
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2020 року № 320/2776/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 11.02.2019 № 178 про відмову у призначенні їй пенсії;
- зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області розглянути її заяву про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.11.2018.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулася до відповідача із заявою як особа, яка відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку.
Проте, рішенням від 11.02.2019 відповідачем відмовлено їй у призначенні пенсії, оскільки нею не надано довідку про період проживання на територіях радіоактивного забруднення.
Вважає таке рішення відповідача протиправним та просить суд зобов`язати відповідача повторно розглянути її заяву про призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.11.2018 року.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Судом встановлено, що позивачка 28.11.2018 звернулася до Броварського ОУПФ Київської області із заявою про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку, як потерпілій внаслідок аварії на ЧАЕС.
До заяви позивачкою було додано копію посвідчення громадянки, евакуйованої у 1986 році із зони відчуження категорії 2 серії НОМЕР_1.
З метою підтвердження статусу позивачки як потерпілої від Чорнобильської катастрофи відповідач звернувся із запитом до Департаменту соціального захисту населення КОДА.
Листом від 20.12.2018 № 3085/02-52 департамент соціального захисту населення КОДА повідомив, що згідно з обліковими даними на ім`я ОСОБА_1 було видано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 2 серії НОМЕР_1 на підставі довідки про евакуацію із зони відчуження м. Чорнобиль Київської області 05.05.1986 року від 06.08.1991 № 53631
Під час проведення перевірки статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи протоколом засідання комісії Київської обласної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь в проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження у 1986 році від 21.06.2018 № 190, встановлено, що посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 2 серії Б НОМЕР_2 видано безпідставно.
Не погоджуючись з рішенням Комісії від 21.06.2018 № 190, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2018 у справі № 826/18065/17 визнано протиправним та скасовано рішення комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження і 1986 році Київської обласної державної адміністрації від 21.06.2017, оформлене протоколом № 190 від 21.06.2017 в частині визнання недійсним посвідчення 2 (б) № НОМЕР_1 та довідки № 53631 ОСОБА_1 .
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії від 26.07.2018 № 195 скасовано рішення комісії, оформлене протоколом від 21.06.2017 № 190 в частині визнання недійсним посвідчення категорії 2 серії НОМЕР_1 та довідки № 53631 ОСОБА_1 .
Також департаментом соціального захисту населення направлено на адресу відповідача витяги з протоколів комісії від 21.06.2017 № 190, від 26.07.2018 № 195 та рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2018.
Крім того, на підтвердження періоду проживання на території радіоактивного забруднення позивачкою до відповідача подано копію довідки про склад сім`ї ОСОБА_2 (мати) та копію довідки № 53631, виданої ВК Київської обласної ради народних депутатів про те, що вона станом на 26.04.1986 проживала та була прописана за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Броварського ОУПФ Київської області від 11.02.2019 № 178 позивачці було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку з тих підстав, що заявницею не надано довідку про період проживання на територіях радіоактивного забруднення.
Позивачка, не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 796-XII ) за наявності відповідно страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема: потерпілим від Чорнобильської катастрофи: евакуйованим з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році - 10 років; евакуйованим з інших територій зони відчуження у 1986 році - 8 років.
Зі змісту ст. 55 Закону N 796-XII випливає, що пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Положеннями частин 1 та 4 ст.15 Закону N 796-XII передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N 796-XII за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом.
Суд звертає увагу, що правомірність видачі позивачеві посвідчення відповідачем у справі не оспорюється, воно видано відповідним уповноваженим органом виконавчої влади і є дійсним.
Посилання відповідача на те, що до заяви про призначення пенсії не додано оригінал довідки № 53631, яка підтверджує факт її проживання на території радіоактивного забруднення та факт евакуації із зони відчуження, суд оцінює критично, оскільки обставини евакуації позивачки із зони відчуження були встановлені рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.202108 у справі № 826/18065/17.
Враховуючи, що наданими позивачкою до відповідача документами підтверджено факт її проживання у зоні відчуження та евакуації із зони відчуження 05.05.1986, а тому вона має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та свідчить про безпідставність відмови відповідача у її призначенні.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин та беручи до уваги встановлене судом право позивачки на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", враховуючи, що із заявою позивачка звернулася до відповідача 28.11.2018, то така пенсія повинна бути призначена позивачці з 28.11.2018.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 205, 241, 245, 246, 257, 259-262, 295 КАС України, суд -
в и р і ш и в :
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 11.02.2019 № 178 про відмову гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області розглянути заяву гр. ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.11.2018.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.