Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08:50 № 2а-10382/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Очколясу О.В. вирішив адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Зеррінгер Білдінг Сістемс"
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва
провизнання недійсним та скасування акту №344/29-139 від 17.07.2009р., зобов'язання поновити реєстрацію свідоцтва платника ПДВ За участю представників:
від позивачаБлудчий В.М. (довіреність від 20.08.2009р.)
від відповідача Москаленко Г.В. (довіреність №102/9/10 від 19.01.2009р.)
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30.11.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Зеррінгер Білдінг Сістемс»з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування Акту №344/29-139 від 17.07.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та про зобов’язання Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва поновити реєстрацію свідоцтва платника податку на додану вартість за №35625138, індивідуального податкового номеру 330560126530 та внести відповідні зміни до бази даних ДПС платників ПДВ.
Позивачем, через відділ документального обігу та контролю Окружного адміністративного суду м. Києва, подано заяву про уточнення позовних вимог (вх. №03-12/5148 від 05.11.09р.) в якій позивач просить суд визнати нікчемним Акт №344/29-139 від 17.07.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та застосувати реституцію шляхом скасування нового свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість за №10023912 (дата реєстрації платником ПДВ 07.08.09р.) та зобов’язати поновити незаконно анульоване свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість за №100169988 (дата реєстрації платником ПДВ 13.12.2004р.) з моменту анулювання 17.07.2009р. та внести відповідні зміни у базу даних ДПС платників ПДВ.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач був зареєстрований платником податку на додану вартість у відповідності до п. 2.2 ст. 2, п.п. 9.4 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР, видане свідоцтво від 13.12.2004р. №100169988. Відповідач незаконно анулював реєстрацію ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»як платника податку на додану вартість з 17.07.2009р. шляхом прийняття акту №344/29-139 від 17.07.09р. та згодом 07.08.2009р. видав нове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість за №100239121. Таким чином, перерив у реєстрації платником податку на додану вартість склав 21 календарний день протягом яких позивач був позбавлений можливості здійснення повноцінної господарської діяльності. Позивач посилається на порушення податковим органом вимог п. 9.8 ст. 9 закону України «Про податок на додану вартість»та на відсутність жодних підстав для анулювання реєстрації в якості платника податку на додану вартість.
Відповідач проти позову заперечує, та вказує на те, що ДПІ у Дніпровському районі м. Києва складено Акт №344/29-139 від 17.07.09р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість яким встановлено, що ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»виписано податкові накладні, згідно яких не задекларовано (не сплачено) податкові зобов’язання, обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначену п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 закону України «Про податок на додану вартість», що підтверджено актом документальної невиїзної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №134 від 17.07.2009р. А тому, на думку податкового органу, дії відповідача не суперечать чинному законодавству.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, –
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»(код ЄДРПОУ 33056013) адреса реєстрації: м. Київ, вул.. М.Раскової 4А, згідно п.п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Дніпровському районі м. Києва видане свідоцтво №35625138, початок дії якого 13.12.2004 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 330560126530.
ДПІ у Дніпровському районі м. Києва проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»та складено Акт №134 від 17.07.2009р.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс», як платником податку на додану вартість, виписано податкові накладні, не задекларовані (несплачені) податкові зобов’язання за якими перевищують 300000 грн. Так. Згідно результатів автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»занизило податкові зобов’язання в травні 2009 року на суму 621549,00 грн. Згідно висновків акту реєстрація платником податку на додану вартість ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»підлягає анулюванню на підставі пп. «в»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до Наказу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва від 20.05.2008р. №597 була створена комісія, якою встановлено, що платником виписано податкові накладні, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобов’язання обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про податок на додану вартість», що підтверджено актом про результати невиїзної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №134 від 17.07.09р., про що був складений Акт від 17.07.2009 р. № 344/29-139 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс».
У зв’язку з цим комісія вирішила анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість з 17.07.2009р. та зобов’язала позивача повернути податковому органу Свідоцтво та всі його засвідчені копії разом із супровідним листом протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Також, ДПІ у Дніпровському районі м. Києва видало ТОВ «Зеррінгер Білдінг Сістемс»нове свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 17.08.2009 р. № 100239121.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Як встановлює п. 2.1, 2.2 та п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”, платником податку є будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Зеррінгер Білдінг Сістемс»(код ЄДРПОУ 33056013) адреса реєстрації: м. Київ, вул. М.Раскової 4А, згідно п.п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Дніпровському районі м. Києва видане свідоцтво №35625138, початок дії якого 13.12.2004 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 330560126530.
Відповідач вказує в акті від 17.07.2009 р. за № 344/29-139, що підставою для анулювання свідоцтва платника ПДВ ТОВ “Зеррінгер Білдінг Сістемс»є п.п. “в” п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, в зв’язку з виявленням факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобов’язання, обсяг яких за оподатковуваними операціями перевищує суму, визначену п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”.
Суд не погоджується з даним висновком, виходячи з наступного.
Так, підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені в п.9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, згідно з яким реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.
У разі якщо за наслідками останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених цим Законом, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні. Це правило не поширюється на осіб, зазначених у підпункті "в" цього пункту.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а" - "б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у строки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.
Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво:
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою платника податку, - разом із наданням заяви про таке анулювання;
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку.
При анулюванні реєстрації останнім податковим періодом вважається період, який розпочинається від дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем такого анулювання.
Платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.
Жодних змін до п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” з приводу анулювання свідоцтва платника ПДВ в разі встановлення органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобов’язання, обсяг яких за оподаткованими операціями перевищує суму, визначену п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість” законодавець не вносив.
Таким чином, пункт 9.8 цього Закону не містить такої підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, як встановлення органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобов’язання, обсяг яких за оподаткованими операціями перевищує суму, визначену п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначених статей необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази неправомірності скасування реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ “Зеррінгер Білдінг Сістемс” з 17.07.2009р., оскільки спеціальний закон, як вже було зазначено вище, такої підстави для анулювання реєстрації платником податку на додану вартість не містить.
Враховуючи, що під час розгляду справи суд встановив факт неправомірного анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість всупереч положенням Закону України «Про податок на додану вартість», Окружний адміністративний суд м. Києва вважає за можливе скасувати свідоцтво №100239121 від 07.08.2009р. про реєстрацію платника податку на додану вартість та поновити свідоцтво №100169988 від 13.12.2004р. про реєстрацію платника податку на додану вартість з 17.07.2009р. (дати анулювання).
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів правомірності прийнятого рішення.
Позивач, на думку суду, довів правомірність заявлених в позовній заяві вимог. Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Скасувати Акт №344/29-134 від 17.07.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
3. Скасувати свідоцтво №100239121 від 07.08.2009р. про реєстрацію платника податку на додану вартість.
4. Зобов’язати ДПІ у Дніпровському районі м. Києва поновити свідоцтво №100169988 від 13.12.2004р. про реєстрацію платника податку на додану вартість з 17.07.2009р. та внести відповідні зміни до бази даних ДПС платників ПДВ.
5. Судові витрати у розмірі 3,40 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Зеррінгер Білдінг Сістемс»за рахунок Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Григорович П.О.