
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
з питання прийняття позовної заяви та відкриття спрощеного провадження у справі
22 червня 2020 р. Справа № 520/7769/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Білова О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Біблика, буд. 6, м. Харків,61007, код ЄДРПОУ: ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення УПСЗНА Індустріального району ХМР у частині призначення розміру (197,07 грн. щомісяця) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2020 по 30.09.2020;
- встановити розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ( ОСОБА_1 ) з 21.02.2019 по 30.09.2020 як для непрацездатних осіб;
- стягнути з Відповідача на рахунок ОСОБА_1 відшкодовану суму за нанесену матеріальну шкоду у розмірі: 15525,47 грн.;
- стягнути з Відповідача на рахунок ОСОБА_1 відшкодовану суму за нанесену моральну шкоду у розмірі: 200000,00 грн.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позивач в прохальній частині позовної заяви заявляє вимогу про стягнення матеріальної шкоди, завданої відповідачем.
Як вбачається з обґрунтування позову в частині стягнення матеріальної шкоди, позивач пов`язує її спричинення з рішеннями відповідача за період 2017-2019 років, якими на його думку, протиправно зменшено розмір державної соціальної допомоги.
При цьому, предметом оскарження у даній справі є рішення відповідача щодо призначення розміру (197,07 грн. щомісяця) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2020 по 30.09.2020, винесене у 2020 році.
Відповідно до ч. 5 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи фактичні підстави заявленого позову в частині стягнення матеріальної шкоди, та керуючись. 5 ст. 21, п.1 ч.1 ст. 170 КАС України, суддя дійшла висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в частині позовних вимог про стягнення матеріальної шкоди.
Згідно з ч. 2-6 ст. 170 КАС України про відмову у відкритті провадження у справі суддя постановляє ухвалу не пізніше п`яти днів з дня надходження позовної заяви.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Щодо іншої частини позовних вимог -суддя зазначає про таке.
Спір виник з публічно-правових відносин та згідно зі статтею 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів і має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до статті 20 КАС України справа підсудна Харківському окружному адміністративному суду.
Подана позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.
Позивачем в тексті позову заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
З приводу заявленого позивачем клопотання, суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до положень п.3 ч.6 ст. 12, п.2 ч. 1 ст. 263 КАС України, дана справа належить до справ незначної складності, у зв`язку з чим позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
З аналізу положень ч.ч.4, 7 ст. 260 КАС України можна дійти висновку, що частини 2-6 статті 260 КАС України, які передбачають право суду обирати форму адміністративного судочинства не застосовуються до справ, визначених п. 1-9 частини шостої статті 12 КАС України, якою зокрема визначено, що до справ незначної складності, які, відповідно до вимог ст. 257 КАС України належить розглядати в спрощеному провадженні, відносяться, зокрема, справи про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Крім того, пунктом 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, Кодексом адміністративного судочинства не передбачено можливість обрання форми судочинства стосовно справ, передбачених в тому числі п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, а отже, дана справа, згідно вимог ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, має розглядатися за правилами спрощеного провадження.
З огляду на вищевикладене, клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задоволенню не підлягає.
Позивач також заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору, посилаючись на той факт, що він є малозабезпеченою особою, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу та предметом позову є захист соціальних прав.
Рівень матеріального становища позивача підтверджується наданими до матеріалів позову довідками про суми отриманої соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям а також податковою декларацією про майновий стан і доходи.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є серед іншого: члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
З огляду на вищевикладене, суддя дійшла висновку про наявність підстав для задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Позивачем також заявлене клопотання про витребування доказів, в якому позивач просить суд зобов`язати Відповідача надати обґрунтуванні докази встановленого йому розміру призначеної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за всі періоди; надати обґрунтувані докази зменшення розміру соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та докази того, що позивач не шукав/шукає можливості знаходження додаткових джерел для існування.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 3, 6, 7, 8, 9 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
З огляду на предмет спору, суддя вважає клопотання позивача таким, що підлягає частковому задоволенню, а саме в частині доказів, які підтверджують наявність підстав призначення позивачу розміру (197,07 грн. щомісяця) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2020 по 30.09.2020.
З огляду на це, суддя дійшла висновку про наявність підстав для витребування у відповідача, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, рішення, яким було вирішено питання призначення позивачу розміру (197,07 грн. щомісяця) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2020 по 30.09.2020, а також правового обґрунтування його прийняття.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 12, 21, 72, 77, 80, 160, 161, 170-172, 241, 243, 248, 257-262, 263, 293, 294, 295, 297, п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Біблика, буд. 6, м. Харків,61007, код ЄДРПОУ: ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про стягнення з Відповідача на рахунок ОСОБА_1 матеріальної шкоди у розмірі 15525,47 грн.
Роз`яснити позивачу, що спір у вказаній частині належить до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору - задовольнити. Звільнити позивача від сплати судового збору.
В задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Біблика, буд. 6, м. Харків, 61007, код ЄДРПОУ: ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог - про визнання протиправним та скасування рішення УПСЗНА Індустріального району ХМР у частині призначення розміру (197,07 грн. щомісяця) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2020 по 30.09.2020; встановлення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ( ОСОБА_1 ) з 21.02.2019 по 30.09.2020 як для непрацездатних осіб; стягнення з Відповідача на рахунок ОСОБА_1 відшкодованої суми за нанесену моральну шкоду у розмірі: 200000,00 грн.
Клопотання позивача про витребування доказів - задовольнити частково.
Витребувати від відповідача Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, рішення, яким було вирішено питання призначення позивачу розміру (197,07 грн. щомісяця) державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2020 по 30.09.2020, а також правове обґрунтування його прийняття.
Роз`яснити відповідачу його право подати до суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази - у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, дотримуючись, вимог ст. 162 КАС України, а також роз`яснити про можливість пред`явлення зустрічного позову відповідно до ст. 177 КАС України у строк для подання відзиву.
Роз`яснити позивачу його право подати відповідь на відзив - у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов, у разі його подання відповідачем, дотримуючись, вимог ст. 163 КАС України.
Роз`яснити відповідачу його право подати заперечення на позов, дотримуючись вимог ст. 164 КАС України - у п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив на позов, у разі його подання позивачем.
Роз`яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов`язки, визначені статтями 44, 45, 47, 131 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Адміністративна справа розглядається суддею одноособово відповідно до статті 32 Кодексу адміністративного судочинства України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі знаходиться за посиланням: https://court.gov.ua/sud2070/.
Ухвала суду в частині відмови у відкритті провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
В іншій частині ухвала не підлягає оскарженню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Cуддя Білова О.В.