Рішення № 89944631, 22.06.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
400/4122/19
Номер документу
89944631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2020 р. № 400/4122/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянув за правилами спрощеного провадження в письмовому порядку адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м.Миколаїв,54034

про:скасування державної реєстрації земельної ділянки; скасування запису у Поземельній книзі та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі: Позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру Миколаївської області згідно якого просив: скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровими номером 4810136300:08:008:0004 шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію земельних ділянок та скасувати запис в Поземельній книзі, зобов`язавши Державного кадастрового реєстратора відділу у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, внести до Державного земельного кадастру відомості про скасування в Поземельній книзі записів щодо державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4810136300:08:008:0004.

Ухвалою суду від 17.01.2020 суд повернув позивачу заяву про зміну предмету позову.

Ухвалою від 22.01.2020 року відмовлено в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.

В обґрунтування позову Позивач зазначив, що після завершення судових справ щодо спору про право користування земельною ділянкою та розроблення проекту землеустрою, він звернувся до Відповідача з заявою про реєстрацію права власності, однак отримав рішення про відмову від 31.05.2019 року, в зв`язку з наявністю вже зареєстрованого права на земельну ділянку за іншою особою ОСОБА_2 , і межи цієї ділянки знаходяться в межах земельної ділянки, якою користується Позивач. В зв`язку з чим, Позивач звернувся до Відповідача з заявою про скасування реєстрації земельної ділянки ОСОБА_2 . Однак отримав відповідь про відмову через відсутність підстав для такого скасування. Позивач втретє звернувся з вимогою позивач втретє звернувся листом від 15.09.2019 року до відділу у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області. Отримав відповідь лист №86/145-19, згідно якої право власності на земельну ділянку у ОСОБА_2 наступило з моменту державної реєстрації державного акту у Книзі записів реєстрації державних актів з 22.06.2009. Рішенням суду по справі № 487/9258/15-ц визнано недійсним п.24 рішення Миколаївської міської ради від 19.12.2008 № 31/50 та скасовано державний акт серії ЯЖ 862244, але відсутні відомості про скасування запису державної реєстрації державного акту в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі від 22.06.2009 за № 010900101146, який являється підставою, для скасування права власності та державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 4810136300:08:008:0004». Зважаючи на те, що поновлення порушених прав Позивача не відбулося він звернувся до суду.

Відповідач надав відзив на позов, згідно якого Законом, який установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру, не передбачено таких підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором, а Кодексом адміністративного судочинства не передбачено обраного способу захисту прав, тому вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими.

На підставі норм ч.3 ст.194 КАС України, з врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Суд оцінив доводи сторін, дослідив наявні в матеріалах справи докази, надав їм оцінку та встановив наступне.

ОСОБА_1 є членом садівничого товариства "Прогрес" та має в користуванні з 1999 року земельну ділянку АДРЕСА_2 земельна АДРЕСА_3 ОСОБА_2 .

Рішенням Миколаївської міської ради від 19.12.2008 року №31/50, п. 24. було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документу державного акта, що посвідчує право власності на земельну ділянку АДРЕСА_3 площею 600 кв.м., за рахунок земель садово-виноградарського товариства "Прогрес", для ведення садівництва; п. 24.2. надано ОСОБА_2 у власність земельну ділянку АДРЕСА_3 площею 600 кв.м для ведення садівництва у складі садово-виноградарького товариства "Прогрес". На підставі вказаного рішення Миколаївської міської ради 22 червня 2009 року ОСОБА_2 було видано Державний акт (серія ЯЖ №862244) на право власності на земельну ділянку площею 600 кв.м., яка розташована в АДРЕСА_3

В 2014 році позивач приїхав на свою дачну земельну ділянку та з`ясував, що ОСОБА_2 захопила частину його земельної ділянки, приблизною площею 20 кв.м. та встановила огорожу.

07.10.2015 року Рішенням Заводського районного суду м.Миколаєва по справі 487/1218/14-ц визнано протиправним та скасовано пункт 24 рішення Миколаївської міської ради від 19 грудня 2008 року №31/50 щодо надання ОСОБА_2 у власність земельної ділянки АДРЕСА_3 площею 600 кв.м. для ведення садівництва у складі садово-виноградарського товариства "Прогрес".

Рішенням Заводського районного суду м.Миколаєва від 17.03.2016 року по справі 487/9254/15-ц визнано недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 862244 виданий 22 червня 2009 року на ім`я ОСОБА_2 на земельну ділянку, площею 600 кв.м., яка розташована в АДРЕСА_3

Рішенням Миколаївської міської ради від 18.01.2018р. №34/15 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки №55 орієнтовною площею 720 кв.м. в СТ «Прогрес».

16.05.2019, після розроблення проекту землеустрою, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з заявою щодо реєстрації своєї земельної ділянки АДРЕСА_4 у Державному земельному кадастрі.

31.05.2019 рішенням №РВ-4800563302019 від йому було відмовлено, з тієї підстави, що в Державному земельному кадастрі вже зареєстрована земельна ділянка 4810136300:08:008:0004, яка належить ОСОБА_2 і межі цієї ділянки знаходяться в межах земельної ділянки, якою користується позивач та яку передбачається зареєструвати. Крім того, в рішенні №РВ-4800563302019 зазначено, що скасування державної реєстрації права приватної власності земельної ділянки згідно державного акту на землю серії ЯЖ № 862244 від 22 червня 2009 року на ім`я ОСОБА_2 повинне бути здійснено Державною реєстраційною службою України.

30.07.2019 позивач повторно звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області з заявою про скасування реєстрації земельної ділянки ОСОБА_2 .

Листом від 21.08.2019 № 63/45-19 йому знову було відмовлено та надано відповідь, що підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки передбачені ч. 10ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р № 1051. Такими підставами є:

- у разі поділу чи об`єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Відповідно до законодавства, яким керується державний кадастровий реєстратор не передбачено рішення суду, як підставу для скасування державної реєстрації земельної ділянки.

15.09.2019 року позивач втретє звернувся листом до відділу у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про скасування реєстрації в Державному земельному кадастрі права власності на земельну ділянку з кадастровим номером №4810136300:08:008:0004.

15.10.2019 року ОСОБА_1 отримав відповідь (лист №86/145-19). Відповідно до змісту вказаного листа відділу у Миколаївському районі Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області: «Державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий на на ім`я ОСОБА_2 зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі 22.06.2009 за № 010900101146.

Право власності на земельну ділянку у ОСОБА_2 наступило з моменту державної реєстрації державного акту у Книзі записів реєстрації державних актів з 22.06.2009.

Відповідно до пункту 10 розділу VII "Прикінцевих та перехідних положень "Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набуття чинності цього Закону (що відбулося до 01.01.2013 року), є дійсними.

Рішенням суду по справі № 487/9258/15-ц визнано недійсним п.24 рішення Миколаївської міської ради від 19.12.2008 № 31/50 та скасовано державний акт серії ЯЖ 862244, але відсутні відомості про скасування запису державної реєстрації державного акту в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі від 22.06.2009 за № 010900101146, який являється підставою, для скасування права власності та державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 4810136300:08:008:0004».

Відповідно до ч. 2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до ч. З ст.152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 158 ЗК України суди розглядають справи за спорами про межі земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників. які не погоджуються з рішенням органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Зазначені спори підлягають розгляду місцевими судами незалежно від того, розглядалися вони попередньо органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи ні. Рішення цих органів щодо такого спору не може бути підставою для відмови в прийнятті заяви чи для закриття провадження в порушеній справі.

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» вказується, що державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 7 липня 2011 року № 3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України. їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про форму земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж, дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі та інше.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.

Статтею 11 Закону України «Про Державний земельний кадастр» зазначені вимоги до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру зокрема, відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

Відповідно до ч. 6 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Згідно до вимог частини 10 статті 24 вищевказаного Закону державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію: у разі поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, як зазначив Відповідач даний функціонал досі не реалізовано у програмному забезпеченні Державного земельного кадастру.

Аналогічні підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок містить пункт 114 Поряду ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

Таким чином Законом, який установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру, не передбачено таких підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором як рішення суду.

Разом з тим, вказані обставини не можуть обмежувати право позивача на захист своїх законних інтересів, а захист прав позивача можливий шляхом прийняття судового рішення про зобов`язання державного реєстратора скасувати державну реєстрацію земельної ділянки.

Частиною четвертою статті 25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі по тексту - Порядок).

Пунктом 49 Порядку передбачено, що Поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об`єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107- 137 цього Порядку.

Відповідно до пункту 57 Порядку, Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 156-2 цього Порядку.

Згідно пункту 60 Порядку запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.

Відповідно до пункту 61 Порядку скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.

Таким чином, з огляду на факт визнання судом недійсним державного акту на земельну ділянку серії ЯЖ № 862244 виданий 22 червня 2009 року (кадастровий номер 4810136300:08:008:0004) площею 600 кв.м., яка розташована в Заводському районі м. Миколаєва в СВТ «Прогрес», та яка перетинається із земельною ділянкою позивача, суд дійшов висновку, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровими номером 4810136300:08:008:0004 та запис в Поземельній книзі підлягає скасуванню.

Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що в даному спорі є необхідність втручання в дискреційні повноваження Відповідача, з огляду на те, що в відзиві Відповідачем зазначено, що Відповідно до законодавства, яким керується державний кадастровий реєстратор, не передбачено рішення суду, як підставу для скасування державної реєстрації земельної ділянки, тому задоволення позову щодо зобов`язання повторного розгляду заяв Позивача з врахуванням висновків суду викладених в рішенні буде неефективним способом захисту.

Крім того, юридичним фактом є визнання судом недійсним державного акту на земельну ділянку серії ЯЖ № 862244 виданий 22 червня 2009 року, тому з метою поновлення прав добросовісного володільця належним способом захисту буде зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровими номером 4810136300:08:008:0004 шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію земельних ділянок та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області скасувати запис в Поземельній книзі, та внести до Державного земельного кадастру відомості про скасування в Поземельній книзі записів щодо державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4810136300:08:008:0004.

Відповідно до ст. 139 КАС України , судові витрати за подання позовної заяви - 1536,80 грн., підлягають стягненню з Відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 .н. НОМЕР_4 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м.Миколаїв,54034 ЄДРЮОФОП 39825404) задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровими номером 4810136300:08:008:0004 шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію земельних ділянок.

3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області скасувати запис в Поземельній книзі, та внести до Державного земельного кадастру відомості про скасування в Поземельній книзі записів щодо державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4810136300:08:008:0004.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34,Миколаїв,54034 ЄДРЮОФОП 39825404) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 .н. НОМЕР_4 ) судові витрати в розмірі 1536,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби ( SARS COV 2, COVID 19), строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії такого карантину.

Суддя О.М. Мельник