Рішення № 89967578, 23.06.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
340/1197/20
Номер документу
89967578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1197/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Оксамит-Постач" (далі – позивач) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (далі – відповідач) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача, які полягають у позбавленні товариства статусу платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020 року; зобов`язати відповідача поновити товариство в статусі платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що товариство набуло статусу платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2019 року, перебував у такому статусі протягом 2019 року та ним виконано умови щодо підтвердження такого статусу на 2020 рік. При цьому, мотиви відмови перебування товариства на спрощеній системі оподаткування в 2020 році, а саме бути платником єдиного податку четвертої групи, що наведені у листі Кропивницького управління ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.02.2020 року вих.№ 3118/10/11/11-28-52-03-21, суперечать нормам чинного законодавства України.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача у відзиві посилався на те, що станом на 01.01.2020 за позивачем рахується податкова заборгованість по орендній платі (код платежу 18010600) в сумі 35148,52 грн.. Таким чином враховуючи вимоги п.п.291.5.-1.3 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України поданій позивачем податковій звітності було присвоєно статус "не визнано, як податкова звітність" та не підтверджено статус платника єдиного податку четвертої групи в 2020 році (а.с.68-70).

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримав (а.с.98-102).

Представник відповідача заперечення на таку відповідь не подавав.

Справу розглянуто за правилами спрощеного провадження за наявними документами.

Дослідивши подані сторонами документи та матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Позивач зареєстрований як юридична особа, перебуває на обліку як платник податків.

В 2019 р. позивач згідно п.294.4 ст.291, п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України був платником єдиного податку четвертої групи (а.с.8, 10).

Відповідач є суб`єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах реалізує надані йому повноваження.

Встановлено, що позивачем було подано загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік від 20.01.2020 №9002769038, звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 від 21.01.2020 №9003051553, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік від 20.01.2020 №9002769275.

Кропивницьке управління ГУ ДПС у Кіровоградській області листом від 27.02.2020 №3118/10/11-28-52-03-21 повідомило позивача, що станом на 01.01.2020 р. за товариством рахувався податковий борг в сумі 35148,52 грн. по коду платежу 18010600 (орендна плата з юридичних осіб). Враховуючи п.п.291.5.-1.3 п.291.5.-1 ст.291 Податкового кодексу України поданій товариством звітності присвоєно статус не визнано як податкова звітність. Також повідомляємо, що всі перелічені фактори перешкоджають перебуванню на спрощеній системі оподаткування в 2020, а саме бути платником єдиного податку четвертої групи (а.с.19).

Не погоджуючись з вищевказаним позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені Розділом XIV Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Так, за змістом п. 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пункт 291.3 ст. 291 ПК України визначає, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

За визначенням п. 291.4 ст. 291 ПК України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема: четверта група – сільськогосподарські товаровиробники: а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідач не заперечує, що на протязі 2019 року позивач був платником єдиного податку четвертої групи.

Цей факт також підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою Кропивницького управління ГУ ДПС у Кіровоградській області від 21.03.2019 №4755/10/11-28-52-07-26 (а.с.10).

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до п.п.298.8.1-298.8.4 п.298.8 ст.298 ПК України.

Згідно до вимог п.п.298.8.1 п.298.8. ст.298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) – контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Позивачем було подано загальну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 рік від 20.01.2020 №9002769038, звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2020 від 21.01.2020 №9003051553, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2019 рік від 20.01.2020 №9002769275.

Відповідно до листа від 27.02.2020 №3118/10/11-28-52-03-21 вказаній звітності присвоєно статус "не визнано як податкова звітність", також повідомлено позивача про не підтвердження його статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік у зв`язку з наявністю станом на 01.01.2020 податкового боргу в сумі 35148,52 грн..

Дана обставина стала єдиною підставою для не визнання податкової звітності та не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2020 рік.

Водночас позиція податкового органу, яка зводиться до наявності податкового боргу, як підставу для відмови у підтверджені статусу платника єдиного податку з посиланням на п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПК України є помилковою, оскільки ці норми встановлюють умови за якими суб`єкти господарювання не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи. Умовою, яка виключає набуття цього статусу, серед іншого, є податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року, і ця умова не стосуються підтвердження статусу такого платника.

Слід зазначити, що наявність боргу на перше січня поточного року є підставою для відмови у набутті статусу платника єдиного податку лише для тих хто вперше набуває цей статус.

Зокрема, за правилами п.291.4 ст.291 ПК України групу платників єдиного податку запроваджено для сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно п.п.291.5.-1.3 п.291.5-1 ст.291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб`єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

На підставі статті 299 ПК України реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Відповідно до п.299.6 ст.299 ПК України встановлено, що підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб`єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб`єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб`єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов`язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб`єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Згідно з п.299.10 ст.299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: 1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву; 2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення; 3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу; 4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків; 5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.

За правилами п.299.11 ст.299 ПК України у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Відтак, контролюючий орган тільки під час проведення документальної перевірки та встановивши обставини, за яких платник не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), повинен прийняти відповідне рішення про анулювання реєстрації платником єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.

Однак, відповідачем не надано суду доказів проведення документальної перевірки позивача, а також прийняття рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.

Слід також вказати, що для тих суб`єктів господарювання, які вже були платниками єдиного податку, відповідно до пункту 8 статті 298.2.3 Податкового кодексу України, податковий борг може бути підставою для втрати цього статусу лише у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів.

У разі наявності такого боргу платник може добровільно відмовитись від знаходження на спрощеній системі оподаткування. Або безстрокова реєстрація платником єдиного податку може бути анульована за рішенням відповідного контролюючого органу. Проте, матеріали справи не містять рішень відповідача про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку 4 групи.

Так, рішення про анулювання реєстрації позивача платником єдиного податку може бути прийняте з вичерпних підстав, передбачених п.299.10 ст.299 ПК України, до яких не належить заборона, передбачена п.п.291.5-1.3 п.291.5-1 ст.291 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно до вимог частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, суб`єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

При цьому, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).

Відтак, оскільки позбавлення позивача статусу платника єдиного податку відбулось без проведення документальної перевірки і встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування, а також за відсутності випадків, передбачених п.п.299.10 та 299.11 ст.299 ПК України, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Понесені позивачем судові витрати у справі зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.50).

Керуючись ст.ст.6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код – 43142606) щодо відмови товариству з обмеженою відповідальністю "Оксамит-Постач" (код – 39172231) у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код – 43142606) підтвердити та включити товариство з обмеженою відповідальністю "Оксамит-Постач" (код – 39172231) до реєстру платників єдиного податку четвертої групи у 2020 році, про що видати відповідну довідку.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Оксамит-Постач" (код ЄДРПОУ – 39172231) судові витрати зі сплаті судового збору в розмірі 2102 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ – 43142606).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України. Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько