
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/23819/20-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Бортницька В.В., при секретарі Бондаренко О.В., за участі слідчого Пелехатого В.Т. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України Хончева С.В. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000765 від 15.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
10.06.2020 до провадження слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України Хончева С.В., погоджене прокурором відділу Офісу Генерального прокурора Тішиним М.В. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000765 від 15.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000765 від 15.12.2018 за фактом розтрати службовими особами Одеського національного медичного університету бюджетних коштів, при здійсненні державних закупівель у 2017-2018 роках, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що Одеським національним медичним університетом (код 02010801) у продовж 2016-2018 років проведені закупівлі медичного обладнання, дослідницьких, випробувальних та науково-технічних симуляторів, аналізаторів та фармацевтичної продукції на загальну суму приблизно 680 000 000 гривень.
В період з липня по жовтень 2018 року, було проведено ряд перевірок (ревізій) державними органами, щодо ефективності використання і розпорядження об`єктами державної власності, належними державі матеріальними, іншими активами, що мають фінансові наслідки та фінансово-господарської діяльності Одеського національного медичного університету.
Відповідно до акту Державної аудиторської служби України № 04-21/12 та акту Рахункової палати України № 05-10/01-11, у ході перевірок виявлено ряд порушень щодо використання державних коштів, зокрема під час здійсненні державних закупівель в єдиній системі електронних публічних закупівель «ПРОЗОРО».
Так, щодо відкритих торгів на закупівлю дослідницьких, випробувальних та науково-технічних симуляторів ДК 021:2015 код 38970000-5 (симулятор для відпрацювання навичок гістероскопії та трансуретральної резекції простати), відповідно до протоколу засідання тендерного комітету Університету від № 389 здійснено передкваліфікацію учасників торгів ТОВ «Рімед» та ТОВ «Анна-мед», розглянуто їх тендерні пропозиції та допущено до аукціону як такі, що відповідають кваліфікаційним критеріям.
Однак, згідно з додатком 1 «Медико-технічні» вимоги до предмету закупівлі» тендерної документації від 07.09.2017 № 310, а саме: п. 3 учасник повинен підтвердити можливість поставки запропонованого ним товару, у кількості та терміни. На підтвердження учасник повинен надати відсканований файл з оригіналу лише виробника (представника, філії виробника - якщо їх відповідні повноваження поширюються на територію України), або представника дилера, дистриб`ютора, офіційно уповноваженого на це виробником, якщо підтверджується можливість поставки учасником товару, який є предметом закупівля цих торгів, у кількості, та в терміни, визначені пропозицією учасника. Лист повинен включати в себе: назву учасника, номер оголошення, назва предмета закупівлі відповідно до оголошення про проведення процедури закупівлі, а також гарантії щодо терміну гарантійного обслуговування.
Водночас учасником процедури ТОВ «Анна-мед» у складі тендерної пропозиції надано лист виробника з посиланням на інший номер оголошення, що оприлюднене, іншу назву предмета закупівлі, а також надані технічні, якісні та кількісні характеристики медичного обладнання, які взагалі не передбачені предметом закупівлі.
Наведене свідчить, про те, що тендерний комітет ОНМедУ не відхилив тендерну пропозицію ТОВ «Анна-мед» як таку, що не відповідає умовам документації конкурсних торгів, чим порушено ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі». Як наслідок ОНМедУ не відмінено торги з підстави, визначеної ст. 31 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Крім того, відповідно до висновків перевірки Рахункової палати, встановлені факти, що вказують на ознаки планування закупівлі медичних виробів саме у конкретних постачальників.
Таким чином, дії посадових осіб ОНМедУ мають ознаки попередньої домовленості з переможцями та учасниками торгів.
Крім того, в діяльності вищезазначених комерційних структур є ряд порушень вимог чинного законодавства України у сфері ціноутворення, зокрема постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2009р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» та від 17.10.2008р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», де передбачено, оптово-відпускні ціни на які внесені до реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби, і медичні вироби, які придбаваються повністю або частково за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, граничні постачальницько-збутові надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються для лікарських засобів до задекларованої зміни оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів і для медичних виробів до оптово-відпускної ціни з урахуванням податків та зборів, а граничні торговельні (роздрібні) надбавки не вище ніж 10 відсотків, що нараховуються до закупівельної ціни з урахуванням податків.
Таким чином, протягом 2017-2018 років службовими особами Одеського національного медичного університету, за попередньою змовою з службовими особами комерційних структур - постачальниками лікарських засобів та медичних виробів, привласнено бюджетні кошти в особливо великому розмірі, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчується 15.06.2020.
З метою всебічного, повного та об`єктивного встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, в ході подальшого досудового розслідування, необхідно провести слідчі та процесуальні дії у кримінальному провадженні №12018000000000765, зокрема: допити свідків, вилучення оригіналів документів; проведення судової почеркознавчої експертизи проведення комплексної технічної та економічної судової експертизи; об`єднання всіх епізодів вчинених кримінальних правопорушень, з урахуванням нарахованих збитків, складання письмового повідомлення про підозру всім причетним особам та ряду інших слідчих, процесуальних дій, необхідних для завершення досудового.
Для проведення вищевказаних слідчих та процесуальних дій необхідно строк не менше шести місяців.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Слідчий суддя, заслухавши думку слідчого, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов таких висновків.
Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 219 строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно ст.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
З урахуванням пояснень наданих слідчим у судовому засіданні, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000765 є обґрунтованим.
Таким чином клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись, ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України Хончева С.В. про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12018000000000765 від 15.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018000000000765 від 15.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, на шість місяців, тобто до 15 грудня 2020 року.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя В.В. Бортницька