
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/237
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 червня 2020 року № 640/25980/19
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
Про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання відмову відповідача в призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправною та зобов`язання призначити та виплатити пенсію відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 04.01.2019 року.
Ухвалою суду від 29.01.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку письмового провадження згідно ст. 263 КАС України.
03.04.2020 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Ватутінським РУ ГУ МВС України в м. Києві 04.06.1996 року.
Відповідно до відомостей про роботу, які містяться у трудовій книжці позивача, у період з 19.09.87 р. по 17.03.1990 р. працював на Виробничому об`єднанні "Комбінат" дозиметристом ІІ групи в відділі радіаційної безпеки з пільгами по особливо шкідливих умовах праці, що також підтверджується Довідкою від 17.03.1990р. № 39, виданою Виробничим об`єднанням "Комбінат".
19.06.1987 року Державною адміністрацією м. Києва було видано позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2, серії НОМЕР_2 .
04.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
07.02.2019 року листом № 25031/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про відмову у призначенні пенсії, оскільки у довідці від 17.03.1980 року №39, виданої Виробничим об`єднанням "Комбінат", зазначена інформація про період роботи з 19.09.1987 по 17.03.1990 рр., відсутні назви населених пунктів, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відсутні прізвища посадових осіб, які підписали довідку. Вказана довідка не може бути врахована.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною відмову відповідача у призначенні йому пенсії, з огляду на наступне.
Позивач зазначає, що зібрав та подав до відповідача документи, що підтверджують його перебування в зоні ЧАЕС під час ліквідації аварії в 1987р., а тому має право на пенсію згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також, позивач зазначає, що позивач отримав від Управління соціального захисту населення документи, що також підтверджують перебування в зоні відчуження:
-довідку № 21-02-393, з якої вбачається, що позивач справді перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії;
-довідку №269 від 04.10.1991р., відповідно до якої позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, працював в зоні відчуження з 19.09.1987р.;
-довідку №285 від 25.12.1992р., відповідно до якої позивач з 16.10.1987р. по 31.10.1987р. працював в м. Чорнобиль та на підставі якої позивачу було видане посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з наступних підстав.
Відповідач зазначає, що позивач звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Спеціалістами Управління розглянуті документи, додані до заяви щодо призначення пенсії, та встановлено, що у довідці від 17.03.1990 року № 39, виданої Виробничим об`єднанням "Комбінат", зазначено, що гр. ОСОБА_1 з 19.09.1987 р. по 17.03.1990 р. працював по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, проте, відсутні назви населених пунктів, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відсутні прізвища осадових осіб, які підписали довідку.
Крім того, у документах, доданих до заяви, не вбачається інформація щодо населених пунктів, де проводились роботи.
Для вирішення питання про призначення пенсії необхідно надати довідку форми №122, яка відповідає вимогам чинного законодавства, або пакет документів відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 "Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років", в разі ліквідації підприємства, яке видало довідку і відсутності його правонаступників.
Оскільки довідка № 39 від 17.03.1990 не відповідає вимогам чинного законодавства, для призначення пенсії згідно заяви від 04.01.2019 відсутні підстави.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я врегульовано Законом України від 28.02.1991 р. №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №796-XII).
Відповідно до аб. 1 ч. 1 ст. 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно зі ст. 26 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.
За правилами аб. 3 п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.
Відповідно до ст. 10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 65 Закону №796-XII документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно до п. 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення.
В п. 10 цього Порядку уточнюється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
З наведених правових норм можна зробити висновок, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Згідно пп. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), до заяви про призначення пенсії за віком, зокрема, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.
Водночас, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Позивач разом із заявою про призначення пенсії за віком подав до Управління наступні документи: копію паспорта; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; документ про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС чи потерпілого (довідка ф-122); копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 р. (Категорія 2); копію трудової книжки; копію довідки № 01-27/526; копію довідки № 21-02-393; копію довідки № 269; копію довідки №269; копію довідки №285.
Суд вважає, що позивачем було подано достатньо документів для підтвердження періоду його роботи в зоні відчуження.
При цьому суд звертає увагу на інші беззаперечні докази перебування позивача у зоні відчуження при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме, довідка, яка видана Виробничим об`єднанням "Комбінат", з якої встановлюється, що у період з 19.09.1987 р. по 17.03.1990р. позивач приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській аварії.
Верховний Суд у постановах від 23.05.2018 року у справі №398/3509/16-а та від 27.02.2018 року у справі №344/9789/17 висловив правову позицію щодо застосування положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зокрема, Верховний Суд вказав, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Як вже було встановлено судом, позивач має посвідчення ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорія), в період з 19.09.1987 р. по 17.03.1990 р. він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, слід зазначити, що Закон №796-XII надає особам право на отримання пенсії зі зниженням віку на 8 років за умови роботи в зоні відчуження в період з 1987 року не менше 14 днів.
Матеріалами справи підтверджено факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону №796-XII.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З врахуванням викладеного дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії у відповідності до ст. 55 Закону №796-XII не відповідають вимогам щодо обґрунтованості.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії із зменшенням віку у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_3 ) пенсію із зменшенням віку у відповідності до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 04.01.2019 року.
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 22.06.2020 р.