
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" червня 2020 р. справа № 300/1015/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання протиправними дій щодо зменшення з 01.01.2019 розміру доплат передбачених законодавством для учасників бойових дій та зобов`язання провести перерахунок пенсії з 01.01.2019 з сто відсотковим врахуванням та виплатою доплат передбачених законодавством для учасників бойових дій, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлене ч. 4 ст. 12 до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 гривень передбаченої ЗУ "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни" і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2019 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що після проведення перерахунку відповідно до Постанови №103 з 01.01.2019, внаслідок протиправних дій ГУ ПФУ, доплати до пенсії передбачені законодавством для учасників бойових дій виплачуються в розмірі 75%, що підтверджується протоколом від 08.01.2019 за пенсійною справою та розрахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . У вказаному протоколі спірні виплати відображені в повному розмірі, але вони включені до виплат з яких відповідач проводить розрахунок підвищення до пенсії, яке з 01.01.2019 виплачується у 75% розмірі, а отже і доплати до пенсії передбачені законодавством для учасників бойових дій фактично виплачуються в розмірі 75-ти відсотків. Таким чином на переконання позивача відповідачем протиправно, в порушення виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 з 01.01.2019 здійснено перерахунок і виплату пенсії у розмірі 75% призначених додатково до пенсії доплат (надбавок) як учаснику бойових дій. З наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15.05.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, яке буде проводитися без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 263 КАС України (а.с.1-3).
Відповідно до ухвали суду 07.06.2019 в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення - відмовлено.
Ухвалою суду від 10.06.2019 зупинено провадження в адміністративній справі № 300/1015/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання їх вчинення до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19).
24.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про відвід судді Микитин Н.М. у даній справі.
25.06.2019 прийнято ухвалу про поновлення провадження у справі з метою розгляду заяви про відвід.
Цього ж дня ухвалою суду визнано необґрунтованою заяву ОСОБА_1 про відвід судді, провадження в даній адміністративній справі зупинено до вирішення питання про відвід судді Микитин Н.М., а заяву позивача про відвід судді передано для реєстрації в автоматизованій системі документообігу для визначення складу суду щодо розгляду заяви про відвід.
26.06.2019 суддя Остап`юк С.В. розглянув заяву ОСОБА_1 про відвід та відмовив у її задоволенні про що виніс ухвалу.
Ухвалою суду від 26.06.2019 зупинено провадження в адміністративній справі № 300/1015/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання їх вчинення до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19).
В результаті розгляду апеляційної скарги на рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у зразковій справі № 160/3586/19 (провадження №Пз/9901/12/19), Великою Палатою Верховного Суду постановою від 11.03.2020 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишено без задоволення, а рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.08.2019 - без змін.
З огляду на усунення обставин, які слугували підставою для зупинення провадження у справі, ухвалою суду від 16.06.2020 провадження у даній адміністративній справі поновлено.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 31.05.2019. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив, просив суд в задоволенні позову відмовити вказавши, що ОСОБА_1 перераховано пенсію за вислугу років в розмірі 70 відсотків грошового забезпечення, при цьому, розмір пенсії позивача збільшився, розміри надбавок не зменшені, оскільки проведений перерахунок пенсії по постанові КМУ №103 розміру зазначених позивачем надбавок не відносився, а стосувався лише грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенси. Таким чином, головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до норм чинного законодавства, всі оспорюванні надбавки і підвищення виплачуються у повному розмірі. Відтак, вимоги позивача заявлені у позовній заяві є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.28-35).
03.06.2019 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, згідно якої зазначено, що відповідач при обчислені підвищення пенсії, яке виплачується в розмірі 75%, включає до складових з яких обчислюється підвищення і надбавку, а отже її реальний розмір в складі пенсії незаконно зменшується та не виплачується в повному розмірі (а.с.58-59).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Як слідує з матеріалів справи, позивач проходив військову службу у Збройних Силах України, та відповідно до наказу Міністра оборони України № 0542 від 18.07.1992 його було звільнено в запас з посади начальника повітряно-вогневої і тактичної підготовки авіаційного полку по ст.59 п.«в» Положення про проходження військової служби офіцерським складом Збройних Сил по скороченню штатів; вислуга років склала 49 років (а.с.41).
З 23.06.1992 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, пенсія позивачу нарахована виходячи з вислуги 49 років, із розрахунку 75% від грошового забезпечення на відповідній посаді, що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області за пенсійною справою ХД - 13282 (Міноборони) (а.с.38).
Суд зазначає, що позивач є учасником бойових дій та відповідно до посвідчення має право на пільги для ветеранів війни-учасників бойових дій (а.с.13).
Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
Відповідно до постанови КМ України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу проведено перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018.
Так, згідно протоколу за пенсійною справою станом на 01.01.2019 року позивачу призначені види підвищення або надбавки до пенсії, а саме 25%-не підвищення пенсії як учаснику бойових дій, передбачене частиною 4 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щомісячна виплата - цільова грошова допомога на прожиття в розмірі 40 гривень, передбачена статтею 1 Закону України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни", та пенсія за особливі заслуги перед Україною, передбачена статтею 1 Закону України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" (а.с.11).
Як стверджує ОСОБА_1 у позовній заяві, в січні 2019 року він дізнався про те, що після здійснення відповідачем перерахунку його пенсії на підставі постанови КМУ №103 наведені вище соціальні виплати, встановлені йому як учаснику бойових дій, виплачуються в розмірі 75 відсотків, у зв`язку з чим позивач вважаючи такі дії протиправними, звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи правову норму, яку слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон України від 09 квітня 1992 року за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі, також - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 15 Закону № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551-XII, пенсії за вислугу років підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.
На підставі частини четвертої статті 12 Закону № 3551-XII учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно пункту 4 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 за №2246-VIII встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 грн, з 1 липня - 1435 грн, з 1 грудня - 1497 грн.
Таким чином, суд зазначає, що розмір надбавки, передбачений частиною 4 статі 12 Закону №3551-XII, визначений та виплачується відповідачем в належному розмірі 374,25 грн (1497,00 х 25% = 374,25).
За статтями 1, 2 Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» учасникам бойових дій, починаючи з 01.05.2004р., передбачена щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття у розмірі 40 грн., незалежно від розміру пенсій та надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та пенсії за особливі заслуги перед Україною. Виплата цільової грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія.
Відтак, цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій в розмірі 40,00 грн є фіксованою та виплачується відповідачем, про що свідчать наявні в матеріалах справи протоколи за пенсійною справою позивача №ХД-13282 від 01.01.2019 та 21.05.2019 (а.с.48-49).
Суд зазначає, що у межах спірних правовідносин жоден з учасників справи не ставить під сумнів наявність у позивача права на пенсійне забезпечення згідно із Законом № 2262-XII, а також не оспорює дії пенсійного органу щодо обчислення розміру складових грошового забезпечення позивача, які враховувались ГУ ПФУ в Івано-Франківській області при призначенні та перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2019 повинен здійснюватись з сто відсотковим врахуванням та виплатою доплат передбачених законодавством для учасників бойових дій, а саме: підвищення пенсії в розмірі 25-ти відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлене ч. 4 ст. 12 до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 гривень передбаченої ЗУ "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни"
Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови №704 та статті 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до Порядку №45 внесено зміни.
Зокрема, у відповідності до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Пунктом 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, Постановою №103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Суд зазначає, що у зв`язку зі змінами в грошовому забезпеченні військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, передбаченими Постановою № 704, та з огляду на зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII у колишніх військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу виникло право на перерахунок пенсії з 01 квітня 2018 року.
Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
На підставі пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом)) приписано проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Суд зазначає, що у зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі № 160/3586/19 (провадження № Пз/9901/12/19). Постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 у зразковій справі № 160/3589/19 рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.08.2019 залишено без змін.
Однак, правова регламентація, згідно з якою позивачу проведено перерахунок пенсії та здійснюється її виплата, не поширюється на доплату і підвищення до пенсії, передбачені Законами № 3551-XII, № 1603-IV (25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та цільову грошову допомогу у розмірі 40 грн), які виплачуються у складі пенсії відповідним пенсійним органом, у даному випадку - відповідачем, оскільки такі є додатковою соціальною гарантією, зокрема, для військовослужбовців, і нерозривно пов`язані з їх спеціальним правовим статусом, випливають з особливих умов проходження ними служби, а тому, як наслідок, не можуть бути зменшені Урядом та повинні виплачуватися відповідачем незалежно і самостійно у повному обсязі відповідно до встановлених цими актами законодавства розмірах, а отже не мають враховуватись при перерахунку пенсійної виплати, проведеного на підставі Постанови № 103.
В зв`язку із вищенаведеним, суд дійшов висновку, що на підвищення до пенсії в розмірі 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також на щомісячну цільову грошову допомогу на прожиття (40 грн), які встановлені позивачеві, Постанова № 103 не вплинула як на такі, що визначені саме законом.
Зазначена позиція узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 08 квітня 2020 року у зразковій справі № 300/1695/19 (Пз/9901/19/19).
Суд звертає увагу, що згідно протоколу за пенсійною справою ХД - 13282 (Міноборони) від 01.01.2019 види підвищень або надбавок до пенсії становлять: підвищення до пенсії, як учаснику АТО або учаснику бойових дій в розмірі 374,25 грн та цільова допомога учаснику бойових дій в розмірі 40 грн.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою ХД - 13282 (Міноборони) від 21.05.2019 види підвищень або надбавок до пенсії становлять: підвищення до пенсії, як учаснику бойових дій в розмірі 374,25 грн та цільова допомога учаснику бойових дій в розмірі 40 грн.
З урахуванням наведеного, судом встановлено, що підвищення до пенсії і цільова грошова допомога, які передбачені позивачу, як учаснику бойових дій, з 01 січня 2019 року нараховуються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у повному обсязі, їх розмір відповідає установленому законом рівню, такі виплати жодним чином не обмежувались з боку відповідача, не скасовувались і не припинялись, про що свідчать вищенаведені протоколи за пенсійною справою.
Таким чином, суд приходить до висновку, що за результатами проведеного відповідачем на підставі Постанови № 103 перерахунку пенсії ОСОБА_1 доплати, передбачені законодавством для учасників бойових дій, а саме: підвищення до пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлене частиною четвертою статті 12 Закону № 3551-XII; цільова грошова допомога на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 грн, передбачена Законом № 1603-ІV, виплачувалися у складі пенсії в повному розмірі.
Крім того, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019 № 0940/2079/18 задоволено апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, скасовано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату встановлених законодавством підвищень і надбавок до пенсії за вислугу років в 100% розмірі з 01.01.2018 - відмовлено. Вказане рішення суду набрало законної сили 16.04.2019, а ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.07.2019 № 0940/2079/18 (адміністративне провадження №К/9901/19841/19).
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, дана процесуальна норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.
Вищевказаним рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.04.2019 № 0940/2079/18, яке набрало законної сили, встановлено, що у 2018 році ОСОБА_1 розміри надбавок, підвищення не зменшені, оскільки проведений перерахунок пенсії згідно постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" розміру зазначених позивачем надбавок (в тому числі, що є предметом даного спору), підвищення не стосувався, а торкався лише грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.
Відтак, вказана обставина, що встановлена рішенням суду від 16.04.2019 № 0940/2079/18, яке набрало законної сили, згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України у даній справі доказуванню не підлягає, оскільки є преюдиційною.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд також враховує частину 2 статті 2 КАС України, відповідно до приписів якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов`язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи відповідача, позивач під час розгляду справи не надав.
Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог частини 2 статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.
Також, з огляду на результат вирішення даного адміністративного спору, суд не вбачає правових підстав для встановлення судового контролю в порядку ст.382 КАС України.
З урахуванням того, що позивач звільнений від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Згідно із пунктом 3 розділу IV "Прикінцеві положення" КАС України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений, зокрема статтею 295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя Микитин Н.М.