
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2020 р. справа № 480/1299/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Ломакінолї К.І.
представника позивача - Дмитренка В.В.
представника відповідача - Семерні І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1299/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними дій по застосуванню пені за період з 27.01.2016 на податкове повідомлення рішення № 0047521703 від 23.11.2015 по податку фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування по фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розмірі 3236,21грн.; зобов`язання внести зміни до інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 шляхом скасування нарахованої пені у розмірі 3236,21 грн.; стягнення 2000 грн. моральної шкоди. Свої вимоги мотивує тим, що з 2003 року по 19.12.2017 він був зареєстрований як фізична особа-підприємець. З червня 2016 року проходить військову службу у Збройних Силах України за контрактом. Позивач зазначає, що під час дії в Україні особливого періоду, а також під час його мобілізації, відповідачем протиправно нарахована пеня у розмірі 3236,21 грн. на податкове повідомлення рішення № 0047521703 від 23.11.2015. У зв`язку з протиправними діями податкового органу, йому завдана моральна шкода, яку він оцінює у 2000 грн.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що за результатом проведеної перевірки, податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.11.2015 №0047521703, яке набуло статусу узгодженого. За несвоєчасну сплату грошового зобов`язання, позивачу була нарахована пеня, оскільки позивач не є особою, призваною на військову службу під час мобілізації, як передбачено пп.38.3 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України. Також відповідач зазначає про відсутність підстав для стягнення моральної шкоди, оскільки нарахування пені є правомірним. Крім того, позивач не надав жодного обґрунтування щодо визначення розміру моральної шкоди в розмірі 2000 грн. (а.с.44-45).
Ухвалою суду від 03.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без виклику сторін. Замінено відповідача у справі - Головне управління ДФС у Сумській області його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Сумській області.
Згідно з ухвалою від 07.04.2020 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою від 01.06.2020 суд закрив підготовче провадження у справі та перейшов до розгляду справи по суті.
У судовому засіданні представник позивача Дмитренко В.В. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 Ю. проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з 11.04.2003 по 19.12.2017 був зареєстрований фізичною особою - підприємцем.
Позивач з 09.06.2016 проходив військову службу у Збройних Силах України у військовій частині пп В3422 за контрактом, приймав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується копією контракту та відповідними довідками (а.с. 12-17).
08.10.2015 Головним управлінням ДПС у Сумській області була проведена позапланова документальна перевірка діяльності ОСОБА_1 , за наслідками якої прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.11.2015 № 0047521703, яким визначено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 3800,86грн. Вказане податкове повідомлення-рішення не було оскаржено ні в адміністративному, ні в судовому порядку.
20.06.2019 ОСОБА_1 сплатив заборгованість в розмірі 3800,86 грн.
Відповідно до інтегрованої картки платника податків, у ОСОБА_1 наявна заборгованість (пеня) за платежем податок на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування на загальну суму 3236,21 грн.
На думку позивача, Головне управлінням ДПС у Сумській області під час дії особливого періоду, не мало права нараховувати пеню за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання, яке визначено у податковому повідомленні-рішенні від 23.11.2015 №0047521703.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 39.14 статті 39 Податкового кодексу України).
За приписами підпункту 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 175 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
За приписами пункту 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до п. 131.1, п. 131.2 ст. 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків. При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов`язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Таким чином, пеня нараховується на суму коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір, але не сплатив у встановлені законодавством строки, та/або на суму штрафної (фінансової) санкції чи санкцій за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, не сплачених платником у встановлені законодавством строки.
Нарахування пені за правилами підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України (при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки (податкове повідомлення - рішення)), розпочинається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати, визначеного пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, податкового зобов`язання, включаючи період адміністративного та судового оскарження та закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В той же час, підпунктом 38.3 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що для платників податків - самозайнятих фізичних осіб під час особливого періоду, визначеного Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", призваних на військову службу під час мобілізації або залучених до виконання обов`язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, норми підпункту 38.2 цього пункту застосовуються на весь строк їх військової служби.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. З матеріалів справи вбачається, що 09.06.2016 ОСОБА_1 заключив контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України та, відповідно прийнятий на службу в Збройних Сил України за контрактом. Отже, позивач не є особою, призваною на військову службу під час мобілізації, як передбачено пп. 38.3 п. 38 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, а тому положення вказаної норми до нього не повинні застосовуватися. Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача по застосуванню пені за період з 27.01.2016 на податкове повідомлення рішення №0047521703 від 23.11.2015 по податку фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування по фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розмірі 3236,21грн.; зобов`язання внести зміни до інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 шляхом скасування нарахованої пені у розмірі 3236,21 грн., стягнення з відповідача моральної шкоди у розмірі 2000,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними дій по застосуванню пені за період з 27.01.2016 на податкове повідомлення рішення № 0047521703 від 23.11.2015 по податку фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування по фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у розмірі 3236,21грн.; зобов`язання внести зміни до інтегрованої картки платника податку ОСОБА_1 шляхом скасування нарахованої пені у розмірі 3236,21 грн.; стягнення 2000 грн. моральної шкоди – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 22.06.2020.