
Справа № 560/407/20
РІШЕННЯ
іменем України
22 червня 2020 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідачів, в якому просить суд:
- дії Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області щодо перенесення на невизначений термін розгляду його заяви про надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої в АДРЕСА_1 - визнати протиправними;
- визнати протиправним та скасувати рішення 58-ї сесії Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області від 24 вересня 2019 року про перенесення розгляду заяви позивача від 23 липня 2019 року про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої в АДРЕСА_1 в зв`язку з відсутністю генерального плану забудови смт. Понінка та зобов`язати Понінківську селищну раду Полонського району Хмельницької області розглянути на черговій сесії ради заяву позивача від 23 липня 2019 року про надання йому дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташовану в АДРЕСА_1 в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом У країни "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним Кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 23.07.2019 року він звертався до Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 району Хмельницької області орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність.
До заяви позивач долучив всі необхідні матеріали.
Його заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було розглянуто на черговій 58-й сесії Понінківської селищної ради 24 вересня 2019 року.
Рішенням 58-й сесії Понінківської селищної ради першого скликання від 24 вересня 2019 року № 10-8 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" вирішено перенести розгляд заяв про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які знаходяться в межах населеного пункту у зв`язку із відсутністю генерального плану забудови смт. Понінка, та рекомендовано гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернутись із заявами повторно після затвердження генерального плану забудови смт. Понінка.
Позивач вважає таке рішення сесії протиправним, тому звернувся в суд з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.01.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача надійшов відзив в якому останній зазначає, що позивачу, на час розгляду його звернення до ради, рішенням 58-ї сесії Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області від 24 вересня 2019 року №10-8 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», щодо перенесення розгляду заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у зв`язку з відсутністю генерального плану забудови смт. Понінка (копію рішення надано до справи на виконання Ухвали від 27.01.2020р), відповідно до п.7 ст. 118 Земельного Кодексу України, фактично було надано саме мотивовану відмову на момент розгляду заяви, оскільки підставою відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генерального плану населеного пункту, тобто місце розташування об`єкта (земельної ділянки) ніяк не може ще відповідати вимогам генеральному плану, тому що генеральний план смт. Понінки на даний час відсутній. А отже встановити відповідність місця розташування земельної ділянки до ще неіснуючої містобудівної документації, призначеної для обгрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту, яка з поміж іншого передбачає й обгрунтування розподілу земель за цільовим призначенням є неможливим.
Також зазначає, що позивач безпідставно вказує, що рада порушила гарантоване йому законом права звернутись до уповноваженого органу для отримання можливості набуття земельної ділянки у власність; порушенні його Конституційного права на землю та положення ЗК України, оскільки відповідно до п. 2 оскаржуваного рішення ради позивачу було рекомендовано звернутись із заявою повторно після затвердження генерального плану забудови смт. Понінка.
Тому відповідач просить, у задоволенні позовних вимог відмовити.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій позивач не погоджується з обгрунтуванням відповідачем відзиву, та просить позов задовольнити.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.03.2020 року вирішено дану позовну заяву залишити без руху, оскільки позивачем при зверненні до суду не було сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.04.2020 року вирішено продовжити розгляд даної справи.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.07.2019 року позивач звернувся до Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність.
До заяви позивач долучив всі необхідні матеріали.
Його заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було розглянуто на черговій 58-й сесії Понінківської селищної ради 24 вересня 2019 року.
Рішенням 58-й сесії Понінківської селищної ради першого скликання від 24 вересня 2019 року № 10-8 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" вирішено перенести розгляд заяв про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які знаходяться в межах населеного пункту у зв`язку із відсутністю генерального плану забудови смт. Понінка, та рекомендовано гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернутись із заявами повторно після затвердження генерального плану забудови смт. Понінка.
Позивач вважає, що при винесенні оскаржуваного рішення Понінківська селищна рада діяла не на підставі та не у спосіб передбачений Конституцією та законами України.
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до пунктів а, б частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
За статтею 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питань з регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 1, 2 статті 59 вказаного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, відповідно до положень вказаних нормативно-правових актів визначено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності селищної ради, останньою має прийматися відповідне рішення, яке приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу. Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення відповідної селищної ради.
Разом з тим, суд встановив, що 23.07.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
За результатом розгляду поданої заяви, рішенням 58-й сесії Понінківської селищної ради першого скликання від 24 вересня 2019 року № 10-8 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" вирішено перенести розгляд заяв про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які знаходяться в межах населеного пункту у звязку із відсутністю генерального плану забудови смт. Понінка, та рекомендовано гр. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернутись із заявами повторно після затвердження генерального плану забудови смт. Понінка.
Пунктом "в" частини 3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Частинами 1-3 статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених вказаним Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.
За змістом частин 6 - 9 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені зазначеною статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 вказаного Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Враховуючи встановлене, суд вважає, що відповідач, приймаючи спірне рішення, діяв протиправно, тобто не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини 2 статті 2 КАС України, що свідчить про протиправність прийнятого рішення 58-й сесії Понінківської селищної ради першого скликання від 24 вересня 2019 року № 10-8 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", зокрема тієї частини, що стосується позивача, а тому воно підляга підлягає скасуванню в частині, що стосується позивача.
Таким чином, суд визнає, що Понінківська селищна рада належним чином не розглянула заяву позивача про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою та не прийняла обґрунтованого рішення у відповідності до вимог Земельного кодексу України, а тому, в даному випадку, суд вважає за необхідне зобов`язати Понінківську селищну раду повторно розглянути на черговій сесії заяву ОСОБА_1 від 23.07.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність, в строки, порядку та у спосіб, передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України та прийняти належне, у відповідності до чинного законодавства України, рішення.
Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що в процесі розгляду спору відповідач не довів правомірності своїх дій, тому, вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 58-й сесії Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області першого скликання від 24 вересня 2019 року № 10-8 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", в частині що стосується ОСОБА_1 .
Зобов`язати Понінківську селищну раду Полонського району Хмельницької області на черговій сесії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.07.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства з метою передачі у приватну власність, в строки, порядку та у спосіб, передбачений статтею 118 Земельного кодексу України, та прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або відмову у його наданні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Понінківської селищної ради Полонського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Понінківська селищна рада Полонського району Хмельницької області (вул. Перемоги, 51,Понінка,Полонський район, Хмельницька область,30511 , код ЄДРПОУ - 04404935) Головуючий суддя В.К. Блонський