
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
17 червня 2020 р. справа №520/2567/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання – Дронь А.В..,
за участю:
представника позивача – Михайлова Н.Г.
представника відповідача – Гундар Г.М.
розглянувши в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області про застосування фінансових санкцій №0000513201 від 21.01.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржене рішення ґрунтується на помилкових висновках контролюючого органу про порушення ч. 20 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" внаслідок здійснення реалізації алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії. Наголошував, що правомірно здійснював продаж алкогольного напою в останній день строку дії ліцензії - 11.11.2019 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.
Представником відповідача до канцелярії суду 17.03.2020 року надано відзив відповідно до якого відповідач заперечує проти позову повністю. Свою позицію мотивує тим, що позивачем здійснювалась роздрібна торгівля алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії, оскільки позивач мав ліцензію № 20300308201801212 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями терміном на один рік з 11.11.2018 р. до 11.11.2019 р. Наступна ліцензія № 20300308201904137 терміном дії з 12.11.2019 р. до 12.11.2020 р. Відповідачем зазначено, що останнім днем здійснення господарської діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями буде 10.11.2019р., що становитиме рівно один рік. Тобто 11.11.2019 р. ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у позивача була відсутня.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримувала, просила суд задовольнити позов.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог, з доводів викладених у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
За матеріалами справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрований як фізична особа-підприємець, отримав ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольним напоями реєстраційний номер 20300308201801212 від 07.11.2018 р., дійсна з 11.11.2018 р. до 11.11.2019 р.
Працівниками управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДПС у Харківській області на підставі наказу № 2877 від 11.12.2019 та направлень на перевірку здійснено фактичну перевірку в місці здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_2 з питань додержання суб`єктом господарювання вимог встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів.
Результати проведеної перевірки оформлені актом (довідкою) №24/20-40-32-01- 08/2843615399 від 03.01.2020.
Відповідно до висновків акта перевірки встановлено порушення позивачем вимог ч. 20 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" в частині здійснення ФОП ОСОБА_1 11.11.2019 р. роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії.
На підставі акту (довідки) № 24/20-40-32-01-08/2843615399 від 03.01.2020. ГУ ДПС у Харківській області було направлено на адресу позивач рішення про застосування фінансових санкцій №0000513201 від 21.01.2020 у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.
Не погодившись з указаним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб`єктом владних повноважень в основу спірних правових актів індивідуальної дії на відповідність вимогам п. 3 ч. 2 та ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Правовідносини щодо обігу алкогольних напоїв на території України врегульовані приписами Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі за текстом - Закон).
Відповідно до положень статті 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання.
Форма ліцензії затверджується Мінекономрозвитку. Бланки ліцензій виготовляються друкарським способом, повинні мати номер і бути захищені від підробки та несанкціонованого тиражування. У ліцензії зазначається:
- на лицьовому боці: найменування органу, що її видав; вид товарів (алкогольні напої чи тютюнові вироби), на право реалізації яких видано ліцензію; для юридичних осіб - найменування та місцезнаходження, номер телефону, факс (за їх наявності); для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, місце проживання), номер телефону (за його наявності); ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності; місце торгівлі; адреси відокремлених від роздрібної мережі місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; реєстраційний номер ліцензії, дата реєстрації; термін дії; дата видачі ліцензії; посада, прізвище, ім`я, по батькові уповноваженої особи, яка підписала ліцензію;
- на зворотному боці: відмітки про поточне (щоквартальне) внесення плати за ліцензію; відмітка про реєстрацію ліцензії в державній податковій інспекції, а в сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта підприємницької діяльності.
Зважаючи на вимоги наведених приписів, суд дійшов висновку, що суб`єкт господарювання, маючи на меті здійснювати роздрібний продаж певних видів алкогольних напоїв, зобов`язаний отримати відповідні ліцензії, які оформлені на бланках із наявними в таких відомостях, зокрема строку її дії.
Матеріалами справи встановлено, що позивач мав ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями № 20300308201801212, терміном дії з 11.11.2018 р. до 11.11.2019 р.
Також сторонами не заперечується та обставина, що позивачем була отримана ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями № 20300308201904137 від 06.11.2019, терміном дії з 12.11.2019 р. до 12.11.2020 р.
Тобто поведінка Позивача свідчить про те, що він не мав жодного наміру на порушення вимог діючого законодавства з питань ліцензування. Суд погоджується із міркуванням позивача, що фактично, дія ліцензій не переривалась, з огляду на таке.
Термін дії ліцензій № 20300308201801212 був безпосередньо визначений відповідачем шляхом визначення конкретного календарного дня її початку та закінчення. При цьому дата закінчення поєднана з прийменником «до», у зв`язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати чинності або виконання чого-небудь.
Крім того, згідно із частиною першою статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972р. строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі «dies a quo» і спливають опівночі «diesadquem».
За змістом статті 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «diesadquem» означає день, у який цей строк спливає. Відповідно до частини другої статті 4 Конвенції якщо строк обчислено у місяцях або роках, день «diesadquem» є днем останнього місяця чи останнього року, дата якого відповідає «dies a quo», або у разі відсутності відповідної дати - останнім днем останнього місяця.
З урахуванням наведеного самостійного зазначення відповідачем в ліцензіях кінцевої календарної дати її дії «до 11.11.2019» граматичного аналізу вжиття в ліцензіях їх кінцевої дати дії «до 11.11.2019» та положень Конвенції, висновок контролюючого органу щодо порушень позивачем вимог законодавства про ліцензування під час роздрібного продажу алкогольних напоїв в останній день чинності ліцензій - 11.11.2019р. - є хибними. Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 26.04.2018р. у справі № 815/4720/16, від 04.12.2018р. №820/2208/18.
Враховуючи те що у позивача наявна ліцензія № 20300308201801212 терміном дії з 11.11.2018 р. до 11.11.2019 р. та ліцензія № 20300308201904137 терміном дії з 12.11.2019 р. до 12.11.2020 р. суд не знаходить підстав для визнання доведеним факту реалізації позивачем 11.11.2019 р. алкогольних напоїв без наявності відповідної ліцензії, а тому приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Харківській області про застосування фінансових санкцій №0000513201 від 21.01.2020 у розмірі 17 000,00 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності, за своїм внутрішнім переконанням , що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області про застосування фінансових санкцій №0000513201 від 21.01.2020.
Стягнути на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок ) гривень 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43143704).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 24 червня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.