Рішення № 89968918, 23.06.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
580/184/20
Номер документу
89968918
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2020 року справа № 580/184/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця " ОСОБА_1 " до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, Відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення та повідомлення,

встановив:

15 січня 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа-підприємець " ОСОБА_1 " ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з адміністративним позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36, код ЄДРПОУ 38715770), Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 36), в якому просить:

1) визнати протиправними дії Відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради щодо складання акта від 17.10.2019 про перевірку розміщення ТС ФОП " ОСОБА_1 " по АДРЕСА_2 та № 411 у м. Черкаси ;

2) визнати протиправним та скасувати рішення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про анулювання паспорта прив`язки тимчасової споруди від 09.06.2017 № 698 по бульв. Шевченка, біля будинків № 409 та № 411у м. Черкаси;

3) визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 11.11.2019 №4546-01-14 про прийняття рішення про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди від 09.06.2017 № 698 по бульв. Шевченка, біля будинків №409 та №411 у м. Черкаси.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що оскаржуване повідомлення прийнято службовими особами з перевищенням повноважень у сфері питання анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд, оскільки складення акту перевірки з метою подальшого анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди, тому дії відповідача 3 щодо складання акта від 17.10.2019 про перевірку розміщення ТС ФОП « ОСОБА_1 по АДРЕСА_5 є протиправними. Крім того, в оскаржуваному рішенні не наведено жодних обставин, які в силу п. 2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності №244 є підставами для анулювання дії паспорта прив`язки, а прийняття оскаржуваного рішення відбулось без урахування права позивача на участь у процесі його прийняття, порушено необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані застосовані заходи результатів державного нагляду.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи (у письмовому провадженні).

16.03.2020 представник відповідачів 1, 2 подав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у його задоволенні повністю. Зазначив, що підставою для анулювання паспортів прив`язки є недотримання позивачем вимог п. 2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності №244, а саме: відсутність фігурних блоків, урни, сама ТС зачинена. На підставі недотримання позивачем вимог вказаного Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності №244, департаментом архітектури та містобудування, як належним органом, анульовано паспорт прив`язки тимчасової споруди позивача, що оформлено повідомленням від 11.11.2019 №4546-01-14.

18.03.2020 представник відповідача 3 подав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у його задоволенні повністю. Зазначив, що головні спеціалісти відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради під час проведення перевірки тимчасової споруди позивача діяли виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства.

09.06.2020 позивач подав суду відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача 1, 2 про залишення позовної заяви без розгляду.

12.06.2020 представником відповідачів 1, 2 подано до суду заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Усною ухвалою суду від 09.06.2020 внесеною в протокол судового постановлено продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем з 05.11.2012.

09.06.2017 Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради видано позивачу паспорт прив`язки тимчасової споруди №698 на розміщення торгівельного павільйону загальною площею 30 кв.м, по АДРЕСА_5 , з терміном дії до 29.05.2020. Також у паспорті прив`язки наявна примітка наступного змісту: "Замовник зобов`язаний протягом 6 місяців з дати видачі паспорта прив`язки подати до управління планування та архітектури заяву з підтвердженням виконання вимог паспорта прив`язки. Відхилення паспорта прив`язки не допускається. Недотримання вимог паспорта прив`язки є підставою для його ануляції".

11.11.2019 Департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради, на підставі акту перевірки від 17.10.2019 управління інспектування Черкаської міської ради, прийнято повідомлення №4546-01-14 про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди від 09.06.2017 №698 по бульв. Шевченка, біля будинків №409 та №411 у м. Черкаси.

В акті перевірки від 17.10.2019 управління інспектування Черкаської міської ради зазначено, що тимчасова споруда розміщена з порушенням, а саме: відсутність фігурних блоків, урна. Тимчасова споруда зачинена. На підтвердження даних порушень додано фотозвіт (а.с.80).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон № №3038-VI) передбачено, що відносини у сфері містобудівної діяльності регулюються Конституцією України, Цивільним, Господарським і Земельним кодексами України, цим Законом, Законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексу реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 3 статті 28 Закону №3038-VI розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, визначено Законом України "Про благоустрій населених пунктів" № 2807-IV(далі - Закон № 2807-IV).

За приписами частини 1 статті 1 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля. В той же час, заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Управління у сфері благоустрою населених пунктів згідно з ч.1 ст.5 Закону №2807-IV здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.10 Закону №2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить:

1) забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;

2) організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях;

3) організація місць відпочинку для населення;

4) затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів;

5) здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо;

6) визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об`єктах благоустрою;

7) визначення графіків роботи зовнішнього освітлення території;

8) визначення на об`єктах благоустрою місць розміщення громадських вбиралень;

9) залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;

10) визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об`єктів благоустрою;

11) визначення в установленому порядку розміру відшкодувань юридичними та фізичними особами за забруднення довкілля та інші екологічні збитки, спричинені порушенням законодавства у сфері благоустрою та охорони навколишнього природного середовища;

12) інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;

13) участь у проведенні щорічного всеукраїнського конкурсу "Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку";

14) видача дозволу на порушення об`єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст.12 Закону №2807-IV суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Відповідно до ст. 38 Закону № 2807 контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, і вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, сприяння розвитку всіх форм торгівлі відповідно до підпунктів 7, 8 "а" ч.1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР належать до власних (самоврядних) повноважень відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Згідно зі ст.40 Закону №2807-IV міські ради та їх виконавчі органи здійснюють у сфері благоустрою населених пунктів самоврядний контроль.

Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ч.3 ст.40 Закону №2807-IV самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.

Згідно з п. 1.3 Положення про департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 12.05.2017 №2-2001, департамент є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому порядку, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, круглу печатку із зображенням Державного Герба України, печатки, штампи та відповідні бланки із своїм найменуванням, рахунки спеціальних коштів та інші рахунки, передбачені чинним законодавством України, може бути позивачем та відповідачем у судах.

За п. 1.5, 1.7 наведеного Положення підрозділи департаменту (управління, відділи та сектори) (далі підрозділи департаменту) не мають статусу юридичної особи, діють у складі департаменту, керуючись цим Положенням.

Підрозділи департаменту діють на підставі положень, які затверджуються директором департаменту та цього Положення про департамент.

У складі департаменту діє спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури управління планування та архітектури.

Положенням про управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, затвердженим наказом департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 23.08.2017 № 70 визначено, що управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради є виконавчим органом Черкаської міської ради, що утворений у складі департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, та є уповноваженим органом містобудування та архітектури відповідно до вимог Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про архітектурну діяльність" та інших законодавчих актів, які регулюють діяльність у сфері архітектури та містобудування.

Згідно з Положенням про управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, затвердженим наказом департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 23.08.2017 № 70 до основних напрямків діяльності, завдань та повноважень управління належать здійснення повноважень органу містобудування та архітектури зокрема оформлення (надання) паспорту прив`язки тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності або відмови у його наданні за наявності визначених законом підстав, зупинення, анулювання паспорту прив`язки для здійснення підприємницької діяльності за наявності визначених законом підстав.

Як встановлено судом управлінням планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради прийнято рішення про анулювання паспорта прив`язки тимчасової споруди від 09.06.2017 № 698 по бульв. Шевченка, біля будинків №409 та №411 у м. Черкаси, про що винесене спірне повідомлення від 11.11.2019 № 4546-01-14, у зв`язку із встановленням управлінням інспектування Черкаської міської ради недотримання позивачем вимог паспорта прив`язки при встановленні ТС, про що складено відповідний акт.

Щодо тверджень сторони позивача про протиправність дій управління інспектування Черкаської міської ради щодо складання акта від 17.10.2019 про перевірку, суд зазначає про таке.

Відповідно до Положення про управління інспектування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 12.06.2018 №2-3397 управління інспектування Черкаської міської ради є виконавчим органом Черкаської міської ради, підконтрольний та підзвітний Черкаській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітетові та міському голові міста Черкаси, та забезпечує реалізацію державної політики (в межах власних і делегованих повноважень) щодо контролю за виконанням суб`єктами господарювання законодавства України з питань екології та раціонального природокористування, архітектури, містобудування та рекламної діяльності, землекористування, торгівлі, побутового обслуговування, послуг, ресторанного господарства, ринків, вуличної інфраструктури, транспортного обслуговування та зв`язку.

До основних напрямків діяльності управління інспектування та його повноважень згідно з розділом 2 Положення про управління інспектування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 12.06.2018 №2-3397 зокрема належить забезпечення в межах своїх повноважень контролю з метою дотримання законодавства та захисту прав і законних інтересів територіальної громади міста Черкаси за виконанням відповідними підприємствами усіх форм власності, установами, організаціями, юридичними, фізичними особами, мешканцями міста рішень міської ради та її виконкому, розпоряджень міського голови з питань екології та раціонального природокористування, архітектури, містобудування та рекламної діяльності, землекористування, торгівлі, побутового обслуговування, послуг, ресторанного господарства, ринків, вуличної інфраструктури, транспортного обслуговування та зв`язку, інформаційних технологій та дорожнього господарства; організація контролю за дотриманням законодавства України, рішень Черкаської міської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови міста Черкаси.

Відповідно до розділу 3 Положення про управління інспектування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 12.06.2018 №2-3397 управління інспектування Черкаської міської ради має право здійснювати в установленому чинним законодавством порядку перевірку об`єктів у галузях торгівлі, побутового обслуговування, ресторанного господарства; правил утримання території м. Черкаси, дотримання тиші, торгівлі на ринках м. Черкаси, розміщення рекламних щитів та рекламної продукції, будівництва, реконструкції, капітального ремонту об`єктів житлово-цивільного, виробничого та іншого призначення, реставрації архітектурних пам`ятників, будівництва об`єктів інженерної та транспортної інфраструктури і зв`язку, екології та природокористування, тощо; складати обов`язкові для виконання Приписи та Акти щодо усунення порушень з питань, які входять до компетенції управління інспектування; вносити подання відповідним органам про анулювання або зупинення дії дозволів, ліцензій на право здійснення окремих видів господарської діяльності.

З системного аналізу наведених норм Положення про управління інспектування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 12.06.2018 №2-3397 вбачається, що управлінню інспектування Черкаської міської ради надано право як складати обов`язкові для виконання Приписи та Акти щодо усунення порушень з питань, які входять до компетенції управління інспектування, так і вносити подання відповідним органам про анулювання або зупинення дії дозволів, ліцензій на право здійснення окремих видів господарської діяльності.

При цьому Положення про управління інспектування Черкаської міської ради, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 12.06.2018 №2-3397 не містить обов`язкового застереження, що внесенню подання управлінням відповідним органам про анулювання або зупинення дії дозволів, ліцензій на право здійснення окремих видів господарської діяльності має передувати саме складання обов`язкових для виконання Приписи та Акти щодо усунення порушень.

Суд зауважує, що відповідно до положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Таким чином, суд дійшов висновку, що посадові особи управління інспектування Черкаської міської ради під час здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою м. Черкаси мають повноваження на складання акта щодо перевірки розміщення ТС, тому в цій частині позовних вимог про визнання протиправними дій Відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради щодо складання акта від 17.10.2019 про перевірку розміщення ТС ФОП " ОСОБА_1 " по АДРЕСА_5 необхідно відмовити.

Більш того, суд зауважує, що факт порушення позивачем вимог паспорта прив`язки на розміщення тимчасової споруди, зафіксований в зазначеному акті стороною позивача під час судового розгляду даної справи не спростовано.

У ч.ч. 2, 3 ст. 28 Закону № 2807-IV зазначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".

Частиною 4 ст.28 Закону № 2807-IV визначено, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Згідно зі ст. 14 Закону № 2807-IV об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за № 1330/20068 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі - Порядок №244).

Відповідно до пунктів 2.1-2.3 Порядку № 244 підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив`язки тимчасової споруди.

Пунктом 2.4 Порядку № 244 передбачено, що відповідність намірів щодо місця розташування тимчасової споруди комплексній схемі розміщення тимчасової споруди (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Згідно з пунктом 2.6 Порядку № 244 для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки тимчасової споруди, до якої додає: схему розміщення тимчасової споруди; ескізи фасадів тимчасової споруди у кольорі М 1:50 (для стаціонарних тимчасових споруд), які виготовляє суб`єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб`єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Пунктом 2.20 Порядку № 244 визначено, що встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки.

Відхилення від паспорта прив`язки ТС не допускається (п. 2.21 Порядку № 244).

Як встановлено судом при проведенні 17.10.2019 управлінням інспектування Черкаської міської ради перевірки ТС ФОП « ОСОБА_1 по АДРЕСА_5 встановлено недотримання позивачем вимог паспорта прив`язки при встановленні ТС.

Так як встановлено судом, у паспорті прив`язки наявна примітка наступного змісту: "Замовник зобов`язаний протягом 6 місяців з дати видачі паспорта прив`язки подати до управління планування та архітектури заяву з підтвердженням виконання вимог паспорта прив`язки. Відхилення паспорта прив`язки не допускається. Недотримання вимог паспорта прив`язки є підставою для його ануляції".

Таким чином, позивач протягом 6 місяців з дати видачі паспорта прив`язки зобов`язаний був подати до управління планування та архітектури заяву з підтвердженням виконання вимог паспорта прив`язки. Судом встановлено, що даної вимоги не вчинив, представник позивача в судовому засіданні даний факт не спростував.

Крім того, відповідно до пояснювальної записки до паспорта прив`язки ТС №698 від 09.06.2017 повинна містити зокрема мощення «старе місто» та урну, які під час провдення перевірки були відсутні (а.с.153).

Відповідно до п. 2.27 Порядку № 244 дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов:

недотримання вимог паспорта прив`язки при її встановленні;

невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки;

надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.

Відтак, враховуючи, що порушення зафіксовано 17.10.2019, тобто в порушення терміну визначеного у паспорті прив`язки тимчасової споруди, суд зазначає про порушення позивачем вимог паспорта прив`язки при її встановленні, наслідком чого є анулювання дії такого паспорта прив`язки.

При вирішенні даного спору, суд зауважує, що індивідуальне право (інтерес), яке виражається у гарантованому частиною першою статті 42 Конституції України праві на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом, протиставляється публічному інтересу, який виражається у дотриманні правил благоустрою населеного пункту, спрямованих на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Як зазначив Конституційний Суд України в рішенні від 02 листопада 2004 року № 15-рп/2004, виходячи зі змісту частини першої статті 8 Конституції України, охоронюваний законом інтерес перебуває під захистом не тільки закону, а й об`єктивного права у цілому, що панує у суспільстві, зокрема, справедливості, оскільки інтерес у вузькому розумінні зумовлюється загальним змістом такого права і є його складовою. Одним з проявів верховенства права, як підкреслюється у підпункті 4.1 цього рішення, є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема, норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України) передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що здійснення правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів, спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Про необхідність забезпечення справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому, йдеться також у ряді рішень Європейського Суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Юханссон проти Фінляндії" (Johansson v. Finland № 10163/02).

Відтак, забезпечення справедливого балансу приватного та публічного інтересів у даній справі полягає у необхідності дотримання суб`єктом господарської діяльності правил благоустрою, визначених, зокрема, Законом України "Про благоустрій населених пунктів", Порядком № 244, Єдиними правилами, та виконання обов`язку органом державного архітектурно-будівельного нагляду щодо забезпечення дотримання правил благоустрою всіма суб`єктами містобудівної діяльності.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року у справі №821/140/18 та від 31 травня 2019 року у справі №823/687/18.

А тому, з урахуванням зазначеного, на підставі встановлених під час розгляду справи судом фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені позивачем під час розгляду адміністративної справи є недоведеними та безпідставними та не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію відповідача, суд дійшов до висновку, що у задоволені позову слід відмовити повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Розподіл судових витрат здійснюється у порядку визначеному ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 72, 76 - 79, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складене 23.06.2020.

Суддя В.П. Тимошенко