Ухвала суду № 89944355, 22.06.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
360/2160/20
Номер документу
89944355
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

22 червня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2160/20 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (фактичне місце мешкання: АДРЕСА_1 ) до Прокуратури Луганської області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, буд. 27) про стягнення вихідної допомоги, не виплаченої при звільненні, середньоденної заробітної плати за кожен день затримки розрахунку при звільненні, недоотриманої суми заробітної плати,

ВСТАНОВИВ:

02 червня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Прокуратури Луганської області, в якій позивач просить:

- стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу у сумі 32544,12 грн.

05 червня 2020 року від позивача до суду надійшла уточнена позовна заява з такими уточненими позовними вимогами:

1) стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу у розмірі 32544,12 грн, невиплаченої при звільненні;

2) стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 середньоденну заробітну плату у розмірі 1549,72 грн за кожен день затримки розрахунку при звільненні, а саме: затримки виплати вихідної допомоги у зв`язку із звільненням, з дня наступного за днем звільнення, тобто з 06.05.2020 по день винесення судового рішення;

3) стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму заробітної плати за період з 25.09.2019 по дату звільнення 05.05.2020 у розмірі 44781,25 грн, до якої входить надбавка за класний чин, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та щомісячна премія.

Ухвалою від 09 червня 2020 року позов ОСОБА_1 залишено без руху, запропоновано позивачу протягом 5 (п`яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали, але не пізніше ніж три дні з дня закінчення строку дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу; документу про сплату судового збору в загальному розмірі, який складається з суми 840,80 грн та 1%, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, від орієнтованої суми середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.

16 червня 2020 року від позивача надійшла заява, до якої додано зокрема уточнену позовну заяву, з такими уточненими позовними вимогами:

1) стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 вихідну допомогу у розмірі 32544.12 грн, невиплаченої при звільненні;

2) стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 43392.16 грн за 28 днів затримки виплати вихідної допомоги у зв`язку із звільненням за ініціативою роботодавця, тобто 1549,72 грн середньоденної заробітної плати за кожен день затримки розрахунку з 05.05.2020 по 01.06.2020, та по день винесення судового рішення;

3) стягнути з прокуратури Луганської області на користь ОСОБА_1 недоотриману суму заробітної плати, за період з 25.09.2019 по дату звільнення 05.05.2020, у розмірі 44781,25 грн, до якої входить надбавка за класний чин, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та щомісячна премія.

В обґрунтування уточнених позовних вимог позивач зазначив, що з 07.07.2009 по 05.05.2020, який є останнім робочим днем, позивач працював в органах прокуратури України на різних прокурорсько-слідчих посадах, тривалий, безперервний стаж роботи в органах прокуратури - 10 років 09 місяців 29 днів. Наказом прокуратури Луганської області від 30.04.2020 № 537к звільнено позивача з посади заступника начальника відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, що поширює свою діяльність на Луганську область прокуратури Луганської області та органів прокуратури на підставі пункту 9 частини першої статті 51 Закону України «Про прокуратуру» з 05.05.2020. Прокурором області наказом від 30.04.2020 № 537к про звільнення вказано відділу фінансування та бухгалтерського обліку прокуратури області провести остаточний розрахунок та виплатити усі належні ОСОБА_1 виплати при звільненні. На виконання цього наказу позивачу був наданий розрахунковий лист. Відповідно до цього листа йому нарахована і виплачена компенсація за невикористані дні відпустки та заробітна плата за фактично відпрацьовані дні за травень. Однак, у цьому листі не зазначена та не виплачена сума вихідної допомоги у зв`язку із звільненням у розмірі не менше середнього місячного заробітку. Згідно з листом відповідача від 04.05.2020 № 18-117 вих-20 у зв`язку із звільненням нараховано до виплати 108119,44 грн, складовими якої є заробітна плата за травень 2020 року та компенсація за 94 дня невикористаної відпустки. Водночас, відповідачем на момент звільнення - 05.05.2020 не здійснено повний розрахунок (виплату всіх належних мені сум) за час існування трудових відносин, а саме вихідної допомоги при звільнені у сумі 32544,12 грн.

Позивач з посиланням на норми чинного законодавства, позицію Верховного Суду, практику ЄСПЛ вважає, що є беззаперечні підстави стверджувати, що оскільки спеціальним законом - Законом України «Про прокуратуру» взагалі не регулюється питання виплати вихідної допомоги - розірвання трудового договору з працівником має супроводжуватися наданням гарантій, пільг і компенсацій, передбачених саме КЗпП України, а також дотриманням установлених вимог при вивільненні працівника (в тому числі гарантованих ст. 44 КЗпП України).

Тому на думку позивача, прокуратура Луганської області протиправно та незаконно не здійснила обов`язок по виплаті вихідної допомоги у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Також, на думку позивача, прокуратурою Луганської області протиправно та незаконно не здійснено виплату 43392,16 грн за 28 днів затримки виплати вихідної допомоги у зв`язку із звільненням за ініціативою роботодавця, тобто 1549,72 грн середньоденної заробітної плати у розмірі за кожен день затримки розрахунку з 05.05.2020 по 01.06.2020, та по день винесення судового рішення.

Позивач зазначає, що у порушення статей 43, 113 Конституції України, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 за № 505 та додатку 8 до вказаної постанови, пункту 3 статті 32 КЗпП України йому не виплачено суму заробітної плати, за період з 25.09.2019 по дату звільнення 05.05.2020, до якої входить надбавка за класний чин, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та щомісячна премія.

Позивач зазначає, що з моменту набрання чинності Законом № 113-ІХ від 19.09.2019 - з 25.09.2019 по 05.05.2020 (по дату звільнення) надбавка до посадового окладу і за класний чин «Радник юстиції» у розмірі 2200,00 грн йому не здійснювалася. Класного чину «Радник юстиції» позивач не позбавлений. Вказане, на думку позивача, є обмеженням прав - зміною істотних умов праці, про що він мав гарантію від держави бути попередженим не пізніше ніж за два місяці відповідно статті 32 КЗпП України. Тобто, якщо планувалися такі ґрунтовні зміни істотних умов праці на законодавчому рівні (керівництво прокуратури області володіло вказаною інформацією), позивач вважає, що мав право бути попередженим про дані зміни не пізніше ніж за 2 місяці, як мінімум - починаючи з 25.07.2019 по момент набрання Законом чинності, тобто по 25.09.2019. Позивач вказує, що будь-які організаційно-розпорядчі акти з даного приводу Генеральним прокурором та прокуратурою області не видавались.

Позивач зазначає,що при призначенні його на посаду заступника начальника відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, що поширює свою діяльність на Луганську область прокуратури Луганської області 07.12.2018 йому була встановлена надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі 80 відсотків до посадового окладу з урахуванням надбавки за класний чин та вислугу років. Після 07.12.2018 та по день звільнення з наказами щодо зміни розміру надбавки його ознайомлено не було. Позивач вказує, що виходячи з розрахункового листа, виданого в день звільнення означена надбавка збережена в тому ж розмірі і з моменту мого призначення на посаду її розмір не змінювався. Невиплата надбавки за класний чин призвела і до зменшення розміру надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи. З урахуванням означеного щомісячно на думку позивача, йому не було донараховано (крім надбавки за класний чин у розмірі 2200,00 гривень) ще 1760,00 гривень надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (2200 *80%).

Позивачем зроблений розрахунок, у відповідності до якого за період з 25.09.2019 по дату звільнення 05.05.2020, на думку позивача, йому не виплачено заробітної плати на загальну суму 44781,25 грн.

Після усунення недоліків позовна заява ОСОБА_1 відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв`язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.

За визначенням, наведеним у пункті 17 частини першої статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції» під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, в цій статті, зокрема, розуміються особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» віднесені до першої - третьої категорій, а також судді, прокурори і слідчі, керівники, заступники керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.

З викладеного слідує, що позивач у межах спірних правовідносин є службовою особою, яка у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займала відповідальне та особливо відповідальне становище.

Отже, зазначена справа не може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження та має бути розглянута за правилами загального позовного провадження.

Керуючись положеннями статті 9, 77, 80 КАС України, суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача докази, яких, на думку суду, не вистачає для з`ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовною ОСОБА_1 до Прокуратури Луганської області про стягнення вихідної допомоги, не виплаченої при звільненні, середньоденної заробітної плати за кожен день затримки розрахунку при звільненні, недоотриманої суми заробітної плати.

Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання на 21 липня 2020 року о 15 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх.

Зобов`язати відповідачів протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов`язати Прокуратуру Луганської області у строк до 13 липня 2020 року надати суду належним чином завірені копії:

- докази перерахування позивачу всіх сум, які йому належать при звільненні із зазначенням дати виплати;

- довідку про заробітну плату позивача за 2 повних послідовних календарних місяці, що передували звільненню із зазначенням складових заробітної плати та кількості днів;

- наказ про присвоєння позивачу класного чину «Радник юстиції»;

- довідку про заробітну плату позивача за період з 01.09.2019 по 05.05.2020 із зазначенням всіх складових заробітної плати.

У разі відсутності витребуваних документів - письмові пояснення з наведенням підстав відсутності документів.

Роз`яснити сторонам, що відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).

Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Захаровою О.В. одноособово.

Відповідно до роз`яснень Ради суддів України, викладених у посібнику «Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях», затвердженому рішенням Ради суддів України від 02 березня 2018 року № 12, з метою врегулювання конфлікту інтересів через наявність у судді близьких осіб, які працювали в прокуратурі Луганської області, розкриваю учасникам справи інформацію, що матір чоловіка з листопада 1979 року по квітень 2014 року працювала у прокуратурі Луганської області, мій чоловік з 2002 року по 2005 рік працював у прокуратурі Луганської області.

Якщо після розкриття інформації про роботу близької особи в прокуратурі Луганської області учасниками справи не буде заявлений відвід судді, конфлікт інтересів вважатиметься врегульованим.

Якщо після розкриття інформації учасниками справи судді буде заявлено відвід, заяву про відвід буде вирішено у порядку, визначеному процесуальним законом.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачам разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяО.В. Захарова