
УХВАЛА
м. Вінниця
17 червня 2020 р. Справа № 120/1608/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мультян Марини Бондівни,
за участю:
представника позивача: Моргай С.І.
представника відповідача: Обревко Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про закриття провадження в частині позовних вимог у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування припису та протоколу,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулася фізичної особа-підприємець ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Вінницькій області з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Припис про усунення виявлених порушень № ВН7625/199/АВ/П від 19.02.2020 року, який складено інспектором праці Кривонос Нелею Миколаївною відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати протокол про адміністративне правопорушення № ВН7625/199/АВ/П/ПТ від 19.02.2020 року, який складено інспектором праці Кривонос Нелею Миколаївною відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 12.05.2020 року відкрито провадження у адміністративний справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
17.06.2020 року у судовому засіданні із власної ініціативи поставлено на розгляд питання про закриття провадження у частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення № ВН7625/199/АВ/П/ПТ від 19.02.2020 року, який складено інспектором праці Кривонос Нелею Миколаївною відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Представник позивача заперечував проти закриття провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення № ВН7625/199/АВ/П/ПТ від 19.02.2020 року. Вважає, що визнання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення має вирішуватися в порядку адміністративного судочинства.
Представник відповідача підтримала поставлене на розгляд судом питання про закриття провадження в частині визанання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення № ВН7625/199/АВ/П/ПТ від 19.02.2020 року з підстав того, що правовідносини щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення та супутніх цьому дій уповноваженої особи за своєю природою є адміністративно-процесуальними та підлягають перевірці і оцінці доказів у справі про адміністративне правопорушення, тобто віднесені до юрисдикції місцевого загального суду. При цьому повідомила суду, що у провадженні Вінницького міського суду Вінницької області пербуває справа про адміністративне правопорушення щодо притягнення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності щодо порушення нею вимог законодавства про працю та про охорону праці.
Частиною 2 статті 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Тобто, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен установити, що в зв`язку з прийняттям рішенням чи вчиненням дій (допущення бездіяльності) суб`єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача.
При цьому, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі - наявність права на позов у матеріальному розумінні), а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). Тобто, порушення або оспорювання прав та інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов`язковими.
Таким чином, підставами для визнання протиправним дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень є невідповідність їх вимогам чинного законодавства. При цьому, обов`язковою умовою для визнання таких дій/бездіяльності протиправними є також наявність факту порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Разом з тим, складання протоколу - це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та, в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є рішенням суб`єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги, спрямовані на фактичне визнання його протиправним, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено право особи, права та свободи якої було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушених прав та бути адекватним наявним обставинам.
За таких обставин, розгляд питання правомірності складання протоколу про адміністративне правопорушення в окремому позовному провадженні без аналізу матеріалів про притягнення позивача до адміністративної відповідальності та рішення суб`єкта владних повноважень, винесеного за результатами їх розгляду, у сукупності з іншими доказами, не дозволить ефективно захистити та відновити порушене право позивача, не відповідає завданням адміністративного судочинства та у подальшому може призвести до виникнення нових судових спорів.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку про те, що вимога позивача про визнання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення № ВН7625/199/АВ/П/ПТ від 19.02.2020 року не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства, а тому провадження в адміністративній справи підлягає закриттю в цій частині.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним судом у постановах від 07.02.2019 року у справі №640/6550/15-а, від 10.05.2018 року у справі №760/9462/16-а.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно частини 2 статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Наслідки закриття провадження у справі передбачені статтею 239 КАС України.
Так, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
На виконання вимог частини 1 статті 239 КАС України суд роз`яснює, що даний спір належить розглядати місцевим загальним судом.
Керуючись статтями 238, 243, 248, 256 КАС України, суд -
УХВАЛИВ :
Закрити провадження у адміністративній справі № 120/1608/20-а за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування припису та протоколу в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу про адміністративне правопорушення № ВН7625/199/АВ/П/ПТ від 19.02.2020 року, який складено інспектором праці Кривонос Нелею Миколаївною відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали сторони можуть отримати: 23.06.2020 року.
Суддя Мультян Марина Бондівна