенсійного фонду України, було встановлено, що відповідач не повідомив про смерть особи. Управлінню стало відомо, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідним актовим записом №3474 від 30.05.2018 року. Зазначене призвело до надмірної виплати відповідачу бюджетних коштів на суму 219,24 грн. Був здійснений розрахунок надмірно виплаченої компенсації за період з 30.05.2018 року по 30.06.2018 року.
У зв`язку з тим, що відповідачка не повідомила про зазначений факт, у ОСОБА_1 виникла переплата даної допомоги за період з 30.05.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 219,24 грн.
Позивач запрошував відповідача для вирішення питання по поверненню коштів, надміру виплаченої допомоги. На даний час відповідач не сплатив у добровільному порядку надмірно виплаченк допомогу загальною сумою 219,24 грн. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачену допомогу в сумі 214,24 грн. та судові витрати у сумі 1762 грн.
Представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.
Відповідачка у судове засідання не з`явилась, про час та дату судового розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки суду не повідомила.
За таких обставин суд ухвалив на підставі ст. 280 ЦПК України розглядати справу у заочному порядку за наявними в ній матеріалами та доказами, поданими позивачем.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала справа по призначенню грошової допомоги на догляд особі, яка проживає разом з інвалідом І групи, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі заяви ОСОБА_1 від 15.10.2013 року, висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за ОСОБА_2 – на підставі висновку №1326 від 21.09.2007 року, та інших документів, відповідачу була призначена і виплачувалася допомога з 15.10.2013 року довічно.
В результаті перевірки особових справ та звіряння з базою даних Пенсійного фонду України, було встановлено, що ОСОБА_1 не повідомила позивача про смерть особи. Управлінню стало відомо, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відповідним актовим записом №3474 від 30.05.2018 року. Зазначене призвело до надмірної виплати відповідачу бюджетних коштів на суму 219,24 грн. Був здійснений розрахунок надмірно виплаченої компенсації за період з 30.05.2018 року по 30.06.2018 року.
У зв`язку з тим, що відповідачка не повідомила про зазначений факт, у ОСОБА_1 виникла переплата даної допомоги за період з 30.05.2018 року по 30.06.2018 року у розмірі 219,24 грн., що підтверджується повідомленням про припинення надання та повернення соціальної допомоги №03-07/4980 від 23 липня 2018 року.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надмірно виплачену допомогу в сумі 214,24 грн. та судові витрати у сумі 1762 грн.
Механізм призначення та порядок надання і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги регламентує «Порядок призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2004 р. №558.
Згідно з п. 1 Порядку непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що компенсація призначається виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 10 відсотків - фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.
Відповідно до п. 5 Порядку компенсація призначається і виплачується структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради за місцем проживання, перебування особи, якій надаються соціальні послуги, з дня подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, яка їх потребує, заяв разом з документами, зазначеними у пункті 6 цього Порядку.
Пунктом 6 Порядку визначено, що для призначення компенсації подаються такі документи: 1)фізичною особою,яка надає соціальні послуги: паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що стан її здоров`я дозволяє постійно надавати соціальні послуги; копія трудової книжки; заява про надання згоди на проведення перевірки даних про доходи особи з використанням відомостей Державного реєстру фізичних осіб - платників податків; 2)особою,яка потребує надання соціальних послуг: заява про необхідність надання соціальних послуг; паспорт або інший документ, що посвідчує особу; висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду та нездатність особи до самообслуговування.
Відповідно до пункту 8 Порядку компенсація призначається на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.
У заяві на призначення компенсації відповідачка взяла на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення компенсаційної виплати, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням компенсації, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату компенсації. Суми компенсаційних виплат, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату компенсації тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 15 Порядку встановлено, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов`язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв`язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Якщо одержувачем компенсації приховано або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення компенсації та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради: визначає обсяг надміру виплачених коштів та встановлює строки їх повернення; повідомляє отримувачу компенсаційної виплати про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення (п. 15 Порядку).
Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію (п. 15 Порядку).
Тобто, у разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку. В зв`язку з чим, стягнення зазначеної суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) повертається отримувачем за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку, у зв`язку з чим позивач і звернувся з відповідним позовом до суду.
Наведені вище обставини свідчать про те, що є перешкода проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для виплати державних допомоги сім`ям з дітьми і не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення, тобто завдає шкоди державі.
Частиною 1 ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, з`ясувавши обставини справи та надавши належну оцінку зібраним у справі доказам, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно також стягнути судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , на користь держави в особі управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) надміру перерахованої суми соціальної допомоги у сумі 214 (двісті чотирнадцять) грн. 24 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_1 , на користь держави в особі управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Гнатюк