Рішення № 89998004, 16.06.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2020
Номер справи
520/682/2020
Номер документу
89998004
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2020 р. № 520/682/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.,

при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участі: представників позивача - Вітер Н.В., Вітер Г.Р.,

представника відповідача - Кезлі М.Д.

представник третьої особи УСБУ в Харківській області - Рибалко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, треті особи - Управління Служби безпеки України в Харківській області, Державна міграційна служба України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд, визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області «Про припинення провадження за заявою» від 07.11.2016 року прийняте за результатом розгляду заяви громадянина Пакістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про прийняття до громадянства України» від 02.08.2016 року; зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити провадження за заявою громадянина Пакістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про прийняття до громадянства України від 02.08.2016 року, шляхом складання висновку стосовно наявності або відсутності підстав набуття громадянином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянства України та направленням висновку разом із поданими документами до Державної міграційної служби України, для подальшого розгляду та прийняття рішення.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що спірне рішення ГУ ДМС України в Харківській області від 07.11.2016 року «Про припинення провадження заяви» прийняте відносно гр. Пакистану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є протиправним та таким, що грубо порушує законодавство України, права, свободи та законні інтереси позивача та підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позов, просили його задовольнити з наведених у ньому обставин, зазначив що єдиною підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на імміграцію в Україну є висловлене заперечення УСБУ в Харківській області.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав відзив на позов, в якому просив у задоволенні заявлених вимог відмовити з огляду того, що ГУ ДМС України в Харківській області було затверджене обґрунтоване, з урахуванням заперечень УСБУ в Харківській області рішення про припинення провадження та стверджував, що інформація УСБУ в Харківській області є обов`язковою і враховується при прийнятті рішень.

Третьою особою ДМС України надано суду пояснення з проханням відмови у задоволенні позову, з тих обставин, що Державна міграційна служба України рішень відносно позивача не приймала, будь-яких дій не здійснювала, його прав не порушувала.

Представник третьої особи УСБУ в Харківській області надав пояснення та стверджував, що положенням Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень не встановлено вимог щодо документального оформлення результатів перевірок, а відповідь стосовно заперечення прийняття до громадянства України є оперативною інформацією.

Представник позивача, не погодився з обставинами викладеними і відзиві і надав суду відповідь на відзив, в якому просив суд, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

09.10.2009 року рішенням ВГІРФО ГУМВС України в Харківський області на підставі Закону України «Про імміграцію» позивачу наданий дозвіл на імміграцію в Україну, та документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 09.10.2009 року терміном дії - безстроково, що не заперечувалось учасниками справи.

02.08.2016 року позивач звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області із заявою про прийняття до громадянства України відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України "Про громадянство України" як особа, яка безперервно проживає на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років.

Позивачем було надано усі документи, визначені законом та було сплачено необхідні платежі, що не заперечувалось іншими учасниками справи.

Як вказує позивач, відповідачем не було повідомлено позивачу про прийняте ним рішення за результатом розгляду заяви позивача від 02.08.2016 року про прийняття до громадянства України та не надано копію рішення.

29.11.2019 року адвокат Вітер Н.В. у зв`язку з наданням правової допомоги позивачу звернулася до ГУ ДМС України в Харківський області із адвокатським запитом № АЗ-333/19 з зазначеного питання.

ГУ ДМС України в Харківський області письмовою відповіддю № 6301.6.2 -28864/63.3-19 від 06.12.2019 року, наданою адвокату ОСОБА_3 на адвокатський запит № АЗ-333/19 від 29.11.2019 року повідомлено, що на виконання п.102 «Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України», затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, подані документи про прийняття до громадянства України позивача 31.08.2016 року надіслані до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які у межах своєї компетенції перевіряють ( у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції -Інтерпол) відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається. Після здійснення вищевказаних перевірок документи про прийняття до громадянства України позивача надійшли на розгляд до ГУ ДМС України в Харківський області з відміткою Служби безпеки України в Харківській області «стосовно прийняття до громадянства України заперечуємо». У зв`язку із викладеним, 07.11.2016 року ГУ ДМС України в Харківський області затверджене рішення «Про припинення провадження за заявою». До відповіді надано копії витребуваних документів.

Позивач, не погодившись з рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області "Про припинення провадження за заявою" від 07.11.2016 року, звернувся до суду за його оскарженням.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб унормовано Законом України "Про громадянство України" ( надалі - Закон).

Відповідно до ст.6 Закону громадянство України набувається:1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Статтею 9 Закону визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України. Умовами прийняття до громадянства України є: 1) визнання і дотримання Конституції України та законів України; 2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов`язання припинити іноземне громадянство (для іноземців); 3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п`яти років; 4) отримання дозволу на імміграцію; 5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування; 6) наявність законних джерел існування. До громадянства України не приймається особа, яка: 1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид; 2) засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави; 3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

Статтею 22 Закону визначено, що Президент України: 1) приймає рішення і видає укази відповідно до Конституції України і цього Закону про прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України; 2) визначає порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства та виконання прийнятих рішень; 3) затверджує Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства.

Згідно зі ст.23 Закону Комісія при Президентові України з питань громадянства: 1) розглядає заяви про прийняття до громадянства України, вихід з громадянства України та подання про втрату громадянства України і вносить пропозиції Президенту України щодо задоволення цих заяв та подань; 2) повертає документи про прийняття до громадянства України чи про вихід з громадянства України уповноваженому центральному органу виконавчої влади з питань громадянства або Міністерству закордонних справ України для їх оформлення відповідно до вимог чинного законодавства України; 3) контролює виконання рішень, прийнятих Президентом України з питань громадянства.

Відповідно до ст. 24 цього Закону зазначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження, зокрема щодо: встановлення належності до громадянства України відповідно до статті 3 цього Закону; прийняття заяв разом із необхідними документами щодо прийняття до громадянства України, щодо виходу з громадянства України дітей у випадках, передбачених частинами десятою - дванадцятою статті 18 цього Закону, перевірки правильності оформлення документів, наявності умов для прийняття до громадянства України і відсутності підстав, з яких особа не приймається до громадянства України, наявності підстав для виходу з громадянства України і відсутності підстав, з яких не допускається вихід з громадянства України, надсилання заяв разом зі своїм висновком на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.

Суд зазначає, що з метою організації виконання Закону України "Про громадянство України", Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 затверджено, серед іншого, "Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень" (далі - Порядок ), який визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.

Пунктом 102 Порядку визначено, що територіальний орган Державної міграційної служби України, до якого подано документи, перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України; підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України; відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Територіальний орган Державної міграційної служби України надсилає подані документи до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які у межах своєї компетенції перевіряють (у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу) відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України повідомляють територіальний орган Державної міграційної служби України не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів. Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, територіальний орган Державної міграційної служби України готує висновок про можливість задоволення клопотання заявника і не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, територіальний орган Державної міграційної служби України готує висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника і не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України.

Приписами п.103 Порядку визначено, що Державна міграційна служба України перевіряє: відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України; підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України; відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження через територіальний орган Державної міграційної служби України повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою. Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Державна міграційна служба України затверджує висновок територіального органу Державної міграційної служби України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Державна міграційна служба України припиняє провадження за цією заявою, про що через територіальний орган Державної міграційної служби України повідомляється територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого були подані документи. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня одержання повідомлення про припинення провадження за заявою повідомляє про це відповідну особу в письмовій формі із зазначенням причин припинення провадження.

У ході розгляду справи судом питання належності оформлення документів сторонами по праві не оспорювалось.

Суд, перевіривши доводи сторін по справі на підтвердження їх письмовими доказами, зазначає, що складання висновку про можливість (відсутність підстав) задоволення клопотання заявника, а також надіслання цього висновку разом із поданими документами до Державної міграційної служби України, для вирішення питання громадянства по суті, є обов`язком відповідача.

Відповідачем не надано доказів вчинення зазначених дій.

Водночас, вирішення питання по суті у вигляді складання рішення, зокрема, про припинення провадження за заявою, є дискреційними повноваженнями саме ДМС України, а не Головного управління, яке є відповідачем у даній справі.

Тобто, приймаючи спірне рішення, відповідач діяв за відсутності відповідних повноважень на це.

Отже, при розгляді заяви позивача відповідачем було порушено процедуру порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, який затверджено Указом Президента України від 27.03.2001 року №215/2001 .

З матеріалів справи вбачається, що в якості підстави для прийняття спірного рішення зазначено заперечення УСБУ в Харківській області стосовно прийняття до громадянства позивача.

З цього приводу в контексті дій відповідача, суд зазначає, що:

- по-перше, вказані заперечення ГУ ДМС в Харківській області могли б бути враховані виключно при складанні висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника;

- по - друге, названі заперечення не є нормативно-правовим актом, який врегульовує спірні правовідносини в розумінні ч. 5 ст. 9 Закону України «Про громадянство України» в контексті підстав для відмови стосовно прийняття громадянства. Такі заперечення мають рекомендаційний характер. В даному аспекті судом, на виконання приписів ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, враховано висновки викладені у постанові Верховного Суду від 31.10.2019 року у справі № 820/1560/17.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У ході розгляду справи знайшов своє під твердження факт того, що спірне рішення відповідача прийнято не в межах повноважень та не у спосіб, визначений законодавством.

Відповідачем зазначеного нічим не спростовано.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) треті особи - Управління Служби безпеки України в Харківській області, Державна міграційна служба України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області «Про припинення провадження за заявою» від 07.11.2016 року прийняте за результатом розгляду заяви громадянина Пакістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 «Про прийняття до громадянства України» від 02.08.2016 року.

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області поновити провадження за заявою громадянина Пакістану ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 про прийняття до громадянства України від 02.08.2016 року, шляхом складання висновку стосовно наявності або відсутності підстав набуття громадянином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянства України та направленням висновку разом із поданими документами до Державної міграційної служби України, для подальшого розгляду та прийняття рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ37764460) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 24 червня 2020 року.

Суддя Заічко О.В.