
Справа №621/389/20
Пр. №2-о/621/12/20
Рішення
іменем України
22 червня 2020 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді – Шахової В.В.,
за участю секретаря судового засідання – Міненко Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Головне Управління Пенсійного Фонду України Харківської області про встановлення фактів, що мають юридичне значення,
в с т а н о в и в :
14.02.2020 ОСОБА_1 звернулася до Зміївського районного суду Харківської області з заявою про встановлення факту її спільного проживання, з чоловіком ОСОБА_2 по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 та встановлення факту втрати ОСОБА_1 , після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 основного джерела засобів до існування.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначила, що з 12.08.1993 вона перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Шлюб був зареєстрований відділом РАЦС м. Антрацит, Луганської області, актовий запис № 360. Заявник та її чоловік ОСОБА_2 постійно проживали однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 , однак зареєстровані були по різним адресам в м. Антрацит. ОСОБА_1 мала реєстрацію по АДРЕСА_2 , її чоловік ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 в належній йому квартирі, оскільки на час реєстрації шлюбу кожен з подружжя вже мав своє житло.
З 2014 року і по даний час м. Антрацит Луганської області є тимчасово не підконтрольною територією України. В листопаді 2014 ОСОБА_1 та її чоловік тимчасово перемістились до родичів у м. Бахмут (на той час м. Артемівськ), Донецької області, де фактично проживали по АДРЕСА_3 . У 2017 вона зі своїм чоловіком переїхали на проживання у с. Комарівка, Ізюмського району Харківської області, де тимчасово фактично проживали за адресою: АДРЕСА_4 , однак в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, місцем тимчасового фактичного проживання заявника значиться не АДРЕСА_5 , оскільки власники будинку АДРЕСА_4 , у яких подружжя орендували житло та фактично проживали, не погодились надати свою адресу відразу і чоловіку.
В кінці січня 2019 року ОСОБА_1 з чоловіком ОСОБА_2 поїхали в м. Антрацит, Луганської області, щоб навідати належне їм житло та майно, що знаходиться в ньому. Перебуваючи у м. Антрацит Луганської області у її чоловіка ОСОБА_2 стався гіпертонічний криз, внаслідок чого його стан здоров`я став стрімко погіршуватись. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер і був похований у м. Антрацит Луганської області.
31.01.2020 ОСОБА_1 звернулась до Зміївського відділення обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного Управління Пенсійного Фонду України у Харківській області за консультацією щодо призначення їй пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Зміївським відділенням обслуговування громадян (сервісним центром) Управління обслуговування громадян Головного Управління Пенсійного Фонду України у Харківській області було роз`яснено, що умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника врегульовані ст. 36 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003. Оскільки документи, які видані на підтвердження постійного проживання заявника та її чоловіка видані на території, де органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, отримати належну довідку, складену органам державної влади України Мірошниченко Л.В. не має можливості.
Щодо втрати заявником основного джерела засобів для існування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка заявником зазначено, що ОСОБА_2 перебував на обліку у Ізюмському об`єднаному УПФУ де отримував пенсію за віком. У період з жовтня 2018 по березень 2019 року включно, дохід ОСОБА_2 від ПФУ складався із пенсії за віком, середньомісячний розмір якої становив 13 070 грн 29 коп.
Заявник на даний час перебуває на обліку в Зміївському відділенні обслуговування громадян (сервісного центру) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Харківській області. За період з жовтня 2018 і по березень 2019 року включно, її дохід складався з пенсії за віком, середньомісячний розмір якої становив 2 430 грн 67 коп.
У зв`язку із чим ОСОБА_1 вважає, що частина сімейного бюджету, яка припадала на долю її чоловіка ОСОБА_2 була більш значною, в порівнянні з її пенсією.
Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду із заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Учасники справи в судове засідання не з`явились.
Заявник ОСОБА_1 у поданій заяві просила розглянути справу за її відсутності.
Від заінтересованої особи, ГУ ПФУ в Харківської області до суду надійшли пояснення щодо заяви ОСОБА_1 , в якому заінтересована особа заперечує проти її задоволення, оскільки ОСОБА_1 на підтвердження факту перебування на утриманні чоловіка надано довідку та акт про фактичне проживання з померлою особою на день її смерті, яка видана у м. Антрацит, яке належить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв`язку з чим такі документи є недійсними і не створюють жодних правових наслідків. Разом із тим, як вбачається з довідок про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , адреса фактичного місця проживання не збігається. Крім того, сам по собі факт отримання ОСОБА_1 доходу, меншого ніж у її померлого чоловіка, не є підставою для задоволення заяви. Розмір пенсії заявника не є нижчим за прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність.
Розгляд справи просили проводити без участі їх представника, з урахуванням позиції, викладеної у письмових поясненнях.
У зв`язку з неявкою учасників справи, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглянув цивільну справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 8 Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Статтею 36 Закону України № 1058 від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається: непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні. До членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у разі неможливості надати документи, визначені Порядком, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Антрацит Луганської області помер ОСОБА_2 , Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а. с. 13).
З копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 вбачається, що 12.08.1993 відділом РАГС у Луганської області було зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а. с. 8).
Згідно довідки від 16.01.2018 № 6314-457818 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання ОСОБА_1 зазначено: АДРЕСА_4 (а. с. 10).
Згідно довідки від 06.02.2020 № 6309-5000264927 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, фактичне місце проживання ОСОБА_1 зазначено: АДРЕСА_6 (а. с. 12).
ОСОБА_2 , згідно копії паспорту НОМЕР_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 7).
Факт проживання заявника з її чоловіком ОСОБА_2 на день його смерті, підтверджується довідкою комунального підприємства «Житремонт-Антрацит» № 8 від 12.02.2020, що знаходиться в м. Антрацит та актом про фактичне проживання з померлою особою на день смерті № 9 від 12.02.2020, складеним за участю мешканців будинку АДРЕСА_7 ОСОБА_3 (квартира АДРЕСА_8 ) та ОСОБА_4 (квартира АДРЕСА_9 ), підписи яких посвідчив спеціаліст по роботі з населенням КП «Житремонт- Антрацит» (а. с. 14, 15).
Місто Антрацит Луганської області є тимчасово не підконтрольною територією України.
Зазначені довідка та видані та тимчасово окупованій території.
Як убачається з довідки про доходи ГУ ПФУ в Харківській області № 64424444166744161413 заявник ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізюмському об`єднаному управлінні ПФУ в Харківській області і отримує пенсію за віком. Розмір її пенсії становив з жовтня 2018 по листопад 2018 року – 2365,97 грн, з грудня 2018 по березень 2019 року – 2725,80 грн, з квітня 2019 по червень 2019 року – 2730,64 грн., з липня 2019 по листопад 2019 року - 2744,71 грн, з грудня 2019 по січень 2020 року - 2760,25 грн (а. с. 17).
Із довідки начальника відділу з питань виплати пенсій № 7 від 27.03.2020, виданої ГУ ПФУ в Харківській області убачається, що ОСОБА_2 знаходився на обліку в відділі № 7 ГУ ПФУ в Харківській області і отримував пенсію за віком. Отримав пенсію в березні 2019 року, розмір якої становив 13070,29 грн (а. с. 45).
Надаючи оцінку документам, виданим на непідконтрольній Україні території, суд виходить з такого.
Постановою ВРУ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Адресою зареєстрованого місця проживання заявника, відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, є тимчасово окупованою територією, не підконтрольною українській владі.
Відповідно до ст. ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, якщо у справі «Лоізіду проти Туреччини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45) ЄСПЛ обмежився коротким посиланням на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)» (Mozer v. theRepublicofMoldovaandRussia, 23.02.2016, §142). При цьому, за логікою Міжнародного суду ООН і ЄСПЛ, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Суд також враховує постанову Верховного Суду від 22.10.2018 по справі №235/2357/17 (провадження № К/9901/2383/17), висновки якої відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України, є обов`язковими для суду першої інстанції, в якій Верховний Суд в подібній ситуації, зокрема, зазначає, що до вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що заявник ОСОБА_1 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2 , спільно проживала за адресою, АДРЕСА_1 , перебувала на його утриманні, оскільки проживала разом з ним, інших доходів крім пенсії не мала, а пенсія чоловіка, яка значно перевищувала розмір її пенсії, була постійним та основним джерелом засобів до існування, у зв`язку з чим заяву слід задовольнити.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення понесені заявником витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 2, 10, 89, 259, 235, 264, 265, 293, 315, 319 ЦПК України,
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з чоловіком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як особи, яка у зв`язку з його смертю втратила постійне і основне джерело засобів до існування.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складання.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Повне рішення складено та підписано 22 червня 2020 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 , адреса фактичного місця проживання АДРЕСА_10 , адреса для листування АДРЕСА_11 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 .
Відповідач: Головне Управління Пенсійного Фонду України Харківської області, код ЄДРПОУ 14099344, місцезнаходження: 61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх.
Головуючий: В.В. Шахова