
Справа № 560/2190/20
РІШЕННЯ
іменем України
23 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-5447-СГ від 01.04.2020 про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області (кадастровий номер 6822782900:03:012:0005), шляхом прийняття відповідного наказу згідно вимог ст.118 ЗК України.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивач зазначив, що 28 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у якій просив відповідно до вимог ст.ст.118,121 Земельного кодексу України надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Вказана заява була розглянута відповідачем та 01 квітня 2020 року позивач отримав копію Наказу № 22-5447-СГ від 01.04.2020, яким ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки с/г призначення державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Також вказав, що обґрунтування відзиву відповідача є безпідставними та протиправними, оскільки Красилівська РДА не може бути власником зазначеної позивачем у заяві земельної ділянки відповідно до положень ст.14 Конституції України, згідно яких - право власності на землю набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Зауважив, що зазначена у позовній заяві земельна ділянка державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га розташована за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області за цільовим призначенням відноситься до земель сільськогосподарського призначення і передбачається для подальшої передачі у власність для виду використання - для ведення особистого селянського господарства, тому відповідно до ст.122 ЗК України вказана земельна ділянка не перебуває у власності Красилівської РДА.
Ухвалою суду від 24.04.2020 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову по адміністративній справі №560/2190/20.
Суд, ухвалою від 24.04.2020 року відкрив провадження та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача до суду надійшов відзив, в якому останній зазначив, що земельна ділянка, яку має намір отримати у власність позивач, відповідно до відомостей, наявних у реєстрі речових прав на нерухоме майно, перебуває у власності Красилівської РДА. Таким чином, місце розташування земельної ділянки з приводу якої звертається позивач не відповідає вимогам законів України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що позивач 28.02.2020 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність зі зміною виду цільового призначення із земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на землі для ведення особистого селянського господарства, державної власності, орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.
Разом із заявою як додатки подано: копію паспорта; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; графічний матеріал, на якому зазначене бажане місце розташування земельної ділянки.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 01.04.2020 №22-5447-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації землеустрою", ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, оскільки відповідно до реєстру речових прав власником даної земельної ділянки є Красилівська РДА.
Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як встановлено судом, бажана позивачем до відведення земельна ділянка знаходиться у користуванні на умовах оренди у Товариства з обмеженою відповідальністю "Гайдучина", згідно договору оренди земельної ділянки б/н від 03.07.2008, видавник - Красилівська районна державна адміністрація Хмельницької області. Орендарю - ТОВ "Гайдучина" передано Орендодавцем - Красилівською районною державною адміністрацією Хмельницької області земельну ділянку площею 3,8916 га, кадастровий номер земельної ділянки 6822782900:03:012:0005. Строк дії оренди 15 років.
Зазначене підтверджується наявною в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №205806219 від 01.04.2020.
Таким чином на даний час бажана до відведення земельна ділянка перебуває в користуванні на умовах оренди у Товариства з обмеженою відповідальністю "Гайдучина" на підставі договору оренди земельної ділянки б/н від 03.07.2008.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч. 5 зазначеної статті земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
При цьому відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Тобто в разі якщо громадянин України бажає отримати безоплатно у власність земельну ділянку із земель державної або комунальної власності, яка перебуває у користуванні третьої особи, такий громадянин додає до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою погодження землекористувача.
Як свідчать матеріали справи, а саме копія заяви ОСОБА_1 від 28.02.2020, до неї не було додано погодження землекористувача, в даному випадку ТОВ "Гайдучина".
Таким чином вимоги ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України позивачем не виконані.
З огляду на викладене вище, Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області правомірно відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а спірний наказ №22-5447-СГ від 01.04.2020 прийнято з урахуванням обставин справи, у зв`язку із чим суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу №22-5447-СГ від 01.04.2020 про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, орієнтовною площею 2,0000 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Западинської сільської ради Красилівського району Хмельницької області (кадастровий номер 6822782900:03:012:0005) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 червня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя П.М. Майстер