Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №766/9546/20
н/п 1-кс/766/5795/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
22.06.2020 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ ХВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Херсонської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів,
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням в якому просив: винести ухвалу про надання дозволу слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_5 та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_6 та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_7 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_8 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_9 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_10 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_11 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_12 на доступ до речей та документів, вилучення оригіналів реєстраційних справа (здійснення виїмки), та вилучення копій реєстраційних справ з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно про складову частину об`єкта нерухомого майна щодо вказаних реєстрацій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 (її структурних підрозділах), а саме:
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1388012465101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1388069465101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1360655065101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 758756965101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 166207765101.
З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, розгляд вказаного клопотання провести без участі представників ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому вони знаходяться.
В обґрунтування посилався на те, що Херсонським відділом поліції ГУ Національної поліції в Херсонській області розслідується кримінальне провадження № 42020231010000050 від 20.05.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч.2 ст.367 КК України.
Є достатні підстави вважати, що документи в реєстраційній справі самі по собі та у сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, що призвело до незаконної реєстрації об`єкту нерухомості, та тільки таким заходом забезпечення кримінального провадження можливо встановити особу, яка звернулась до державного реєстратора з метою внесення нових даних щодо права власності на літ. Г та зміни площі вже існуючого об`єкту без введення в експлуатацію зроблених змін (добудов, перебудов), а також перевірити підстави та законність такої реєстраційної дії для повного та всебічного проведення досудового розслідування та перевірки повноважень державного реєстратора про вчиненні державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, є документальними доказами факту підробки документів, тому необхідно отримати тимчасовий доступ до вищевказаної реєстраційної справи, яка сформована у паперовому вигляді та копій реєстраційної справи у електронному вигляді для подальшого їх порівняння.
Слідчий на судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не викликався на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених устатті 161цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбаченихчастиною п`ятоюцієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Слідчим суддею встановлено, що Херсонським відділом поліції ГУ Національної поліції в Херсонській області розслідується кримінальне провадження № 42020231010000050 від 20.05.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченогоч.2 ст.367 КК України.
Встановлено, що під час приватизації державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » не увійшло державне майно житловий фонд, який перебував на його балансі. Приватизація майна державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » здійснювалась відповідно до Закону України «Про приватизацію майна державних підприємств» від 04.03.1992 р. № 2163-XII зі змінами та доповненнями. Згідно до ст. 3 вказаного Закону, його дія не поширюється на приватизацію житлового фонду. Розділом III Плану розміщення акцій ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », затвердженого ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.07.1996 року, відповідно до чинного законодавства, визначено державне майно об`єкти соціально-побутового призначення, які не включено при приватизації до статутного фонду ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », але які знаходяться на його балансі, в тому числі і житловий фонд. Згідно з додатком № 1 Плану розміщення акцій ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » серед об`єктів, які не підлягають приватизації та є державною власністю, значиться житловий будинок по АДРЕСА_1 . Вказаний будинок після приватизації Херсонського бавовняного комбінату залишився на балансі ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Органом управління державним майном, що знаходиться на балансі ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », але не увійшло до статутного фонду при приватизації, згідно до спільного наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.05.1999 року № 908 є відповідний орган приватизації. У даному випадку таким органом управління було регіональне відділення ІНФОРМАЦІЯ_7 , яке здійснювало свої повноваження до передачі житлового фонду у комунальну власність в порядку, визначеному законом.
Незважаючи на належність спірних приміщень до державної власності ОСОБА_13 , який набув право власності на спірний об`єкт на підставі рішення суду від 27.12.2007 у справі № 2-5794/07, продав його 16.01.2008 року ОСОБА_14 . Остання, в свою чергу, 22.01.2008 року продала об`єкт нерухомості ОСОБА_15 за договором купівлі-продажу № 51, про що було зроблено запис у державний реєстр речових прав власності на нерухоме майно 25.01.2008 за № 21714431.
Дізнавшись про незаконне відчуження майна власником - ІНФОРМАЦІЯ_8 подано позов до Дніпровського районного суду м. Херсона .
Рішенням суду від 21.05.2010 у справі № 2-925/10 договір купівлі-продажу приміщення підвалу площею 342,80 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , укладений 16.01.2008 між ОСОБА_13 та ОСОБА_14 визнано недійсним. Витребувано з володіння ОСОБА_15 приміщення площею 342,80 кв.м. на користь ІНФОРМАЦІЯ_9 шляхом зобов`язання ОСОБА_15 повернути державі зазначене майно.
Судом не встановлено підстав законності набуття ОСОБА_15 права власності і таким чином констатовано факт вибуття спірного майна з володіння власника поза його волею.
Щодо дійсності угод судом зазначено, що правові підстави набуття ОСОБА_13 права власності на спірні приміщення відсутні, оскільки рішення суду, на підставі якого воно набуто, скасоване, то відповідно ОСОБА_13 не мав необхідного обсягу прав та повноважень на укладення угоди купівлі-продажу.
На стадії виконання рішення суду, за актом державного виконавця від 16.02.2011 року приміщення підвалу повернуто державі в особі ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Після цього, регіональним відділенням, як уповноваженим органом управління, прийнято рішення про передачу гуртожитку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в якому знаходиться спірний підвал, до комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.09.2012 № 332 затверджено Акт приймання - передачі до комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_11 16 гуртожитків, що належали до державної власності та перебували на балансі ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », в тому числі і щодо гуртожитку по АДРЕСА_1 . Відповідно до вказаного акту приймання передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність, до комунальної власності міської територіальної громади прийнято житловий будинок АДРЕСА_1 , в тому числі підвал. Після чого, за актом приймання передачі будинок № 5 передано на баланс ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_12 від 28.04.2020, у гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться сховище № НОМЕР_2 , яке має статус найпростішого укриття і передбачене для укриття мешканців вказаного гуртожитку.
Разом і цим прокурором встановлено, що незважаючи на перехід права власності на спірне майно до територіальної громади в особі ІНФОРМАЦІЯ_1 , посадовими особами останньої не вжито заходів до скасування незаконної реєстрації права власності відповідача на спірне приміщення та реєстрацію права комунальної власності.
Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 27.05.2020 року, нежитлові приміщення загальною площею 342,8 кв.м., розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , (реєстраційний номер майна № 21714431), належать на праві приватної власності ОСОБА_15 на підставі договору купівлі-продажу, ВКС 086089 від 22.01.2008 .
Таким чином, на теперішній час нежитлові приміщення підвалу загальною площею 342,8 кв.м., в будинку АДРЕСА_1 , що є комунальною власністю, належать сторонній приватній особі.
В ході розслідування виникла необхідність у дослідженні матеріалів реєстраційних справна питання домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 з питання законності внесення відомостей до державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Частиною 1статті 17Закону України«Про державнуреєстрацію речовихправ на нерухомемайно таїх обтяжень»реєстраційна справаформується упаперовій таелектронній форміпісля відкриттярозділу наоб`єкт нерухомогомайна уДержавному реєстріправ тавнесення донього відомостейпро речовіправа нанерухоме майнота їхобтяження тазберігається протягомвсього часуіснування об`єкта. Реєстраційній справі присвоюється реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна.
Згідно з ч.2 ст.17 вищезазначеного Закону реєстраційна справа включає заяви на проведення реєстраційних дій, документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії, документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, а також відомості з реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав, запити державного реєстратора та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.
Реєстраційна справа ведеться в електронній формі та формується автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав, до якої за результатом проведення кожної реєстраційної дії щодо об`єкта нерухомого майна автоматично включаються заяви, сформовані або подані в електронній формі, електронні копії документів, на підставі яких проведено реєстраційні дії, поданих у паперовій формі, документи, на підставі яких проведено реєстраційні дії, подані в електронній формі, документи в електронній формі, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час проведення таких реєстраційних дій, а також відомості реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, отримані державним реєстратором в електронній формі шляхом безпосереднього доступу до них чи в порядку інформаційної взаємодії таких систем з Державним реєстром прав, електронні копії запитів державного реєстратора в паперовій формі та документів, отриманих із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року.
Документи, подані заявником для проведення реєстраційних дій в паперовій формі, підлягають поверненню такому заявнику. Заява, подана в паперовій формі, документ про сплату адміністративного збору, запити державного реєстратора в паперовій формі та документи, отримані із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року, за результатом проведення реєстраційних дій заявнику не повертаються та зберігаються державним реєстратором, яким проведено реєстраційну дію, протягом трьох років.
Відповідно до п.3 ст.17 - реєстраційна справа в паперовій формі зберігається протягом десяти років з дати її закриття. Після закінчення цього строку реєстраційні справи в паперовій формі, не внесені за результатами експертизи їх цінності до ІНФОРМАЦІЯ_13 , знищуються в установленому законодавством порядку. Реєстраційна справа в електронній формі зберігається в Державному реєстрі речових прав постійно.
Згідно з ч.6 ст.17 - витребування (вилучення) реєстраційних справ або документів із них здійснюється виключно за судовим рішенням.
Суб`єкт державної реєстрації прав, що забезпечує зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, зобов`язаний зробити опис вилучених документів, забезпечити виготовлення копій документів, що вилучаються з реєстраційної справи, пронумерувати, прошити та завірити їх печаткою.
До реєстраційноїсправи долучаєтьсякопія судовогорішення провитребування документів,супровідний листабо документ,яким судуповноважив особуна їходержання,а такожопис вилученихдокументів. Вилученіз реєстраційноїсправи документинадсилаються поштовимвідправленням досуду абопередаються безпосередньоособі,уповноваженій судомна їходержання. Після проведення відповідних процесуальних дій документи, вилучені з реєстраційної справи, підлягають негайному поверненню суб`єкту державної реєстрації, який забезпечує зберігання такої реєстраційної справи.
Відповідно до Порядку формування та зберігання реєстраційний справ затвердженого наказом Міністерства юстиції України №3267/5 від 18.11.2016 (розділ VII)підставою для передачі реєстраційної справи між суб`єктами, що забезпечують зберігання реєстраційних справ, є:
1) у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень:
рішення органу, який наділений відповідними повноваженнями, про утворення, зміну меж або ліквідацію адміністративно-територіальної одиниці;
2) у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи:
реєстраційна дія, проведена державним реєстратором, що пов`язана зі зміною місцезнаходження юридичної особи, громадського формування або фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці;
рішення органу, який наділений відповідними повноваженнями, про утворення, зміну меж або ліквідацію адміністративно-територіальної одиниці.
Пунктом 2 передбачено, що за наявності підстави, передбаченої пунктом 1 цього розділу, передача реєстраційної справи до іншого суб`єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, здійснюється посадовою особою із зберігання реєстраційних справ протягом десяти робочих днів з дати настання визначеної події поштовим відправленням за описом разом з актом приймання-передавання реєстраційної справи на зберігання або нарочно за актом приймання-передавання реєстраційної справи на зберігання. Акт приймання-передавання реєстраційної справи на зберігання складається у двох примірниках, по одному для посадових осіб із зберігання реєстраційних справ.
У разі коли передача реєстраційної справи до іншого суб`єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, відбувається з підстави, передбаченої абзацом другим підпункту 2 пункту 1 цього розділу, така передача здійснюється протягом десяти робочих днів з дати надходження до суб`єкта, що забезпечує зберігання реєстраційних справ, документів, поданих для проведення державної реєстрації, пов`язаної зі зміною місцезнаходження юридичної особи, громадського формування або фізичної особи - підприємця, від державного реєстратора, нотаріуса чи уповноваженої особи фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів, поданих для державної реєстрації.
Факт передачі реєстраційної справи фіксується у журналі обліку надходження (вибуття) реєстраційних справ.
Таким чином є достатні підстави вважати, що документи в реєстраційній справі самі по собі та у сукупності з іншими документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, що призвело до незаконної реєстрації об`єкту нерухомості, та тільки таким заходом забезпечення кримінального провадження можливо встановити особу, яка звернулась до державного реєстратора, а також перевірити підстави та законність такої реєстраційної дії для повного та всебічного проведення досудового розслідування та перевірки повноважень державного реєстратора про вчиненні державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Як наслідок, важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні мають оригінали реєстраційних справ, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1388012465101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1388069465101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1360655065101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 758756965101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 166207765101;
та копії вищезазначених реєстраційний справ з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно про складову частину об`єкта нерухомого майна щодо вказаних реєстрацій.
Необхідність виїмки оригіналів вищевказаних документів обґрунтовується призначенням судових експертиз. Для проведення дослідження експертам, згідно наказу Мінюсту України № 53/5 від 08.10.1998 року, необхідно надати оригінали документів. Іншим способом ніж вилучити зазначенні документи не можливо забезпечити їх дослідження під час проведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, ч.1 ст. 160, п.7 ч.1 ст. 162, п.2 та п.3 ч.5, ч.6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_5 та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_6 та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_7 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_8 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_9 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_10 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_11 , та/або слідчому СВ Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області ОСОБА_12 на тимчасовий доступ до речей та документів, вилучення оригіналів реєстраційних справа (здійснення виїмки), та вилучення копій реєстраційних справ з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно про складову частину об`єкта нерухомого майна щодо вказаних реєстрацій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 (її структурних підрозділах), а саме:
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1388012465101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1388069465101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 1360655065101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 758756965101;
- реєстраційної справи за реєстраційним номером 166207765101.
Встановити строк дії ухвали до 22.07.2020 року.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_1