Рішення № 89967919, 22.06.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
420/4893/20
Номер документу
89967919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4893/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом заяви ОСОБА_1 до Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання дій протиправними, скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м.Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни щодо накладення штрафу у виконавчому провадженні №41763759, згідно постанови про накладення штрафу від 06.02.2020р. на ОСОБА_1 у розмірі 116 901,54 грн., скасування постанови державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м.Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни про накладення штрафу від 06.02.2020р. винесену у межах виконавчого провадження №41763759 відносно ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 11.06.2020р. відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву до 17.06.2020р.; витребувано у Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №41763759.

Ухвалою суду від 22.06.2020р. поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду із позовом до Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання дій протиправними, скасування постанови.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що на примусовому виконанні у Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження АСВА №41763759 з виконання виконавчого листа №2-4650/09 виданого Київським районним судом м.Одеси від 08.06.2010р. про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до його повноліття тобто до 03.06.2020р., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до його повноліття, тобто до 07.04.2027р., та на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 2000,00грн. щомісячно, починаючи з 22.06.2009р. Позивач вказав, що постановою державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м.Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни від 06.02.2020р. ВП №41763759 накладено штраф на ОСОБА_1 у розмірі 116 901,54грн. у зв`язку з наявністю у боржника заборгованості по аліментам станом на 01.02.2020р. у розмірі 233 803,07грн. Позивач зазначав, що до 28.08.2018р. ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачала такого виду відповідальності за несплату аліментів, як накладення штрафу у відсотковому розмірі від суми заборгованості у залежності від розміру заборгованості, яка перевищує суму відповідних платежів за рік, два та три роки. ОСОБА_1 , посилаючись на те, що державний виконавець, при прийнятті рішення враховує заборгованість по аліментам, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки починаючи з 22 червня 2009 року, а не з моменту набрання чинності Закон України №2475-VIII, просить суд визнати дії державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни щодо накладення штрафу протиправними та відповідно скасувати постанову про накладення штрафу від 06.02.2020р. винесену у межах виконавчого провадження №41763759 відносно ОСОБА_1 . Позивач також наголосив на тому, що він добровільно сплачував аліменти, передаючи їх старшим сином, а згодом припиняв сплачувати через використання дружиною коштів не за призначенням. Також, позивач вказав, що про виконавче провадження йому стало відомо лише у 2013 році, а також те, що з метою сплати аліментів гроші позивач брав у борг, а коли офіційно був працевлаштований -аліменти утримувались із заробітної плати. У зв`язку з викладеним, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Сторони повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання не з`явились.

17.06.2020р. до суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Відповідач не надав до суду відзив та витребувані належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №41763759.

Керуючись ч.9 ст.205 КАС України, суд продовжив розгляд справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Постановою державного виконавця першого Малиновського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Рудик Т.С. відкрито виконавче провадження № 41763759 з виконання виконавчого листа №2-4650/09, виданного 08.06.2010р. Київським районним судом (а.с.12).

Постановою головного державного виконаця Першого Малиновського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Чуб Катерини Олександрівни від 06.02.2020р. у виконавчому провадженні №41763759 встановлено, що згідно розрахунку заборгованості по аліментам станом на 01.02.2020р. розмір заборгованості позивача у твердій грошовій сумі становить 233 803,07грн. та накладено штраф згідно ст.71 Закону України «Про виконавче провадження» на ОСОБА_1 у розмірі 116901,54грн. (а.с.13).

Відповідно до вимог ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016р. встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно зі ст. 5 Закону №1404-VIII примусове виконання рішень покладається, зокрема, на органи державної виконавчої служби (державних виконавців).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII , визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1404-VIII, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» від 03.07.2018 р. №2475-VIII (надалі Закон №2475-VIII), який набрав чинності з 28.08.2018 р. (п.п. 3 п. 27 розділ І), частина 4 статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII викладена у новій редакції, відповідно до якої строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для застосування заходів, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої, частиною чотирнадцятою статті 71 цього Закону, обчислюється з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Також Законом №2475-VIII (п.п.12 п.27 розділ І) статтю 71 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII доповнено новою частиною - чотирнадцятою, відповідно до якої за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.

Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу.

До 28.08.2018 р. стаття 71 Закону України «Про виконавче провадження» за несплату аліментів не передбачала такого виду відповідальності, як накладення штрафу у відсотковому розмірі від суми заборгованості у залежності від розміру заборгованості, яка перевищує суму відповідних платежів за рік, два та три роки.

Таким чином, новий нормативно-правовий акт (Закон № 2475-VIII) змінює закріплені у попередніх нормах (ст. 71 Закону №1404-VIII в редакції до 28.08.2018 р.) правила поведінки (тобто попередній та новий нормативно-правові акти не однаково визначають зміст прав та обов`язків суб`єктів відносин).

Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Суд зазначає, що стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Принцип незворотності дії в часі поширюється на всі закони та інші нормативно-правові акти. Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Зазначений принцип знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в ст.7 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 04.11.1950 р., яка набрала чинності для України 11.09.1997 р.

Оскільки Закон № 2475-VIII, у розділі ІІ «Прикінцеві та перехідні положення», не містить чіткого положення про застосування нового виду відповідальності (сплата штрафу за ч. 14 ст. 71 Закону № 1404-VIII) щодо триваючих правовідносин, зокрема, наявності боргу по сплаті аліментів до 28.08.2018р., суд вважає, що новий вид відповідальності підлягає застосуванню до правовідносин, які продовжують існувати після набрання чинності Законом № 2475-VIII.

Тобто приписи ч.14 ст.71 Закону №1404-VIII застосовуються у разі наявності відповідної заборгованості зі сплати аліментів, яка виникла саме з 28.08.2018р., оскільки відповідальність у вигляді штрафу за несплату аліментів виходячи із заборгованості, яка виникла до 28.08.2018р., не передбачена законодавством, яке діяло на час утворення такої заборгованості.

Таким чином, визначення відповідачем суми штрафних санкцій із сукупного розміру заборгованості, яка утворилася у ОСОБА_1 за період 2010-2020 роки шляхом застосування до позивача штрафу у розмірі 50% суми заборгованості зі сплати аліментів за Законом України №2475-VIII від 03.07.2018 р., є протиправним.

У зв`язку з викладеним, позовні вимоги про визнання протиправними дій державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м.Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни щодо накладення штрафу у виконавчому провадженні №41763759, згідно постанови про накладення штрафу від 06.02.2020р. на ОСОБА_1 у розмірі 116 901,54 грн. та відповідно скасування вказаної постанови, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м. Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни щодо накладення штрафу у виконавчому провадженні №41763759, згідно постанови про накладення штрафу від 06.02.2020р. на ОСОБА_1 у розмірі 116 901,54 грн.

Скасувати постанову державного виконавця Першого Малиновського ВДВС м.Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чуб Катерини Олександрівни (код ЄДРПОУ 41405395, вул. Генерала Петрова 42, м.Одеса) про накладення штрафу від 06.02.2020р. винесену у межах виконавчого провадження №41763759 відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.