Рішення № 89946033, 22.06.2020, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
540/1021/20
Номер документу
89946033
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1021/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Синєвир" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Синєвир" (далі - позивач, ТОВ "Синєвир") звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач-1), Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач-2), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 07.04.2020 № 171354 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм діючого законодавства України. Так, всупереч вимогам п. 18 Порядку № 879 та пп. 4 п.4 Порядку № 1007/1207 при проведенні контрольного зважування інспекторами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не було надано водієві транспортного засобу марки МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 належно оформленої довідки про результати габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті. Зауважує, що квитанція від 16.03.2020 № 60983, на підставі якої здійснювався розрахунок плати за проїзд, не містить жодних відомостей про місце проведення контролю, відомості про водія транспортного засобу, марку транспортного засобу, реєстраційний номер, найменування пункту габаритно-вагового контролю та його тип - стаціонарний чи пересувний, відомостей про справність вагів та їх повірку, швидкість при якій було здійснено зважування на кожну вісь, відсутні відомості та підписи уповноваженої посадової особи Укртрансінспекції та оператора вагового комплексу, що проводили габаритно-ваговий контроль. Крім того, у наданих водію документах не містяться відомості про те, яким саме засобом вимірювальної техніки відбулось зважування транспортного засобу. Посилаючись на викладене, просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 24.04.2020 позовна заява залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 08.05.2020 відкрите спрощене провадження в адміністративній справі без участі сторін (у письмовому провадженні), відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк надати суду відзив на позовну заяву.

04.06.2020 відповідач-1 подав відзиву на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, мотивуючи тим, що на підставі направлення на перевірку від 10.03.2020 № 001344, посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 16.03.2020 під час рейдової перевірки здійснений габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN д.р.н. НОМЕР_1 , що належить ТОВ "Синєвир", на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. За результатами перевірки складено акт від 16.03.2020 № 217844, в якому зафіксовано порушення, а саме: навантаження на одиночну вісь складає 12450 кг при допустимому - 11000 кг. Перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу. Перевищення складає 13,18 %, а відповідальність за виявлене порушення передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Водій з актом ознайомився та підписав його без зауважень. За результатами розгляду акту від 16.03.2020 № 217844 прийнята постанова від 07.04.2020 №171354 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмір 17000,00 грн. Вважає постанову обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню. Просить відмовити у задоволенні позову.

09.06.2020 позивач надіслав відповідь на відзив, в якій підтримує позовні вимоги та вказує, що доводи відповідача-1, наведені у відзиві на позовну заяву, не спростовують твердження позивача про протиправність спріної постанови.

Відповідач-2 не скористався правом надання відзиву на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.ст. 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.

Таким чином, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, зважаючи на наступне.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Синєвир" зареєстроване як юридична особа 07.12.2001, про що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 1 482 120 0000 000446. Основним видом економічної діяльності юридичної особи є 49.41 "Вантажний автомобільний транспорт".

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу від 23.01.2018 серії НОМЕР_2 . спеціалізований вантажний фургон ізотермічний марки MAN моделі 18.313, реєстраційний номер НОМЕР_1 належить ТОВ "Синєвир".

16.03.2020 посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на підставі направлення на рейдову перевірку від 10.03.2020 № 001344 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Чорноморського міжрегіонального управління Укртарнсбезпеки у період з 16.03.2020 до 23.03.2020, проведена рейдова перевірка, під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу MAN д.р.н. НОМЕР_1 .

За результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.03.2020 № 217844, в якому зафіксоване порушення: навантаження на одиночну вісь складає 12450 кг, при допустимому - 11000 кг. Перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Крім того, посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки складені: акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.03.2020 № 040952, довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 16.03.2020 № 025932, розрахунок від 16.03.2020 № 306/20.

Розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт в.о. начальника Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки І.І.Щубер виніс постанову від 07.04.2020 № 171354, відповідно до якої до ТОВ "Синєвир" за порушення абз. 15 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" застосований адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000,00 грн.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, ТОВ "Синєвир" звернулося з позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення № 103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Пунктом 8 Положення № 103 передбачено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

За змістом пп. 15 п. 5 Положення № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, крім іншого, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1467), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з п.п.3-4 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктами 12 та 13 Порядку № 1567 передбачено, що рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" частиною 12 статті 6 якого встановлено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України; документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів (п.15 Порядку № 1567).

За змістом п. 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи. Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації.

Під час проведення рейдової перевірки можливе, зокрема, здійснення габаритно-вагового контролю.

Пунктом 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 № 1007/1207 (далі - Порядок № 1007/1207) встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.

За змістом п.п. 4, 5 п. 4 Порядку № 1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю; складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.

Згідно із абз. 3 п. 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.03.2020 посадовими особами відповідача-2 здійснений габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, який належить позивачу та встановлено порушення п. 22.5 Правил дорожнього руху, тобто перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Частиною 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-ХІІ визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

З огляду на приписи ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30) встановлено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно підпункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відповідно до абзаців 1, 4 п. 4 Правил № 30 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у п. 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ) автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).

Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Тобто, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено Укртрансбезпекою на її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами Національної поліції.

Згідно із п.12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (п.13 Порядку № 879).

Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури.

28.07.2016 наказом Міністерства інфраструктури України № 255 затверджено Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування (далі - Наказ № 255).

Зазначений Наказ № 255 встановлює вичерпний перелік облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно з матеріалами справи габаритно-ваговий контроль транспортного засобу, належного позивачу, був здійснений на стаціонарному пункті габаритно-вагового контролю: Херсонська область, 203 км +500 м а/д М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, за допомогою вагів автомобільних тензометричних поосьового зважування САВПВ.

Як встановлено судом з розрахунку від 16.03.2020 № 306/20, акту від 16.03.2020 №040952 та довідки від 16.03.2020 № 025932 за результатами зважування транспортного засобу встановлено перевищення встановлених параметрів навантаження на одиночну вісь на 13,18 %, зокрема, при допустимому - 11000 кг, фактичне навантаження - 12450 кг.

При цьому, перевізник здійснював рух без дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами. Про відсутність дозволу не заперечує позивач.

Відповідачем-1 разом з відзивом на позовну заяву надано до суду лист ДП "Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" від 07.11.2012 № 1953-04/04, згідно з яким ваги автомобільні тензометричні повісного зважування мод. САВПВ-20 зав. № 0001 пройшли метрологічну атестацію 14.05.2010 згідно методики метрологічної атестації та паспорту на даний тип вагів. Крім того, відповідно до свідоцтва від 03.07.2019 № 908/М ваги автомобільні тензометричні поосьового зважування САВПВ-20 зав. № 0001 відповідають вимогам ДСТУ EN 45501:2007 та паспорту ваг.

Таким чином, твердження позивача щодо проведення габаритно-вагового контролю засобом вимірювальної техніки, який не відповідає вимогам законодавства, спростовуються матеріалами справи.

Суд зауважує, що п.п. 12, 13 Порядку № 879 не встановлюють обов`язку для посадових осіб Укртрансбезпеки надавати водієві протокол, свідоцтво про метрологічну атестацію в ДП "Укрметстандарт" на предмет відповідності технічних характеристик ваг вимогам технічної документації виробника, повідомляти назву вагового комплексу, на якому здійснювався габаритно-ваговий контроль. Також законодавчо не встановлено вимоги щодо зазначення в квитанції про здійснення зважування транспортного засобу відомостей про водія транспортного засобу, найменування пункту габаритно-вагового контролю та його тип - стаціонарний чи пересувний, про ваги та їх повірку, швидкість, при якій було здійснено зважування на кожну вісь.

Доводи позивача про не надання складених документів за наслідком перевірки також відхиляються судом через те, що водій, отримавши чек за зважування, побачивши відхилення від норм та підписавши акт мав право вимагати надати на ознайомлення складені за наслідком встановлення перевищення вагових меж відповідних документів.

Втім, акт перевірки від 16.03.3030 № 217844 не містить жодних зауважень водія ОСОБА_1 щодо ненадання йому документів чи зазначення у складених документах недостовірної інформації.

Суд не бере до уваги доводи позивача щодо не зазначення у квитанції інформації про вимірювальне обладнання, оскільки Порядок № 879 не передбачає внесення до квитанції такої інформації.

Інформація щодо вимірювального обладнання - ваги автомобільні тензометричні повісного зважування мод. САВПВ-20 зав. № 0001 міститься у довідці від 16.03.2020 №025932 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (ГВК).

Безпідставними також суд вважає посилання позивача на розбіжності ваги транспортного засобу, зазначену в акті від 16.03.2020 № 040952 про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів та у довідці від 16.03.2020 № 025932 про результати здійснення ГВК, оскільки зазначені документи містять однакову фактичну вагу транспортного засобу - 18550 кг.

Отже, матеріалами справи підтверджено перевищення позивачем вагового нормативного параметра однієї з осей, що має ознаки правопорушення, за який абз.15 ч.1 ст. 60 Законом України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у вигляді штрафу.

Проте, позивач не надав належних доказів того, що здійснення відповідачем габаритно-вагового контролю проводилось у спосіб, не передбачений наведеними вище нормативно-правовими актами, зокрема, що вагове обладнання, яке відповідач застосовував при зважуванні, не відповідало вимогам законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 73 КАС).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч.1 ст. 76 КАС).

За приписами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів (ч. 5 ст. 77 КАС).

Отже, позивач не надав суду належних доказів здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу, що належить позивачу у спосіб, не передбачений Порядком № 879, які б спростовували факт перевезення позивачем вантажу з перевищенням допустимих вагових обмежень.

За таких обставин, суд відмовляє ТОВ "Синєвир" у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, на користь позивача не стягуються.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Відмовити товариству з обмеженою відповідальністю "Синєвир" (код ЄДРПОУ 31507214, 75040, Херсонська область, Білозерський район, с. Токарівка, траса Ростов-Одеса-Рені, 597 км) у задоволенні позовних вимог до Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, 03135, м. Київ, просп. Перемоги, 14), Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, 73008, м. Херсон, Бериславське шосе, 46) про визнання протиправною та скасування постанови.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені ст.ст. 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 КАС України, а також інші процесуальні строки, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя О.Й. Кисильова

кат. 113070200