Ухвала суду № 89997622, 23.06.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
420/3620/20
Номер документу
89997622
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3620/20

УХВАЛА

23 червня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді – Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання – Закуріної А.М.,

від позивача – ОСОБА_1 , – за довіреністю

від відповідача – не з`явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області (код ЄДРПОУ 39781624, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, проспект Шевченка, 2) до Одеського національного медичного університету (код ЄДРПОУ 02010801, місцезнаходження:65082, м. Одеса, пров. Валіховський, буд. 2) про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться ця справа, розгляд справи призначено на 23 червня 2020 року.

Представник відповідача подав клопотання (вхід. № ЕП/8753/20 від 15 червня 2020 року) про зупинення провадження у справі до закінчення карантину та обмежувальних протиепідемічних заходів, у зв`язку з тим, що Одеський Національний медичний університет відноситься до освітніх закладів, діяльність яких на сьогоднішній день зупинена, що зумовлює неможливість одержання адвокатом письмових доказів, які зберігаються у цьому навчальному закладі з метою обґрунтування своїх заперечень на позов.

Представник позивача на відкритому судовому засіданні заперечував проти зупинення провадження.

Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов висновку щодо його задоволення, з таких підстав.

Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р., постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 р. № 215 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211» установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин, заборонивши:

відвідування закладів освіти її здобувачами;

проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Такі дії продовжені до 31 липня 2020 року з певним послабленням, втім заклади освіти не включені до дозволеного переліку.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.

Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 32 цього Закону, обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.

Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», основними принципами профілактики інфекційних хвороб є, зокрема: визнання захисту населення від інфекційних хвороб одним із пріоритетних напрямів діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; дотримання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами санітарно-гігієнічних та санітарно-протиепідемічних правил і норм при здійсненні будь-яких видів діяльності; комплексність проведення профілактичних, протиепідемічних, соціальних і освітніх заходів, обов`язковість їх фінансування.

Статтею 236 КАС України передбачений вичерпаний перелік підстав, за яких суд зобов`язаний зупинити провадження у справі (ч. 1 вказаної статті), та за яких підстав має право зупинити провадження у справі (ч. 2 вказаної статті).

Однак, статтею 236 КАС України не передбачено підстав для зупинення провадження у справі через оголошення карантину.

В той же час, з метою вжиття необхідних обмежувальних протиепідемічних заходів, суд вважає необхідним, виходячи із конституційних принципів і загальних засад права, застосувати аналогію права, адже, згідно зі ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека в Україні є найвищою соціальною цінністю, а також застосувати аналогію закону - п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, та зупинити провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів, оскільки суд доходить висновку, що об`єктивно неможливо розглянути цю справу до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів, враховуючи, що відповідно до п. 3 розділу УІ Прикінцевих положень КАС України, певні процесуальні строки, у тому числі на подачу відзиву на позовну заяву продовжені на строк дії такого карантину.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Аналогія закону і аналогія права є способами подолання прогалин у праві.

Прогалина у праві має місце, коли певні суспільні відносини, які належать до сфери правового регулювання, або не врегульовані взагалі, або врегульовані неповно. Аналогія закону – це поширення судом на відносини, не врегульовані правом конкретних правових норм, що регулюють подібні відносини.

Враховуючи вищевикладене, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, з урахуванням того, що діяльність Одеського національного медичного університету зупинена, з метою не порушення процесуальних прав сторін, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення клопотання про зупинення провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів та відновлення господарської діяльності Одеського національного медичного університету.

Заперечення представника позивача відхиляються судом, оскільки позивачем не надані докази на спростування доводів відповідача, викладених у клопотанні про зупинення провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 236, 241, 243, 256, 295,297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання відповідача про зупинення провадження у справі,- задовольнити.

Зупинити провадження у адміністративній справі №420/3620/20 за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області (код ЄДРПОУ 39781624, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, проспект Шевченка, 2) до Одеського національного медичного університету (код ЄДРПОУ 02010801, місцезнаходження:65082, м. Одеса, пров. Валіховський, буд. 2) про застосування заходів реагування, - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів та відновлення господарської діяльності Одеського національного медичного університету (код ЄДРПОУ 02010801, місцезнаходження:65082, м. Одеса, пров. Валіховський, буд. 2).

Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п. 3 Розділу VI Прикінцеві положення КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано « 24» червня 2020 року.

Суддя Л.Р.Юхтенко