
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2020 р. № 400/1874/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату про:
1) Визнання протиправною бездіяльність щодо відмови провести перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року;
2) Зобов`язання провести перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби у Збройних Силах України в період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року;
3) Визнання протиправною бездіяльність щодо ненадання повної відповіді на запит на інформацію від 23.04.2020 року;
4) Зобов`язання надати повну відповідь на запит на інформацію від 23.04.2020 року.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів громадян, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078) за період роботи з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року індексація не нараховувалась. також відповідачем не надано повну відповідь на запит позивача в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року не здійснювалась у зв`язку з відсутністю фінансування. Відповідь на запит позивача надана відповідно до вимог Закону «Про доступ до публічної інформації».
Позивач 18.12.2017 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Позивач у період з 01.08.1999 по 25.04.2006 та з 19.03.2014 по 07.09.2018 року проходив військову службу у Миколаївському обласному військовому комісаріаті.
07.09.2018 наказом військового комісара Новоодеського районного військового комісаріату (по стройовій частині) № 114 ОСОБА_1 , звільненого наказом командира військової частини А2393 Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 30.08.2018 № 245 в запас за пп. «й» (які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) відповідно до ч. 6 ст. 26 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу” з урахуванням ч. 8 ст. 26 вважати таким, що 07.09.2018 року справи та посаду здав та виключено із списків особового складу військового комісаріату та всіх видів забезпечення з 07.09.2018 року.
23.04.2020 позивач звернувся до відповідача із запитом на інформацію, в якому просив повідомити чи виплачувалась йому під час проходження служби в період з 01.01.2016 по 07.09.2018 року індексація грошового забезпечення, якщо не виплачувалась, то зазначити за яких причин та на підставі якого нормативно-правового акту. Також просив надіслати на адресу позивача: інформацію про виплату індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з березня 2014 року по 07.09.2018 року; довідку про фактичне отримання грошового забезпечення за період з березня 2014 року по 07.09.2018 року із зазначенням окремо усіх складових: оклад за військовим званням, посадовий оклад, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за особливі умови служби, щомісячна додаткова грошова винагорода, премія та індексація грошового забезпечення.
Вказаний запит відповідачем отриманий 27.04.2020 року.
Листом від 30.04.2020 відповідач надав позивачу довідки про нараховане грошове забезпечення, одноразові виплати з березня 2014 року по 31.12.2015 року, з 01.01.2016 по 31.12.2017 року, з 01.01.2018 по 07.09.2018 року (а.с.20-22).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, згідно з п. 4 якого, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці (грошове забезпечення) індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у Додатку № 2 вищевказаного Порядку ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Частиною 4 статті 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому зарплати без обмеження будь-яким строком (ст. 233 КЗпП України).
Індексація є складовою заробітної плати та у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Ч. 1, 4 ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Запитувана позивачем інформація у відповідача не є публічною в розумінні норм Закону України "Про доступ до публічної інформації", але відповідач у відповіді це не зазначив, тому в силу норм Законів України "Про інформацію", "Про звернення громадян" відповідач повинен був надати відповідь позивачу.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак, позовні вимоги слід задовольнити.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018.
3. Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 року.
4. Визнання протиправною бездіяльність Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) щодо ненадання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) повної відповіді на запит на інформацію від 23.04.2020 року.
5. Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) повну відповідь на запит на інформацію від 23.04.2020 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України, п. 3 розділу Прикінцевих положень КАС України, п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко