
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2020 року м. Київ № 640/4461/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпраці у Київській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс"
про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Головне управління Держпраці у Київській області звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" (далі - Відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме, заборонити експлуатацію котельні по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві до усунення відповідачем порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.03.2019р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки було виявлено, що відповідачем порушено нормативно - правові акти з охорони праці, чим створено загрозу життю та здоров`ю працівників підприємства, що є порушенням вимог ст. 43 Конституції України, яка гарантує громадянам право на належні і безпечні умови праці.
Відповідач у відзиві на позовну заяву вказав, що станом на 16.04.2019 експлуатація котельні ним зупинена самостійно, а на підприємстві проводяться роботи по усуненню недоліків.
Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив, що на підставі наказу № 2580 від 30.11.2016 та направлення № 5.4/321 від 14.12.2017 посадовими особами Головного управління Держпраці у Київській області було проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Житло-Сервіс» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками перевірки було складено Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 28.12.2017 р. № 5.4/253/279А.
За результатами проведеної перевірки було встановлено (розділ 5), що відповідачем порушено нормативно - правові акти з охорони праці, а саме:
1. підприємство немає дозволу на експлуатацію підвищеної небезпеки: газового обладнання (газопроводів, ПІРГП, котелень), котлів, ліфтів, чим порушено п. З, 16, 19 додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, п. 3.1. розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання» (далі - НПАОП 0.00-1.76-15);
2. не всі працівники підприємства, які зайняті на важких роботах, із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі пройшли черговий періодичний медичний огляд (муляр ОСОБА_1 ), чим порушено вимоги «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», що затверджені Наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246;
3. не забезпечено належне утримання устаткування, а саме: не за формою по факту проведений технічний огляд котлами р. № № 1718, 1719, 1720 котельні по вул. Протасів Яр , 8 в м. Києві , чим порушено вимоги п. 8 «Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 687;
4. засоби індивідуального захисту (спецодяг), які видаються працівникам підприємства не мають позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікатів відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та не відповідають вимогам «Технічного регламенту засобів індивідуального захисту», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2008 № 761, чим порушено п. 3.1 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту», що затверджено наказом Держгіпромнагляду № 53 від 23.03.2018;
5. інструкції з безпечних методів робіт, посадові та виробничі інструкції не переглянуті після введення в дію «Правил безпеки систем газопостачання» НПАОП 0.00-1.76-15 (посилання на не діючі нормативні акт), чим порушено п. 8.2. «Положення по розробці інструкцій з охорони праці»;
6. не всі працівники підприємства (оператори котельні) пройшли навчання та перевірку знань «Правил безпеки систем газопостачання» (НПАОП 0.00-1.76-15), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 08.06.2015, чим порушено п. 3.1, 3.7, 3.9 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;
7. не складені паспорти на газове господарство котелень, які експлуатує підприємство, чим порушено п. 3.6 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15;
8. не проводиться контрольний огляд газового господарства підприємства (потрібно проводити не рідше ніж два рази на рік), чим порушено п. 3.11 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15;
9. у вбудованій котельні не перевіряється газонепроникність огороджувальних конструкцій приміщень (відсутні акти перевірки), чим порушено п. 3.28 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15;
10. не проведена періодична перевірки сигналізаторів до вибухових концентрацій газу системи автоматичної сигналізації котельні по пров. Бехтерівському, 14 в м. Києві, чим порушено п. 7.5 розділу VII додатку 1 до «Порядку технічного огляду, обстеження оцінки та паспортизації технічного, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання»;
11. не розроблена інструкція та не проведений інструктаж чергового персоналу, який зобов`язаний слідкувати та приймати невідкладні дії при спрацюванні захистів та сигналізації загазованості приміщення котельні, чим порушено п. 3.25 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15, п. 6.1, 6.4, 6.5 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» НПАОП 0.00-4.12-05;
12. укладена угода на експлуатацію, технічне обслуговування і ремонт системи газопостачання по вул. Шевченка, 4 в м. Ірпінь з TOB «КІШ «Теплокомуненерго», яке не має відповідного дозволу на виконання робіт та експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки, чим порушено п. 3.25 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15;
13. не проведені комплексні приладові обстеження (КПО) підземних газопроводів, які експлуатує підприємство, чим порушено п. 1.17 розділу НПАОП 0.00-1.76-15;
14. в ШГРП № 2391 на видному місці немає схеми обладнання режимної карти роботи та інструкції з експлуатації обладнання, чим порушено п. 2.1 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15;
15. обладнання ШГРП № 2391 експлуатується без манометра лінії редукування, згідно схеми обладнання та проекту ШГРП, чим порушено п. 2.14 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15;
16. біля кожної установки, що використовує газ не вивішені схеми газового обладнання із зазначенням номерів обладнання, запобіжної і запірної арматури, контрольно-вимірювальних приладів (котельня по вул. Протасів Яр,8 в м. Києві), чим порушено п. 3.8 розділ V НПАОП 0.00- 1.76-15;
17. приміщення котельні не обладнане охоронної сигналізацією з виведенням на диспетчерський пульт з постійною присутністю чергового (котельня по вул. Протасів Яр,8 в м. Києві), чим порушено п. 3.25 розділу НПАОП 0.00-1.76-15;
18. немає розробленої інструкції з експлуатації обладнання котельні по вул. Протасів Яр,8 в м. Києві, чим порушено п. 4.17, 4.23 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15;
19. немає журналу технічного обслуговування котельні по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві, чим порушено п. 9.1 розділу IX додатку 1 до «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного стану експлуатування систем»;
20. не складений графік технічного обслуговування та ремонту системи газопостачання по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві, чим порушено п. 1.4 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15;
21. не встановлена заглушка (блінда) на газопроводі - відводі на непрацюючий котел № 3 котельні по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві, чим порушено п. 4.32 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15;
22. не проводиться перевірка стаціонарних сигналізаторів загазованості на спрацювання відповідно до вимог документації з експлуатації заводу- виробника (згідно угоди з ПАТ «Київгаз» на технічне обслуговування котельні по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві перевірка проводиться 1-го сигналізатора, в наявності 3), чим порушено п. 4.44 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15.
Вказаний акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 28.12.2017 р. № 5.4/253/279А був підписаний відповідачем без зауважень та заперечень, що підтверджується підписом директора.
За результатами перевірки було винесено Припис від 29.12.2017 р. № 5.4/253/279П, яким відповідача було зобов`язано усунути вищевказані порушення.
З метою перевірки виконання вимог вищевказаного Припису, на підставі наказу № 831 від 11.02.2019 та направлення № 5.4/153 від 13.02.2019 посадовою особою Головного управління було проведено позапланову перевірку у відповідача.
За наслідками такої повторної позапланової перевірки ТОВ "Житло-Сервіс" був складений Акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.02.2019р. № 5.4/253/130А.
Відповідно до п.5 вказаного Акту від 21.02.2019р. № 5.4/253/130А було встановлено, що відповідачем не виконані вимоги Припису та порушено нормативно-правові акти з охорони праці, а саме:
1) не забезпечене належне утримання газового обладнання та устаткування, його технічного стану відповідно до вимог нормативних актів з охорони праці. Не виконаний в повному обсязі обов`язковий для виконання припис від 29.12.2017 № 5.4/253/279П, чим порушено ст. 13, ст. 39, ст. 43 Закону України «Про охорону праці»;
2) підприємство немає дозволу на експлуатацію підвищеної небезпеки: газового обладнання (газопроводів, ШРГП, котелень), котлів, ліфтів, чим порушено п. З, 16, 19 додатку 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, п. 3.1. розділ III НПАОП 0.00-1.76-15 «Правил безпеки систем газопостачання» (далі - НПАОП 0.00-1.76-15);
3) не всі працівники підприємства, які зайняті на важких роботах, із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі пройшли черговий періодичний медичний огляд (4 оператора котельні), чим порушено вимоги «Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», що затверджені Наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246;
4) не складені паспорти на газове господарство котелень, які експлуатує підприємство, чим порушено п. 3.6 розділу V НПАОП 0.00-1.76-15;
5) не проведені комплексні приладові обстеження (КПО) підземних газопроводів, які експлуатує підприємство, чим порушено п. 1.17 розділу НПАОП 0.00-1.76-15;
6) в ШГРП № 2391 на видному місці немає схеми обладнання режимної карти роботи та інструкції з експлуатації обладнання, чим порушено п. 2.1 розділ V НПАОП 0.00-1.76-15;
7) приміщення котельні не обладнане охоронної сигналізацією з виведенням на диспетчерський пульт з постійною присутністю чергового (котельня по вул. Протасів Яр,8 в м. Києві), чим порушено п. 3.25 розділу НПАОП 0.00-1.76-15.
Вказаний акт перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.02.2019р. № 5.4/253/130А був також підписаний відповідачем без зауважень та заперечень, що підтверджується підписом директора.
З огляду на виявлені порушення позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування згідно з ч.5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначені Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992р. № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII).
Згідно з ст. 1 зазначеного Закону охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч.1 ст. 13 Закону № 2694-XII).
Відповідно до ст. 31 Закону № 2694-XII державне управління охороною праці здійснюють: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; міністерства та інші центральні органи виконавчої влади; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).
Згідно з п. 1 Положення № 96 Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п.7 Положення № 96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05.04.2007р. (далі - Закон № 877-V).
Державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища (ст. 1 Закону № 877-V).
Частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V визначено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно ч.1 ст. 39 Закону № 2694-XI посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема, забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Аналізуючи зміст наведених вище норм, враховуючи характер виявлених та зафіксованих порушень Головним управлінням Держпраці у Київській області в Акті перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 21.02.2019р. № 5.4/253/130А стосовно експлуатацію ТОВ "Житло-Сервіс" котельні по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві, а також беручи до увагу позицію відповідача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.
У той же час суд вбачає підстав для негайного виконання рішення суду, оскільки дана категорія справ не входить під переліку рішень, що виконуються негайно, визначених статтею 371 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність таких заходів у позивача, судовий збір на його користь стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" (04053, м. Київ, пров. Бехтеревський, 14; код ЄДРПОУ 30167045) заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт, а саме, заборонити експлуатацію котельні по вул. Протасів Яр, 8 в м. Києві до усунення Товариством з обмеженою відповідальністю "Житло-Сервіс" виявлених порушень.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя О.В. Патратій