
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2020 р. Справа №480/2073/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - адвоката Мудрака Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" до Великописарівської селищної ради про визнання протиправним та скасування пункту рішення, визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
02 квітня 2020 року позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи позовні вимоги тим, що 16 вересня 2014 року виконавчим комітетом Великописарівської селищної ради прийняте рішення №82 «Про встановлення дорожніх знаків по вул.Коцюбинського». Відповідно до п.2 рішення відповідач погодив встановлення дорожніх знаків по АДРЕСА_1 в смт. Велика Писарівка, які обмежують проїзд автотранспорту з навантаженням на вісь більше 7 тон. Крім того, відповідачем на ділянці дороги по пров. Шкільному (колишня АДРЕСА_1) в смт. Велика Писарівка, поблизу перехрестя з вул. Кармелюка, та вул. І. Франка встановлено дорожній знак (забороняючий знак), відповідно до п.3.15 Додатку 1 ПДР України - "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено".
Рішення відповідача про погодження встановлення дрожнього знаку, який обмежує проїзд автотранспорту з навантаженням на вісь більше 7 тон, та дії по встановленню дорожнього знаку, який забороняє рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 тон позивач вважає протиправними та просить рішення скасувати і зобов`язати відповідача демонтувати дороржній знак "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено".
В обгрунтування зазанчає, що рішення і дії Великописарівської селищної ради порушують його права, оскільки він здійснює підприємницьку діяльність, вирощує зернові та бобові культури, а також насіння олійних. З метою складського зберігання вирощеної сільськогосподарської продукції Товариство доставляє та відвантажує її в ПАТ "Кирилівське хлібоприймальне підприємство", що знаходиться за адресою: провулок Вокзальний, буд. 6, с. Кириківка, Великописарівський район, Сумська область. У своїй господарській діяльності підприємство використовує єдину автомобільну дорогу за маршрутом с. Попівка - смт. Велика Писарівка - с. Кириківка. Також позивач використовує ділянку дороги по пров. Шкільний (колишня АДРЕСА_1) в смт. Велика Писарівка, на якій близько перехрестя з вул. Кармелюка, та вул. І. Франка встановлено дорожній знак (забороняючий знак), відповідно до п.3.15 Додатку 1 ПДР України - "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено".
При цьому, рішення про погодження встановлення дрожнього знаку, який обмежує проїзд автотранспорту з навантаженням на вісь більше 7 тон прийняте без дотримання відповідної процедури.
Так, стаття 20 Закону України «Про автомобільні дороги України» встановлює основні права органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, серед яких пунктом 7 встановлено право обмежувати або забороняти рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, визначені для них державними стандартами, у разі відсутності відповідного спеціального погодження.
ДСТУ 4100-2002 передбачає встановлення дорожнього знаку 3.15 "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує ...т, заборонено", щоб заборонити рух транспортних засобів через штучні споруди (мости, шляхопроводи тощо) з обмеженою несучою спроможністю визначеною за результатами спеціальних обстежень і випробувань.
Згідно того ж ДСТУ дорожній знак 3.16 «Рух транспортних засобів, навантаження на вісь яких перевищує ...т, заборонено» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух транспортних засобів, у яких фактичне навантаження на будь-яку вісь більше від зазначеного на знаку. На знаку 3.16 повинно бути зазначено допустиме навантаження на вісь, яке визначають виходячи з фактичної несучої спроможності штучної споруди або дорожнього одягу.
Таким чином, діючий державний стандарт обов`язковою умовою обмеження руху транспортних засобів встановлює необхідність проведення спеціальних обстежень та випробувань дорожнього одягу, яких відповідачем проведено не було.
Крім того, відповідно до п.1 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30 (далі - Правила), ці Правила встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами. Пунктом 3 Правил визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пункт 22.5 Правил дорожнього руху встановлює, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Аналізуючи зазначені вище норми можна дійти висновку, що органи місцевого самоврядування не мають права забороняти чи обмежувати рух транспортних засобів з навантаженням на вісь до 11 т або фактичною масою до 40 т, за винятком випадків, встановлених ДСТУ 4100-2002.
Наведене свідчить про те, рішення № 82 від 16.09.2014 року прийняте відповідачем за відсутності законних підстав, а його дії по встановленню дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено» суперечать діючому законодавству України, що призводить до порушення прав позивача на безперервні, безпечні та зручні умови руху, а також встановлює перешкоди у здійсненні господарської діяльності.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позову заперечив.
В судове засідання відповідач не з`явився, про час і місце розгляду справи належним чином повідомлений, його представники в підготовчому засіданні проти позову заперечили, зазначивши, що при прийнятті спірного рішення відповідач діяв виключно в інтересах громади та в межах своїх повноважень. Крім того, на даний час спір фактично відсутній, оскільки 14 квітня 2020 року на розі вулиць Коцюбинського, Ів.Франка, Кармелюка у смт. Велика Писарівка дорожній знак «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено» демонтований, що зафіксовано відповідним актом.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області від 16.09.2014 №82 вирішено:
1. Направити звернення мешканців АДРЕСА_1, ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 до відділення ДАІ Великописарівського району для відповідного реагування.
2. Погодити встановлення дорожніх знаків по АДРЕСА_1, які обмежують проїзд автотранспорту з навантаженням на вісь більше 7 тон.
3. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника селищного голови ОСОБА_3 (а.с.5).
Крім того, на час звернення до суду на розі вулиць Коцюбинського, Ів.Франка, Кармелюка у смт. Велика Писарівка буву встановлений дорожній знак «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено» .
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, прийнятими у межах їх компетенції.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України "Про автомобільні дороги" встановлено, що автомобільні дороги поділяються на:
автомобільні дороги загального користування;
вулиці і дороги міст та інших населених пунктів;
відомчі (технологічні) автомобільні дороги;
автомобільні дороги на приватних територіях.
Відповідно до ст. 16, 17 Закону України "Про автомобільні дороги" вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
Органи місцевого самоврядування, що управляють функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, відповідають за розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об`єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв (ст. 21 Закону ).
Відповідно до п. 1.1. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України, від 10.10.2001 року № 1306, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Пункт 8.1 Правил дорожнього руху встановлює, що регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками.
Пункт 8.2.1 Правил дорожнього руху передбачає, що дорожні знаки застосовуються відповідно до цих Правил і повинні відповідати вимогам національного стандарту.
Відповідно до п. 10.5.13 ДСТУ 4100-2002 "Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування" (далі - ДСТУ 4100-2002) знак 3.15 "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує ...т, заборонено" повинен застосовуватись, щоб заборонити рух транспортних засобів через штучні споруди (мости, шляхопроводи тощо) з обмеженою несучою спроможністю, в тому числі тягачів з причепами або напівпричепами, загальна фактична маса яких (включаючи масу пасажирів і вантажу) перевищує зазначену на знаку. На знаку повинна зазначатись допустима маса, що встановлена виходячи з фактичної несучої спроможності штучної споруди, визначеної за результатами спеціальних обстежень і випробувань.
Стаття 20 Закону "Про автомобільні дороги" встановлює основні права органів місцевого самоврядування щодо управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, серед яких пунктом 7 встановлено право обмежувати або забороняти рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, визначені для них державними стандартами, у разі відсутності відповідного спеціального погодження.
Згідно того ж ДСТУ дорожній знак 3.16 «Рух транспортних засобів, навантаження на вісь яких перевищує ...т, заборонено» повинен застосовуватись, щоб заборонити рух транспортних засобів, у яких фактичне навантаження на будь-яку вісь більше від зазначеного на знаку. На знаку 3.16 повинно бути зазначено допустиме навантаження на вісь, яке визначають виходячи з фактичної несучої спроможності штучної споруди або дорожнього одягу.
Таким чином, діючий державний стандарт обов`язковою умовою обмеження руху транспортних засобів встановлює необхідність проведення спеціальних обстежень та випробувань дорожнього одягу, яких відповідачем проведено не було.
Крім того, відповідно до п.1 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30 (далі - Правила), ці Правила встановлюють єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами. Пунктом 3 Правил визначено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пункт 22.5 Правил дорожнього руху встановлює, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Аналізуючи зазначені вище норми можна дійти висновку, що органи місцевого самоврядування не мають права забороняти чи обмежувати рух транспортних засобів з навантаженням на вісь до 11т або фактичною масою до 40 т, за винятком випадків, встановлених ДСТУ 4100-2002.
Наведене свідчить про те, рішення № 82 від 16.09.2014 року прийнято Відповідачем за відсутності законних підстав, а дії Відповідача по встановленню дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено» здійснено всупереч діючому законодавству України, що в свою чергу призводить до порушення прав Позивача на безперервні, безпечні та зручні умови руху, а також встановлює перешкоди у здійсненні господарської діяльності.
На підстав викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання пункту 2 рішення Великописарівської селищної ради № 82 від 16.09.2014 про погодження встановлення дорожніх знаків по вул.Коцюбинського, які обмежують проїзд автотранспорту з навантаженням на вісь більше 7 тон протиправним та нечинним, а також в частині визнання протиправними дії відповідача по встановленню дорожнього знаку 3.15 «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено».
Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині скасування пункту 2 рішення Великописарівської селищної ради № 82 від 16.09.2014, з огляду на положення п.1 ч.2 ст.245, ст.ст.264, 265 Кодексу адміністративного судочинства України про повноваження суду у разі задоволення позову зазначеної категорії прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень.
Крім того, не підлягають задоволенню позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» про зобов`язання відповідача демонтувати дорожній знак 3.15, оскільки 14 квітня 2020 року на розі вулиць Коцюбинського, Ів.Франка, Кармелюка у смт. Велика Писарівка дорожній знак «Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено» демонтований, що зафіксовано відповідним актом ( а.с.55).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Україна" ( код ЄДРПОУ 03749037, вул. Вищепанової, 79, с.Попівка, Великописарівський район, Сумська область, 42822) до Великописарівської селищної ради ( код ЄДРПОУ 04391262, вул.Незалежності,9-А, смт.Велика Писарівка, Сумська область, 42800) про визнання протиправним та скасування пункту рішення, визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та нечинним п.2 рішення виконавчого комітету Великописарівської сільської ради №82 в часині погодження встановлення дорожніх знаків по вул.Коцюбинського, які обмежують проїзд автотранспорту з навантаженням на вісь більше 7 тон.
Визнати протиправними дії Великописарівської сільської ради по встановленню по вул.Коцюбинського в смт.Велика Писарівка поблизу перехрестя з вул.Кармелюка і вул.І.Франка дорожнього знаку 3.15 "Рух транспортних засобів, маса яких перевищує 7 т заборонено".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Повний текст рішення складений 09 червня 2020 року.
Суддя Л.М. Опімах